
Pitchuj by SIT Port
Inspirativní příběhy startupistů a rozhovory s odborníky na nejrůznější oblasti spojené s businessem - to je SIT Port podcast! Jsme tady pro vás, ať už hledáte pohodové povídání o inovativních začínajících podnikatelích nebo potřebujete sami radu do začátku. Nalaďte si podcast, který pro vás připravují Terka, Verča, Dominik a Raduš.
Pitchuj by SIT Port
SIT People: Vítáme novou členku SIT Port týmu Katku
Z bankovního analytika mentorem mladých podnikatelů – taková je cesta Káti Šperlové, která se stala nejnovější posilou týmu SIT Port. V upřímném rozhovoru Káťa popisuje svou roli ve vedení projektu Startupuj, jedinečného vzdělávacího programu, který na středních školách učí studenty všechny aspekty podnikání – od marketingu přes právo až po prezentační dovednosti.
Pošlete nám zpětnou vazbu, jak se vám podcast líbil.
Děkujeme za to, že posloucháte náš podcast! Sledujte nás na Instagramu @sit_port a na webu sitport.cz.
Thank you for listening our podcast! Follow us on Instagram @sit_port and sitport.cz.
Ahoj, vítám vás u dalšího dílu SIT Port podcastu. Je tu s váma Verča a mám tu moc milého hosta Káťa Šperlová, naše nová kolegyně. Ahoj Káťo. Ahoj Káťo, ty jsi nejnovější přírustek v týmu SIT Port. Pověz nám, co tady budeš dělat u SIT Port.
Katka:Tak jak uměla mít na starosti projekt startupu i měla bych ho postupně začít přebírat od Aniny. Teďka si ho akorát nastudovávám, zjišťuju, jaký jsou tam moduly, co se tam vyučuje, kdo tam chodí vlastně moderovat nebo vyučovat, prostě ho poznáváš. Postupně budu pronikat asi i do dalších projektů, které se tady na Situ pořádají, a budu se do nich začlenovat, asi co bude potřeba.
Verča:Super. Představ nám prosím projekt Startupuj, protože pro posluchače, kteří třeba ještě o něm neslyšeli, tak jak ho vnímáš ty, Za t.
Katka:Myslím si, že to je projekt, který tady nemá obdoby. Je to naprosto úžasná věc. Jak vlastně do mladých lidí dostat nějaký povědomí o tom, jak si založit podnikání, jak oslovit zákazníky, jak vlastně vyrobit vůbec nějaký prototyp, jak přivect je na tu stránku založit si vůbec vlastně svůj vlastní biznis?
Verča:Možná ještě pojďme říct úplně obecně, co to projekt Startupu je. Představme ho spolu, ok.
Katka:Takže projekt Startupu je pololetní programová výuka, která probíhá na středních školách. Vlastně je to určený primárně pro studenty druhého ročníku, a formou takzvaných bloků výukových se studenti vzdělávají o tom, jak založit nějaké podnikání.
Verča:Já si vzpomínám, že tam je třeba marketing, účetnictví, co ještě, tam se dozví všechno.
Katka:Vím, že je tam ještě oblast práva, komunikace, prezentace, učí se vlastně prezentovat ten projekt. Potom vlastně jsou tam školící bloky na kanvu, figmu.
Verča:Takže spoustu věcí najednou, a oni to vlastně rozvíjí skrze svůj podnikatelský projekt.
Katka:Ano, je to tak, a vlastně výstupem toho pololetí by měla být prezentace toho finálního projektu.
Verča:A já musím říct, že vlastně ti nejlepší studenti tak se potom dostanou do velkého finále. To ty si ještě nezažila, protože jsi tady pár dní s námi. Ale to velké finále proběhlo nedávno, a bylo tam vlastně vybráno několik nejlepších týmů. A teď já si už úplně nepamatuji. Myslím, ževala teda Spolumoderovala. Měli jsme tam mladého, šikovného moderátora Já už nejsem ve skupině mladý.
