O správnom pohybovom vývoji, zdravej chôdzi a vplyve obuvi na naše telo. Do tejto epizódy som si pozvala dve dámy, ktoré sa venujú zdravej chôdzi z dvoch rôznych smerov. Andy je majiteľka naBOSo, obchodu s barefoot obuvou. Zdravotné problémy pri športovaní ju priviedli k zmene obúvania a osvete, ktorú cez svoj projekt šíri. Lucka sa na druhú stranu venuje fyzio-cvičeniu a pohybovej terapii. Pomáha ženám a deťom, ktoré majú zdravotné ťažkosti a nesprávne pohybové vzorce, medzi ktoré patrí i štýl chôdze. V rozhovore sme zodpovedali najčastejšie otázky týkajúce sa toho, ako by sme mali chodiť, či je bosá chôdza zdravá i v mestskom prostredí, aj ako obuv ovplyvňuje postavenie tela a naše zdravie. V kontexte toho sme sa venovali aj pohybovému vývoju detí a výberu prvých botičiek.
naboso.cz
mamasport.cz
O situačnom rodičovstve, leadershipe a vyjednávaní s deťmi. Martin má tri deti a sám mal možnosť stráviť rok na rodičovskej dovolenke. Prevážnu časť rozhovoru sme sa venovali smeru situačného rodičovstva, ktorý vychádza z princípov leadershiou a vyjednávania. Čo to je situační leadership a ako je možné ho uplatniť vo výchove? Ako s deťmi efektívne vyjednávať? Čo je zdravé presvedčovanie a čo manipulácia? Témy, ktorým sme sa venovali spájajú rodičovský a businesssový svet. Preto verím, že vás debata bude baviť a prinesie ďalšie nové zamyslenia.
mk-consulting.cz
O cestovaní s deťmi a nečakaných zážitkoch. Markéta a František cestujú po svete, ochutnávajú miestu kuchyňu a vydávajú knihy receptov. Navštívili už viac ako 30 krajín a v cestovaní nadšene pokračujú i po narodení syna Štěpána. František ako prvý mužský hosť v podcaste prezradil svoj zážitok z pôrodu i šestonedelia, aj to ako rodičovstvo zmenilo jeho a cestovanie. Zaujímalo ma aké destinácie by doporučili navštíviť s deťmi a podľa čoho si ich vyberajú. A nakoniec vyrozprávali aj príbeh ich najhoršej dovolenky.
O rodičovskej úzkosti, emočnej inteligencii a náročných rozhodnutiach. Kateřina Trávničková je nadšenkyňa pre psychológiu, ktorá sa na svojom blogu venuje prevažne rodičovským témam. Z veľkej časti sme diskutovali o emočnej inteligencii, čo to je a ako ju rozvíjať. Dokonca aj u rodičov, ktorých o emóciách nikto nikdy neučil. Katka je známa tým, že sa venuje často kontroverzným témam, v ktorých sama prešla z jedného brehu na druhý. Materstvo ju priviedlo k založeniu ostravskej detskej skupiny Šídlo, vďaka čomu padla reč aj o školskom systéme a umiestňovaní detí do inštitúcií.
O živote s postihnutým synom. Lenka pôsobí v top managemente známej hračkárskej spoločnosti a je aj mama dvoch synov, Bena a Maxa. Po zistení vážneho postihnutia mladšieho syna, prebrala rolu živiteľa rodiny a manžel nastúpil na rodičovskú, aby mohol so synom absolvovať náročnú liečbu. V rozhovore sme diskutovali o súčasnej úlohe Barbie i vývoji hračkárskeho priemyslu. Najviac ma ale zaujímalo, ako sa Lenka vyrovnala so synovým postihnutím, či ju okolie ľutuje a aké sú bežné reakcie ľudí na Maxov zdravotný stav.
instagram.com/maxmilion_and_me
O diastáze, cvičení v tehotenstve a rehabilitácii po pôrode. Anna si zažila náročné tehotenstvo spojené s fyzickými ťažkosťami, nevoľnosťami i krvácaním, po ktorom jej zostalo vypuklé bruško. To ju priviedlo na bádanie za príčinou jej problémov a vytvoreniu komplexného edukatívneho programu pre ženy, ktoré sa chcú cítiť dobre vo svojom vlastnom tele. Aničky som sa pýtala, čo môžeme urobiť pre svoje telo v priebehu tehotenstva a ako sa oň starať po pôrode. Hovorili sme aj o "core" tela, pánvovom dne či správnom postavení. A ako trojnásobná cisárovná nám prezradila, kedy je ideálny čas vrhnúť sa na ďalšie dieťa po sekcii.
