
Nederland Inclusief Podcast
Nederland Inclusief is de podcast van Bureau NCDR (Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme). In deze podcast gaat NCDR Rabin Baldewsingh in gesprek over alle facetten die volgens jou en de gasten concreet bijdragen aan een inclusieve samenleving, waarin gelijkwaardigheid gedragen wordt.
Nederland Inclusief Podcast
Vooruitblik op het 3e Nationaal Congres: een samenleving voor allen
Heb je een vraag of opmerking over Nederland Inclusief Podcast? Stuur hier je bericht!
In deze aflevering van de podcast 'Nederland Inclusief' wordt het 3e Nationaal Congres besproken met als titel "een samenleving voor allen", dat donderdag 26 juni 2025 zal plaatsvinden in Nieuwegein. Dit jaar heeft het congres van de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme een bijzondere gast: Zijne Majesteit de Koning.
De podcast host is deze keer woordvoerder Janine Bonenberg en samen met Rabin Baldewsingh bespreekt zij wat u kunt verwachten van het congres, de rol van de koning, en het boek 'Stemmen die Verbinden', dat tijdens het congres gepresenteerd zal worden.
Het congres heeft als doel om een inclusieve samenleving te bevorderen en biedt een platform voor netwerken en het delen van ervaringen.
U bent van harte welkom om (gratis) aan het congres deel te nemen. Meer informatie over het congres en inschrijven voor deelname kan via deze link: https://www.bureauncdr.nl/actueel/nieuws/2025/06/03/nationaal-congres-tegen-discriminatie-en-racisme-2025-een-samenleving-voor-allen
Meer over de Nederland Inclusief Podcast:
In de Nederland Inclusief Podcast gaat Rabin Baldewsingh in gesprek over alle facetten die volgens jou en de gasten concreet bijdragen aan een inclusieve samenleving, waarin gelijkwaardigheid gedragen wordt.
Heb jij vragen of onderwerpen die interessant zijn voor deze podcast. Laat het ons weten en stuur dan een DM (direct message) via LinkedIn of Instagram.
Host: NCDR Rabin Baldewsingh
Redactie & productie: Janine Bonenberg & Marleen Toxopeus (PodcastLeaders)
Promotie: Elif Orhan
[CLIFFHANGER] Want er is iets heel bijzonders aan deze derde editie. Ja, en dat is dat Zijne Majesteit de Koning dit jaar aanwezig zal zijn op het congres.
[INTRO] Als ik zeg, Nederland inclusief. Wat komt er dan bij jou als eerste naar boven? Dit is de podcast van de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme. Rabin Baldewsingh gaat in gesprek over alle facetten die volgens jou en de gasten bijdragen aan een inclusieve samenleving, waarin gelijkwaardigheid gedragen wordt. En in deze podcast gaan we verder dan alleen constateren door juist een brug te slaan naar concrete stappen die jij, ik, de samenleving en overheid vandaag al kunnen zetten.
Welkom allemaal bij Nederland Inclusief, de podcast van de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme. En vandaag horen jullie even een andere stem bij de intro. Dat ben ik, Janine Bonenberg, de woordvoerder van Rabin in het Dagelijks Leven. En vandaag ga ik onze gewoonlijk de host interviewen. Ik heb bij me aan tafel Rabin Baldewsingh.
Wauw, ik ben gast in mijn eigen podcast. Ja. Dat is heel leuk. vind je dat? Nou, heel leuk. Hartstikke leuk en fijn dat je dit doet. Ik ben benieuwd welke vragen je hebt.
Ja, nou, we gaan het vandaag hebben over het Nationaal Congres. Daar ga ik jou over interviewen. We gaan het even hebben over het programma, over een bijzondere gast die langskomt op het Congres en ja, over wat het Congres allemaal teweegbrengt.
