
Lyden af Farver
Hvad er farver egentlig?
Farver er en mærkelig størrelse. Farver er et grundlæggende element i kunst og design. Du kan væmmes, glædes, blive glad i låget, blive trist, blive energisk af farver!
Farver fremkalder følelser i os allesammen. I hvert afsnit af “Lyden af farver“ møder værten Sarah Gottlieb en ny designer og igennem deres sanselige og til tider intime samtaler hører du om farvers betydning og psykologi gennem gæstens personlige fortælling om deres arbejde.
Lyden af Farver
Lyden af Farver x Lærke Bagger
Findes der overhovedet grimme farver?
I denne episode af “Lyden a Farver” er jeg på besøg hos strikdesigner Lærke Bagger, Danmarks - og nok også snart verdens strikdronning!
Vi snakker om grimme farver og om de overhovedet findes? Og hvem bestemmer egentlig at de er grimme?
Hør Lærke beskrive grundbyggestenene i hendes design som lige dele teknik, vanvid og farver. Lærke svarer på lytter spørgsmål og løfter sløret for hendes restegarns algoritme. Vi hører hvorfor hun godt kan lide projekter der går helt til kanten af en god idé eller ej og om hendes kærlighed til anti-æstetik og hvad det egentlig er for hende.
Så slutter vi af med dette episodes musiske talenter Katrine Muff og Anders Stig Møller, henholdsvis hele Danmarks fællessanger og tidligere Turboweekend medlem, som laver lyden af Lærkes lyserød.
For mere farveinspiration følg @sarah__gottlieb og denne episodes gæst @laerkebagger og afsnittets to lyd orakler @katrinemuff og @andersstig
Sign op to my Newsletter
Get the following directly in your inbox:
Colours. Latest on the Podcast. Recommendations. Unsolicited advice.
I hate spam too. Only useful things if you are into colours.
SIGN UP HERE!