coreyoga.cz
O inštitúciách, umeleckej tvorbe a živote "single parent". Lenka je pôvodne vyštudovaná učiteľka, ktorú vnútorný hlas a potreba tvorivej sebarealizácie priviedli k práci so sklom, kovom a prírodnými kameňmi . So svojím 4-ročným synom Eddiem často trávi čas práve v dielni, kde spolu vyrábajú šperky. Ako je možné skĺbiť život umelkyne s materstvom? S čím najviac bojovala v šestonedelí a čo jej do života dalo štúdium učiteľstva? Vypočujte si tento obohacujúci rozhovor s talentovanou Lenkou, ktorá žije sama so svojim synom a pritom hovorí, že nikdy nebola šťastnejšia.
lenkakerlicka.com
O pravdivom obraze, sebaprijatí a sebaláske. Katka začala zdieľaním telesných nedokonalostí z tehotenstva podporovať ženy na sociálnych sieťach, ktoré jej v ohlase začali posielať tie svoje "vady na kráse". Tak vznikol profil, ktorý je zbierkov príbehov zo života a ukazuje pravdivý pohľad na život a zmeny, s ktorými sa ženské telo potýka. Katka svojím blogovaním kladie dôraz na sebaprijatie, starostlivosť o vlastné telo a organizáciu času na materskej. Hovorili sme o tom čo jej pomohlo prijať sa takú aká je, akou formou projekt pomáha a aké s ním má ďalej plány.
instagram.com/telospribehem
O detskom plači, rituáloch a naplnenom materstve. Trojnásobná mama Ester je skvelým príkladom materského mindfulness. Spomienky z detsva a šesť rokov v roli mamy ju naučili žiť prítomným okamihom a užívať si všedné dni a maličkosti. Rozprávali sme sa o náročných začiatkoch, prekojených rokoch, pokore, asertivite i každodennej sebareflexii. Aj o tom ako vznikol nápad napísať knihu o rodinných rituáloch a v čom spočíva tajomstvo štastného detsva, spokojnosti a naplneného materstva.
ritualystastnerodiny.cz
O športe, cvičení po pôrode a schopnosti byť sama sebou. Lucka je vyštudovaná trénerka, ktorú vlastný váhový prírastok priviedol k založeniu Fit Mama Projektu, v ktorom si dala za cieľ rozbohybovať ženy na materskej. Okrem toho robí individuálne lekcie a organizuje športové pobyty pre celú rodinu. Z Lucky srší elán, dobrá nálada a dokáźe byť nad vecou, dokonca aj v materstve. Rozprávali sme sa o tom, ako sa môžu mamy vrátiť do svojej fyzickej formy, čo jej osobne pomáha byť psychicky v pohode, aj aké športy sú vhodné pre deti od útleho veku.
instagram.com/moncmanlucia
O vzťahoch, konfliktoch a inakosti. Ktorý vzťah je najdôležitejší a mali by sme mu venovať najviac našej pozornosti? Aj to bolo témou rozhovoru so psychoterapeutkou Eliškou Remešovou, ktorá už 12 rokov pomáha klientom rozvíjať sa vo vzťahoch. Je autorka projektu MAMESE a maminka dvojročnej Idy, vďaka ktorej objavuje ďalšie vzťahové väzby medzi maminkami a deťmi. Rozprávali sme sa čo je prepoklad zdravého vzťahu, ako je možné lepšie spolunažívať s inými mamami a či je možné mať život bez konfliktov.
O živote s deťmi v Južnej Kórei a kultúrnych rozdieloch. Sinologičku a mamu dvoch dievčat, Dominiku som vyspovedala o jej materskej skúsenosti v Južnej Kórei, kde sa s manželom presťahovali po narodení prvej dcéry. Mňa zaujímalo ako tamojšia spoločnosť pristupuje k materstvu a výchove detí, prečo Dominika cestovala kvôli pôrodu druhej dcéry na Slovensko, ako fungujú miestne škôlky aj to, ako kórejská spoločnosť vníma rolu ženy-matky. V rozhovore prezradila taktiež záźitky z jej študijných pobytov v Číne a na Taiwane, ktoré ju priviedli k napísaniu knihy Mačací kožuch a ťava pri čínskom múre.
