O adoptívnom rodičovstve. S Klárou sme sa rozprávali ako prebieha proces adopcie v Česku, čo je bežný postup, či je možné si dieťa vybrať podľa svojich predstáv a ako dieťa prichádza do rodiny. Okrem formalít som chcela vedieť, prečo sa Klára s partnerom rozhodli pre adopciu, či tomu boli obaja naklonení od začiatku, aké pocity prežívala, keď jej zazvonil "kúzelný telefón" a keď prvýkrát dostala Holčičku do náruče. Aký je rozdiel medzi adopciou a pestúnstvom? Je možné kojiť adoptované miminko? Čo je to terapeutické rodičovstvo? V tomto rozhovore sme sa vzhľadom k citlivosti témy rozhodli zachovať anonymitu hostky Kláry a jej Holčičky.
cesta-adopci.cz
Čo znamená byť dobrá mama? Pýtam sa každého hosťa. Na čom sa všetky mamy zhodujú? Našli sme spoločnú definíciu dobrého rodiča? Posielam ti toto krátke audio, ako spomienku na staršie epizódy a pripomienku, aby si nezabudla, aká mama si.
O šestonedelnom hurikáne a terapeutickom písaní. Janka, mentorka podnikateľských nápadov a mama dvoch detí, nám v tejto epizóde prezradila, ako pandemický pôrod a náročný vstup do materstva zobudil jej vnútorných strašiakov a započal cestu poznávania samej seba. S akými pocitmi a predstavami sa stretla po príchode z pôrodnice? Ako sa líšili od jej očakávania? Čo jej pomohlo sa nezblázniť? A kde nabrala odvahu na ďalšie dieťa? Spolu s Jankou sme v rozhovore išli do hĺbky našej duše a spomienok na pocity, ktoré v nás ranné materstvo vyvolalo. Ako vyťažiť z náročných momentov a premeniť úzkosť na kreatívnu energiu? Vypísať sa zo svojich pocitov a usporiadať tak svoje myšlienky pomáha ako prevencia duševného zdravia a Janku priviedlo k tvorbe terapeutického denníku Duša na mieste.
dusanamieste.sk
O pôrodoch cisárskym rezom a VBAC (vaginálnom pôrode po sekcii). Eva zdieľa svoj príbeh o traumatizujúcej skúsenosti z prvého pôrodu, aj o tom ako druhý vaginálny pôrod pomohol zahojiť predošlé rany na duši. Ako sa na druhý pôrod pripravovala? Čo si myslí o osvete nad prirodzenými pôrodmi a čo by poradila ďalším císařovnám? Kristina zase do rozhovoru vniesla svoj odborný vhľad. Ako pôrodná asistentka a psychologička pracuje prevažne so ženami po sekcii. Ako vníma prístup k cisárskym rezom v českých pôrodniciach? Aké sú adekvátne dôvody na ich prevedenie? Ako sa môžu ženy brániť proti neopodstatneným zásahom? A čo nám hovoria data o VBAC? Viac v podcaste a na webe projektu Císařovnám.
cisarovnam.cz
O pohybovom vývoji detí, nosení, predčasnom posadzovaní, "vojtovke" i osteodynamike. Míša je maminka a fyzioterapeutka špecializujúca sa na deti od narodenia. V tejto epizóde nám prezradila ako zmenilo materstvo jej pohľad na fyzioterapiu. Rozprávali sme sa o tom, prečo sa Česká Republika vymyká prístupom k psychomotorickému vývoju detí oproti iným krajinám a čo o tom prezradí telo dospelého jedinca. Zaujímalo ma ako veľmi škodia autosedačky, nosiče, lehátka či odrážadlá. Aké sú úskalia plávania kojencov? Môže Vojtova metóda ublížiť? A je osteodynamika šarlatánstvo? Míša nám v konce zhrnula všetko, čo potrebujeme vedieť, aby sme pochopili princípy a zvolili si to, čo nám sedí.
