
NextGen – Fremtidens Ejerledere
NextGen stiller skarpt på den næste generation af ejerledere i Danmark. Dem er der mange af: Der er lige nu godt 200.000 børn af ejerledere, og forskningen viser, at netop DE har et særligt potentiale for at lede og udvikle virksomheder. Det potentiale undersøger vi i denne podcast. NextGen er en del af forskningsprojektet NextGen – Fremtidens Ejerledere, et samarbejde mellem Center for Ejerledede Virksomheder på CBS, KU og Industriens Fond. Podcasten er produceret i samarbejde med KvindeKompagniet.
NextGen – Fremtidens Ejerledere
NextGen S2E3: Mikkel Grønlykke
•
Center for Ejerledede Virksomheder
•
Season 2
•
Episode 3
OM AT BLIVE SKABT I FAMILIENS VIRKSOMHED
Mikkel Grønlykke blev vitterligt skabt i sin families virksomhed, Løgismose. Lige dér på købmandsdisken, mellem vinflasker og delikatesser. Virksomheden fyldte alt i familien Grønlykke: Rejser, uddannelser og karrieremål blev bevidst og ubevidst – og på godt og ondt – planlagt efter virksomhedens bedste. Indtil den blev solgt. Og hvad gør man så?
Hør Mikkels bundærlige beretning i seneste afsnit NextGen podcasten
NextGen er produceret af Center for Ejerledede Virksomheder og KvindeKompagniet. Podcasten er en del af forskningsprojektet NextGen – Fremtidens Ejerledere, et samarbejde mellem Center for Ejerledede Virksomheder, Industriens fond og Københavns Universitet.
Læs mere på www.nextgen.nu