
Lillehammerpodden
Lillehammerpodden er et privat initiativ fra 2 av byens mange patrioter. Vi ønsker å dele Lillehammers historie og se på alt det spennende som har skjedd og skjer i byen. Vi retter et spesielt fokus mot næringslivet, for all historie viser at handel skaper levende samfunn. Mange av Lillehammers bedrifter har en lang historie og dype røtter i regionen, hvor vi ønsker å finne ut av hva som har gjort at de fortsatt eksisterer og hva som skal til for å lykkes i fremtiden.Vi har en lang liste med spennende bedrifter vi skal snakke med, men kanskje har du tips om hvem vi burde snakke med?
Lillehammerpodden
Thor Bjørklund utvikler ostehøvelen
Thor Bjørklund, møbelsnekkeren som skapte et industrieventyr, gjennom å skjære osten på en ny og mer effektiv måte, med sin oppfinnelse ostehøvelen.
Innovatøren ble i starten motarbeidet av meieriene, som mente ostehøvelen gjorde at de solgte mindre ost, da mer av osten ble utnyttet. Den opprinnelige formen på ostehøvelen er den dag i dag omtrent likt den først idéen.