detskafyziomama.cz
O detskom spánku, uspávaní a holistickom poradenstve. Anna nám na začiatku podcastu porozprávala o tom, ako sa dostala k spánkovému poradenstvu, prečo je spánok tak silná téma a aké spánkové návyky majú doma v rodine. Taktiež vyrozprávala svoj pôrodný príbeh, skúsenosť s kojením i skorým odstavom. Ďalej ma zaujímalo ako sa dá pomôcť rodičom, ktorých trápi spánok ich dieťaťa. Čo nie je v poriadku a je potreba riešiť s odborníkom? Ako nájsť prienik bezpečného spánku s kontaktným? A je uspávanie forma manipulácie? Dozviete sa ako poznať, že je dieťa unavené, aké sú dobré spánkové asociácie, aj to, čo je pre ňu v poradenstve za hranou.
spanekmiminek.com
Podcast o tom, ako prišla na svet naša Míla. A ako pri tom bola jej 3-ročná sestra. O prenášaní, nekonečnom cestovaní medzi Prahou a Rakovníkom, neplánovanom rodení do vody a rozdieloch oproti prvému pôrodu. Odpovedám na otázky vás z úst svojho manžela, Filipa, ktorý sa podujal k moderovaniu tejto epizódy.
V rámci prípravy na pôrod som urobila 3 kľúčové veci: začala som chodiť na terapiu, dojímala som sa pri sledovaní videí z pôrodov a čítala som knihu Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu, z ktorej vychádza aj moje občasné mudrovanie.
Veľká vďaka patrí dule Ani z Jemného zrození za plnenie úlohy môjho stabilného oporného bodu (a skvelej fotografky, kameramanky a babysitterky), pôrodnej asistentke Andrejke za jej trpezlivosť, láskavosť, podporu a pôrodnici v Rakovníku za priestor a možnosť zažiť krásny pôrod.
O pôrodoch, nepodpore systému a práci pôrodnej asistentky. Magda je pôrodná asistentka pôsobiaca v Rakovníku, ktorej profesné smerovanie zásadne ovplyvnila stáž v Holandsku a práca na pôrodnom sále v nemocnici vo Vrchlabí. V roku 2015 porodila doma svoju jedinú dcéru Aničku a od roku 2021 je prezidentkou Unie porodních asistentek (UNIPA). V rozhovore sme sa rozprávali, čo je definíciou dobrého pôrodu, prečo sa v ČR nerešpektujú doporučenia medzinárodných organizácii a ako na pôrody nahliadajú zdravotníci. Zároveň sme sa dotkli aj témy pôrodnického násilia, a podpory, ktorú by rodičky potrebovali pre komplexné zdravie.
magdalenaezrova.cz
rodimvklidu.cz
O montessori princípoch vo výchove. S Míšou, ktorá sa venuje hneď niekoľkým montessori projektom, vzdelávaniu budúcich pedagógov ale i výchove jej dvoch synov sme sa rozprávali o tom, prečo jej montessori prístup tak učaroval a na akých pilieroch stojí. Možno už ste o montessori počuli kadečo a natrafili na mnoho vecí s touto nálepkou za nemalé peniaze - aj to sme sa v debate s Míšou pokúsili uviesť na pravú mieru. Zaujímalo ma či si montessori vedenie k samostatnosti nerozporuje s kontaktnou a rešpektujúcou výchovu, ako deti zapojiť do bežných činností aby nás to nestalo hromadu nervov aj to, ako s deťmi efektívne komunikovať bez pochvál a trestov. Nakoniec sa celý tento diel nesie v duchu slobody a hraníc.
zijememontessori.cz
O pôrodoch, práci duly, prítomnosti otcov a medzigeneračnej priepasti. Majka je štvornásobná mama, ktorá už 17 rokov sprevádza ženy pri pôrodoch. Založila brnenské Centrum Majka, kde organizuje kurzy pre rodičov a prarodičov. Vďaka jej dlhoročným skúsenostiam so stovkami pôrodov dnes už školí ďalšie začínajúce duly. Je studnicou pôrodných príbehov, do ktorých sme mali možnosť nahliadnuť v tomto rozhovore. Bavili sme sa aj o tom, či je prítomnosť otcov žiadúca alebo by mal pôrod zostať ženským rituálom. Na záver Majka prezradila ako pristupovať k rozdielnym názorom prarodičov a prečo s nimi nastavovať zdravé hranice.
