Viete, aký je rozdiel medzi horčíkom a magnéziom? A čo znamená pojem elementárny horčík uvedený na obale výživového doplnku? Mali by ste sa ním riadiť pri kúpe? Máte doma malát, citrát, chelát, bisglycinát, oxid alebo iný? Stačí mať len jeden? Z ktorého vás zaručene preženie? Vedeli ste, že niektorý pomôže pri migréne, ďalší pri strese, problémoch so zaspávaním či keď potrebujete zlepšiť športový výkon? Ktorý horčík by si mali kúpiť srdciari, študenti, dôchodcovia a bežci? Oplatí sa kupovať horčík s vitamínom B6 v jednom balení? S ktorými minerálmi sa horčík neznesie a mali by ste ho užiť s časovým rozostupom? Počuli ste, že niektoré magnézia sú lepšie a horšie vstrebateľné? Farmaceutka Klára Lapinová nám prezradila, ktoré magnézium je najlepšie, a poradila aj, ako ho užívať, aby sa čo najviac vstrebalo. Koľko je odporúčaná denná dávka a dá sa získať aj zo stravy? Ktoré potraviny ho obsahujú najviac? Je lepšie užiť ho ráno alebo večer? S akou formou horčíka sa môžete stretnúť a dá sa dostať do tela aj cez pokožku? Všetko, čo potrebujete vedieť o horčíku, nájdete v tomto podcaste.
Trápi vás kašeľ? Vypočujte si náš podcast do konca a prestanete kašľať.
Je cibuľa s medom všeliek proti kašľu? A čo v prípade, že jedno alebo druhé jesť nemôžeme, lebo nám nerobia dobre? Fytoterapeutka Daniela Viskupič má trik aj pre tých, čo cibuľu nejedia. Ktoré bylinky sú najlepšie, keď cítime, že na nás niečo lezie a ktoré, keď už máme dráždivý dusivý kašeľ alebo vykašliavame hlien?
Sú špeciálne bylinky na vlhký, suchý, chronický, nočný či čierny kašeľ? Môžeme sa liečiť len jednou bylinkou? Mali by sme piť čaj pri kašli vždy teplý? Koľko ho pri liečbe kašľa môžeme vypiť denne? Kedy si ho vôbec nasadiť a kedy ho prestať piť? Mal by ísť do každej šálky čaju med? Ako sa znášajú bylinky proti kašľu s antibiotikami alebo liekmi na vysoký krvný tlak? Dozvedeli sme sa aj, či je proti kašľu lepší čaj alebo si bylinky môžeme dať aj do jedla. Oplatí sa naparovať alebo urobiť si kúpeľ? Odborníčka nám prezradila aj svoj jednoduchý recept na sirup proti kašľu.
Môžeme jesť hlivu aj surovú alebo ju musíme vždy tepelne upraviť? Koľko druhov existuje a sú všetky jedlé, liečivé a stimulujú imunitu? Ako si vieme vyrobiť vlastné tabletky z hlivy? Koľko čerstvej huby sa rovná jednej pilulke? Môžeme ju užívať celoročne? Aké má vlastne hliva účinky? Stráca huba výživne látky, keď prejde varením alebo pečením? Ktorá hliva chutí ako slaninka a zamilujú si aj tí najväčší odporcovia húb? S Veronikou Cyprichovou, pestovateľkou húb, sme sa rozprávali aj o hlive, ktorá vonia ako smradľavé ponožky, ale chutí absolútne dokonalo. Je pravda, že hliva nasáva všetky pachy zo svojho okolia? Ako si doma z hlivy pripravíme čipsy a rezne? Dozvedeli sme sa aj ďalšie nenáročné recepty z hlivy. Zisťovali sme, či hlivu môžu jesť aj deti a tehotné ženy. Prešli sme si, ako sa hliva pestuje v domácnosti a či je zdravšia, ak nám rastie v záhrade. S odborníčkou sme rozobrali aj najčastejšie problémy pestovateľov a triky, ako zdvojnásobiť úrodu.
