
OPPDAG: Tove Jansson
En podkast om Tove Janssons kunst og litteratur.
Mange har et forhold til Tove Jansson, men overraskende få er klar over bredden i kunstnerskapet hennes. Mummibøkene er godt kjent for folk flest, men mange har fortsatt til gode å oppdage voksenbøkene.
I denne podkasten tar vi for oss hele Janssons bibliografi, samt både tegne- og malerkunsten hennes. I hver episode har vi besøk av eller flere gjester som på ulikt vis har et forhold til Tove Jansson.
Produsert av Heidi Sævareid
Musikk ved Andreas Opstad Larsen
OPPDAG: Tove Jansson
Nora Dåsnes og Kometen kommer
I denne episoden snakker Heidi med Nora Dåsnes om "Kometen kommer", Tove Janssons andre mummibok og kanskje den mest dramatiske av dem alle. En komet er på vei mot jorden og skal slå ned i selve Mummidalen. Mummitrollet og Sniff legger ut på en farefull ferd for å finne ut mer, og møter flere av de kjente karakterene i mummiverdenen for første gang.
Nora er forfatter, illustratør og tegneserieskaper. Nora og Heidi snakker om koblingen mellom kometer og klimakrise, hvor viktig det er å tåle irriterende typer (som bisamrotten og hemulen) om man skal være inkluderende på ordentlig, og innrømmer for hverandre at de begge har en hang til prepping. Mot slutten er Kristin innom og lanserer enda en dommedagsbekymring.
OPPDAG: Tove Jansson er produsert av Heidi Sævareid.
Musikk ved Andreas Opstad Larsen.
Følg gjerne @oppdagtovejansson på Instagram for oppdateringer og annet innhold!