porodbezobav.cz
O hypersenzitívnych mamách a deťoch. Alena Wehle je žena, ktorá patrí medzi HSP (highly sensitive people). Po kariérnom vyhorení a živote na ulici zistila dôvod toho, prečo sa celý život cítila trochu ako mimoň. Hypersenzitivita sa týka asi 20 % populácie a to Alenu priviedlo k písaniu blogu, organizovania seminárov i lesnej terapie, prostredníctvom ktorých šíri osvetu a pomáha ľuďom s vysokou citlivosťou. V podcaste sme sa rozprávali ako ju táto charakterová vlastnosť ovplyvnila v detstve a materstve i čo to znamená vychovávať vysoko citlivé deti.
alenawehle.cz
O tvrdej práci a splnenom sne. Barbora Kubínová, ktorá tvorí pod značkou Brundibára je dvojnásobná mama, ktorá na materskej dokázala premeniť svoj koníček na prácu ktorá ju živí a dáva jej flexibilitu byť s deťmi. Rozprávali sme sa o tom, čo jej pomohlo v šití uspieť aj napriek niekoľkých nepodareným pokusom v začiatkoch a ako si organizuje čas aby všetko zvládla. Prezradila aj niekoľko zaujímavostí zo svojho života, prečo nedokončila štúdium pôrodnej asistentky, prečo sa po prvom domácom pôrode rozhodla porodiť druhého syna v nemocnici a prečo sa s rodinou rozhodli presťahovať na dedinu, po tom čo si tak veľmi obľúbili mesto.
brundibara.cz
O skĺbení kariéry s rolou mamy. Marie je dvojnásobná mama, ktorá dnes pracuje na volnej nohe v oblasti e-commerce a aktuálne pôsobí na pozícii Výsadkář pre Pale Fire Capital. V rozhovore nám porozprávala o svojej ceste od kariéry cez materstvo až po hľadanie príjemného balansu. Maru prezradila čo vníma ako kľúčové pre začlenenie matiek do pracovného procesu, aké možnosti majú zamestnávatelia a čo pre to môžu urobiť i samotné ženy. Bavili sme sa aj o tom, čo z pracovných skúseností aplikuje vo výchove a naopak čo z materstva využíva v práci. Nakoniec by vás mohlo zaujímať aj to, či je možné v celom tom víre povinností zostať rešpektujúcim rodičom.
linkedin.com/marie-havlickova
O vzťahoch v rodine, medzi rodičmi a deťmi, súrodencami i partnermi. Paula má dve deti a ako rodinná koučka pomáha rodičom zvládať neľahké situácie spojené so stresom, emóciami a výchovou. Hlavnou potrebou jej práce je aby sa rodičia cítili dobre a deti dostali do života to najlepšie. Na začiatku rozhovoru sme sa rozprávali o jej terapeutickom výcviku i zameraní na zníženie stresu pomocou techniky mindfullness. Ďalej sme sa s Paulou venovali otázkam ako sa pripraviť na príchod súrodenca, či je normálne rozumieť si s každým dieťaťom inak, ako riešiť spory a predchádzať konfliktom medzi súrodencami, kde v tom celom nájsť priestor pre partnera a ako sa zladiť, ak v páre aplikujeme každý iný rodičovský prístup.
paulafassati.cz
O udržateľnom materstve, tlaku slow fashion a nechcených darčekoch. Kami je dvojnásobná mama, ktorá bojuje za zmysluplnejšie nákupy a zdravšiu planétu. Klientom pomáha nájsť v móde samých seba a nakupovať selským rozumom. Hľadanie vlastného štýlu však vníma ako dovednosť spojenú s dlhou a tažkou prácou na sebe. V rozhovore sme sa rozprávali ako sa jej podarilo mať udržateľný prístup na materskej, keď na prvú dcérku zostala sama. Zaujímalo ma aj aký prístup k etickej móde by doporučila maminkám, ktoré majú obmedzený rozpočet s rodičákom. A v neposledom rade ako sama pristupuje k nežiadúcim darčekom z plastu či sekcie "fast fashion".