Aký je rozdiel medzi omega 3, 6 a 9 nenasýtenými mastnými kyselinami? Ktoré sú pre nás dôležitejšie a kde ich nájdeme? Viete, koľko ich máme vôbec v tele? Prečo ich vlastne potrebujeme a je dôležité, aby sme si sledovali ich pomer na tanieri? Je pravda, že ľudia žijúci pri mori sú oproti nám vo výhode? Hovorí sa, že aspoň trikrát v týždni by sme mali jesť rybu. Môže to byť akákoľvek ryba alebo musí byť len z nórskych fjordov? Ktoré orechy nám nahradia ryby na jedálnom lístku? S farmaceutkou Gabrielou Kroupovou sme sa rozprávali, ako si vybrať rybí olej v lekárni, prebrali sme čo je to DHA a EPA a prečo by sme sa nimi mali riadiť. Zisťovali sme či denné užívanie rybieho oleja pomôže zabezpečiť vyváženú dávku omega 3 a tiež či je lepšie ho užiť ráno alebo večer. Je pravda, že okrem vplyvu na srdce, mozog, oči a imunitu, dokáže rybí olej vplývať aj na depresiu a úzkostnú poruchu? Prečo sa oplatí užívať omega 3 mastné kyseliny počas tehotenstva? Čo hovoria výskumy? A ako sa zisťuje pomer omega 3 a omega 6 v tele.
Kupujete si mlieko s vápnikom, párky s mäsom a jogurty s proteínom? Čo všetko sa dozvieme z obalu potravín a čo z toho je iba marketingový trik? Viete, aký je rozdiel medzi "farmárskou potravinou" a potravinou, ktorá sa na obale chváli, že je z farmy? Musí mať "slovenská potravina" všetky zložky naozaj zo Slovenska? A čo znamená, ak je niečo len "vyrobené na Slovensku" alebo je to označené ako "regionálna potravina"? Ako je to s veľkosťou fontu na etiketách? Aký je rozdiel medzi dátumom spotreby a dátumom minimálnej trvanlivosti? Čo predstavuje pojem dátum zmrazenia a dátum prvého zmrazenia? Prečo sú niektoré potraviny balené v ochrannej atmosfére? Aj o tom, kde hľadať informácie o potravine, ktorá nemá obal, sme sa rozprávali s Anettou Vaculíkovou, lektorkou vzdelávania o kvalitnom a udržateľnom jedle.
Ako spoznáme kvalitné orechy? Je lepšie sušiť ich v škrupine alebo vylúskané a kde ich skladovať? Oplatí sa ich pomlieť a odložiť? Dá sa rozoznať, či je orech ešte vhodný na konzumáciu? Môžeme jesť aj orechy z minulého roka? Existuje nejaký trik, aby sme si nazafarbili prsty pri zbere? Prečo by sme nemali vyhadzovať škrupiny a aké majú zdravotné účinky? Oplatí sa nasušiť si aj orechové listy? Priberieme z orechov? Naozaj prospievajú mozgu? Prečo sa ich oplatí jesť? Čo všetko sa skrýva pod škrupinkou nám prezradil pestovateľ orechov Ivan Leško. Rozprávali sme sa s ním aj o tom, ako v záhrade ochrániť vlašský orech pred škodcami. Koľko trvá, kým od zasadenia zozbierame plnú úrodu a či ich bude tento rok dosť pre všetkých.
V dnešnom podcaste sme sa s odborníčkou na huby Veronikou Cyprichovou rozprávali o tom, aký je rozdiel medzi hubami a hríbmi. Ktoré si vieme dopestovať na balkóne, v záhrade alebo ich nájdeme iba v lese? Koľko húb by sme mali zjesť denne? Môžu sa jesť surové alebo sa musia vždy tepelne upravovať? Je nutné ich pred spracovaním umyť a môžeme ich krájať nožom? Musíme ich skladovať v chladničke? Ako dlho vydržia? Ako zistíme, že sú pokazené? Je lepšie ich mraziť alebo nasušiť? Sú huby usušené na slnku kvalitnejšie? Ktorá sa hodí na pizzu viac ako šampiňón, ktorá je ideálna na gril, rezeň alebo do polievky? Je pravda, že pravidelnou konzumáciou húb sa nám zlepší imunita? Ktoré druhy znižujú cholesterol, zlepšujú pamäť a ktoré pomáhajú pri tráviacich problémoch? Majú voľne rastúce huby viac vitamínov ako dopestované v umelom prostredí?