Katka:Snad šikovný možná, ale mladý určitě ne. To si myslím, že pořád ještě.
Verča:Spíš už právě ne. Takže, a musím říct, že jsem byla strašně v pozitivním slova smyslu překvapená, jak se dokázali vyšvihnout v těch svých letech v podstatě 16-17 let postavit se tam před ten plnej sál odprezentovat ten svůj projekt. Jednak ty projekty se mi moc líbily.
Katka:Ale právě už to sebrat tu odvahu, Jako to je neskutečné. Já se těším právě až to poznám, až vlastně i budu mít šanci, se jít podívat vlastně na tu výuku konkrétně jak to probíhá jak vlastně studenti nasávají ty informace a pracují.
Verča:Je to za mě hrozně inspirativní. Inspir. Včera vedla jeden blok na komunikaci, protože se taky s dalšími elektory střídám v rámci komunikace a mediálního tréninku, A mě vždycky hrozně překvapí, jak dokážou vymýšlet pořád další věci. Jo, to je pravda.
Katka:No, Jakože už mi přijde, že snad všechno je.
Verča:A oni to vidí úplně tak z jiného pohledu. A hlavně oni už tím přece jenom, jak jsou o 10-15 let od nás, už tak ty věci vidí po svým a jinak. A vnímají ten svět jinak, a vždycky mě to hrozně nabije a přijdu si, že mě to obohatí Zase, že mi to dá takovou novou energii. Tak jsme právě to včera s jednou paní učitelkou tam hodnotili, že jsou opravdu super, jak je to fresh, jak je to takový jakože.
Katka:Myslím si, že i my máme co se od nich učit Rozhodně.
Verča:Zároveň musím říct, že je na nich vidět, jak hodně musí třeba v rámci komunikace překračovat tu komfortní zónu svoji. Do toho já se dokážu cítit.
Katka:Je to pro ně těžký.
Verča:A třeba musím říct, že když tam máme mediální trénink, kde součástí toho nejdřív trénují něco jak ten svůj projekt vlastně ve 30 vteřinách představit, což už to samotné je těžké specifikovat něco, a když překročíme tu obsahovou stránku, tak jdeme potom před tu kameru. No, a několikrát se třeba stalo, že se i rozplakali Něk s tím, že to prostě dokázali a zvládli, a pak se viděli, že to prostě dali a že ten výsledek je nějakej, který ani nečekali, a bylo to tak strašně intenzivní, že tenhle program je za mě fakt super, a trošku ti jako závidím, že se s ním budeš moc takhle hezky pomazlit.
Katka:Pro ně je to super, že si to můžou zkoušet, ještě v bezpečném prostředí, vlastně, než vůbec proniknou na trh a je to pro ně podle mě přínosný?
Verča:Je to pro tebe velká výzva, a co konkrétně myslíš teďka A ten?
Katka:projekt jako takovej, co tam je nejvíc, na co se těšíš Já se tě že poznám. Že poznám jako nový talenty.
Verča:Ty sem do SIT Port přicházíš, z jaký práce? Protože my jsme se spolu potkali před půl hodinkou, než se tady nastavilo studio, a já o tobě vlastně vůbec nic nevím. Tak co jsi dělala předtím?
Katka:Takže já jsem dlouhé roky pracovala v řízení a zprávu organizační struktury, což je teda dost odlišné od toho, co budu dělat teď, ale pro mě to bylo skvělý. Když jsem vlastně přišla, to bylo moje první práce, první práce po vysoké škole. Měla jsem štěstí na úžasného prvního šéfa, který mě si do všeho zapojil, vysvětlil, naučil a hned od začátku mě vlastně vzal mezi sebe na všechny důležitý zkusky. Pro mě to bylo strašně zajímavé v tom, že to nebyla jenom práce s daty u počítače, ale že jsme se mo nejvyššíma manažerama vlastně v bance s ředitelama úseků anebo jednotlivých divizí té banky což jsou lidi řekněme, který mají pod sebou, já nevím, 300 a 600 lidí?
