JudoMania - judo, selvforsvar og kampformer – med Arne Midtlund
Judo er mer enn kast og holdegrep.
JudoMania gir deg historier, kultur og filosofi fra judoverdenen – og alt du trenger å vite om judo, selvforsvar og kampformer.
Jeg heter Arne Midtlund, og har trent judo siden 1983. Siden 1997 har jeg skrevet om judo på JudoMania.no, og nå fortsetter reisen her – i podkastform.
Annenhver mandag får du nye episoder om judo, kampsport og selvforsvar, krydret med japansk kultur, asiatiske tradisjoner og spennende fortellinger fra judoverdenen.
Enten du trener selv, er nysgjerrig på kampsport, eller bare vil forstå tanken bak judo, er dette podkasten for deg.
JudoMania - judo, selvforsvar og kampformer – med Arne Midtlund
Manga, tegneserier og judo
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
I denne episoden handler det om manga, tegneserier og judo - nærmere bestemt den japanske tegneserien «Judo no rekishi – Kano Jigoro no shogai» som betyr «Historien om judo og livet til Jigoro Kano». Tegneserien ble publisert i 1987, bare ett år før 50-årsdagen for Jigoro Kanos død skulle markeres, og den hadde som mål å «vise historien om judo basert på fakta». Kodokansenteret i Tokyo hadde redaktøransvar for innholdet.
Manga finnes og brukes i alle deler av samfunnet i Japan. Det er ikke uvanlig å bruke tegneserier som en del av det pedagogiske opplegget i Japan - det gjelder både i skoler, faktisk også i høyere utdanning, men også i informasjonskampanjer i regi av myndighetene. Det japanske folket er altså ganske vant til å forholde seg til tegneserier, også når det gjelder såkalt seriøs informasjon.
Derfor er det ikke unaturlig at ledelsen på Kodokan så for seg at det kunne være fint med en tegneserie om judoens opprinnelse og utvikling. Det er rett og slett en helt vanlig tilnærming til det å presentere seriøs informasjon i Japan.
P.S.
Likte du det du hørte? Har du tanker, spørsmål eller innspill? Da vil jeg gjerne høre fra deg! Send en e-post til podcast@judomania.no. Jeg svarer alltid!
Har du lyst til å støtte podcasten? Det setter jeg utrolig stor pris på! Du kan gjøre det ved å klikke på denne linken. Der kan du velge å støtte meg med en fast, liten sum i måneden – for eksempel tilsvarende en kopp kaffe. Og det er selvfølgelig enkelt å stoppe når som helst.
Og du – hvis du kjenner noen som kunne hatt glede av denne episoden, del den gjerne videre!
Hilsen Arne ツ