
Usikkerhedens muligheder
Verdensordenen er i opbrud, og den nye virkelighed kræver svar på nogle af de mest fundamentale spørgsmål og problemstillinger i vores samfund. Vores virksomheder skal være robuste, og samfundet modstandsdygtigt, så vi er rustet til at gribe usikkerhedens muligheder. Men hvordan kommer vi derhen? Det skal vi undersøge i DI Rådgivernes helt nye podcastserie ’Usikkerhedens muligheder’. Research & Tilrettelæggelse: August Dyrborg og Daniel VognstrupMusik, lyddesign og klip: Daniel Vognstrup
Usikkerhedens muligheder
Rambøll og byggeriets transformation
Hvad river du ned – kan noget genbruges?
Bygningsrenovering og transformation kan sænke CO2-udledningerne fra byggeriet – med meget og hurtigt. Derfor mener ingeniør-, arkitekt- og rådgivningsvirksomheden Rambøll, at vi bør genbruge mere i byggeriet.
For i Danmark blev der fra 2010 til 2019 revet et areal på til 5,5 mio. kvadratmeter ned, eller hvad der svarer til halvdelen af Frederiksberg kommune i København. I samme periode blev der nyopført knap 9 millioner kvadratmeter – vel at mærke på de samme matrikler. Et forsigtigt skøn lyder på, at mellem 70 og 80 procent af bygningerne kunne være genbrugt.
Men hvad skal der gøres, og hvad bliver der gjort for at få transformation og renovering længere op på byggeriets dagsorden? Det er nogle af spørgsmålene i denne udgave af "Hvem løser fremtiden".
Medvirkende
Pernille Louise Klausen, Leder af bæredygtigheds rådgivning i Rambølls
Ib Enevoldsen, Adm. Direktør Rambøll Danmark
Research & tilrettelæggelse: August Dyrborg og Daniel Vognstrup
Musik, lyddesign og klip: Daniel Vognstrup