
Usikkerhedens muligheder
Verdensordenen er i opbrud, og den nye virkelighed kræver svar på nogle af de mest fundamentale spørgsmål og problemstillinger i vores samfund. Vores virksomheder skal være robuste, og samfundet modstandsdygtigt, så vi er rustet til at gribe usikkerhedens muligheder. Men hvordan kommer vi derhen? Det skal vi undersøge i DI Rådgivernes helt nye podcastserie ’Usikkerhedens muligheder’. Research & Tilrettelæggelse: August Dyrborg og Daniel VognstrupMusik, lyddesign og klip: Daniel Vognstrup
Usikkerhedens muligheder
Appendiks - Bo Lidegaard og den nye verdensorden
Hvor står Europa i konkurrencen med Kina og USA, og hvad kan vores nutid sige om vores fremtid?
Bo Lidegaard giver med sine mange års erfaring sine perspektiver i dette afsnit af "Hvem løser fremtiden" appendiks.
Bo Lidegaard er partner og stifter af Kaya Partners, som rådgiver i feltet, hvor sikkerhedspolitik, geopolitik og grøn omstilling smelter sammen.
Derudover er han dr. phil. i historie, forfatter, tidligere embedsmand i Udenrigsministeriet og Statsministeriet og senere ansvarshavende chefredaktør for Politiken.
Så lyt med og hør om en forsvunden verdensorden, kinesisk krigsøkonomi, men også om en tro på, at EU kan løse de udfordringer, vi står overfor.
Medvirkende:
Bo Lidegaard, Partner, Kaya Partners
Research & tilrettelæggelse: August Dyrborg og Daniel Vognstrup
Musik, lyddesign og klip: Daniel Vognstrup