Hartstikke goed. Dus in ieder geval het Nationaal Congres, dat georganiseerd wordt door ons op 26 juni aanstaande georganiseerd. Ik ben blij dat we er vandaag kunnen praten, want dan kan ik inderdaad een paar extra mededelingen doen en in ieder geval de luisteraars aansporen voor zover ze dat niet gedaan hebben om zich aan te melden. En Janine, ben een beetje, nou het ziek ben ik niet, maar ik heb de hoest, dus af en toe zal ik even hoesten. Maar laat je je daardoor niet afleiden.
Nee, ik ben het inmiddels gewend. Ik luister al. Dus ik denk dat ik het kan hebben. Ja, Rabin, vertel eens over het Nationaal Congres. Dat is een van de belangrijkste events voor de NCDR in een jaar.
Sterker nog, is natuurlijk een van de belangrijkste opdrachten vanuit het kabinet aan de nationaal coördinator tegen discriminatie en racisme. Even het geheugen opfrissen.
Kijk, er zijn twee grote opdrachten meegegeven. Ik bedoel, dé grote opdracht is natuurlijk discriminatie en racisme in de meest brede zin te bestrijden. Maar het kabinet heeft gevraagd, doe dat nou door het jaarlijkse nationaal programma te maken en organiseren ook jaarlijkse nationaal congres.
Nou dat is wat we dus nu gaan doen. We zijn met beide bezig. Ik hoop dat het nationaal programma gauw het licht zal zien. Het is in geval klaar. En het licht ter accordering bij het kabinet. Dus laten we kijken welke kant dat uitpakt en zo. Maar het Nationaal Congres is 26 juni aanstaande. De derde editie Janine. Dus echt heel erg leuk dat we dit voor de derde keer doen. En jouw vraag nu even beantwoordend.
Weet je wat wij willen doen? Dus het is inderdaad een opdracht. Maar het is meer dan een opdracht. Wat wij dus eigenlijk willen doen is eigenlijk een soort plek creëren, platform creëren, space creëren. Waarbij eigenlijk iedereen in Nederland die bezig is op de ene of andere manier met het bestrijden van discriminatie en racisme daarnaartoe komt. Ja, ik zeg altijd tegen mijn mensen hier op het bureau, het is een soort markt waar je elkaar ontmoet, praat, keuvelt, grappen maakt, maar ook de diepte in gaat, netwerk.
En dat is het eigenlijk ook. Dus het is een netwerkbijeenkomst. Het is een plek waar een meet and greet is. Maar tegelijkertijd proberen wij in een plenaire sessie de beenkomst in te kaderen door te praten over een bepaald thema. Dit jaar hebben we het thema een samenleving voor allen meegenomen. Dus dat is denk ik wel heel erg belangrijk dat we dat willen uitstralen.
En meest belangrijke is natuurlijk de deelsessies. We hebben er 11 in totaal. En die deelsessies, ja daar gaan we de diepte in zoeken. Maar misschien kunnen we er straks even verder over spreken.
Ja, misschien kan ik nog wat vragen stellen, want ik wilde ook nog vragen... Ja, je begon al over eigenlijk wat je wil bereiken met het congres, wat je daarmee voor ogen hebt, dat mensen kunnen netwerken. Ja, misschien kun je iets zeggen over hoe het programma is samengesteld. Je zei al kort even, er is een plenair programma, je hebt deelsessies, hoe ziet dat er allemaal uit?
Ja, soms is het ook een beetje standaard. Dus wat ik zei, er is een plenaire sessie en er zijn deelsessies. Maar nu even aflopend. Kijk, we gaan dus rondom half tien beginnen, daadwerkelijk met het programma. Maar wij verzoeken mensen dit jaar om kwart over negen inval in de zaal te zitten. Dat is belangrijk, komen we straks even op terug. Maar half tien begint het. Nou, dan zie je gewoon dat er...
