
Kobiety jak Rakiety
Wywiady z kobietami, które w swoim życiu osiągnęły prędkości kosmiczne. Ich siła, energia i konsekwencja budzą podziw. Wyznaczają sobie cele i do nich dążą. Naukowczynie, artystki, pasjonatki. Czy coś jest w stanie je zatrzymać? Posłuchaj i daj się zainspirować! Podcast produkuje Fundacja im. Julii Woykowskiej.
Kobiety jak Rakiety
Opowieści dla młodych organiczniczek - odc. 4
Izabela Działyńska z Czartoryskich nie była organiczniczką - pochodziła z arystokratycznej rodziny, wychowywała się w Paryżu, jej ojciec, Adam Czartoryski, nazywany był "królem na wygnaniu". Los rzucił ją do Wielkopolski niespodziewanie - zaaranżowane przez dwa rody małżeństwo z Janem Działyńskim wymagało od niej porzucenia ukochanej Francji i przeprowadzki do Gołuchowa, którego na początku szczerze nie znosiła. Podjęła jednak wyzwanie, które rzuciło jej życie i pochodzenie i postanowiła, że się nie podda. Z ogromną pieczołowitością zaczęła odmieniać pamiętające średniowiecze ruiny i stworzyła siedzibę porównywalną do tych z Doliny Loary.
Pokochała zamek i rozległy park i zrobiła z nich swoje miejsce na ziemi. Na dodatek udostępniła szerokiej publiczności część pomieszczeń, w których prezentowała zbiory m.in. starożytnej ceramiki i innych dzieł sztuki.
Była bardzo świadomą kolekcjonerką i wielką znawczynią sztuki.
Nam o tej niezwykłej kobiecie opowiada Paulina Vogt-Wawrzyniak, kierowniczka Muzeum Zamek w Gołuchowie, który dziś jest częścią poznańskiego oddziału Muzeum Narodowego.