Viete, čo je naozaj kvalitná potravina? Nájdeme ju aj v akciovom letáku supermarketu? Stačí urobiť týždenný nákup na jednom mieste alebo musíme obehať viacero obchodov? Ako môžeme ušetriť a zároveň mať na stole kvalitné jedlo? Je lepšie jablko, ktoré je bio, ale zo zahraničia alebo slovenské, ktoré bio nie je? Ako sa vyhnúť nákupu sfalšovaných potravín? Je cena vždy zárukou kvality? Do nášho štúdia prijala pozvanie Anetta Vaculíková, lektorka a školiteľka o kvalitnom a udržateľnom jedle. Rozprávali sme sa aj o mede z dovozu, sušenom ovocí, dopekanom pečive či marketingových trikoch predajcov.
Kedy sme vlastne nalačno? Je to vždy, keď máme prázdny žalúdok? Býva vám zle od kávy, čaju alebo vody s citrónom? S ktorými nápojmi môžeme začínať deň bez rizika? Ako nám telo dáva najavo, že nechce jesť na raňajky reďkovky, uhorku alebo paradajky? Môžeme jesť s prázdnym žalúdkom ovocie, vitamíny, minerály alebo vajíčka? S výživovou špecialistkou Zdenkou Solík sme sa rozprávali aj o tom, ktorý čaj žalúdok upokojuje a či je lepšie dať si kávu s mliekom. Dozviete sa aj, či sa oplatí užívať konopný alebo ľanový olej nalačno, a či sú pre nás lepšie teplé alebo studené raňajky.
Čo nám pomôže pri bolesti zubov alebo hlavy z nedostatku spánku? S farmaceutkou a bylinkárkou Klárou Lapinovou sme sa rozprávali o tom, ktorá bylinka zmierni stres a pomôže nám zaspať. Ktoré rastliny účinkujú ihneď a ktoré je potrebné užívať dlhodobo? Čím povzbudíme pamäť a sústredenosť u detí? Čo funguje proti zápche a neublíži nám? A ktoré listy zaberú proti hnačke? Sú brusnice lepšie ako antibiotiká pri zápale močových ciest? Stačí pri bolestiach hrdla iba kloktať? Musíme bylinky striedať alebo sa viac oplatí namiešať si zmes. Venovali sme sa aj bolestivej menštruácii, kašľu, horúčke a boľavým kĺbom. Kedy však bylinka nezaberie a je lepšie užiť železo, magnézium, vitamín C alebo skutočnú tabletku proti bolesti?
Sľúbený recept na tigriu masť:
Tigria masť je tradičný bylinný balzam používaný na zmiernenie bolesti a uvoľnenie svalov. Ak chcete vyrobiť domácu verziu tigrej masti, budete potrebovať tieto ingrediencie:
Postup:
Vo vodnom kúpeli roztopíme včelí vosk a kokosový olej. Pomery môžu byť približne 1:1, ale môžeme pridať viac kokosového oleja, ak chceme mäkšiu masť.
Keď sú včelí vosk a kokosový olej roztopené, pridáme éterické oleje. Množstvo závisí od preferovanej intenzity vône a účinkov, ale obyčajne sa pridáva 10 kvapiek každého oleja na 30 ml základnej zmesi (vosk + olej).
Dobre premiešame, aby sa éterické oleje rovnomerne rozložili. Potom zmes nalejeme do malých nádobiek alebo plechoviek a necháme stuhnúť.
Použitie:
Tigria masť sa aplikuje na postihnuté miesto a jemne sa vmasíruje do pokožky. Môže sa používať na zmiernenie bolesti svalov, kĺbov alebo hlavy.