Katka:Takže obrovský zkušenosti kterým můžeš se sem načerpávat Obrovský zkušenost. A bylo to vlastně zajímavé v tom propojení Jak práce s počítačem, tak práce s lidma. A vlastně jsem chtěla dělat práci, kdybych mohla zužitkovat nějaké moje organizační schopnosti, kde bych se mohla realizovat v tady té oblasti. Ale úplně tak jako si myslím, že to nebylo to, co jsem si jako původně vysněla, že to bude. Vlastně, když se to jmenovalo sice organizace, ale bylo to trošku jako odlišný, víc jako databázově založený, a vlastně, když jsem teďka zjistila, že by to mohlo být to co vždycky, jsem si myslela, že bych chtěla dělat vlastně Něco připravovat, organizovat, zajišťovat, a do toho se i potkává s těma lidma.
Katka:Takže se hrozně tě se mi tady zatím líbí, jaký tady máte prostředí, Je to teda velká změna opravdu oproti velkýmu korporátnímu světu. tak tady je nás v tom našem úseku 20. Ale o to pro mě líp, že se budeme znát a že tady budou dobrý vztahy, na to se těším.
Verča:Ty jsi maminka to jsme si tady řekli dvou malých dětí. A jak ty hodnotíš pozitiva home office a třeba negativa?
Katka:Ta práce, kterou jsem vykonávala předtím byla v Praze, A vlastně banka je nakloněná částečným úvazkům a zároveň je nakloněná i těm home officeům. Takže vlastně, když se chceš vrátit po rodičovský dovolený, tak je ti to usnadnění tým home officeem. Pro mě jako plzeňáka je to naprosto super, nebo bylo to naprosto super, že jsem nemusela trávit hodiny v autě dojížděním do Prahy tam a zpátky, a tím pádem se mohla být víc pro rodinu. To byl ohromný plus. Na druhou stranu, s těma malýma dětma asi sama víš, že jsou situace kdy to je strašně těžké, když to dítě je nemocné nebo obě. Takže vlastně to je ta nevýhoda, potom jako to všechno skloubit, když to všechno nejde tak správně já jsem.
Verča:Promiň, že jsem ti do toho skočila, protože já jsem právě poslední době zaznamenala, jak covid vlastně přines éru home office, že teď se od toho zase všichni za se vrací do toho, pojďme se vidět. Tak jsem jenom v hlavě o tom přemýšlela, jak to třeba hodnutíš. Ty, protože ty jsi vlastně pomateřský, se na ten home office v podstatě vracela jako trvalé na home office.
Katka:Pro mě to bylo super, že vlastně jsem nemusela do té Prahy, že jsem mo omezení nevíte, až jsi s kolegama není tam takový potom vztah, zvlášť když se vracíš do jiného prostředí, k jiným kolegům. Tak je přece jenom nejlepší, do té práce a vybudovat si ty vztahy na místě. Tady se ráno potkáte v kuchynce u kafé mu je to super, že jsem mezi lidma.
Verča:Věď, já se, jak ji říkám, po tý materský.
Katka:No, Že prostě potřebuješ. Takže já jsem teďka nabita, jsem ráda jsem tady ráda.
Verča:Ty jsi říkala, že jsi studovala vysokou školu.
Katka:Co jsi studovala? Studovala jsem tady v Plzni management.
Verča:Takže matika nedělá problém.
Katka:Oh Jako když jsou ty doby, kdy jsem byla schopná počítat integrály a mít jeden příklad na A4. To už bys nedala. Jo, To už bych nedala.
Verča:Tak to, já jsem tohle nikdy nedala. Vždycky, když mi někdo řekne, že má ekonomku, tak si říkám je tak, to bych jako nezvládla, právě kvůli těm číslům. Jo, a tak teďka ČGPT zvládne hodně věcí I tohle Poradí tě Jo fakt tam nahod. Ok, tak, na to se musím podívat, protože to by byla záchrana pro nás, který jsme matiku a fyziku a všechny tyhle věci. Kde jsou ty čísla procházejí se čtyrkama, a doufali jsme, že to uhrájeme. No-transcript.