O modernej pediatrii a hľadaní rovnováhy medzi vedou a intuitívnym rodičovstvom. S mladou lekárkou a dvojnásobnou mamou Martinou Holičkovou sme sa rozprávali, čo by malo byť úlohou moderného pediatra a prečo veľká časť doktorov nepodporuje kojenie. Martina vám v tejto epizóde prezradí aké vyšetrenia čakajú každého novorodenca po pôrode a čo má žena robiť, ak sa rozhodne rodiť ambulatne. Zaujímalo ma, či aj detskú lekárku dokáže niečo v materstve prekvapiť, aký má názor na očkovanie a ako to vlastne funguje s vývojom a podporou detskej imunity.
pediatrieslaskou.cz
O podpore kojenia a najčastejších mýtoch. S bývalou novinárkou Terezou Mynářovou sme prebrali jej cestu od novinárčiny k laktačnému poradenstvu, založenom na kontaktnom rodičovstve. Väčšinu rozhovoru sme sa venovali najčastejším mýtom o kojení, s ktorými sa stretávame už pri tehotenskej príprave či kontakte so zdravotným personálom v pôrodnici. Terka zároveň prezradila ako pomôcť rozbehnúť laktáciu aj po niekoľkým mesiacoch dokrmovania.
O práci duly, materstve a sebeckosti. Aďa sa primárne venuje príprave tehotných žien na obdobie po pôrode a kontinuálnej podpore maminiek. Rozprávali sme sa, čo bežne zažívajú ženy, keď sa stanú mamami, ako sa na novú rolu pripraviť a kde hľadať podporu. Zároveň Andrea bližšie priblížila prácu duly a pôrodnej babice, zdôverila sa s vlastným zážitkom z domáceho pôrodu a prezradila jej prístup k dojčeniu.
600nedelie.sk
O feminizme, materských výzvach a hľadaní životnej rovnováhy. Aneta už niekoľko rokov pomáha budovať skupinu Holky z Marketingu a ani po narodení dcérky Amélie, sa nechcela vzdať práce, ktorá ju baví a napĺňa. S manželom vedú (ako sama hovorí) feministickú domácnosť. Po 9 mesiacoch s dcérkou sa vymenili na rodičovskej dovolenke. Tento rozhovor je veľmi úprimnou spoveďou mladej ženy, ktorá sa snaží poskladať si život tak, aby fungovalo všetko, na čom jej záleží.
holkyzmarketingu.cz
O detskom spánku a uspávaní. Lenkina skúsenosť so spánkovými trénermi vo Veľkej Británii privedla bývalú novinárku na cestu vedy a výskumu so zameraním na detský spánok. Dlhé roky sa venovala laktačnému a spánkovému poradenstvu a pozbierala veľké množstvo rodičovských príbehov. Vďaka tomu má jasnú predstavu o tom, čo rodičov na spánku detí najviac trápi a ako postupovať pri poskytnutí pomoci. V tejto epizóde sme sa rozprávali o dennom i nočnom spánku, fungujúcich spôsoboch uspávania, dennom režime. Aj o tom, prečo niektoré deti spia viac, iné menej a ako sa na problematiku spánku pozerá spoločnosť.
O materstve, slobode a sociálnych sieťach. Nikol začala tvoriť obsah na instagrame ako jedna z prvých. Pred pár rokmi vytvorili s jej slovenským manželom kreatívny team a venujú sa marketingu na sockách. Je to práca, ktorá ju živí, dáva slobodu a zároveň vytvára záväzky. Rozprávali sme sa ako pristupuje k sociálnym sieťam v súvislosti s výchovou dcéry Violky, aké jej zostali spomienky na pôrod a šestonedelie a kam si chodí pre rodičovské rady.
instagram.com/nikolmoravcova
O genderových stereotypoch a zazdrojovanom rodičovstve. S psychoterapeutkou Vlaďkou Bartákovou sme sa rozprávali o tom, ako sa vďaka výzvam vo výchove svojich 4 synov dostala k uznaniu rodových rozdieľov, výrazných najmä v detskom veku. V druhej časti rozhovoru sme sa venovali téme výchovy vrs. slobody, či situačnému rodičovstvu. Na záver sa dozviete aj to, ako by mali rodičia ideálne reagovať, keď dieťa dostane záchvat hnevu, a hodí sa na zem v supermarkete.
