
Under Huden
Tatoveringer er noget rigtig mange har, men som de færreste får mulighed for at kende indefra. I denne podcast kigger vi nærmere på tattoo branchen og forsøger at komme lidt under 'under huden' på det her spændende erhverv. Vi møder forskellige tatovører, tatoveringssamlere, butikejere og andre spændende folk omkring branchen. Du vil kommer ikke uden om et hav af gode røverhistorier.
Under Huden
S2E8 - Christopher Henriksen
•
Alexander
•
Season 2
•
Episode 8
By public demand så er jeg i dette afsnit draget sydøst over hvor at besøge Christopher Henriksen. Christopher har i mange år været kendt for sin black'n'grey realisme, men er de senere år begyndt at være stærkt inspireret af den japanske stil.
Vi kommer omkring en tid hvor han måtte spise kinabox og sove i sin bil for at holde fast i drømmen, om udenlandske conventions, om at tegne kæmpe projekter i frihånd og så afslører han simpelthen en kæmpe breaking om hans fremtid!
Glæd dig rigtig meget til at komme under huden på Christopher Henriksen