
Kobiety jak Rakiety
Wywiady z kobietami, które w swoim życiu osiągnęły prędkości kosmiczne. Ich siła, energia i konsekwencja budzą podziw. Wyznaczają sobie cele i do nich dążą. Naukowczynie, artystki, pasjonatki. Czy coś jest w stanie je zatrzymać? Posłuchaj i daj się zainspirować! Podcast produkuje Fundacja im. Julii Woykowskiej.
Kobiety jak Rakiety
Opowieści dla młodych organiczniczek - odc. 2
"Opowieści dla młodych organiczniczek" to cykl rozmów inspirowanych postaciami kobiet, które wpływały na życie społeczne Wielkopolski w XIX wieku. Kobiet często zapomnianych i pomijanych na kartach historycznych podręczników, których głos musi wybrzmieć, abyśmy w pełni mogły zrozumieć skalę ich działań, zaangażowania i poświęcenia.
Ale nie chcemy skupiać się tylko na przeszłości - chcemy opowiadać o kobietach, które działają społecznie dziś, zmieniając od podstaw i organicznie nasze wielkopolskie miasta, miasteczka i wsie. Zaprosiłyśmy aktywistki, polityczki samorządowe i lokalne działaczki, które mogą stać się przykładem i inspiracją dla młodych kobiet. Zresztą, nie tylko kobiet - wszystkich, którzy bardzo chcieliby zacząć działać, a nie wiedzą, jak się do tego zabrać!
Drugi odcinek podcastu zaczynamy opowieścią o kobiecie, która wiele znaczyła w Poznaniu XIX wieku: o Bibiannie Moraczewskiej. "Widzę, do jakiej próżniackiej klasy należę, a są w mojej klasie ludzie, którzy dlatego właśnie, że są próżniakami myślą, że są wyższymi od ludzi pracowitych, jakby szerszenie wynosiły się nad pszczoły" - pisała w swoim pamiętniku o warstwie społecznej z której pochodziła, czyli o ziemiaństwie.
Moraczewska była na pewno przeciwieństwem próżniactwa i lenistwa. Była dziennikarką i pisarką. Przemycała z zaboru pruskiego do rosyjskiego książki i ulotki polityczne. Założyła Towarzystwo Pomocy Naukowej dla Dziewcząt Polskich, aby młode kobiety mogły się kształcić i same utrzymywać. Była emancypantką i - dziś byśmy pewnie powiadziały - feministką. Podobnie jak nasza gościni, Aleksandra Sudolska, założycielka Stowarzyszenia Local Girls Movement działającego w Poznaniu.
LGM zrzesza młode kobiety i aktywnie działa w obszarze równości oraz wspierania i wzmacniania kobiet. Dziewczyny prowadzą mnóstwo inicjatyw. Dużą popularnością cieszą się cykle spotkań organizowane w klubie "Schron" dotyczące zdrowia, także psychicznego, radzenia sobie z zaczepkami czy mobbingiem. Ola jest siła napędową i sprawczą stowarzyszenia. Jak to się stało, że zaczęła działać i co radzi tym, które chciałyby iść w jej ślady? Posłuchajcie!