Znak na głos

Polowanie na Idee | Mateusz Burzyk o Rezie Aslanie i książce „Bóg. Ludzka historia religii”

October 13, 2021 Miesięcznik Znak Season 2 Episode 1
Znak na głos
Polowanie na Idee | Mateusz Burzyk o Rezie Aslanie i książce „Bóg. Ludzka historia religii”
Show Notes

„Gdy następnym razem w trakcie dyskusji z rodziną lub znajomymi pojawi się pytanie, jak to możliwe, by w jednym Kościele był ks. Boniecki i o. Rydzyk albo, (...), by imię tego samego Boga mieli na ustach zarówno wielki imam Al-Azhar, podpisujący z Franciszkiem deklarację o ludzkim braterstwie dla pokoju, jak i talibowie czy terroryści z ISIS, przywołam koncepcję Aslana” - mówi Mateusz Burzyk w poświęconym Rezie Aslanowi „Polowaniu na Idee”.

W książce „Bóg. Ludzka historia religii” Aslan zastanawia się, jak człowiek wynalazł i rozwijał ideę Boga, do czego jej potrzebuje i jak jest nią w stanie manipulować. Podczas lektury rodzą się skojarzenie z pracami Yuvala Harariego, bo opowieść ciągnie się od prehistorii po nowożytność, a poszczególne rozdziały poruszają emocję i wyobraźnie.

W jaki sposób przypisujemy Bogu ludzkie cechy? Co mówi to o Nim, a co o nas? Dlaczego dwóch ludzi, czytając te same święte księgi, może z nich wyciągnąć całkowicie rozbieżne wnioski? Jakie jest źródło konfliktów religijnych?