Digitalna Slovenija

03 Uvod v umetno inteligenco - dr. Sašo Dolenc

June 21, 2023 Ministrstvo za digitalno preobrazbo RS Season 1 Episode 3
Digitalna Slovenija
03 Uvod v umetno inteligenco - dr. Sašo Dolenc
Show Notes

Tema tretje epizode podkasta je uvod v orodja umetne inteligence, Zarjin in Alešev gost pa je dr. Sašo Dolenc, fizik in filozof, znanstvenik od glave do pet, avtor 13 knjig in več sto člankov in esejev v katerih se prepletajo znanost, filozofija in zgodovina idej, urednik časopisa za tolmačenje znanosti in portala Kvarkadabra, predavatelj, nagrajeni komunikator znanosti in član Unescove svetovne komisije za etiko v znanosti in tehnologijah.

Umetna inteligenca ni nekaj novega, zdi pa se, da nas je eksplozija uporabnih orodij v zadnjem letu dni ujela nekoliko nepričakovano in nepripravljene. Ta bliskovit razvoj nas je osupnil in po obdobju začetne evforije in navdušenja se pojavlja vse več pozivov k premišljeni in razumni rabi z zdravo  mero skepticizma. Za rezultate, ki jih generirajo orodja umetne inteligence, smo navsezadnje vselej odgovorni uporabniki sami, ne stroji in algoritmi, ki so nam pomagali priti do njih.

Dr. Sašo Dolenc v epizodi uvodoma poljudno razloži, kaj so nevronske mreže in kako delujejo, na kakšen način se učijo oziroma urijo, in kako zelo so pri tem pomembni podatki, ki jih imajo na voljo. Na nekaj praktičnih primerih opiše, kako sam uporablja generativni jezikovni model ChatGPT pri svojem delu in pojasni pomen kvalitetnih ukaznih pozivov. Kakšna pa je pri tem učna krivulja za uporabnike, kako bo razvoj orodij umetne inteligence vplival na družbo in delovna mesta v prihodnosti ter kakšne so nevarnosti in tveganja, ki jih prinašajo v tej fazi razvoja?

V epizodi poskušamo poiskati odgovore na ta in podobna vprašanja, zaključimo pa z razmislekom, kdaj in kako je orodja umetne inteligence potrebno regulirati, v kakšnih primerih pa je napredku bolj smiselno pustiti več svobode in ga ne zadušiti.

Zanimive povezave
(v angleškem jeziku)

Poiščite nas na kanalih družbenih omrežij Facebook, Instagram, LinkedIn in Twitter.
Glasba: © Oleg Fedak SoulProdMusic/Pixabay