Sú proteíny a bielkoviny to isté? Kde všade sa nachádzajú a čo sa stane, ak to s nimi preženieme? Môže práve proteín za to, že sa nám kazia zuby alebo bojujeme s akné? Je pravda, že ak ho máme v strave priveľa, smrdí aj náš pot viac? Dokážeme dostatok proteínov získať aj z rastlinných zdrojov? Ako zistíme, koľko bielkovín naše telo skutočne potrebuje? Je rozdiel medzi dieťaťom, ženou, mužom a seniorom? Musíme si dať po športe tvaroh alebo vajíčko? A čo taká proteínová tyčinka? Má zmysel ju po tréningu jesť? Je proteínový jogurt hodnotnejší ako obyčajný biely? S biochemičkou Veronikou Hanákovou sme sa rozprávali aj o tom, či je lepšie proteínový prášok rozmiešať vo vode alebo v mlieku a či sa vôbec mlieko oplatí piť. Aký je rozdiel medzi rastlinným a klasickým? Oplatí sa držať bielkovinovú diétu a kupovať proteínový chlebík? Naozaj môžu proteíny za alergie a rakovinu?
Dávate si ráno kávu, aby vás "pohlo"? Je to lepšie ako cigareta? Alebo by sme si mali dať radšej pohár čistej vody? Aká dôležitá je jej teplota? Ktoré nápoje odvodňujú a môžu tak spôsobiť zápchu?
S odborníčkou na črevný mikrobióm Zuzanou Líškovou sme sa rozprávali aj o najúčinnejších a najhorších potravinách na zápchu. Aká dôležitá je vláknina, čo nám môže spôsobiť závislosť a ktorú potravinu si musíme pribaliť na dovolenku?
Zaberajú na pravidelnú stolicu viac otruby, ľanové semienka, zemiaky alebo jablko? Ktoré sušené ovocie je absolútna topka v boji proti zápche? Spýtali sme sa aj, aký vplyv má na bezproblémové vylučovanie vek, pohyb a pravidelné stravovanie.
Vedeli ste, že existuje až 450 druhov levandule? Ktorú sa naozaj oplatí pestovať, piť a ovoniavať? Ako a kedy by sme ju mali zbierať? Je účinný len kvet alebo aj vňať? Ako ju užívať pri bolesti hlavy? Kedy sa oplatí siahnuť po silici, tinktúre a kedy si radšej uvariť čaj? Má čerstvá levanduľa viac účinkov ako sušená? Koľko jej treba užiť, aby sme sa lepšie vyspali? Môžeme ju piť aj keď berieme antikoncepciu alebo iné hormonálne lieky?
S farmaceutkou a bylinkárkou Klárou Lapinovou sme sa rozprávali aj tom, ako dokáže pomôcť pri depresii a či nemá vplyv na užívanie antidepresív. Rozobrali sme aj jej účinky na trávenie, použitie zvonku na popáleniny, ekzémy či obyčajné štípance od dotieravého hmyzu. Odborníčka prezradila aj to, či je lepšie piť levanduľový čaj pred alebo po jedle, ak potrebujeme pomôcť tráveniu.
Rozprávali sme aj o tom, či pomôže sušená levanduľa vo vrecúšku pod vankúšom pre lepší spánok a ako dlho ju môžeme používať a skladovať. Je bezpečné piť levanduľový čaj alebo malinovku počas tehotenstva? Od akého veku môžeme dať levanduľu deťom a je skutočne pravda, že znižuje krvný tlak?
Kedy môže dieťa ochutnať rezeň? Aké sladidlo je najvhodnejšie? Mení cukor správanie detí? Môžu piť kefír, nealkoholické pivo, čierny čaj, kávu či kakao? Čo robiť, ak dieťa nechce jesť alebo má príliš veľký apetít? Je vyberavé v tom, čo dá do úst? Je chyba, ak ho nútime jesť nasilu? Akú porciu má vlastne zjesť? S odborníčkou na stravovanie detí Silviou Tylš sme sa rozprávali aj o tom, ako matky nechtiac pokazia deťom chute a na ktoré látky si v jedle treba dávať pozor. Dozvedeli sme sa tiež, ako vyjsť zo začarovaného kruhu neustálych chorôb a zlej imunity opravou črevného mikrobiómu,
Je lepšie dať si vločky s jogurtom alebo ako ovsenú kašu? Je pravda, že pomáhajú redukovať váhu a znižujú zlý cholesterol? Prečo by sme ich mali jesť, keď patria k sacharidom? Aký je rozdiel medzi veľkými a jemnými vločkami? S biochemičkou a odborníčkou na ovsené vločky Veronikou Hanákovou sme sa rozprávali aj o tom, či ich máme radšej povariť, fermentovať, upiecť alebo jesť surové. Čo je to "overnight" ovsená kaša a ako sa pripravuje? Je lepšie vločky zalievať mliekom alebo vodou? Koľko by ich mala zjesť žena, muž a kedy zaradiť vločky do jedálnička detí? Môžu jesť vločky aj diabetici? Kedy pomôžu pri zápche a kedy vedia uškodiť? Pre koho sú vhodné ovsené, ryžové, ražné, špaldové či pohánkové a aký je rozdiel medzi bezlepkovými a tými s lepkom? Odborníčka nám prezradila aj recepty s ovsenými vločkami, ktoré nezaberú veľa času a sú "za babku".