jakvychovavat.cz
O kúzle vaničkovania, správnej manipulácii s miminkom i základných princípoch odplienkovania. Vanda sa cez svoje tri odlišné a náročné pôrody, nepodarené i podarené začiatky s kojením a skúsenosti z osobných lekcií plávania s kojencami, dostala k svojej práci snov, ktorú vníma ako poslanie. Má veľmi pragmatický, a zároveň empatický prístup, vďaka ktorému dokáže maminkám dodať sebavedomie. I preto neuznáva žiadne "totalitné režimy" materských skupín. Vtipný a príjemný rozhovor s Vandou o jej ceste k hľadaniu rovnováhy.
S Klárou o (ne)plodnosti, toxickom životnom štýle a strachu. Klára Antonova Fischleinová po vlastnej skúsenosti s potratom v neskoršom štádiu tehotenstva založila projekt Vypni hlavu, prostredníctvom ktorého pomáha ženám vyrovnať sa s potratom, zbaviť sa chronického stresu a (znovu) otehotnieť. V rozhovore sme sa rozprávali o tom, či je možné vyrovnať sa so stratou nenarodeného dieťatka a ako Klára prežívala ďalšie tehotenstvo po potrate. Hovorili sme aj o reprodukčnom zdraví mužov a žien, prečo je informovanosť dôležitá a ako je možné ísť naproti vytúženému bábätku, keď to hneď nejde.
vypnihlavu.cz
S Beccou o tehotenskej a materskej móde, obľúbených hračkách syna Lea a kvalitnom oblečení pre deti, ale aj o životnej zmene, vzťahoch a múdrosti mamičiek na instagrame. Rebeka Wechsler sa venuje influencer marketingu, píše články a inšpiruje tvorením outfitov, farebnými kombináciami a interiérovým designom. Má česko-amerického muža a práve u jeho rodiny narazila na kultúrne a generačné rozdiely vo výchove detí. V tomto rozhovore prvýkrát prezradila, čo jej komplikovalo cestu k otehotneniu a zhrnula čo je pre ňu vo výchove tabu.
styleofbecca.com
S mazanou matkou o peniazoch a uplatnení maminiek na pracovnom trhu. Viola Hejlová pôsobí v oblasti HR, ale vždy sa zaujímala o rozumné hospodárenie s osobnými financiami. Už v tehotenstve si začala pripravovať rozpočet a finančný plán na materskú. Po príchode dcérky Medy založila blog, kde poskytuje informácie a rady (nie len) maminkám v oblasti finančnej podpory, šporenia, investícií i ďalších výhod. Práve u nej nájdete všemožné šikovné tipy ako získať to najlepšie, za čo najmenej.
mazanamatka.cz
V tejto epizóde sme sa rozprávali s mamou, ktorá sa rozhodla vzdať takmer všetkých svojich aktivít a venovať sa naplno deťom. Markéta si získala srdce publika ako blogerka a youtuberka, načo otvorila vlastný obchod s donutmi Blue Vegan Pig Shop, ktorého sortiment vytvára ona spoločne s manželom. Sama o sebe tvrdí, že je veľký milovník jedla a má infantilného ducha, ktorý sa s narodením detí len posilňuje. Pri počúvaní nášho rozhovoru sa dozviete ako prebiehala jej príprava na pôrod, čo je nejdôležitejšou zložkou stravy vegánskeho bábätka, a prečo skoro úplne vypla sociálne siete.
blueveganpigshop.com
Pôvodne marketingovú manažérku Lenku priviedla jóga a materstvo na cestu podnikania. Založila kurzy BabYogy, ktorá ponúka cvičenie a zábavnú interakciu medzi rodičom a dieťaťom. V tejto epizóde sme hovorili o zúfalej izolácii maminiek v aktuálnej spoločnosti a potrebe vytvárania kruhov s podobne naladenými spriaznenými dušami. Sú naše aktivity výsledkom túžob a snov alebo potreby si niečo dokazovať? Aké sú najčastejšie starosti maminiek? Hľadali sme odpovede aj na otázky ako lepšie porozumieť našim bábätkám, a čo to znamená vrátiť sa "sama k sebe".
babyoga.cz