Katka:Já bych řekla, že jsem na laděním spíš analytický typ, ale říkala bych, že jsem takový zlatej střed možná, že mám ráda jak práci s daty, tak s práci s lidma, a asi bych nechtěla sedět celý den jenom u počítače.
Verča:Co si myslíš, že je tvoje nejsilnější stránka a možná nejslabší v rámci toho jak pracuješ nebo jak funguješ, kde vidíš svoje rezervy a kde naopak ti vždycky lidi říkali ty jo, ty jsi šikovná to se na tobě t Ráda mám jako pořádek, aby to bylo jako opravdu všechno dotažený v termínu, ideálně.
Katka:Když je termín do půlnoci, tak prostě to do té půlnoci dáme. Kdyby to mělo být ve 23.59. Jasně. Ale zase na druhou stranu, jako mě to může zbržovat v některých věcech, pro mě je těžký se odprostit od toho, že se soustředíme na těch 80% důležitých a těch 20% vypustíme. Pro mě je to těžké, těch 20% pustit. Tak, to možná je ta negativní strana ve věku 4-7.
Verča:4-7. A holka kluk, viď, jo, a holka kluk A Matuš, to dobře, jo, jsme to tady trošičku probírali, jaký jsou.
Katka:Na to jsme nějaký trošku zabrousili. Oni jsou totiž úplně odlišní. Já mám staršího syna, který je hodně analytický, hodně velký introvert, ale má zlaté srdce. To je důležité říct, no. A pak mám mladší dceru, teda ta dcegra jeho mladší je, a ta je naopak jako od malička hodně kontaktní, hodně taková pohodová a hodně extrovertní, třeba si sama vymýšlí písničky, sama si vymyslí text, melodii a sama si to jako zpívá. Jako fakt A umí zpívat. Myslím si že bude mít jako na to nadání Po tobě nebo po manželovi, po manželovi.
Verča:Fakt manžel zpívá.
Katka:Manželovo taťka je muzikant a manželovo maminka je zase. Myslím si, že hodně zrušně nadaná a hodnělý. Ne Je to skvělý. Tak to má být. Co rádi děláte, když máte volnej čas. My asi nejvíc času trávíme na horách, na výletech, hory. Máte rádi hory. Máme hodně rádi. hček tak dělá instruktora na lyžích. Není to jeho hlavní povolání, a já jsem kdysi ještě za studentských let na vysoké škole dělala instruktorku na snowboardu, takže my oba máme horam hodně blízko, jak tam vyražíte Na Č.
Verča:Jaký Alpy Co preferujete. Dej nám nějaký tip, kam vyrazit.
Katka:Tak rádi jezdíme do rakouských Alp, a dřív jsme jezdívali i do Itálie, to ještě s rodičma, kdysi, kdysi No, a teďka vlastně postup i vrátili na nějaké kurzy do Itálie. Takže je to Rakousko Itálie.
Verča:Šumava, rakousko, itálie, šumava Já bych si hrozně přála, se naučit. Já si pamatuju, že naposled jsem na tom stála na prkně, jsem se naučila na ližáku na střední, a pak jsem s hroznou slávou asi po sedmi, osmi letech vyrazila, že to se přece nezapomíná, a to je v pohodě. A doteď si pamatuju, jak ty lidi, kteří jezdili na té lanovce, na tou sjezdovkou, na mě jako ne, příště už tě to půjde, nebo já jsem se tam válela jak obří sněhová koule. A fakt, já obecně nejsem šikovná na sport, a hrozně mi to mrzí. A říkala jsem si letos jsme prvně našeho syna postavili, v těch čtyřech letech jsme ho poprvý postavili na liže. A ten jaký sportovec, tak tomu nedělá problém, nic. Tak si nějakýho toho instruktora musí vzít, i maminka, abych teda nebyla černá ovce a abychom přesně v té zimě mohli taky vyrážet.
