
Bag om Prinsens
En podcast, der tager dig med ind i maskinrummet i Prinsens Musikkorps. Vi taler med de solister, dirigenter og andre, som er med til at skabe det Prinsens Musikkorps, du kender.
Bag om Prinsens
Episode 3: Jesper Riis
•
Prinsens Musikkorps
•
Season 1
•
Episode 3
I tredje afsnit af Bag om Prinsens dykker vi ned i den danske sangskat. Du kan nemlig møde komponisten og arrangøren Jesper Riis, som gennem de sidste 15 år har været med til at sætte sit præg på musikkorpsets lyd.
Vi skal høre en masse musik og blive klogere på, hvordan sange som f.eks. Danmark nu blunder den lyse nat og Solen er så rød mor har fået nyt liv i Jesper Riis’ hænder, og dermed er blevet til nogle af musikkorpsets mest elskede numre.
Hvad har latinamerikansk musik f.eks. til fælles med de danske musiktraditioner, og hvordan passer lyden af marchtrommer ind i en vuggevise? Det og meget andet kan du høre om, når Jesper giver os et interessant kig i hans musikalske værktøjskasse.