.jpeg)
Carte și miere
Un podcast Cărturești în care îmbrățișăm dialogul cu autori contemporani. Despre carte, scris, viață și lectură.
Carte și miere
Carte și Miere | 2 | Sebastian Sifft | Parcursul scrisului. Se termină literatura vreodată?
Sebastian Sifft este scriitorul ieșirii din zona de confort și explorează ficțional bezna, în forma ei cea mai acută, merge pe piste pline de absențe pe care le personifică în romanele sale.
Sebastian Sifft a debutat în 2004 cu volumul de poezie smintirea. A mai publicat volumul de poezie dadi (Nemira, 2017) și romanele Câinele iubirii (2018), Copia carbon (2021), ambele publicate la editura Humanitas.
Este câștigător al „Bursei speciale a juriului” în cadrul Burselor și rezidențelor Cărturești, la ediția 3. În 2023 a mers în rezidența de creație de la Țibănești. Episodul a fost filmat în atmosfera din jurul conacului Petre P. Carp din Țibănești, cu sprijinul Asociației Maria.
Video & editare video: Sergiu Cojocariu | Ideal Picture
Carte și Miere este un podcast Cărturești și poate fi urmărit pe Spotify, Youtube, Google Podcasts, Apple Podcasts.