
Jací jsme
Podcast rozhovorů s hosty Jany Kobylinské a Karoliny Antlové.
Čím se zabýváme a proč právě tím? Co nás ovlivňuje? Co a jak vnímáme? Jakým způsobem si dáváme věci do souvislostí? Příběhy i témata, kterými žijeme! Čemu věříme, o čem pochybujeme, jak přemýšlíme?
Jací jsme
#18 Aleš Benjamín Stuchlík, neurověděc a neurokouč
"Uvádí se, že na vyloučení z kolektivu je dost podobná stresová reakce, která se objevuje ve chvíli, kdy zažíváme fyzickou bolest. Koneckonců pro naše předky znamenalo vyloučení ze skupiny v podstatě rozsudek smrti," říká v rozhovoru s Karolinou Antlovou neurověděc a neurokouč prof. Aleš Benjamín Stuchlík .
V dětství a dospívání zažil šikanu a posměšky. Okolí se smálo některým projevům jeho chování. Že trpí Tourettovým syndromem si nejprve na základě informací z internetu diagnostikoval sám, a až posléze si nechal diagnózu potvrdit lékařem. V době, kdy už měl projevy tohoto onemocnění, tedy asi v jeho deseti letech, nebyla tato diagnóza ještě tolik známá a lékaři nevěděli, jak danou nemoc léčit. Léčba na psychiatrii mu i proto způsobila řadu traumat.
I přes tyto překážky dosáhl v oblasti neurovědy nejvyššího akademického vzdělání u nás. Zabývá se výzkumem učení, paměti a chování ve vztahu k mozku. Spolupracuje s řadou domácích a zahraničních institucí. Působí jako výzkumný pracovník v Národním ústavu duševního zdraví, je vedoucím vědeckým pracovníkem Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, vyučuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a zabývá se i popularizací vědy.
Stala se jeho traumata nakonec hnacím motorem pro jeho budoucí úspěch? Jak vnímá pojem vědomí? A proč uvěřil v Boha?
Autorkou fotografie je Klára Stojaníková, https://klarastojanikova.cz/