
Vrijmetselaars Podcast - podcast over de vrijmetselarij
In deze podcast verken ik de wereld van de vrijmetselarij. Mijn gasten vertellen over hun persoonlijke ervaringen met de vrijmetselarij en hoe zij tot de beslissing zijn gekomen om lid te worden. Tevens probeer ik inzichtelijk te maken hoe het maçonnieke landschap er in Nederland en België momenteel uit ziet.
Door middel van deze gesprekken hoop ik een veelzijdig en genuanceerd beeld te geven van de vrijmetselarij en haar betekenis in de huidige samenleving.
Of je nu zelf lid bent van de vrijmetselarij, geïnteresseerd bent in het onderwerp of gewoon meer wilt weten over deze broederschap, de Vrijmetselaars Podcast biedt een kijkje achter de schermen van de vrijmetselarij in Nederland en België. Elke maand komt er een nieuwe aflevering online.
Vrijmetselaars Podcast - podcast over de vrijmetselarij
42 - Henk & Edward over de Louisa Stichting
Een onbekend juweeltje binnen de Nederlandse vrijmetselarij staat centraal in deze aflevering: de Louisa Stichting. Al 150 jaar lang vormt deze stichting een brug tussen vrijmetselarij en maatschappelijke betrokkenheid. Voorzitter Henk en tweede secretaris Edward nemen ons mee op een reis door de geschiedenis en het heden van deze bijzondere organisatie.
Wat ooit begon als een weeshuis voor kinderen van overleden vrijmetselaars is uitgegroeid tot een moderne filantropische stichting die wereldwijd projecten steunt voor kinderen in moeilijke omstandigheden. Van het slaan van waterputten bij scholen in Ghana tot het opknappen van een speeltuin in een Nederlandse achterstandswijk - de Louisa Stichting geeft letterlijk vorm aan het vrijmetselaarsideaal "Doe u kennen in het westen".
De gasten delen inspirerende voorbeelden van projecten die met steun van de stichting zijn gerealiseerd. Een belangrijk aspect hiervan is het systeem van logecorrespondenten: broeders die als ambassadeurs van de stichting fungeren binnen hun eigen loge. Deze correspondenten vormen de verbindende schakel tussen de stichting en de individuele vrijmetselaars, waardoor een waardevol netwerk van maatschappelijke betrokkenheid ontstaat.
Henk en Edward spreken hun droom uit dat elke Nederlandse loge minimaal één project per jaar zou indienen. Momenteel beschikt de stichting over meer middelen dan er aanvragen binnenkomen - een "luxeprobleem" dat ze graag willen oplossen. Hun oproep aan alle vrijmetselaars is helder: kijk om je heen, zie waar kinderen hulp kunnen gebruiken, en benut de mogelijkheden die de Louisa Stichting biedt.
Ben je vrijmetselaar? Informeer dan bij de logecorrespondent in jouw loge of overweeg zelf deze rol te vervullen. Zo draag je bij aan een traditie van naastenliefde en maatschappelijke betrokkenheid die al anderhalve eeuw het leven van talloze kinderen verbetert.
Louisa Stichting - https://www.louisastichting.nl/
Prins Frederik - https://nl.wikipedia.org/wiki/Frederik_der_Nederlanden_(1797-1881)
Louise Augusta Wilhelmina Amalia - https://nl.wikipedia.org/wiki/Louise_van_Pruisen_(1808-1870)
Louisa Staete - https://maartenvanbommel.nl/internaat-louisa-state
Wilde Ganzen - https://www.wildeganzen.nl/
🙋♂️ Ik vind het leuk als je contact met me opneemt. Dat kan via:
📧 E-mail - vrijmetselaarspodcast@gmail.com
📸 Instagram - VrijmetselaarsPodcast
👍 Facebook - VrijmetselaarsPodcast
📰 Substack - VrijmetselaarsPodcast
🧑💻 Website - https://vrijmetselaarspodcast.buzzsprout.com
🫙Luister je graag naar de Vrijmetselaars Podcast en wil je een fooi geven? Dat kan! Ga naar Fooienpod en doneer vrijblijvend éénmalig of maandelijks een zelf te bepalen bedrag. Alvast bedankt!
MUZIEK, waarbij zichzelf spreekt. Wat doe ik nou eigenlijk voor een ander, wat doe ik nou voor de samenleving, dat ieder wel tot een redelijke lijst komt.
Sander:Welkom bij de 42e aflevering van de Vrijmetselaars podcast. Mijn naam is Sander, en in deze podcast interview ik elke aflevering een vrijmetselaar of een persoon gelinkt aan de vrijmetselarij, om samen met jou, de luisteraar, antwoorden te vinden op vragen over de vrijmetselarij. Op deze manier hoop ik, een helder beeld te scheppen, wat de vrijmetselarij nu werkelijk is en wat het niet is. Deze aflevering heb ik Henk en Edward te gast. Henk is de voorzitter en Edward de tweede secretaris van de Louisa Stichting. En wat de Louisa Stichting is en wat ze doet, daar gaan we het in deze aflevering samen over hebben. Oké, beste luisteraars, dan is het nu weer tijd voor de rubriek Ingekomen Stukken. En aangezien ik altijd een beetje laat ben met alles en erg goed ben in dingen op het laatste moment doen, ben ik nu op vakantie in Slovenië en is het nu een paar dagen, voordat de aflevering eigenlijk online moet gaan, en neem ik nu pas het stukje ingekomen stukken op, ook omdat ik het leuk vind, om op het laatste moment te kijken, waar de laatste beluisterde locaties zijn. Dus daar wacht ik altijd mee tot het allerlaatst. Dus ik zit nu in de bergen in Slovenië op een houten bankje voor het vakantiehuisje, dus misschien, dat jullie op de achtergrond wat peesjes horen, maar dat past wel bij de entourage.
Sander:Denk ik Even over de afgelopen aflevering. Het is aflevering 41 over Le Drain Humain in België, de eerste aflevering, waar er meer Belgische luisteraars zijn dan Nederlandse luisteraars 56% van de luisteraars van die aflevering was Belgisch en 38% was Nederlands. Dat is een heel groot verschil. Het ging natuurlijk ook over een orde in België, dus dat heeft misschien wel geholpen. Als we het dan toch over downloads hebben ik krijg van mijn provider een berichtje, dat de podcast 50.000 downloads heeft bereikt. Nou, dat is hartstikke leuk, ben ik heel blij mee. Ik wil jullie luisteraars natuurlijk onwijs bedanken daarvoor. Voor sommige luister al vanaf het begin.
Sander:Zoals je misschien in vorige berichten te horen hebben gekregen, luisteren sommige mensen, nadat ze ingewijd zijn, een aantal afleveringen weer opnieuw Superleuk. Een aantal downloads is natuurlijk niet iets, wat ik nastreef of wat voor mij een heel belangrijk doel is. Het is meer een soort naslagwerk, maar het is wel leuk om te horen. Dan las ik op Facebook nog iemand die had een goede tip Misschien ga gebruiken. Ik weet dat, de afleveringen zijn vaak redelijk lang, ze zijn tegen een uur aan.