We beginnen heel muzikaal en terwijl we muzikaal beginnen, beginnen we dus ook met een zandkunstenares die eigenlijk iets uitbeeldt. Want ik zei al, het is een samenleving voor allen, maar groeien, wat was het ook alweer, groeien in het licht van gelijkwaardigheid. En dat groeien in het licht van gelijkwaardigheid, dat zal symbolisch worden uitgebeeld door een zandkunstenares.
Ja. Waarbij we eigenlijk een soort boom gaan... dus licht, heel veel licht gebruiken. ⁓ oké. Ik ben nu al met de hele hout bezig. Nou, in ieder geval, die zandkunstenares zal eigenlijk dit symbolisch uitbeelden. Nou, daarna beginnen we met de openingsplechtigheden. De minister van Binnenlandse Zaken houdt een toespraak, een openingstoespraak. En daarna is er een keynote speech van Ferda Ataman. Dat is eigenlijk de commissaris, anti-discriminatiecommissaris van Duitsland. Dus zij houdt de verhaal vanuit een Duitse perspectief. En vervolgens zullen we de deelsessies ingaan. De deelsessies zullen twee keer herhaald worden. Dus in de ochtend, maar ook in de middag. Dezelfde editie, zeg maar. Daarna is er ook...
Waarvoor hebben jullie daarvoor gekozen om dat twee keer te doen?
Nou, kijk, vorige keer had het één keer gedaan en toen kregen we daar best wel wat protesten. Althans, mensen willen de mogelijkheid hebben om meer dan één sessie te bezoeken, want mensen vinden het toch wel heel erg interessant. Dus daarom heb besloten om in een geval dezelfde sessie ook in de middag te draaien. Er is een optreden van, muzikaal optreden van Elstak.
Vervolgens is er een motivational speech in de middag van Rolf Schrama en we eindigen met kinderen en natuurlijk tussendoor zijn dus natuurlijk de deelsessies en zo. Dus het is heel serieus, een beetje luchtig en de diepte zoekend. Zo is de dag opgebouwd.
En wil je met zo'n congres daar ook nog dingen uithalen?
Ja, natuurlijk. Kijk, weet je, ik zei het al, bedoel, de opdracht is natuurlijk om te komen tot een nationaal programma. Nou, die opdracht gaat de komende periode ook wel een beetje veranderen. Maar of het verandert of niet, je wilt toch wel aftappen wat er speelt in die samenleving. Of het nou richting een nationaal programma is of richting een stevig advies aan het departement of aan de politiek. Dus ik probeer, ik ga daar dingen ophalen van wat speelt er nou?
En ik ben natuurlijk geïnteresseerd in wat concrete dingen. Hoe zien mensen, of de samenleving, welke oplossingen zouden wij moeten willen voorstellen om discriminatie en racisme uit te bannen. En mijn ervaring is, want let wel, dit is de derde editie, de twee vorige keren kreeg ik ook echt heel veel feedback. Heel veel goede feedback. En ik verwacht dat dat dus ook nu zal gaan gebeuren.
Mooi, mooi, ja. Nou ja, je danst er al een beetje omheen, maar dan gaan we nu, nu mag je toch even het hoge woord eruit gooien. Want er is iets heel bijzonders aan deze derde editie. Ja.
En dat is dat Zijne Majesteit de Koning, dit jaar aanwezig zal zijn op het congres. Nou dat vind ik natuurlijk ontzettend leuk, maar ook heel erg belangrijk dat het staatshoofd de urgentie ervan ziet om middels zijn aanwezigheid, zeg maar, te onderstrepen hoe belangrijk niet alleen het werk is van de nationaal coördinator tegen discriminatie en racisme, maar hoe belangrijk inclusiviteit is voor Nederland.
Maar dat doet hij denk ik indachtig ook wat hij al eerder gezegd heeft hoor, in zijn kersttoespraken, maar ook bijvoorbeeld in de troonreden van dat maatschappelijk weefsel, want daar praat hij heel vaker over, is van cruciaal belang, dat moeten we niet ontbinden. En ik denk dat hij eigenlijk met zijn aanwezigheid wil uitstralen van, dat wat wij doen tijdens het Nationaal Congres, we hebben het maatschappelijk weefsel bij elkaar. En ik ga onderstrepen dat jullie belangrijk zijn voor Nederland.