vodochodska.cz
O nosení detí, podnikaní a domškoláctve. Monika je zapálená podnikateľka so šatkami a nosítkami, ktorá zároveň učí rodičov ako si šatku správne vybrať a uviazať. Svoju prácu vníma ako poslanie s cieľom uvoľniť rodičom ruky a pomôcť bábätkám k pocitu bezpečia a spokojnosti. Sama je štvornásobná maminka, ktorá za sebou niekoľko odlišných pôrodných zážitkov, výzvy v skĺbení podnikania s výchovou detí, rozvod a vznik nového partnerstva. V tomto rozhovore sa rozprávame o jej ceste materstvom, aj o všemožných otázkach ohľadne nosenia detí a všestrannom využití šatiek Rebozo pre ženy.
satkomanie.cz
O výchove digitálnych detí vo svete technológií, nástrahách a závislostiach. Bára pôsobí na fakulte informatiky Masarykovej univerzity a zároveň je vedúcou predstaviteľkou niekoľkých IT projektov, medzi ktoré patrí i nezisková organizácia Czechitas. Pre náš rozhovor ale bolo dôležité, že je tiež mamou dvoch detí, ktorej záleží na tom aby vyrastali v rešpektujúcom prostredí, kde používajú technológie ako nástroj k dosiahnutiu žiadaného cieľa. Pýtala som sa Báry ako vníma temnú stránku technológií, či deťom nastavuje hranice v ich používaní aj na to, či si sama tabletom uľahčovala materskú.
linkedin.com/barabuhnova
O celistvej príprave na pôrod. Anna je dvojnásobná maminka, ktorá sa po traume z prvého pôrodu rozhodla, že už rovnakú skúsenosť nechce zažiť znovu a ani nechce aby si tým museli prechádzať iné ženy. Začala sa venovať vzdelávaniu v oblastni pôrodov a pomáhať tehotným ženám. V rámci individuálnych kurzov pripravuje na pôrod v troch rovinách - informatívnej (čo to je prirodzený pôrod?), praktickej (ako si vybrať pôrodnicu a sprevádzajúcu osobu?) a mentálnej (čoho sa bojím?). Napísala knižku Můj kouzelný porod a ja verím, že vás svojím rozprávaním obohatí o nové poznatky aj inšpiruje k pôrodnej zmene.
annapokrupova.cz
O správnom pohybovom vývoji, zdravej chôdzi a vplyve obuvi na naše telo. Do tejto epizódy som si pozvala dve dámy, ktoré sa venujú zdravej chôdzi z dvoch rôznych smerov. Andy je majiteľka naBOSo, obchodu s barefoot obuvou. Zdravotné problémy pri športovaní ju priviedli k zmene obúvania a osvete, ktorú cez svoj projekt šíri. Lucka sa na druhú stranu venuje fyzio-cvičeniu a pohybovej terapii. Pomáha ženám a deťom, ktoré majú zdravotné ťažkosti a nesprávne pohybové vzorce, medzi ktoré patrí i štýl chôdze. V rozhovore sme zodpovedali najčastejšie otázky týkajúce sa toho, ako by sme mali chodiť, či je bosá chôdza zdravá i v mestskom prostredí, aj ako obuv ovplyvňuje postavenie tela a naše zdravie. V kontexte toho sme sa venovali aj pohybovému vývoju detí a výberu prvých botičiek.