Sander:Sommige mensen vinden dat heel fijn, anderen vinden het net iets te lang. En op Facebook had iemand de tip om de afspeelsnelheid in je podcastplayer te verhogen. Dus dat kan je natuurlijk ook doen. Je kan zeggen, van nou, ik luister nu op snelheid 1 af, maar ik vind het wel lang, die aflevering. En dan kan je ook altijd eens proberen, om de aflevering op snelheid 1.25. Of misschien zelfs wel op anderhalf keer zo snel af te luisteren.
Sander:Het zal in het begin even wennen zijn Stemmen worden allemaal wat hoger, omdat het wat sneller gaat, natuurlijk. Maar het is misschien een tip, als je denkt, van ik kom net niet uit met mijn tijd, dat ik het heb, om te luisteren en de lengte van de aflevering. Misschien ga ik het zelf ook wel eens proberen bij podcasts, want ik luister zelf ook altijd hele lange podcasts van een paar uur, vaak wel Eens kijken, of me dat wat brengt en misschien ook niet. En ik heb nog een e-mailtje gekregen van Roy. Ik zat na je gesprek met Le Dran en België te luisteren en zat me af te vragen, of je het werk van Hugo de Knodder niet kent. Hugo heeft in ruim 30 jaar het grootste deel van alle loges in de lage landen bezocht en daar uitgebreid over geschreven.
Sander:Vooral in België, maar ook in Nederland zijn veel meer dan de bekende orders. Je hebt natuurlijk al een keer Ingrid de Bond van de enige overgebleven autonome loge in Nederland gesproken. Maar bijvoorbeeld ook het Groot Oosten van Luxemburg heeft een loge in Nederland, dat is Fiat Lux in Leeuwarden. De NGGV, nederlandse Grootloge der Gemengde Vrijmetselerij, is volgens mij nog niet voorbij gekomen in je podcast Met groeten, roy. Nou, roy, ontzettend bedankt.
Sander:In aflevering 29 volgens mij heb ik een aantal mensen te gast, die ook op het laatste symposium van Hugo de Knolle waren. In Middelburg was dat. Dat ging over volgens mij de interculturaliteit van het massonieke landschap, en daar had ik in aflevering 29 Rianne te gast. Zij is van de Vrije Weesters, mark van Litos en Theo van Loge Pitagoras van de NGGV. Dus ze zijn er wel een keer voorbij gekomen.
Sander:Maar je hebt helemaal gelijk, er zijn natuurlijk de grote bekende orders, maar zoals we in de vorige aflevering hebben gehoord, zijn er in België, maar natuurlijk ook in Nederland Een aantal wat kleinere orders Met kleinere aantallen loges. Het is goed, om te noemen, dat die er ook zijn, en wie weet, komt dat in een van de volgende afleveringen wel voorbij. Dan nu de locaties, waar we luisteren naar de Vrijmetselaars podcast. Dat is Eeklo in Vlaanderen, dat ligt een beetje ten noordwesten van Gent, temse ook in Vlaanderen, dat ligt ten zuidoosten van Sint-Niklaas, unterseen in de regio Bern, dat ligt bij Interlaken in Zwitserland En Evergem ook in Vlaanderen, en dat ligt dan weer vlak boven Gent.
Sander:Nou, beste luisteraars, dat was alweer de ingekomen stukken. Dan gaan we nu door met de aflevering over de Louisa Stichting. Veel luisterplezier. Welkom, henk en Edward. Dankjewel, leuk, dat jullie er zijn. Zoals ik al zei, de Louisa Stichting. Ik ben benieuwd, hoeveel luisteraars daarvan gehoord hebben. Ik hoop, een hele hoop, maar zo niet. Dan zullen we het daar uitgebreid over hebben. Maar eerst beginnen we natuurlijk met de beroemde vraag Hoe ben je bij de vrijmetselarij terechtgekomen, henk? wil jij daarmee beginnen, met dat antwoord?
Henk:Ja, tuurlijk, ik ben nu 7, 8 jaar vrijmet, en hoe het komt, zo is. Ik liep op een gegeven moment naar de zestig toe, en dat was zo'n moment, dat je gaat nadenken Wat is de zin van het leven, wat doe je allemaal, en waarom doe je dat? En ik had wel eens dertig jaar geleden iemand gehoord over de vrijmetselrij, maar daar was ik toen niet aan toe, was ik niet mee bezig. Maar ik dacht, dat is is net iets voor mij, om gewoon eens na te denken over Waar sta je middenin, en waarom doe je dingen? Hoe hangen dingen met elkaar samen? En toen heb ik aangeklopt, en toen had ik drie gesprekken, en dat waren waanzinnig Mooie gesprekken, echt gewoon patje inhoud. Twee uur lang, weet je wel, je tijd vliegt weg. En ik dacht van ja, dat heb ik zelfs met veel van mijn vrienden niet eens, en ik had die man nog nooit ontmoet. Dus zo is het gekomen, zou je kunnen zeggen Wat gaaf. En ik wou, dat ik dat 30 jaar geleden al had geweten.
Sander:Ja, dat is wel herkenbaar. Had je nog iets van want? dat onderzoek bestond dan uit weet ik veel boeken lezen, ofzo?
Henk:Ik heb eigenlijk alleen maar op internet gekeken, en Lois Eemland heeft een hele eenvoudige website, maar wel met een hele mooie pdf, waarin staat, wat ze doen, hoe ze doen, wat de sfeer is. En ik had dat vergeleken met een paar andere loges in Amersfoort, en toen dacht ik ja, dat kon het wel eens zijn. En dan ga je de gesprekken aan.
Sander:Wat mooi, dat dat zo matcht, dan Dat je dat eigenlijk van tevoren heb je geen idee. Je denkt, ik dacht van nou, dit kan wel wat voor me zijn, maar weet ik veel. Ik vind het fantastisch. Wat goed, edward. Hoe is het bij jou gegaan?
Edward:Ja, het is bij mij ook. Ruim zeven jaar geleden ben ik vrij met z'n laag geworden, in januari 2018 ingewaaid, en bij mij is het ontstaan uit nou, ik ben opgegroeid op de Veluwe, dus ik kom uit een kerkelijke omgeving. Mag ik vragen waar? Ja, dat mag zeker, ik kom ook uit de Veluwe, namelijk Ik ben zelf in Wezep geboren en opgegroeid. Een deel van mijn familie kwam uit Oldebroek en een ander deel uit Elspeet, dus dat is.
Sander:Dat is wat zuidelijke, zuidelijke, maar dezelfde Bijbelbelt.
Edward:Ja, ik zag, mensen beschuldigen, maar dat noordelijke puntje van de Veluwe eigenlijk geen Veluwe meer is.
Sander:Maar toch vond dat altijd wel, als Ik ben, de jongen van de Veluwe. Dat laten we even in het midden. Ja precies.