En ik denk dat hij dat wil onderstrepen. Nou kort en goed, hij zal in ieder geval vanaf half tien aanwezig zijn op het Nationaal Congres. Hij blijft anderhalf uur, dus tot elf uur. En daarom hebben wij mensen verzocht, deelnemers verzocht. En dat doe ik bij deze ook. Kom, dat is belangrijk natuurlijk, maar als u komt, zorg alsjeblieft voor dat u op tijd aanwezig bent, want kwart over negen... willen we dat u in de zaal plaats heeft genomen zodat wij ons staatshoofd natuurlijk in alle waardigheid kunnen ontvangen.
Ja, en heeft de Koning ook nog een bijzondere rol?
Nou ja, kijk, wat wij in ieder geval gaan doen, en we hebben dat ook aan de Koning voorgelegd en hij is daar erg enthousiast over, wij gaan een boek aan aanbieden. En dat boek maken wij, een soort relatieboek.
Maar wat is nou dat boek? En dat is denk ik wel heel erg belangrijk. Kijk, we hebben heel veel townhall-sessies gehad. We hebben congressen gehad, daar hebben we verslagen van enzo. Maar ik heb zelfs wat interviews gedaan in onze podcast. En ik heb een selectie gemaakt van een paar van interviews en een extract, zeg maar een samenvatting van die interviews. Ja, die heb ik dan samen met jullie, met jou en met anderen hier. Ja, hebben we dus dat boek samengesteld. Dus er is een boek waarbij we eigenlijk, zou je kunnen zeggen, in 152 pagina's vertellen wat we afgelopen drie jaar hebben gedaan.
Ja, is echt een mooi inkijkje. Maar nog belangrijker, en daarom heet het boek zoals het heet, “Stemmen die verbinden”. Nou, dan heb ik dat maar... Dit is een primeur, dat hebben we bekend gemaakt bij deze. Stemmen die verbinden is de titel van het boek. Het is een podcast vol premières.
Maar Janine, kijk, die verhalen die wij hebben verzameld, ook die interviews, daar zitten gedachten achter, daar zitten stemmen erachter, er zitten mensen erachter. En ze vertellen vanuit hun eigen ervaring over uitsluiting, achterstelling, anders behandeld worden. En dat zijn hele indringende verhalen, soms schrijnend. Maar tegelijkertijd heb ik gemerkt toen we ermee bezig waren, dat het eigenlijk ook wel positieve verhalen zijn. Verhalen waar je elkaar niet de put in praat of niet achterover gaat leunen, maar wat je zegt van, het is ons Nederland en we moeten ervoor gaan. Dus die verbinden. dat boek gaan we samenstellen. We gaan het boek illustreren met heel veel foto's. Elif heeft heel veel foto's gezocht, dat zijn dus foto's van de mensen zelf, maar ook van al die beenkomsten die we hebben gehad. Dus het is een heel mooi, ja ik zeg het altijd, een coffee table boek. Dus het is een collectors item, wat op je tafel kan liggen, waar je kunt doorbladeren. Nou kort en goed, we willen het eerste exemplaar aan de koning aanbieden en ja daarvoor zal hij natuurlijk wel naar het podium moeten komen en dat wil hij ook heel graag om het boek in ontvangst te nemen.
Ja wel heel bijzonder. Denk je dat de aanwezigheid van de Koning nog iets doet met het congres?
