
Booklove Podcast
Mi, öten – a Helikon, a Jelenkor, a Kolibri, a Libri, a Park – összeálltunk, összenőttünk. Öt könyvkiadó a maga egyediségeivel, különleges karakterével – egyszerre mások, és így együtt igazán sokszínűek.
Szeretjük a könyveket olvasni, kézbe venni, készíteni. Örömmel valósítjuk meg szerzőink álmát, és kínálunk új és még újabb kedvenc könyveket az olvasóinknak. Találjátok meg ezeket itt, nálunk, velünk a Booklove Podcast oldalán is.
Booklove Podcast
Flamingótoll – Tolnai Ottó-podcast – 4. rész
A jó vesszőseprűt „úgy kell bevarrni olyan sűrűre verni / mint az angyalok szárnyába a flamingótollat” – írja Tolnai Ottó. De akkor hogyan is? Hozzuk közelebb a lehetségest és a lehetetlent, a valóság és a képzelet világát, a kétkezi és a szellemi munkát. Vagy ezek nem is különíthetőek el könnyedén? A kérdést szem előtt tartjuk, de meg is kerüljük, mert nehéz. Cserébe viszont az egyes Tolnai-kötetekre összpontosítunk. Borsik Miklós kérdéseire ezúttal Mohácsi Balázs és Szabó Marcell válaszolt.
„Végtelen flamingó” – Tolnai így hívta a rózsaszín vezetékrendszert berlini ösztöndíja alatt. Ha ismerősei keresték, azt tanácsolta nekik, csak kövessék a csöveket. Mintha annyit mondott volna, „nyugodtan tévedjetek el”. Mi a hallgatóknak nem küldünk ilyen üzenetet, de vessék bele magukat bátran az életmű sűrűjébe. Ehhez ajánlunk támpontokat.
Esszé, tanulmány, beszéd, kerekasztal: Szextett. Beszélgetés Tolnai Ottó: Balkáni babér című kötetéről. Résztvevők: Gács Anna, Harcos Bálint, Jánossy Lajos, Menyhért Anna, Szirák Péter, Térey János, Tolnai Ottó (Tolnai-symposion. Tanulmányok Tolnai Ottó műveiről, szerk. Thomka Beáta, Kijárat Kiadó, Budapest, 2004); Esterházy Péter: Ha én lennék Tolnai Ottó (Jelenkor, 2010/7–8); Fenyő Dániel: Önértelmezés és ítélet. Esterházy Péter és a Magyar Műhely kapcsolata (2022/7–8); Marcus Tullius Cicero: Pro Milone (Orations, ford. N. H. Watts, Harvard University Press, 1931).
Vers Tolnaitól, a Balkáni babérból (Jelenkor, Pécs, 2001): A flamingó térde; Lötyöge avagy be kell-e avatkozni; Pilinszky és Jován; A költő figyelmének elterelése (kisiklatása); Ahogy – avagy tündérek és halfarkasok; Szemelvény a velencei vértanúból; Pilinszky az In memoriam Celan-t készült meg-nemírni. A Nem könnyűből (Jelenkor, Budapest, 2017): Avagy imádkozik. A Versek könyvéből (Széphalom, Budapest, 1992): Mi volt kérded a legszebb Dániában; A gyönggyel töltött browning. Tolnai Tandori-emlékverse: Santa Scala (Pannonhalmi Szemle, 2020/4). További Tolnai-verseskötetek: Agyonvert csipke (Újvidék, Forum, 1969), Legyek karfiol (Forum, Újvidék, 1973), Wilhelm-dalok (Jelenkor, Pécs, 1992; Budapest, 2024), Ómama egy rotterdami gengszterfilmben (zEtna, Zenta, 2006), Világpor (Jelenkor, Budapest, 2016). Mohácsi Balázs: Három szobor (Jelenkor, 2017/7). Vladimir Majakovszkij: A költő munkás (ford. Mácza János, Ma 4, 1921/9).
Próza Tolnaitól: Értekezés a módszerről (P. mint Pécs) (22 x Pécs, szerk. Méhes Károly, Művészetek és Irodalom Háza, Pécs, 2010). További Tolnai-prózakötetek: Gogol halála (Forum, Újvidék, 1972; Jelenkor, Budapest, 2016), Virág utca 3 (Forum, Újvidék, 1983; Jelenkor, Budapest, 2016), Költő disznózsírból (Kalligram, Pozsony, 2004), A tengeri kagyló. Kisregély (Forum, Újvidék, 2011), Szeméremékszerek 1., 2., 3. (Jelenkor, Budapest, 2018, 2021, 2022).