
Cartrack - Biznesowe Rozmowy Flotowe
Cartrack - Biznesowe Rozmowy Flotowe
Kontrola trzeźwości w pracy - badanie trzeźwości pracownika 2023 - Małgorzata Miller - radca prawny (Krotoski Adwokaci i SPRM)
Kontrola stanu trzeźwości pracownika budziła i nadal budzi wiele kontrowersji i jest mocno stygmatyzowana. Z końcem lutego 2023 pracodawcy zyskali nowe możliwości w zakresie badania alkomatem pracowników - o czym dokładnie opowiada nasz gość, Małgorzata Miller.
Z odcinka dowiecie się m.in.: należy zwrócić uwagę na jeden z pierwszych artykułów w kodeksie pracy, tj. art. 15, z którego wynika, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Co więcej, z kolei art. 207 § 1 k.p. stwierdza, że pracodawca bezpośrednio ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy.
Naruszenie obowiązku zachowania trzeźwości w pracy stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w sposób ciężki i z winy pracownika. Wskutek tego pracodawca może zastosować wobec pracownika środki o charakterze wychowawczym jak i sankcje w postaci kary porządkowej czy wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie w trybie dyscyplinarnym.
Małgorzata Miller odpowiada m.in. na takie pytania jak:
1. Jak winien przebiegać obecnie proces weryfikacji stanu trzeźwości pracownika aby był przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami i z poszanowaniem dobrego imienia zarówno pracownika jak i pracodawcy?
2. Jak obecnie obowiązujące przepisy mogą wykorzystywać zarządcy flot aby egzekwować zapisy polityki flotowej? Wszyscy bowiem wiemy, że kwestia zakazu prowadzenia samochodu służbowego pod wpływem jakiegokolwiek środka odurzającego jest obowiązkowym punktem regulaminu użytkowania pojazdu firmowego, a często w bardziej rozbudowanej formie – również polityki flotowej.
3. Jak metodycznie podejść do wprowadzania w życie przepisów, które w życie weszły pod koniec lutego 2023 roku? Jak krok po kroku wdrożyć w życie przepisy i zapewnić bezpieczeństwo pracodawcy i pracownika oraz etyczne procesy w tym zakresie?
Ekspertem odcinka jest Małgorzata Miller - radca prawny, ekspert w branży motoryzacyjnej. Członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego. Tworzy zespół ds. obsługi branży automotive w Kancelarii M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni w Poznaniu. Od 11 lat zajmuje się obsługą prawną firm dealerskich. Opracowuje dla nich liczne rozwiązania prawne, przygotowuje wzorce umowne, oraz niezbędne regulaminy. Negocjuje warunki współpracy dealerów z importerami. Stale doradza dealerom marek tj. Audi, VW, Seat, Mercedes, KIA, Peugeot. Prowadzi szereg procesów reklamacyjnych oraz postępowań sądowych i windykacyjnych. Często szkoli pracowników branży dealerskiej oraz wspiera działy kadr i HR, tworząc niezbędne regulacje prawne dostosowane do potrzeb branży. Wdraża oraz nadzoruje procesy RODO i AML (w 2021 r. i 2022 r. – ponad 40 wdrożeń u klientów). W wolnym czasie zwiedza muzea motoryzacyjne w Europie.
W grudniu 2022 r. poprowadziła dla firm z branży dealerskiej przy udziale Związku Dealerów Samochodowych szkolenie ze zmian w rękojmi, które weszły w życie od stycznia 2023 r. W szkoleniu uczestniczyło 120 osób.
Biznesowe Rozmowy Flotowe to podcast, którego celem jest edukowanie i dzielenie się aktualną, rzetelną i tematycznie zróżnicowaną wiedzą w odniesieniu do sektora automotive. W podcaście rozmawiamy o trendach, prezentujemy case studies i wskazujemy kierunki rozwoju branży motoryzacyjnej dla menadżerów flot, właścicieli przedsiębiorstw, osób związanych z finansami firm i wszystkich, których biznes wspierany jest przez firmowe car parki. Zapraszamy również na magazyn.cartrack.pl po jeszcze więcej wartościowych treści i na www.cartrack.pl