Edward:Nee, daar ligt een hele goede bodem van, wat mij gevormd heeft, met wie ik ben, en dus ook mijn kerkelijke achtergrond daar. Nou, dat heb ik op, maar voelde wel behoefte en noodzaak, om bezig te houden met grote levensvragen Waarom zijn we eigenlijk op aarde? Is er meer tussen hemel en aarde? Is er meer naar dit leven? Wat doet er eigenlijk toe? Er zijn bepaalde basiswaarden, zeker. In dat vind ik het mooie aan religie, dat bepaalde basiswaarden natuurlijk wel neergelegd worden. Dus, ik was heel erg op zoek naar een andere invulling. Nou ja, ik woon tegenwoordig in Kampen. Het staat natuurlijk wel bekend als een van de religieuze hoofdstenen van Nederland. Zou ik zeggen Ja, er zit toch een opleiding tot. Ja, die zaten er Er zaten twee lokse universiteiten.
Edward:Dus daar is eigenlijk het beeld, dat Kampen heel conservatief-christelijk is, komt onder andere daaruit voort, en er zijn zeker conservatieve gemeenschap in Kampen, en daarnaast zijn er ook heel veel vrijzinnige gemeenschappen of progressieve gemeenschappen. De vrijmetselarij is er daar. Één van Eén van de oudste verenigingen van Noord-Nederland zit in Kampen, dat is de Loge Le Provence-Lens. Wij hebben inmiddels ons 250-jarig jubileum gevierd. Dus in mijn zoektocht naar, wat zou ik nou eigenlijk willen, als ik niet meer naar een kerk wil, wat wil ik dan? Kwam ik op Open Monumentendag per toeval in het logegebouw, en daarover viel mij een soort gevoel van dit is wel een hele mooie plek, er gebeuren mooie dingen. Dat voelde me dus een beetje als thuiskomen En een beetje ook ingelezen, ook niet heel uitgebreid, en wel wat gesprek gehad natuurlijk Met leden van de loge. Dat voelde als een bevestiging Dit is mooi. Dus toen ingewijd, inmiddels al ruim zeven jaar lid, leuk.
Sander:En wat ik nu zit te bedenken Heeft jouw lidmaatschap van de vrijmetselarij. Heeft je dat een andere kijk gegeven Op je kerkelijk?
Edward:lidmaatschap. Ja, dat was bij mij ter vervanging van, denk ik. Nou, ik weet niet meer, als ik ingewijd ben of ik toen nog ingeschreven stond bij de kerk. Misschien, dat ik daarna mijn lidmaatschap van de kerk heb opgezegd, maar het viel in ieder geval redelijk samen. Nee, ik denk het wel. Ik denk, dat het een Dat heb ik wel met meer vrijmetselaren, die ik hun kerkelijk leven achter zich hebben gelaten, vrijmetslaar zijn geworden Dat je soms heb je in het begin misschien een gevoel van nou, wat daar gebeurt, voelt niet oké. In de vrijmetslaar is dat anders, en dan zie je vaak na een aantal jaren en ik heb dat zeker gehad dat je een heel aantal basisdingen gaat herwaarderen. Ja, precies, no-transcript. Wij noemen dat natuurlijk altijd mooi de dogmatiek, dus dat het belerende of het voorgeschrevene, wat er in een kerkgemeenschap zit, dat zit niet in de vrijmetselarij. In de vrijmetselarij ga je echt zelf op zoek naar de invulling, en dat doe je door middel van gesprekken, verdiepingen, vragen aan elkaar. Maar nee, er zijn een heel aantal elementen uit mijn kerkelijk verleden, die ik echt opnieuw ben gaan hermaleren.
Sander:Ja, dat snap ik. Een tijd geleden had ik Stijn hier te gast, en die is predikant, en die gaf ook aan, dat het elkaar versterkte, beide kanten op. Dat vond ik eigenlijk best wel mooi. Dus nu ik jou zo hoor, moest ik daar even aan terugdenken. Ik denk, het kan best zijn, dat, als je retro perspectief kijkt, van dat, wat je zegt, het herijken van punten, het vult elkaar meer aan, dan je misschien aan de voorkant denkt, en dat merk ik zelf ook wel.
Edward:De werelden zijn soms gescheiden, en er zijn over en weer natuurlijk beelden van elkaar, die niet waar zijn. Wat Henk zei, ik zou eerder ingewijd willen worden, dit is wel een perspectief, wat ik wel eerder ook had willen weten.
Sander:Dat kan prima naast elkaar bestaan.
Henk:Dat ik het zo zeg, je triggert mij ook. Ik kom ook uit een geïnformeerd gedes, wij drieën dan Alles was of zwart of wit, althans, waar ik vandaan kom, en niet, dat het super streng was, maar je moest wel twee keer op zondag naar de kerk, en dat soort dingen. En dat vind ik ook een van de fijne dingen binnen de vrijmetselarij is de vrijheid van denken, de verschillende gezichtspunten naast elkaar. Er is geen waarheid, de waarheid bestaat gewoon niet. Er zijn verschillende waarheden. En dan denk je van nou Kun je zo aanvliegen. Dan heb je een avond achter de rug Als voorbeeld, en dan denk je Wow, het zijn dus tien nieuwe gezichtspunten, en wat vind ik er nou van? En dan vaak weet ik het dan niet meer, maar dat geeft niet.
Henk:Ik ben wel gevoed.
Sander:Wat jij zegt, herken ik ook, dat je dan aan het eind van de week denkt, nu ben ik er een beetje over uit, omdat al die gezichtspunten, die helemaal nieuw zijn, die moet je echt even verwerken Moet je even opkouwen, voordat je daaruit bent, leuk.
Sander:Maar we zitten hier natuurlijk voor de Louisa Stichting. Voor de mensen, die denken, louisa Stichting Nog nooit van gehoord, eerst even heel kort. Er zijn natuurlijk binnen de vrijmetselij een aantal stichtingen. Ik ga ze niet allemaal noemen, dat kan je wel opzoeken, maar jullie stichting is eigenlijk de enige, die, voor zover ik weet, die naar buiten treedt. Er zijn veel stichtingen, die doen dingen voor vrijmetslaren En voor kinderen van vrijmetslaren, en loge gebouwen opknappen En allemaal dat soort dingen. Dus daarom vind ik het ook super leuk, dat jullie hier zijn.
Henk:Maar voor degene, die niet weet, wat de Louise Stichting is Kan een van jullie Ja, ik maak wel eens een grapje tegen vreemdmetselaren dat dit een van de geheimen van de vreemdmetselarij is?
Edward:De Louise.
Sander:Stichting Is dat als een boer met kiespijn, als je dat grapje maakt.
Henk:Dat gaan we met z'n allen veranderen, als broeders met elkaar. De Louise Stichting is echt super fantastisch, omdat het het vehikel bij uitstek is, om ons als vrijmetselaren in het westen te doen kennen. Maar misschien goed, om even een stapje terug te gaan. Waar komen we vandaan? Want wij als stichting bestaan wij al meer dan 150 jaar Ooit, door de prins opgericht en geïnitieerd. Zijn vrouw, louisa, heeft haar naam eraan verbonden. En wat was die stichting? Die stichting was eigenlijk bedoeld als een soort weeshuis voor wezen van vrijmetselaren. Dat is de oorspronkelijke opzet geweest van de Louisa Stichting. Je moet je even voorstellen, 150 jaar geleden had je die verzuiling in de maatschappij. Tegenwoordig heb je de overheid, die veel dingen regelt. Dus daar komt het vandaan, en dat is wel leuk, want zometeen gaan wij nog iets vertellen over de Loosje-correspondenten. Die had je dus toen ook al. Dus dat betekende dat, op een gegeven moment was er een wees, en dan was er iemand in de Loosje. Dat was dan de Loosje-correspondent. De wees ging naar het weeshuis En het Weeshuis de Louisa-stichting. Informewerking tussen de Loosje en de Louisa Stichting.