Dat denk ik wel. Ik denk het wel. denk dat... Kijk, weet je... Het is zo belangrijk dat op het hoogste niveau... Hoogste politieke niveau, bestuurlijke niveau... Eigenlijk uitgestraald wordt, I care. Het kan mij schelen wat er in Nederland gebeurt. En dat eigenlijk op het hoogste politieke niveau het thema omarmd wordt, want zo zie ik zijn aanwezigheid ook wel. Kijk, onze staatshoofd, de Koning, eigenlijk een... Ja, dat zeggen we vaak. Dat zeggen we vaak, het is een figuur, is een verbinding. Een figuur die verbindt op heel veel terreinen. Dat hebben we trouwens ook gezien. Bij de excuses voor het slavernijverleden, om maar even iets te noemen. Maar ook in crisisperiode, weet je wel. Nou ja goed, en nu komt hij ook. Dus ik denk dat alleen zijn aanwezigheid laat zien niet alleen de belang, de importantie van het thema, maar het feit dat hij zegt hoe belangrijk verbinding is. En ik denk dat die boodschap over zal waaien naar de zaal toe. ik denk dat de zaal zich enorm gewaardeerd gaat voelen voor het werk dat ze dag in dag uitdoen. Ik denk dat de zaal zich ontzettend geïnspireerd gaat voelen om het werk voor te zetten.
Gewaardeerd, zei ik, maar ook nu gehoord gaat voelen. Niet alleen het doet ertoe, maar het vindt ook gehoor en het maakt het verschil. En dat is volgens mij wat zijn aanwezigheid met zich mee zal brengen. Ja, en ik denk dat het gewoon echt hartstikke leuk is. bedoel, niet elk jaar komt de koning langs op een congres en zo. Het is toch wel leuk.
[RUBRIEK NEDERLAND INCLUSIEF] Om voorkomen dat we in deze podcast alleen over een gelijkwaardige Nederlandse samenleving praten, delen we ook graag het geluid en antwoord vanuit onze samenleving. Op de vraag: “Als ik zeg Nederland inclusief, wat komt er dan bij u als eerste naar boven?”
- Dat iedereen de vrijheid heeft om zichzelf te mogen zijn.
- Het eerste wat hem opkomt is een Nederland waar we gelijkwaardig zijn aan elkaar, waarin iedereen er mag zijn en waar sociale rechtvaardigheid hoog in het vaandel staat.
- Dat we overal mee kunnen doen en ook gewoon naar het toilet kunnen als je een rolstoel hebt.
- Nederland wordt met een dag drukker. Dat heb ik wel gemerkt in afgelopen dertig jaar. En steeds en steeds wordt het drukker. Als je uitgaat, dan kom je meer buitenlandse mensen. Mensen van andere landen bedoel ik. En als je in je eigen huisje bent, dan heb je je eigen mensen. Maar waar je ook terecht komt, het wordt een mengelmoes. En dat valt me erg op. Dus dat vraag ik me ook al af. Hoe zal het verder gaan? En dat bepaalde politici zich warm maken, de poorten willen sluiten, de grenzen. Dat begrijp ik ergens wel. Maar had Nederland die mensen ook niet nodig een tijdje geleden. Dus ik heb zelf geen antwoord op…
En even een kijkje achter de schermen, behind the scenes noemen ze dat tegenwoordig. Het brengt wel wat met zich mee, zo'n bezoek van de Koning.
⁓ joh, praat er niet over. Kijk, het is natuurlijk hartstikke leuk dat de Koning komt. Ik vind dat erg eervol. Maar ja, kijk, we moeten natuurlijk ook dat volgens protocol alles regelen. Dus hoe leuk het ook is, het brengt natuurlijk nogal wat uitdaging met zich mee. Ook voor ons. Gelukkig worden we keurig begeleid door het Koninklijk Huis, door de Rijksvoorlichtingsdienst.