Katka:Nedělej si iluzemi. Když jsme chtěli učit teďka naše děti, když jsme začínali učit lyžovac, tak jsme taky zaplatili cizího že to dítě možná reaguje jinak funguje to líp, líp poslouchají, víc si nechají říct takže vlastně třeba na první dvě, tři lekce. Tak první jednu, dvě lekce, abych si to nepamatuju.
Verča:Tak jsme měli instruktora, a pak si už vzal manžel jako děti na starost takikovná jako vždycky, a maximálně si tam nohuředám nějaký drink a nechám vám teda ty děti. Tak jde a prl, když se ještě vrátíme. Káťo, tady k Tektauru, a co ta budova, jak se ti líbí? Já se na to často ptám, protože pro mě ta budova já se sem hrozně ráda vracím, a po každý mi přijde, že když tudy proplouvám, tak najdu ještě něco, co jsem třeba úplně neviděla, nebo co mi překvapí, nějakej detail nějak, když jsi sem nastoupila byla.
Katka:Jsi tady někdy Nebyla? pro mě to byla novinka. vlastně Rád na pohovoru jsem tady byla. Mně se ta budova strašně líbí, Strašně se mi líbí. Jsem hrozně ráda, že tady zůstala zachovaná, že se vlastně opravila aala, že je i spousta zeleně, je tam spousta jako vlastně artových věcí. hrozně se mi to líbí.
Verča:Fakt pěkný. Mně se hrozně líbí ty malby na zdech. Jo, to je hezký, že to jako dokresluje přesně tak ty původní stěny někde, jak je to vidět, že ten barák má fakt svou historii. A byla jsi nahoře v Seedapu v šestém patře se podívat.
Katka:Dneska mě tam vzala Míša, ukázat Provedla budovou, tak mě tam vzala, a ještě jsme se byli podívat v galerii.
Verča:Takže terasa nád, Já vím, že jsi tady nově, ale určitě už jsi nasála nějaký projekty, které se tady dějou. Ty budeš mít na starost startupu, a říkala si, že postupně by si se třeba vpravovala i do dalších projektů, jaký tě zaujalo, asi všechno. Takže spíš asi až ty projekty zažiju tak si o tom udělám lepší představu.
Katka:Těším se na ten festival Inovujeme Plzeň teďka, jestli nepletu název doufám tak, to se těším. To první b Jo jo, je to veliký, Tak to se těším.
Verča:Vím, že tady bude taky den otevřených dveří, tak jsem si říkala, že bych mohla říct tady známým, našim, ať se přijdu podívat kde pracuju, protože si myslím, že hodně lidí vlastně kolem kaídeš do cizího baráku, asi jen tak se podívat a říct, já si to tu jdu prohlídnout. Takže ty dny otevřených dveří bývají hodně vyhledávan, a z těch akcí ještě se těším na Heketony, až vlastně to zažiju.
Verča:Heketony. smekám, ohromně smekám před těma lidma, protože si vždycky to promítnu jako na sebe A říkám si tyjo, mě když bylo těch 16, co jsem dělala v těch 16? A oni tady vymýšlí prostě za 24 hodin pomalutin, naprogramují prostě aplikaci, která je, dá se říct, protože, popravdu, my jsme dobrý. Teď je ten přístup k technologiím a ke všemu úplně jinde a jinej. My jsme měli ICQ, tím jsme podle mě to byla náš troup.
Katka:Já jsem o tom povídala doma, manželově jsem říkala co jsme? dělali my v té době, že to je sk těším, že budu vychovávat, vlastně tímhle směrem a ukazovat jim tyhle cesty a ty možnosti vlastně. A hlavně v tom vidím asi to největší, jako, jak bych to řekla, jako poslání vlastně ta naše práce.
Verča:Že vychováv, a myslím si, že je to to ideální, čím bychom to dneska měli zakončit, protože prostě Tektavrovi je místo, kde se rodí budoucnost, A ty jsi toho nově součástí, a já jsem za to moc ráda. Bylo to moc příště. Na viděnou Hezký den.