Sander:En was het dan landelijk of speelde zich dat voornamelijk in Den Haag af?
Henk:Het oorspronkelijke pand was in Den Haag, maar het had een landelijke functie, en later is het verhuisd naar Baan Dat is het zogenaamde oude vrijmetslaar kennen de de Louise Staten En uiteindelijk is de doelstelling veranderd van een weeshuis naar een tehuis voor oorspronkelijk kinderen van vrij metselaren, die bijvoorbeeld expert waren in het buitenland, ik noem maar wat. En op een gegeven moment werd het steeds breder en breder En was het ook niet meer draagbaar. En toen is eigenlijk een jaar of 20, 25 geleden het besluit genomen We stoppen ermee. Besluit genomen, we stoppen ermee. We hebben ook geen toegevoegde waarde meer, en dat vermogen is als het ware in het fonds terechtgekomen Of in de stichting blijven zitten. En dat is, wat we nu doen.
Henk:Dus, wij richten ons op het ondersteunen van eenmalige projecten. Gericht op, zoals wij dat dan mooi zeggen, vind ik nog steeds de oude zin sneden kinderen in kombervolle omstandigheden. Dus, als wij hoop en perspectief kunnen geven aan kinderen Met een klein steuntje in de rug Financieel, dan doen we dat graag. Dat is dan ook Ja. Ik zeg altijd, zo doen wij ons kennen als vrijmetselaar in het westen. Dat is een fantastisch, mooi voorbeeld. Heel veel mensen stellen dan de vraag van Wat doet nou een vrijmetselaij voor de maatschappij? En dan wordt er gekeken naar Engeland of de United?
Sander:States.
Henk:Dan gebeurt het heel veel. Nou, dat doen wij in Nederland dus ook, en daar hebben we dus de Louisa Stichting onder andere voor Ja precies.
Sander:Want dat onderscheid hoor ik ook vaak Van ja, maar in Engeland en in Amerika is de vrijmetselarij vooral, nou, vooral weet ik niet, maar een groot deel daarvan is galitas, goede doelen. Dan hoor ik vaak daarbij In Nederland doen we dat niet, of doen we dat niet zo, maar in principe wel. Dus Maar dan anders georganiseerd.
Edward:Ja, en ik denk, anders georganiseerd, maar ook anders naar buiten toetredend. Dus, waar misschien het grote verschil zit, wat je in Engeland bijvoorbeeld ziet, is, dat men dat ook vanuit de loge Of de naam vanuit de loge doet. En wat wij hier doen, is En ik denk, dat het heel erg mooi past Bij hoe we in Nederland toch een beetje naar dit soort stukken kijken Is, dat we dan vanuit de Louisa Stichting doen. Daar hangt niet de naam van de vrijmetselrij meteen aan. Wij vragen wel altijd bij projecten Communiceer, dat het onder andere mede mogelijk, zie je wel, dat het een stichting is, die gerelateerd is aan de vrijmetselarij.
Edward:En wij hebben al bij aanvraag Maar daar komen we straks nog even op Er is altijd een plek voor een loge daarin. Dus er is altijd verbinding met een lokale loge. Maar het is minder gevoelsmatig, waar soms bij loges of broed wij toch altijd wat schroom in Nederland. Soms is dat misschien terecht, maar dat is, denk ik, vaak wel heel vaak onterecht. Het is meer ons eigen gevoel, wat daarbij zit, en dit is een wat bescheidener, misschien niet helemaal de goede uitdrukking, maar het is een wat andere manier van dat wel naar buiten brengen, terwijl de invulling Ja, is dat wel heel vergelijkbaar.
Edward:En dat is, denk ik, ook het mooie aan het hebben van een Louisa Stichting binnen de orde.
Sander:En dan gaat het dus. ik hoorde Henk net zeggen specifiek kinderen Ja, tot 18 jaar hebben we het dan over.
Henk:Ja, ongeveer, we hebben dat niet heel hard afgegrensd, maar in precies, totdat ze jong, volwassen zijn, zeg. Maar Voorwaarde is wel, dat we een beetje in de geest eigenlijk van waar de Louise Stichting voor bedoeld was, voor wezen, voor kinderen is dit ook en is vooral ook bedoeld, om eigenlijk meer hoop en perspectief te geven aan kinderen, dus dat je ook daadwerkelijk iets kunt betekenen. Dus wij beoordelen vanzelfsprekend een projectvoorstel op inhoud, maar we zeggen, het moet ook het hart raken, en het hart raken is belangrijk voor ons, omdat dan weet je, wat het kan doen.
Sander:Maar dat is natuurlijk best wel abstract ergens.
Henk:Ja, maar gelukkig, Het is minder abstract, dan je denkt, want op onze website kun je gewoon een heel rijtje met criteria vinden, en dat lopen we allemaal heel bewust langs, en dat is dan ook onze richtsnoer Of we wel langs, en dat is dan ook onze richtsnoer over wel of niet geldverleden.
Sander:Kan je een paar criteria noemen voor de luisteraar? Het hoeft niet allemaal hoor, maar gewoon, dat ze een idee hebben van het moet eenmalig zijn, het moet geïnitieerd worden vanuit een loge.
Henk:Er moet eigenlijk een vrijmetselaar zijn, die dat adopteert, zou ik haast willen zeggen Bij definitie.
Sander:dus, er kunnen alleen aanvragen komen vanuit een vrijmetselrijst. slash een loge, dat is het uitgangspunt.
Henk:Het is nu zo, dat wij meer middelen hebben dan er. Projecten komen uit de loges, en dat geld gaan we niet op potten. Dat gaan we bijvoorbeeld aan een mooi project van de Wilde Ganzen geven, als dat gericht is op kinderen. Dus bijvoorbeeld een school, waarbij we helpen met een nieuw dak, of een project in Ghana, waar we waterputten slaan, zodat die leerlingen niet elke dag twee uur moeten lopen, maar dat ze gewoon les kunnen krijgen. Of straatkinderen in Kenia, die we dus helpen, een nieuwe toekomst te maken, door ze een vak te leren. Dit zijn concrete voorbeelden.
Sander:En bij die concrete voorbeelden, die je net noemt komt het initiatief vanuit die stichting Of zoeken jullie zelf naar projecten, die zeggen, hier kunnen we aan bijdragen. Het is eigenlijk een combinatie.
