Fade in Rubín

#39 Náhradní existence – díl II.

March 31, 2022 A studio Rubín
Fade in Rubín
#39 Náhradní existence – díl II.
Show Notes

V dnešním díle Fade in Rubín se vracíme k inscenaci Náhradní existence. S reportážním mikrofonem vám zprostředkujeme reakce herců těsně po premiéře, která je čerstvě za námi. Také vám nabídneme exkluzivní rozhovor s Evou Zábranovou, dcerou Jana Zábrany, která navštívila generální zkoušku inscenace a jejíž kniha Flashky byla též jednou z inspirací hry Simony Petrů.

ℹ️ Více informací
Web: https://astudiorubin.cz/
Profil inscenace:  https://astudiorubin.cz/inscenace/sweet-home-mala-strana
Facebook: https://www.facebook.com/astudiorubin
Instagram: https://www.instagram.com/a_studio_rubin/
Youtube: https://www.youtube.com/user/astudiorubin

Podpořte Rubín na: https://www.darujme.cz/darovat/1203684?custom-amount=&referrer=&frequency=once&widget=1202421

🎭 Anotace
Jan Zábrana, Simona Petrů, Adam Steinbauer

„To, že existují, by tě nemělo svést k omylu, že jsou tvojí mírou, že právě oni jsou ti, s nimiž by ses měl měřit.“

Tento deník, to není záznam, ale diagnóza. Diagnóza náhradní existence básníka v třicetiletém hnoji zrůdného režimu. Nikdy mě nenechají říct pravdu. A já nehodlám psát něco, jen aby to mohlo vyjít. Nevzdám se morálního závazku – ne, ta slova mi nejsou směšná – spisovatele. Nikdy v životě jsem nehodlal žrát z jednoho koryta se sviněmi –  a nebudu to dělat ani teď, i kdybych měl umřít. Měl bych se snažit vyhovět těm, kdo programově dělají z lidí nesoudná hovada a  podlé obojetníky, kteří mají přetvářku jako celoživotní povolání? Za koho mě máte? Já viděl už všecky zvraty a masky,  všechny druhy likvidací administrativních, kriminálních i šibeničních, odpisování celých generací. Viděl jsem další a další přihlouplé můry letět do plamene a nechat se spálit, znáhubkovat a zkurvit jen proto, že se nebyli ochotni poučit na osudech svých předchůdců.  Pokud – bohužel – člověk není s to vidět skutečnost takovou, jaká je, nevěří tomu, o čem mluví fakta – pak je ztracen pro svou hloupost. Svou duši – „světlo, které je v tobě“ – zachráníš jen tak, že řekneš ne, že jim plivneš do ksichtu!

Autorská inscenace vycházející z deníkových záznamů Jana Zábrany. Jedno lidské zoufalství v jednom režimu. Jeden osobní komentář k dějinám.

(Divadlo 3+kk z.s. ve spolupráci s A studiem Rubín)

Režie
Adam Steinbauer

Dramaturgie
Lucie Ferenzová, Jiří Ondra

Scénografie
Tereza Bartůňková

Hudba
Matyáš Krtička

Hrají
Tomáš Milostný, Václav Marhold a Agáta Červinková