Weet je, er is een adjudant die verantwoordelijk is om alles goed in de gaten te houden en dat gebeurt echt heel keurig. Maar het eist wel veel organisatie. Kijk, voor een trouwe bezoeker die heeft nu al begrepen en als je geluisterd hebt heel goed, dan heb je nu al begrepen dat het toch de programma een klein beetje anders is dan normaal. Nou, dat kan niet anders omdat natuurlijk majesteit anderhalf uur heeft uitgetrokken en niet een hele dag of dat kan natuurlijk ook niet. Dus je zult ook wel wat accenten rondom zijn aanwezigheid moeten willen leggen. Vooral ook omdat hij te kennen heeft gegeven dat hij het echt heel belangrijk vindt om een deelsessie bij te wonen. Nou ja, dat moet dan ook goed georganiseerd zijn, want hij kan niet de hele deelsessie van anderhalf uur bijwonen. Dus hij zal gewoon wat momenten daar zijn en dan wil je toch wel ook het maximale meegeven. Ja, ja, dus jij hebt gelijk.
Dus hij was ook echt op zoek naar inhoud?
Nou ja, kijk, weet je, bij de voorbereidingen heb ik begrepen dat er expliciet het verzoek lag van ik wil bijgepraat worden of ik wil op de hoogte gesteld worden, wat er speelt en dat soort dingen meer. De actuele ontwikkelingen, maar ook de toekomst, weet je, dat soort dingen meer. En ja, in de weinige tijd die er is, gaan we proberen hem natuurlijk zoveel mogelijk informatie mee te geven.
Ja, heel bijzonder. Maar ja, en dan rond elf uur gaat de Koning huiswaarts.
Ja, dus dan wordt die protocollair ook wel begeleid, maar dan gaat gewoon de zaken door hoor. Dus de deelsessies lopen door tot de lunch zeg maar. Nou goed, en dan na de sessies gaan we dus de lunch in en na de lunch gaan we gewoon verder met het plenaire programma. En wat ik zei, een muzikaal met onze geweldige zanger Elstak en een motivational speaker die echt iets leuks gaat vertellen.
Ik heb een verzoek aan het publiek en aan de samenleving, en dat wil ik in geval in mijn slotwoorden presenteren, zeg maar aan het publiek. En wij gaan het congres afsluiten met een bijzonder optreden. Moet ik het vertellen of moet het een verrassing zijn? Ja, dan wordt dit een verrassing zijn.
Nou, zullen we één verrassing houden?
Dan wordt dit een verrassing, maar het wordt wel echt heel erg leuk met nadruk op de toekomst. En wie heeft de toekomst?
We moeten nog een teaser hebben. Ja, en ik hoor dus wel van mensen gaan, gaan wel bemoedigd en met energie naar huis eigenlijk. Nee, nee. Dan moeten mensen maar nadenken. Ik ben zo transparant. Nee, maar het wordt echt heel erg leuk.
Nou dat is dus de bedoeling. Maar als ik echt kijk naar het programma, kijk ik bedoel ik ken ook niet alle deelsessies inhoudelijk uit het hoofd nog. Er wordt ook natuurlijk een beetje aan gewerkt en zo. het zijn er elf in totaal waar we de verdieping in zullen gaan gaan zoeken.
En dat heeft te maken met de terreinen waar we mee bezig zijn. Bijvoorbeeld institutioneel racisme. Daar gaan we op inzoomen. We gaan als het gaat op arbeidsmarkt het gendervraagstuk dit jaar centraal stellen. Als het gaat om gezondheidszorg, dan is daar ook een heel specifiek thema op afgestemd om dat verder te bespreken. De LHBTQ +, Caribisch Nederland komt aan bod mensen met beperking, komt aan bod dus eigenlijk breed scala van waar we mee bezig zijn, zal de revue passeren.
Dus echt heel nadrukkelijk sessies waar we met een groep van tussen de 40 en 80 mensen, ik bedoel het verschilt per groep. Dan gaan we gewoon proberen de diepte in met een hele specifieke optie.
Ja. Met interactie, dus mensen kunnen daar ook echt wel wat brengen.