Edward:Ja, daar kan ik wel iets over zeggen. Kijk, de bedrokkheid van de loge, dat zit er niet zozeer zijn in de stichting of de groep, die het aanvraagt, maar de loge moet het ondersteunen, en eigenlijk op twee manieren. Dus het initiatief, dus een aanvraag verloopt via een loge met de ondersteuning van de loge naar de stichting toe. Daar zit achter een stuk betrokkenheid. Dat is nog anders op het moment, dat een broeder uit een lokale samenleving, zeker als we een project in Nederland zijn, dan heb je daar ook als loge wat meer verbinding mee, omdat je je persoonlijk verbonden voelt met zo'n project of zo'n initiatief. Nou, dat past heel erg bij het karakter van de stichting, en dan vragen we ook altijd een financiële bijdrage vanuit de loge, en dat is ook, dat het wat meer draagvlakken heeft En dat je het dan met elkaar adopteert. Nou, en daar doet dan de Louisa Stichting een donatie bij Ondersteuning ook vanuit loges. Dus, dat gaat enerzijds om financiën, maar zeker om de persoonlijke betrokkenheid.
Edward:De andere kant is, dat wij, doordat er meer middelen zijn, al aanvragen geweest, de afgelopen jaren Dus met een aantal partijen Wat gesprekken hebben gehad, die we ook eenmalige projecten ondersteunen. Maar omdat je elkaar dan beter kent, dan wil al een keer eenmalig een project bij ondersteunt En dat we een goede relatie met hen hebben. Maar overwegend zijn wij terughoudend met allerlei andere organisaties, om datzelfde te doen, omdat je idealite juist wil, dat die verbinding er met loges is, omdat de Louisa Stichting is iets van voor en door vrij met z'n laden. Zo kunnen wij dus iets betekenen voor kinderen in het westen Of in de wereld, zoals wij dat dan noemen. Dus dan wil je eigenlijk die lijn ook vasthouden, want als je dat te veel los houdt, dan word je heel snel toch een soort goede doelen stichting, die aandraakt, en daar is natuurlijk niks mis mee, want er zijn heel veel van dat soort goede initiatieven in de werechiedenis van de Louisa Stichting.
Henk:Misschien aanvullend. Dat is ook het leuke. We zijn eigenlijk een nieuw college van agenten. We zijn een college van agenten bestuur van de stichting, en we hebben gezegd, we willen eigenlijk een geweldig groot probleem creëren. Het probleem is eigenlijk, we willen zoveel aanvragen krijgen uit de loges, dat vragen krijgen uit de loges, dat we denken van oh shit, hoe gaan we dit in godsnaam financieren?
Sander:Waar hebben we iets?
Henk:goed gedaan Kijk om je heen zeg ik wel eens in je eigen woonplaats En kijk, hoe moeilijk sommige kinderen het hebben, En dat is echt niet alleen in de bekende wijken in Den Haag of in Amsterdam, dat is ook in andere steden en zelfs dorpen. Dus, als een vrij metselaar op een gegeven moment denkt van verrek, daar is hulp nodig, en dat voldoet aan de eisen, de criteria van ons als Louisa Stichting. Ik zeg altijd van zorg, dan, dat je gewoon een paar van je broeders zo gek krijgt, in de goede zin van het woord, om dat project te adopteren, zou ik haast zeggen, een klein beetje geld inzamelen, zo'n projectvoorstel bij ons indienen. Daar zijn hele mooie, eenvoudige proceduren voor. Wij vergaderen drie keer per jaar ongeveer, en dan ja, wij dromen ervan, dat we te weinig geld hebben.
Edward:Ja, snap ik Misschien een heel concreet voorbeeld daar aan. Van waar zou je dan maar kunnen denken, als je het in Nederland hebt, als je bijvoorbeeld kijkt naar wat Henk net zegt. Als je bijvoorbeeld kijkt, naar wat Henk net zegt, een mooie voorbeeld We hebben in Enschede bijvoorbeeld het opknappen van de speeltuin, ging het om. Dus dat is echt heel lokaal en heel concreet, en dat was een wijk, waar dat ook echt noodzakelijk was, om wat te doen. Maar er zijn ook, als je kijkt, in Nederland Nou bestaand.
Edward:Zekerheid is natuurlijk de afgelopen jaren best wel een onderwerp van gesprek geweest in de maatschappij. Er zijn best veel organisaties of instellingen, die aanvullend op bijvoorbeeld voedselbanken aan het kijken zijn met Sinterklaas cadeaus voor kinderen, met name gezinnen, waar geen geld is, om Sinterklaas cadeaus te kopen. Er zijn best veel kleinere lokale stichtingen of verenigingen, die daar initiatieven op doen. Dat zijn wat mij betreft hele mooie concrete voor voorbeelden, waar je als loge contact mee kan treden en kan zeggen goh, als we nou vanuit de loge even met de bedelnappen rondgaan en we dienen een aanvraag in bij de Louisa Stichting, dan zijn het voor ons nou misschien in 20, 30, 40 gemeentes allemaal kleine projecten. Maar moet je dan maar zien, wat voor olieflektoren ook in Nederland ontstaat, waar je direct dus een kind op dat moment vol schijft.
Sander:Ja, precies, want dat zat ik ook aan te denken van kan het ook om een individu gaan, dat je zegt, van nou, mijn, ik weet ik veel, mijn buurjongen heeft een rolstoel nodig, maar kan hem niet betalen? Of zijn het vooral wat bredere projecten voor Ja we proberen, het wat breder te doen.
Henk:Een ander mooi voorbeeld vind ik, in Baan was het het gebouwtje van de scouting was afgebrand. Scouting, alles van vinden, maar dat is een heel mooi bindend instrument.
Henk:Waarbij jongelui met elkaar dingen doen, dingen leren, groepsgevoel krijgen. Nou, dat pand was slag in. As Ze halen geld bij elkaar, komen geld tekort, en een van de mensen daar van de scouting, die is vrij metselaar En die zegt van nou, eigenlijk zouden we daar wat kunnen doen. Nou, dat is ook zo'n concreet voorbeeld, waarbij wij gewoon een kleine bijdrage gedaan hebben Voor het bouwen van zo'n scoutinggebouw, en dan is het ook wel leuk, om te zien, dat een jaar later Dan gewoon 40, 50 van die jonge gastjes Gewoon mooie dingen aan het doen zijn.
Sander:Dat is natuurlijk super. En komt er dan op de gevel een bordje te hangen Mede? Volgens mij staat het er niet op. Dat hoeft ook niet hoor.
Henk:Maar op websites en zo. Dan zeggen we wel altijd We vinden het fijn, als je ook vermeldt, dat we geholpen hebben, om ook een beetje Namensbekendheid te krijgen, en niet, om onszelf in het zonnetje te zetten, maar om mensen erop te attenderen, dat we bestaan.
Sander:En dat je daar dus een beroep op kunt doen, dus bij kunnen noemen. Ja, dus, bij jullie ligt. de grootste groep, die het zou moeten weten, zei dus de vrijmetslaren. En de vrijmetslaren hebben zich als doel gesteld van Do You Can in het Westen, je zei het in het begin al. nou, voor de niet-vrijmetslaren is dat vrij vertaald doe iets goeds in de buitenwereld Ja, is dat?
Sander:tekort door de bocht. Dat beloven we onszelf eigenlijk. Dus dat is niet een gelofte Zo zie ik het tenminste niet naar iemand anders, maar vooral naar jezelf, en dat kan op heel veel verschillende manieren, maar dit is dus een hele concrete invulling daarvan, wat jullie doen, een project namens de Louisa Stichting. Maar je zei in het begin al Mensen moeten wel weten, dat jullie er zijn En wat jullie doen natuurlijk.
