🌍 Jordenruntpodden – din resekompis i poddvärlden!
Drömmer du om att resa mer, upptäcka världen och få inspiration till ditt nästa äventyr? Jordenruntpodden bjuder på spännande reseskildringar, resetips och personliga berättelser från både oss och våra gäster.
🎤 Vilka är vi?
Linda Björk – resebloggare och lärare som drömmer om att besöka alla världens länder (hittills 65+!). Älskar hemliga barer, nutidshistoria och att resa både med och utan sina tonåringar.
Paulina Sundqvist – mäklare i Spanien med bakgrund som flygvärdinna och hotellreceptionist. Upplever resmål genom mat och drömmer om en yogaresa till Indien.
📌 Vad pratar vi om?
✔️ Weekendresor & långresor
✔️ Budget- & lyxresor
✔️ Att bo utomlands & resa med familj
✔️ Intervjuer med inspirerande resenärer Lyssna där poddar finns och följ oss för mer inspiration!
🌐 jordenruntpodden.se
📸 Instagram & Facebook: @jordenruntpodden
🌍 Jordenruntpodden – din resekompis i poddvärlden!
28. Azorerna - den gröna ön Sao Miguel
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
I avsnitt 28 av Jordenruntpodden pratar vi om Azorerna som ligger långt ute i Atlanten mellan Europa och Nordamerika. Azorerna är en portugisisk ö-grupp som är känd för sin magiskt vackra och gröna natur. Paulina besökte den största ön Sao Miguel i juni, 2024.
Du får veta hur man lättast tar sig till Azorerna och hur prisläget är. Paulina har gjort en lista över ställen man inte ska missa! Den innehåller bland annat sjöar, vattenfall, kyrkor, vandringar och ett övergivet hotell. Vi pratar också om blodkorven som serveras med ananas och om vad man inte ska glömma att packa med sig. Paulina tipsar också om var man gärna kan bada och var man helst vill undvika det.
Lyssna på avsnitt 28 och dröm dig bort till Azorerna med oss.
🔗 Mer info och länkar till allt vi pratar om hittar du på jordenruntpodden.se
✨ Följ oss på Instagram: @jordenruntpodden
👏 Gillar du podden? Dela gärna eller lämna ett betyg!