Nou heel graag zelfs, sterker nog, het moet niet zo zijn dat de sessies alleen maar zenden. Dat moeten we niet doen, dat hebben we het verleden af en toe gedaan. Maar ik zei al, we gaan ophalen, ook bij dit congres. En dan is het juist heel erg goed dat de mensen die daar aanwezig zijn gewoon met iets komen die ze meegeven. Sterker nog, ik zou graag echt concrete opdrachten mee willen krijgen van de mensen die aanwezig zijn. En dat kan via de sessies in de breakout sessies, dus in de deelsessies. Dus ik in ieder jullie allemaal uit. Als jullie je niet nog hebben ingeschreven, schrijf je zo snel mogelijk in via www.bureauncdr.nl Op onze website is een knop en link, een knop waar je dus kunt aanmelden via onze socials, Instagram, LinkedIn.
En schrijf je vooral in voor een deelsessie, dat is dus ook heel erg belangrijk. Want dan weten we hoe we de zaalindeling kunnen doen. sommige zalen zijn klein, andere zijn wel wat groter, maar dat begrijpen jullie allemaal. Dus ik zou zeggen kom, doe mee, inspireer, draag bij aan de bestrijding van discriminatie en racisme. Schrijf je in, het is echt een leuk congres.
Ja, dit klinkt bijna als een afsluiter, maar ik had nog vragen. Oké, nou heel graag.
Of was je stiekem al aan het afsluiten? Nee hoor. Oké. Ik denk ik doe gewoon een oproep. Ik denk ik doe een oproep en dat kunnen we straks nog eens een keertje doen.
Maar ik dacht nog, want jij noemde van ja, kom met concrete aanbevelingen, geef mij dingen. Kun je een beetje een voorbeeld geven van zoiets waar je nou op zoek bent als je dat zegt?
Nou, zal ik even bij de actualiteit blijven om het te illustreren? Afgelopen week, eind mei was het, heeft de ING excuses gemaakt voor discriminatie in de manier waarop ze groepen mensen bejegenen op basis van de wet tegen witwaspraktijk en terrorismebestrijding en de sanctiewet.
Zeker.
Afgelopen week, eind mei, heeft de ING excuses gemaakt. Dat heeft de ING gedaan omdat wij dit geagendeerd hebben, aangejaagd hebben vanaf 2023. En hoe komt het nou dat wij zijn gaan aanjagen en agenderen? Omdat de samenleving gevraagd heeft. Dus dit is echt een hele concrete specifieke action point die ik meegekregen had vanuit de samenleving. ben aan de slacht ermee gegaan en dat heeft geleid tot erkenning en herkenning en dus tot oplossing.
En ik moet je zeggen dat ik echt heel tevreden ben dat we nu waarop de banken dit hebben opgepakt. Nou, ik kan me voorstellen dat er nog veel meer andere dingen spelen die ik allicht kan horen op 26 juni aanstaande. Nou, dit is dus een voorbeeld en zo zijn er nog wat voorbeelden.
En nou, dus dan haal je dit soort signalen op na zo'n congres, dat is één dag, en dan heb je dat gehad. En hoe gaat dat dan verder?
Kijk, op verschillende manieren. Kijk, het is niet van, we nemen de punten mee en dan gaan we natuurlijk hier op ons bureau erover praten. Kijken van, wat kunnen we met wat we hebben opgehaald? Nou, de ervaring leert dat van de tien dingen die je hebt opgehaald, nou goed, zes dingen niet mee kunt nemen omdat ze of achterhaald zijn of in de pipeline zitten, weet je wel, dat soort dingen. Maar vier zijn best wel wat nieuwe geluiden of interessante dingen. Nou, dan gaan we ermee praten met de ministeries, maar ook met de samenleving. Dus we organiseren naar uit daarvan dan bijeenkomsten met ambtenaren, maar ook townhall sessies of expert meetings of weet ik niet wat. En dan discussieer je, bespreek je expert meetings. En dan...