Henk:Ja, dat klopt, en dat doen we kennen in het Westen. Als wij dat inderdaad zeggen, vind ik persoonlijk een van de mooie dingen van de vrijmetselrij is verbinding, en de verbinding is binnen je eigen loge, de broederschap. Hoe mooi is dat. Maar gaat veel verder. Wat wij wel zeggen op een gegeven moment ga je als gezel naar buiten, om het even zo te zeggen dat doen we, als vrije metselaren willen we dat ook. dus doe jezelf kennen, zit in je gedrag, in de manier op je reageert met mensen, of hoe je in een vergadering zit, of je wel of niet luistert naar iemand, of je begrip kunt hebben, allemaal dat soort dingen ongelooflijk belangrijk. en wat wij dan eigenlijk doen, is om top of zal ik maar zeggen goed Holland, dat we ook gewoon een duitje in het zak kunnen doen letterlijk.
Henk:Om iets te faciliteren.
Edward:Kijk, wat je soms in loges wel ziet, het gesprek over hoe doen we dat dan mee? Doe ons kennen in het Westen. Dat wordt soms ook wel eens vertaald, als dat je letterlijk moet zeggen ik ben vrij metselaar. Nou, ik denk, dat dat niet zozeer daar primair mee bedoeld wordt Ah, zo, ja, nee, het gaat meer om de daden volgens mij, die je doet, dan het label, die je eraan plakt Ja, en de daden kan zijn en er zijn natuurlijk ook heel veel vrijmetselaren, die zelf vrijwilligerswerk doen, dat op die manier invullingen aangeven, tot aan, dat je ergens ondersteuning biedt of gewoon het goede doetriend of dat soort dingen. Nou, dit is daar een vorm van, die daar heel mooi op aansluiten, denk ik, waar wij ons dan nog specifiek richten op, nou ja, kinderen, die dat nodig hebben, om die daarbij te ondersteunen. Dus, dat is in dat hele spectrum, wat je allemaal kan doen als mens, en ik zou haar zeggen, dat geldt voor iedereen in de samenleving 100 procent.
Sander:Ja, dat is iets goeds voor een ander.
Edward:Dat, en dat maakt het wel mooi, dat het binnen vrijmetselarij wel een belangrijk onderdeel is. En dan, in dit geval is het ook nog specifiek op een hele kwetsbare doelgroep natuurlijk, en ik denk nou zeker, als je kijkt naar de maatschappij vandaag de dag, zeker ook alles, wat internationaal gebeurt in de wereld, zijn kinderen natuurlijk wel per definitie een hele kwetsbare doelgroep. Nou, wij kijken dan ook nog eens naar de meest kwetsbare van die kwetsbare doelgroep, om te kijken, hoe kan je daar dan juist dat extra ondersteuning Of dat steuntje Of een momentum van rust ingeven? En daarom is het de vraag, die je net stelde Is dat ook mooi, om dat in projecten te doen, die zich richten op meerdere kinderen Of een kleine gemeenschap?
Henk:Zodat je die impact ook op dat verbntje terug te doen. 150 jaar terug, stel je je voor, 150 jaar geleden Je hebt geen ouders meer als kind, dan ben je overgeleverd aan de goden, aan de willekeur van de goden. Nou, in dit geval krijg je een huis, krijg je een opleiding En word je mogelijk gemaakt, om in je eigen levensonderhoud te voorzien. Dat is eigenlijk in essentie, waar we mee begonnen zijn.
Henk:Als Lodische Stichting, en eigenlijk is dat de lijn, die we, ik zou haast zeggen, als een chameleon verandert, past de stichting zich aan in de loop der tijden. Maar dit DNA, zo zou ik het haast eigenlijk willen zeggen, dat is eigenlijk wel knap, dat DNA er nog steeds in zit.
Sander:Maar zit dat even een kritische vraag zit dat DNA ook nog in de vrijmetselaar? Want we hebben net al meerdere voorbeelden gegeven, hoe je je kan doen kennen in het Westen, en dat is inderdaad, wat jullie ook zeiden door handel en wandel en door garitas Even zwart-wit die twee facetten Is de gemiddelde vrijmetselaar nog heel erg met dat garitas bezig Of vooral meer met dat, op een vrijmetselaarachtige manier zich doen kennen in het Westen.
Henk:Ik denk, het laatste En dat is ook helemaal prima Op zin van wat jij zei, edward Het is niet zeggen, dat je vrijmetselaar bent, je moet acteren Als vrijmetselaar zeg ik altijd.
Henk:En er zijn ook vrijmselaren, die geen schootsvang hebben, die eigenlijk onze normen en waarden in termen van ruimte geven, perspectieven bieden, met elkaar in verbinding gaan, dat ook kunnen doen, zonder dat ze vrijmetselaar zijn. Kijk, en wij vrijmetselaren ik zeg dan, wij vrijmetselaren, maar laat ik voor mezelf spreken Het werken aan jezelf en ook, hoe sta ik in relatie tot de ander, en dat is vooral de wisselwerking, dat is, hoe je gedraagt, eigenlijk, en dat, garitas, kun je op heel veel manieren doen, en al die manieren zijn allemaal picobello Alleen. Dit is gewoon een mooi extraatje. Wat we hebben voor vrijmetselaren, is, dat wij gewoon een fonds hebben, wat we gewoon kunnen inzetten En wat ooit opgebouwd is vanuit de vrijmetselaren, en dat ploegen we als het ware in termen van opbrengsten uit.
Edward:Dat vermogen Ploegen we terug naar kinderen in kommervolle omstandigheden, en ik denk ook, dat daar misschien een Je kan het een kip en een ei verhaal noemen. Als je vrij metselaar wordt, dan denk ik, dat je ook al bepaalde waarden En ideeën met je meedraagt, en die ga je dan hopelijk daarna Ook nog actiever inzetten en uitnutten En verdieping aangeven. Kijk, ik denk niet, dat het belangrijk is, om wat? voor een ander te doen, dat valt niet van boven neer, en dan ben je in je.
Edward:Laat ik dit eens gaan doen, of oh jee, nu moet het. Nou ja precies, dat is dan helemaal niet van, nu moet het. Dus. Ik denk dat, dat gaat natuurlijk ook hand in hand met elkaar. Ik denk wel Dus, wat ik denk, de meeste of de gemiddelde vrijmetselaar, die vindt dit al wel belangrijk, als zij ingewijd wordt, of zij, als we het over zusters hebben, of de gemengde vrijmetselaar, die mens vindt dat al belangrijk, en ik denk wel, door de methode van de vrijmetselaar En hoe we met elkaar in gesprek zijn En de dingen, die wij doen, dat je de waarde er daarvan nog meer mee aan de slag gaat, en dat is voor de een misschien wat zichtbaarder dan voor de ander, en de ene hangt daar misschien iets meer een label aan dan een ander.
Edward:Ik denk, als iedere van de mensen daar bij zichzelf spreekt Wat doe ik nou eigenlijk voor een ander? Wat doe ik nou voor de samenleving, dat ieder wel tot een redelijke lijst komt, en dat is misschien ook wat moois, om daar af en toe heel. Dat gaat niet om jezelf, maar het gaat erom Wat doe je nou voor die ander, en wat doe je nou voor de wereld om je heen?
