
Meningsfulde Samtaler
Dybden og selvrefleksionen er omdrejningspunktet, når værten, Kasper Andersson, inviterer en gæst til samtale, der kredser om det liv, vedkommende har levet, og hvordan dannelse, meningsfuldheden og de mere eksistentialistiske spørgsmål i tilværelsen påvirker identiteten. Et program om skæbnen, tvivlen, dannelsen og det, der definerer os.
Meningsfulde Samtaler
Meningsfuld samtale m. Iben Hjejle
"Forsøg at stille dig derhen, hvor det flyder nemt."
Iben Hjejle er født i 1971 og har været ordmenneske hele sit liv. Hun havde sin første rolle som 10-årige Lise i DR’s tv-serie ’Petersens morgen, middag og aften’ i 1982, og i løbet af sin ungdom blev hun uddannet fra Statens Teaterskole i 1996.
Hun har sat et aftryk på den branche, hun har været en del af, og med sin medvirken i danske filmsucceser som for eksempel ’Mifunes sidste sang’, ’Blinkende lygter’, ’Gamle mænd i nye biler’, ’Inka$$o’ og ’Klovn – The Movie’ samt en række danske tv-serier, ’Langt fra Las Vegas’, ’Klovn’, ’Anna Pihl’ og ’Dicte’, er hun et menneske, der har været med til at definere sit fag.
I den senere tid har hun sat tempoet ned og forsøger at finde ind til kernen i den kreative sjæl, hun besidder. Det har blandt andet ført til langt flere optrædener på teateret i kunstneriske produktioner såsom ’Romeo og Julie’ på Østre Gasværk Teater, ’Lægen’ på Folketeatret, og ’Jordens indre’ samme sted.
I 2022 udkom hun med selvbiografien ’En gylden korkprop’, som hun også nævner i dagens episode.
Iben var utrolig behagelig at tale med. Det håber jeg skinner igennem i samtalen.
Music: The Prelude Op. 28, No. 4 by Frédéric Chopin.
Performed by Paul Cantrell, http://inthehands.com