.jpg)
KvægLyt - en klovspalte dybere
KvægLyt - en klovspalte dybere
KvægLyt 5: Mund- og klovesyge i Ungarn og indsats mod Salmonella Dublin
Hvordan står det til med sygdomsberedskabet i kvægsektoren? I denne episode af KvægLyt ser vi nærmere på to alvorlige smitsomme sygdomme, der påvirker kvægbranchen lige nu.
Mund- og klovesyge i Ungarn – Et udbrud i Ungarn har sat fokus på beredskabet mod en af de mest frygtede dyresygdomme. Hvordan påvirker det danske landmænd, og hvad gøres for at beskytte den danske kvægbestand?
Ny indsats mod Salmonella Dublin – Landbrug & Fødevarer Kvæg sætter ekstra ind mod Salmonella Dublin, der fortsat skaber udfordringer i malkekvægsbesætninger. Hvad går den nye indsats ud på, og hvordan kan landmænd selv tage del i smittebekæmpelsen?
Medvirkende:
Erik Rattenborg, dyrlæge og en del af overvågningen af smitsomme kvægsygdomme hos SEGES Innovation.
Ida Storm, direktør for Landbrug & Fødevarer, sektor for Kvæg
Troels Løwig Larsen, dyrlæge og projektleder for "Sammen mod Salmonella" hos Landbrug & Fødevarer Kvæg.
Vært:
Erik Suhr