
Håkon Svendsen podkast
Nettside:
https://www.hakonsvendsen.no
YouTube:
https://www.youtube.com/@hakonsvendsenpodkast
Håkon Svendsen podkast startet opp med publiseringen av første episode den 31.oktober 2022. Håkon hadde sammen med to venner før dette drevet podkasten ‘Elefanten i rommet podcast’ som hadde sin første episode 16.juni 2021 og den siste 10.oktober 2022. ‘Elefanten i rommet podcast’ publiserte i løpet av denne tiden totalt 24 episoder, og alle episoder fra dette podkastprosjektet er fortsatt tilgjengelige på Spotify (https://open.spotify.com/show/0AdXmq9QTgf7p8ftR6KhSa?si=QBW0cW7ARYSBozShwBu19w).
Håkon Svendsen podkast’ intervjuer og har samtaler med en rekke ulike gjester, med ulike bakgrunner, kompetanseområder og livserfaringer. Fokuset i hver episode er å bringe frem nyttige perspektiver, kunnskap og forståelse, og produsere episoder med så høy kvalitet som mulig for å skape en god lytteropplevelse, og bidra med et innhold som lytterne kan ha glede og nytte av.
Podkasten ønsker å bidra til ytringsfrihet, læring og utvikling, og skape et rom hvor det er lov å tenke fritt, og hvor det er lov å snakke fritt. Noen temaer kan kanskje av og til oppleves kontroversielle, men det er aldri meningen å støte noen, det er aldri meningen å fordømme noen, og det er aldri meningen i utvise eller spre noen form for hat, mot noen.
Podkastepisodene spilles alltid inn uskriptet, og de redigeres enten i liten grad, eller ikke i det hele tatt. Som podkastvert er det stor variasjon i hvor mye forberedelse jeg har gjort til hver enkelt episode. I noen episoder har jeg studert emnet gjesten skal snakke om, lest bøker, sett foredrag og videoer, mens andre ganger har jeg nesten ikke hatt mulighet til å forberede meg i det hele tatt.
Jeg tror det er mulig for oss mennesker å leve i denne underlige, magiske, mytiske og utrolige opplevelsen vi kaller for livet på en god måte. Vi kan ta vare på det som lever rundt oss, vi kan ta vare på både mennesker og dyr, og det som spirer og gror, vi har fullstendig evne, og fullstendig kapasitet til dette. Vi trenger virkelige ikke å bruke unødige ressurser på krig, ødeleggelse og forferdelse – vi kan som mennesker bli modigere, vi kan bli voksnere, og vi kan bli mye klokere enn å holde på med sånt.
Det er mulig jeg fortsatt er en håpløs idealist – men la oss sammen arbeide for å skape en verden hvor vi bruker ressursene våre, vettet vårt, evnene våre, energien vår, og kjærligheten vi alle har i oss til å skape et godt sted, og gode liv, for alle sammen.
Podkasten er for meg en måte å bidra med dette på.
-Håkon
Håkon Svendsen podkast
#8 Terapeut, filosof og psykedelisk guide Ole
Terapeut, filosof og psykedelisk guide Ole har mange års erfaring fra arbeid innen psykisk helsevern i det offentlige helsevesenet. I denne samtalen tar vi for oss mange fenomenologiske aspekter ved den psykedeliske opplevelsen. Vi snakker om legalitet, samfunn og kultur i forhold til helse, tradisjonell biomedisin i forhold til psykedeliske medisiner og vi er innom flere aspekter av psykisk helse og folkehelse. Dette er en svært informativ samtale for de som ønsker å forstå mer om hva psykedeliske medisiner er og hvordan de fungerer. Podkast samtaler som dette anser jeg som en del av folkeopplysningen om psykedeliske medisiner brukt som helsefremmende substanser.
Tusen takk til Ole for denne innholdsrike, spennende og lærerik samtalen!
*****************************
Din støtte vil bidra til å gjøre det mulig å bruke mer tid og ressurser til å lage podkastepisoder med flere interessante gjester!
Podkasten kan støttes ved å benytte Vippsnummer: 949779
www.hakonsvendsen.no