Henk:En de Louise Zichting is niet om dat in te vullen. Het is een extra bonus.
Sander:Het is een extraatje.
Edward:Maar wel een mooi extraatje, en misschien, denk ik, je maakt heel mooi de koppeling met 150. Het is ook een verantwoordelijkheid. Kijk, wij hebben 150 jaar geleden dit gekregen Om het zo maar te zeggen, in een andere vorm Dit met elkaar gekregen. Het is, denk ik, met hele mooie intenties, dit opgezet. Het is wel een stichting in deze vorm, die al 150 jaar bestaat. Dus het voelt ook wel, vind ik, als een verantwoordelijkheid, ook voor onszelf. Nu, we zijn niet chameleon, dus we veranderen ons iedere keer aan. Ook wel de verantwoordelijkheid, die voor ons ligt, die de oprichters zo neer hebben gezet, maar ook alle we noemen ons ook college van regenten, maar dat zit zeker nog wel in ons DNA Dat is ook de verantwoordelijkheid van alle voorgangers, die wij met ons meedragen, om daar ook invulling in te kunnen blijven geven, die ook iaf net al aan.
Sander:Je zei net even broeders en zusters Toen, dacht ik. Ineens is het vrij metselaar breed.
Edward:Nee, de Louisa Stichting valt onder het, en dit wordt heel technisch misschien voor niet vrij metselaar luisteraars, maar de Louisa Stichting valt onder het Groot-Oosten der Nederlanden. Dus wij richten ons nu op aanvragen van loges, die ook onder dat groot oostel vallen. Dus dat zijn de loges, om het wat profaan te zeggen, dat zijn de loges, waar mannen lid van kunnen worden. Dus weefsters en gemengde loges vallen daar op dit moment niet onder.
Henk:Ik zou het wel, ik durf wel, een knuppeltje te doen, maar ook te gooien hoor. Ik zou het wel leuk vinden, als er een keer een voorstel vanuit de week zit. Dan gaan we met z'n vijf of zes, dan gaan we daar even onze tanden in zetten. Ik denk, dat we met een goed gesprek best. Precies, en als het iets moois is en wat goed is, en wat ons niet hard raakt, dan Zou het maar zo kunnen zijn dan.
Sander:Ja precies.
Edward:Ja mooi man Hé.
Sander:en nu we het toch hebben, over vleimetslare loges en bekendheid. Ik hoorde jullie net al het woord correspondent noemen.
Edward:Kan iemand daar iets over?
Edward:zeggen, wat jullie daarmee willen, of bedoelen Ja, wat we doen met logecorrespondenten, dat zijn eigenlijk de ambassadeurs. Zo zou je het misschien wat beter kunnen noemen De ambassadeurs van de stichting Binnen een Lo, noemen De ambassadeurs van de stichting binnen een loge. Dus we hebben nu bij bijna de helft van de loges in Nederland een logecorrespondent. Het liefst hebben we natuurlijk, dat iedere loge een logecorrespondent heeft, en die correspondent is dus degene, die informatie vanuit de Louisa Stichting naar een loge kan brengen. Dat kan over hele praktische dingen gaan. Wanneer zijn de vergaderdata, dus wat zijn de deadlines voor het aanvragen van een project? Hoe?
Edward:doe je dat Daarbij ondersteunen, of het directe lijntje met een van de bestuursleden als je vastloopt in een aanvraagproject. We hebben twee keer per jaar we zijn aan het kijken, of we dat één keer per jaar willen gaan doen Correspondenten bij elkaar. Dan hebben we ook vaak een presentatie van drie projecten, die we het jaar ervan ondersteund hebben.
Henk:Dan wordt het ook echt tastbaar, wat we met elkaar doen, en het is ook echt leuk, om mee te maken.
Edward:Absoluut. Dat geeft ook nog meer gevoel en beeld bij, wat we eigenlijk als stichting doen. Dus dat zit vooral wat meer aan de informatie kant, waar je het liefst naartoe wil Met logecorrespondent, dat, als je een broeder hoort over bijvoorbeeld zo'n project voor Sinterklaas cadeaus of een mooi project van een broeder in Afrika, waar hij over vertelt, dat zo'n logecorrespondent zegt, daar heb je wel eens nagedacht, over de Louisa Stichting Oh, en zou daar een mogelijkheid zijn, waar het een aanvulling kan zijn, dat er geld of dat er een subsidie gevra. Dat natuurlijk prima.
Sander:Ja, dus dat zo'n broeder ook een beetje jullie oog en oor is in de loge zelf, waar jij het nu over hebt, want dat gaat natuurlijk ook niet alleen tijdens het officiële gedeelte, maar wat wij dan de zevende graad noemen, oftewel gewoon gezellig aan de bar. Zijn dit ook onderwerpen, die voorbij komen? Ja, en als je daar als logecorrespondent tussen staat, dat je denkt van wacht eens even, maar wist je wel, dat?
Edward:Ik denk, dat een logecorrespondent ook bij uitstek misschien wel Iemand is in een loge, die in het gesprek over Waar best wel loges af en toe mee stoeien. Wat doen we als loge nou in het westen, en hoe geven we daar nou invulling aan? Nou, dit perspectief ook kan inbrengen, met andere correspondenten uit andere loges, ja er verschillende projecten in verschillende vormen zijn. Dus daarmee word je ook geïnspireerd en kan je dat ook meenemen in je eigen loge in. Dus dat is hartstikke waardevol, om dat zo te doen. Dus ja, hierbij nog een oproep zou ik meteen maar willen doen Iedere loge, die nog geen correspondent heeft, meld je aan bij ons, en dat kan bij ons e-mailadres. Dus dat mag gewoon, op de website staat het wel maar infolouisastichtingnl. Dan kom je gewoon bij het besturen binnen, meld je aan, en dan neemt het bestuurslid wat gaat over de correspondenten in contact op.
Edward:Vanuit onze kant, wat geven we daarvoor terug? Nou, we zijn dus aan het kijken naar die correspondenten nog één keer per jaar, en waar we ook dit jaar mee gestart zijn, is, dat we drie keer per jaar echt een vergadering, dat we ook drie keer per jaar een terugkoppeling geven, over welke projecten zijn aangevraagd. Wat hebben we goed gekeurd, dus ook die communicatie en informatie Vanuit het bestuur naar de correspondenten En dus ook naar de loges toe. Die gaan we ook wat actiever oppakken.
Henk:Daar zijn we wel goed mee gestart, dit jaar geïnspireerd zijn. Zo'n losje correspondent dag is ook inspiratie, want dan heb je dus tientallen broeders, die ook losje correspondent zijn. Je treft elkaar, er worden projecten gepresenteerd, meestal doen we dan drie projecten, die we dan een beetje highlighten, om het goed Hollands te zeggen. Dat is ook iets, om trots op te zijn. Dus dat werkt ook inspirerend, en dat mensen met elkaar ook in gesprek zijn, en een jaar later kom je elkaar weer tegen. Dus het is ook weer een soort netwerk binnen de Vrijmetselaar Zou. Je kunnen zeggen, van elkaar treffen op deze noemer. Dus dat is eigenlijk een extra benefit voor de loge correspondent. Ik moet toch een beetje verkopen hier.