Máte spomalený metabolizmus? Akú úlohu pri ňom zohráva pitný režim? Dokážeme ho zrýchliť? Musíme jesť trikrát denne alebo radšej päťkrát? Čo je to vyvážené stravovanie? Je hlad naozaj len prezlečený smäd? Zlenivie metabolizmus vekom? Ktorý šport ho naštartuje najlepšie? Stačí nám na to 10 000 krokov denne? S nutričnou koučkou Zuzanou Líškovou sme sa rozprávali aj o tom, ako na nás vplývajú drastické diéty a či masáž urýchľuje spaľovanie. Ako zistíme výšku svojho bazálneho metabolizmu a prečo by mal každý jeho hodnotu poznať?
Ktoré potraviny nás rýchlejšie postavia na nohy pri chrípke alebo nachladnutí? Je lepší pomaranč, jablko či kyslá kapusta? V čom sa ukrývajú prírodné antibiotiká, probiotiká a betaglukán? Môžeme si čaj osladiť medom a ochutiť citrónom? Je nutné vzdať sa kávy? Ako nám dokáže pomôcť lipa, kombucha alebo odvar z lotosového koreňa? S odborníčkou na stravovanie Silviou Tylš sme sa rozprávali aj o tom, či sa oplatí vypáliť „červíka“ štamperlíkom a prečo si musíme každé jedlo a nápoj zohriať? Zisťovali sme tiež, či môžeme jesť pri viróze rezeň, jogurt alebo hemendex a či nám mliečne výrobky počas choroby priťažia.
Odrazí sa mastná večera vo výsledkoch krvi? Stúpne nám cholesterol rovnako náhle ako vysoký krvný tlak a môže to byť nebezpečné? Ako sa to prejaví? Vieme si znížiť cholesterol aj bez liekov? Ktoré potraviny ho naozaj zvyšujú a o ktorých si to iba myslíme? Existuje zakázaná potravina? Ako majú vyzerať raňajky, ak máme zvýšený cholesterol? Pomôže nám prerušovaný pôst? S kardiológom a prezidentom Ligy proti obezite Ivanom Majerčákom sme sa rozprávali aj o tom, či musíme jesť nízkotučné potraviny. Prezradil nám tiež päť pravidiel, ktorých sa musíme držať, aby sme mali nízku hladinu zlého cholesterolu.
SL-ARMO-2024-00002
Napadlo by vám hľadať lepok v káve? Kde všade na nás číha a ani o tom netušíme. Prečo je potrebné kupovať jednozložkové koreniny? S dietologičkou Jarmilou Kabátovou ml. sme sa rozprávali o tom, ako sa stravovať, ak nám diagnostikujú celiakiu, ale aj o tom, či je bezlepková diéta vhodná pre kohokoľvek. Potrebujeme vôbec lepok pre život? Z akého materiálu by sme mali mať kuchynské náčinie a skutočne potrebujeme dve chladničky, ak máme doma celiatika. Akú úlohu má hubka na umývanie riadu v tom, či sa nám pohorší alebo polepší? Existuje tabletka, ktorá nás zachráni, ak omylom zjeme lepok? Odborníčka nám prezradila aj svoj obľúbený recept na bezlepkový rezeň a makový koláč.
Tento podcast vznikol v spolupráci so značkou Schär - produkty bez lepku.
