Danske Bænkers

2025 så langt - en global berg-og-dal-bane

Danske Bank Norge

Nye tariffer på stål og aluminium, Elon Musk prøver å kjøpe OpenAI, og den geopolitiske spenningen øker med utsagt om Gaza og Ukraina. Samtidig skjer det store ting i norsk politikk: Senterpartiet har forlatt regjeringen og Jens Stoltenberg er tilbake som finansminister. Hva betyr dette for norsk økonomi, energipolitikk og markedene fremover?

Anders og Eirik diskuterer hvordan verdensøkonomien påvirkes av økende proteksjonisme, tech-milliardærenes stadig større innflytelse og maktspillet mellom stormaktene. Samtidig ser vi på rapporteringssesongen på Oslo Børs – hvilke selskaper leverer, og hvilke faller? Og hva skjer med renter, oljepris og valutamarkedet?

Feil: mot slutten av episoden sies det at "Statkraft har sovet i timen" når det refereres til utbygging av strømkabler mellom nord og sør, men det skal selvfølgelig være Statnett her. Beklager feilen.

Disclaimer: Podcasten er et markedsføringsmateriale fra Danske Bank. Uttalelsene i podcasten er ikke å regne som investeringsrådgivning eller en anbefaling til å investere, og uttalelsene er ikke et tilbud eller en oppfordring til å kjøpe eller selge et finansielt instrument. Vær alltid oppmerksom på at historisk avkastning ikke er en pålitelig indikator for fremtidig utvikling eller avkastning på en investering. Søk råd hos profesjonelle rådgivere omkring juridiske, skattemessige, finansielle eller andre forhold knyttet før du foretar en investering.