Sander:Ik kan me ook voorstellen, dat het super interessant is, dat je van al die projecten hoort. Dit kan dus ook, dat je ook daarmee je ideeën over, wat jullie eventueel zouden kunnen, mede financieren, wat dan mogelijk is, omdat je dan geïnspireerd raakt door al die andere verhalen, dat je denkt van wacht eens even. Maar ik heb die broeder daar wel eens over gehoord. Dan ga ik nog eens navragen aan doen, want daar kunnen we aan bijdragen.
Henk:Het kan een hele nieuwe gezichtspunt zijn. In ons voorgesprek gaf ik ook het voorbeeld van kinderen Van mensen, die gedetineerd zijn. In Nederland ik wist dat zelf ook niet Zijn dus 10.000 kinderen, wiens vader of moeder meestal de vader In de gevangenis zit. Daar sta je bij stil. Dat heeft een enorm impact op de jeugd van zo'n kind. Er wordt erop aangekeken, het kan traumatiserend zijn. Nou is er iemand, die heeft daar een mooi project voor op ingericht, heeft daar een heel mooi en leuk boek gemaakt voor die kinderen. Nou, dat is nou zo'n voorbeeld, dan kunnen wij een beetje helpen met geld, en dan helpen we, dat dat boek ook daadwerkelijk gemaakt wordt en verspreid wordt. Ja, hoe gaaf is dat.
Sander:Heel tastbaar. Ik had er nog nooit over nagedacht.
Henk:Heel eerlijk gezegd. Nou, dat is nou ook het leuke van. Dus, dit was een project. Wat we in de laatste loge correspondenten nog ook hebben laten zien, zal ik maar zeggen. Nou, ik denk, dat drie kort van de zaal dacht, van wauw, nooit meer, stilgestaan, ja. En dan is het mooi, dat je als Louisa Stichting daar een klein doeltje in de goede kant op kunt geven Met dat financiële middelen.
Edward:Dus, wat we daarna eigenlijk naast de financiële bijdrage doen, is, dat je ook een podium biedt voor dit soort maatschappelijke vraagstukken of problemen En dat dus ook laat zien En dus in dit geval ook een medebroeder, die dit boek heeft ontwikkeld, ik was me dat ook niet bewust van dit maatschappelijke probleem, wat er is. Je zet het letterlijk en figuurlijk op het podium, en ik denk, dat dat dus ook een mooie waarde is van ook met elkaar delen welke projecten hebben we en ondersteunen we nu Volgens mij van de financiële kant, omdat je denkt, wat gebeurt er allemaal in de wereld? En dus tegelijkertijd ook Want daar zijn dit hele mooie aansprekende voorbeelden van, om dat ook zo te doen, ja, en je zit natuurlijk met zoveel broeders in een loge.
Sander:Dat verschilt per loge natuurlijk, maar iedereen heeft weer Dus die loge, die vrijmetselarij, dat is, wat elkaar bindt. Maar iedereen heeft natuurlijk buiten de loge gelukkig ook nog een leven. Maar het zit met zijn vingers ook weer in allerlei andere projecten. Want waar we het eerder al over hadden, dat goed doen voor jezelf, maar ook voor de anderen, dat zit een beetje in het DNA. Dus eigenlijk als je zou zeggen, meest idealiter, als je vijfduizend, zesduizend vlermetsladen hebt, heb je ook zesduizend. ik wil het woord tentakels niet gebruiken, maar weet je, het is een netwerk eigenlijk.
Henk:Ja, precies. Het is grappig, dat je dat zegt, want wij kijken ook naar de loge correspondent als linking pin. Maar eigenlijk zit er ook weer een linking pin in elke broeder Zeker. Met andere woorden, als wij straks en dat gaan we bereiken, dat is onze doelstelling is gewoon, dat we minimaal 150, 200 loge correspondenten hebben. Nou, doe dat eventjes keer 25, gemiddeld de grootte van een loge, en doe dan nog eens even het netwerk van elke individuele broeder even achter. Wat voor impact kun je dan hebben met deze stichting? Ja, hier liggen we graag wakker van.
Sander:Ja, nee, dat kan ik me voorstellen. Ja, dat is echt best wel mooi, dat het zo breed eigenlijk is, maar dat het misschien nu Of dat het zo breed kan zijn, maar dat het nu misschien wat smal voelt.
Henk:Ik vind het wel mooi, wat je zegt, sander. Inderdaad, er zit nog een hefboom achter. Als we die kunnen in beweging zetten Mobiliseren, zou ik maar zeggen Dan hebben we een nog groter bereik En een nog groter impact, ook als vrijmetselaars. En het je doen kennen Via de Louisa Stichting. En dat is iets, waar we gewoon Nogmaals als vrijmetselaar Tot ze het mogen zijn, dat we dat al 150 jaar hebben In ons vrijmetselaars land. Hoe gaaf is dat.
Sander:Ik moet een beetje denken aan. Ik heb ook een keer een aflevering gemaakt over het vrijmetselarijmuseum, en daar ging het ook over. Dat voel ik hier ook zo van. Maar dat is niet iets van in Den Haag, dat is iets van ons allemaal, en dat is dit in principe ook. Ik bedoel, jullie zitten in het bestuur, en jullie beheren het.
Henk:Maar het is vrijmetslade, dat moet even zo Formeel. Juridisch is het een stichting, maar in principe is het ook Impliciet, ook van ons als vrijmetslade.
Sander:Dat bedoel ik Ik denk, dat we een beetje gaan afronden. Is er nog iets, henk, waarvan je zegt, dit is nog niet gezegd, of dit heb ik overgeslagen En wil je nog wel graag zeggen?
Henk:Ik zou het mooi vinden, als in september, oktober, dat er in elke loge minimaal één keer bij de rondvraag aan de orde komt. wie hebben wij als loge correspondent en als we nog niemand hebben, wie zou dat nou leuk vinden gegeven het belang daarvan, om dat te zijn voor onze loge? Dat zou ik mooi vinden.
Edward:Edward, een hele mooie aanvulling daarop, denk ik. En dan aanvullend de vraag In welk project gaan we met elkaar dit werkjaar ondersteunen? Ja, en gaan we indienen? Nou, ik denk, als die twee vragen beantwoord worden, dat we met elkaar hele mooie stappen kunnen gaan zetten In het komende werkjaar.
Sander:Ja, hele, ontzettend bedankt, dat je ons uitgenodigd hebt. Ja, dankjewel, bedankt voor het luisteren naar deze aflevering van de Vrijmetselaars podcast. Ik vind het leuk, als je contact met me opneemt. Dit kan via Instagram of Facebook. Zoek in beide gevallen op Vrijmetselaars podcast, instagram of Facebook. Zoek in beide gevallen op Vrijmetselaarspodcast, en je kan me ook een mailtje sturen op vrijmetselaarspodcastgmailcom. Vanaf aflevering 30 is er van elke aflevering een transcriptie beschikbaar. Deze transcriptie is te vinden op de website van de podcast. Luister je graag naar de Vrijmetselaarspodcast en waardeer je de afleveringen. No-transcript.