Túžime počas PMS po čokoláde, pretože nám chýba horčík? Je pravda, že červené víno funguje na spustenie menštruácie? Prečo nám káva v týchto dňoch nedodá energiu a čo áno? Ktoré potraviny nám pomôžu zmierniť PMS a ktorým by sme sa mali oblúkom vyhnúť. S odborníčkou na emočné jedenie Barbarou Svieženou sme sa rozprávali aj o tom, ako cyklus vplýva na našu energiu a či stačí zmeniť stravovanie len týždeň pred menštruáciou. Dozvedeli sme sa aj to, aký vplyv na nás majú minerálky či strukoviny, a prečo nás všetko vytočí.
Kazia sa vášmu dieťaťu zuby alebo je príliš často choré? Možno je nervózne, nespokojné alebo má problémy so spaním? Aj to sú príznaky celiakie u detí. Kedy treba zoznámiť dieťa s lepkom? V akom veku sa choroba hlási najčastejšie? Môže za to, že sa dieťa zle učí? Ako sa dá vyšetriť a kedy vám poisťovňa preplatí bezlepkové potraviny? Na čo všetko si musíte dávať pozor, ak máte doma celiatika? S gastroenterologičkou Jarmilou Kabátovou sme sa rozprávali aj o tom, či môže celiakiu ovplyvniť prirodzený pôrod a dojčenie, ale aj to či bezlepková diéta pomôže pri autizme. S akými diagnózami je celiakia spojená a prečo by o tomto ochorení mali podrobne vedieť aj staré mamy?
Tento podcast vznikol v spolupráci so značkou Schär - produkty bez lepku.
Športujete ráno nalačno iba po vypitej káve? Viete, čo si treba dať pred ranným tréningom a čo zjesť, keď dobehnete? Aký obed zvoliť, ak idete večer na jogu alebo do fitka? Je dôležitý aj olovrant? Kedy sa oplatí piť vodu so sirupom a je lepší iontový nápoj alebo pivo? S biochemičkou, výživovou špecialistkou a športovkyňou Veronikou Hanákovou sme sa rozprávali aj o tom, čo s nami urobí rezeň na obed, ak sa chystáme behať a čo zabráni svalovici? Rozobrali sme aj proteínové potraviny a či môžeme ísť športovať hladní. Sú pre nás dôležitejšie bielkoviny alebo sacharidy? Ako si nastaviť jedálny lístok tak, aby sme zregenerovali a zároveň budovali svaly?
Ako spoznáme, že naše telo potrebuje vápnik? V ktorých potravinách je ho najviac a kedy jeho príjem zo stravy nestačí? Koľko vápnika potrebuje dieťa pri raste a koľko žena po menopauze? Prečo si dať pozor na ovsené vločky? S farmaceutom Petrom Hnáthom sme sa rozprávali aj o tom, prečo môže problémy spôsobiť špenát či konzumácia slaných syrov. S ktorými vitamínmi by sme mali vápnik užívať, aby sa lepšie vstrebal a s ktorými liekmi sa neznesie. Vieme pre zdravé kosti urobiť niečo naviac, aby sme sa vyhli zlomeninám a osteoporóze?
Prejavuje sa celiakia iba črevnými problémami? Alebo práve ona môže za vašu neplodnosť, poruchy cyklu, únavu či malátnosť? S hepatológom Mariánom Oltmanom sme sa rozprávali, prečo nesmieme prestať jesť potraviny s lepkom, keď máme podozrenie na celiakiu a ako sa toto ochorenie diagnostikuje. Môžeme ju zdediť? Prečo by sme mali každému odborníkovi, ktorý nás vyšetruje, povedať, že máme v rodine celiatika? Je pravda, že sa z bezlepkových potravín priberá? A dokáže nám pomôcť diéta FODMAP?
Tento podcast vznikol v spolupráci so značkou Schär - produkty bez lepku.
Aké benefity má polievka pre naše trávenie? Mali by sme ju jesť každý deň? Pokryjeme ňou potrebné množstvo vlákniny v jedálničku? Môžeme jesť stále dookola tú istú? Musíme si ju vždy prihriať a môžeme použiť mikrovlnku? Ktorá polievka je najväčšia hviezda a môžeme si ju dať aj na raňajky? S výživovou špecialistkou Zdenkou Solík sme sa rozprávali aj o tom, ako je to s bujónmi a sáčkovými polievkami. Sú naozaj také nezdravé? Čím všetkým vieme polievky zahustiť a je nutné vzdať sa zápražky?