naboso.cz
mamasport.cz
O situačnom rodičovstve, leadershipe a vyjednávaní s deťmi. Martin má tri deti a sám mal možnosť stráviť rok na rodičovskej dovolenke. Prevážnu časť rozhovoru sme sa venovali smeru situačného rodičovstva, ktorý vychádza z princípov leadershiou a vyjednávania. Čo to je situační leadership a ako je možné ho uplatniť vo výchove? Ako s deťmi efektívne vyjednávať? Čo je zdravé presvedčovanie a čo manipulácia? Témy, ktorým sme sa venovali spájajú rodičovský a businesssový svet. Preto verím, že vás debata bude baviť a prinesie ďalšie nové zamyslenia.
mk-consulting.cz
O cestovaní s deťmi a nečakaných zážitkoch. Markéta a František cestujú po svete, ochutnávajú miestu kuchyňu a vydávajú knihy receptov. Navštívili už viac ako 30 krajín a v cestovaní nadšene pokračujú i po narodení syna Štěpána. František ako prvý mužský hosť v podcaste prezradil svoj zážitok z pôrodu i šestonedelia, aj to ako rodičovstvo zmenilo jeho a cestovanie. Zaujímalo ma aké destinácie by doporučili navštíviť s deťmi a podľa čoho si ich vyberajú. A nakoniec vyrozprávali aj príbeh ich najhoršej dovolenky.
O rodičovskej úzkosti, emočnej inteligencii a náročných rozhodnutiach. Kateřina Trávničková je nadšenkyňa pre psychológiu, ktorá sa na svojom blogu venuje prevažne rodičovským témam. Z veľkej časti sme diskutovali o emočnej inteligencii, čo to je a ako ju rozvíjať. Dokonca aj u rodičov, ktorých o emóciách nikto nikdy neučil. Katka je známa tým, že sa venuje často kontroverzným témam, v ktorých sama prešla z jedného brehu na druhý. Materstvo ju priviedlo k založeniu ostravskej detskej skupiny Šídlo, vďaka čomu padla reč aj o školskom systéme a umiestňovaní detí do inštitúcií.
O živote s postihnutým synom. Lenka pôsobí v top managemente známej hračkárskej spoločnosti a je aj mama dvoch synov, Bena a Maxa. Po zistení vážneho postihnutia mladšieho syna, prebrala rolu živiteľa rodiny a manžel nastúpil na rodičovskú, aby mohol so synom absolvovať náročnú liečbu. V rozhovore sme diskutovali o súčasnej úlohe Barbie i vývoji hračkárskeho priemyslu. Najviac ma ale zaujímalo, ako sa Lenka vyrovnala so synovým postihnutím, či ju okolie ľutuje a aké sú bežné reakcie ľudí na Maxov zdravotný stav.
instagram.com/maxmilion_and_me
O diastáze, cvičení v tehotenstve a rehabilitácii po pôrode. Anna si zažila náročné tehotenstvo spojené s fyzickými ťažkosťami, nevoľnosťami i krvácaním, po ktorom jej zostalo vypuklé bruško. To ju priviedlo na bádanie za príčinou jej problémov a vytvoreniu komplexného edukatívneho programu pre ženy, ktoré sa chcú cítiť dobre vo svojom vlastnom tele. Aničky som sa pýtala, čo môžeme urobiť pre svoje telo v priebehu tehotenstva a ako sa oň starať po pôrode. Hovorili sme aj o "core" tela, pánvovom dne či správnom postavení. A ako trojnásobná cisárovná nám prezradila, kedy je ideálny čas vrhnúť sa na ďalšie dieťa po sekcii.
coreyoga.cz
O inštitúciách, umeleckej tvorbe a živote "single parent". Lenka je pôvodne vyštudovaná učiteľka, ktorú vnútorný hlas a potreba tvorivej sebarealizácie priviedli k práci so sklom, kovom a prírodnými kameňmi . So svojím 4-ročným synom Eddiem často trávi čas práve v dielni, kde spolu vyrábajú šperky. Ako je možné skĺbiť život umelkyne s materstvom? S čím najviac bojovala v šestonedelí a čo jej do života dalo štúdium učiteľstva? Vypočujte si tento obohacujúci rozhovor s talentovanou Lenkou, ktorá žije sama so svojim synom a pritom hovorí, že nikdy nebola šťastnejšia.
lenkakerlicka.com