
În Drum spre Terapie - Un Podcast despre Autism
Viața alături de o minunată fetiță cu Autism grav și ADHD este o provocare continuă. Vrem să împărtășim cu voi experiențele noastre și să avem discuții interesante despre Autism.
În Drum spre Terapie - Un Podcast despre Autism
Petitie - Simplificarea Decontarii Terapiei ABA pentru Copiii cu Autism
As vrea sa recunosc eforturile depuse si ma bucur sa vad ca autoritatile din tara noastra recunosc la randul lor necesitatea decontarii terapiei si totodata ca au facut ceva in acest sens. Dar totodata, inainte sa fie simplu, trebuie sa fie complicat. Este o realitate ca implementarea decontarii acestei terapii este una greoaie si de durată. Ori pentru copiii noștri cu autism, contează fiecare lună în care nu primesc terapie. Mai ales pentru copiii mici, care pot să reacționeze foarte bine la terapie dacă tulburarea din spectru autist este identificată din timp.
În luna Octombrie 2023 a intrat în vigoare Ordinul 774/2023 care prevede decontarea a 2h/zi de terapie pentru copiii/adultii cu autism.
Link : Simplificarea Decontarii Terapiei ABA pentru Copiii cu Autism
Mulțumim pentru că ne-ați ascultat. Ne găsiți de asemenea și pe Facebook și pe Instagram, unde vă invităm să ne urmăriți pentru a descoperi mai multe informații despre noi.
Facebook: Autism Eli Explorează
Instagram: Autism_Eli_Explorează
Petitie
Vreau in acest episod sa discutam putin despre Petitia online pe care am initiat-o, petitie pe care am denumit-o – Simplificarea Decontarii Terapiei pentru Copiii cu Autism. Este o petiție care aduce atingere marii majorități a părinților de copii cu autism, care fac eforturi supraomenești pentru a asigura Terapia atât de necesară copiilor pentru a reuși în final să îi integrăm în societate și să îi ajutăm să aibă o viață cât de cât normală și independentă.
As vrea sa recunosc eforturile depuse si ma bucur sa vad ca autoritatile din tara noastra recunosc la randul lor necesitatea decontarii terapiei si totodata ca au facut ceva in acest sens. Dar totodata, inainte sa fie simplu, trebuie sa fie complicat. Este o realitate ca implementarea decontarii acestei terapii este una greoaie si de durată. Ori pentru copiii noștri cu autism, contează fiecare lună în care nu primesc terapie. Mai ales pentru copiii mici, care pot să reacționeze foarte bine la terapie dacă tulburarea din spectru autist este identificată din timp.
În luna Octombrie 2023 a intrat în vigoare Ordinul 774/2023 care prevede decontarea a 2h/zi de terapie pentru copiii/adultii cu autism.
În primul și primul rând, merită menționată modificarea din Decembrie a acestui Ordin, prin care se specifică prelungirea pana la 31 Martie 2024 a decontarii in forma actuala, respectiv decontarea celor 10 ore prin Casa de Asigurari. ”Persoanele diagnosticate cu tulburări din spectrul autist pot beneficia pentru tratamentul tulburărilor din spectrul autist de servicii conexe din cadrul pachetului de servicii de bază din ambulatoriul clinic de specialitate, dacă nu beneficiază de servicii ce fac obiectul subprogramului.”
Din punctul meu de Vedere, după cum ziceam deja, această modificare de dată arata că inclusive cei care au inițiat acest proiect recunosc greutatea și dificultatea implementarii lui. La 31 Martie o să fie 6 luni în care Cabinetele de Psihologie sau ONG-urile care ofera servicii de specialitatea sa se acrediteze.
Redau în continuare textul petiției, unde am prezentat Motivele și am făcut câteva propuneri de modificare.
Motivele care stau la baza acestei petiții:
- ne dorim să putem să oferim copiilor noștri terapia de care au atâta nevoie și implicit să reducem costurile pe care le avem lunar - discutăm aici de costuri cu terapia de peste 4000 lei pe lună;
- pe noi, părinții de copii cu autism, nu ne interesează dacă există o baie sau trei în cabinet, dacă așteptăm în mașină sau într-o scară de bloc, pentru noi este important ca terapeutul să facă un pairing bun cu copilul nostru și să aibă rezultate bune la terapie;
- Ordinul a fost publicat în 26.09.2023 - au trecut 4 luni deja și noi nu am auzit niciun părinte încă să beneficieze de această decontare a orelor de terapie;
- normele de aplicare îngreunează accesul la decontarea terapiei pentru foarte mulți copii cu autism;
- decontarea se face către cabinetele de Psihologie, ceea ce înseamnă că fiecare Psiholog trebuie să găsească o modalitate de a se acredita, respectiv a respecta Normele, iar pentru un cabinet mic, acest lucru este foarte dificil;
- cele 10 ore decontate actual până acum nu se vor mai deconta pentru că a intrat în vigoare Ordinul 774/20023, ori acest ordin nu aduce aplicabilitate imediată la toți copiii cu autism care au nevoie de terapie;
- criteriile de acreditare sunt extrem de dificile pentru un cabinet de psiholog (cabinetul trebuie să dețină sală de așteptare, 2 băi, 1 spațiu pentru dezinfectare jucării, etc), iar multe cabinete aleg să nu se acrediteze, ceea ce înseamnă că acei copii cu autism care fac terapie la cabinetele respective nu vor beneficia de decontare;
- există copii care fac terapie acasă, ori aceștia nu vor putea să beneficieze de decontare.
Solicităm prin această petiție să se simplifice modul de acordare, astfel ca toți copiii cu Autism să poată beneficia de aceste ore de terapie decontate. Astfel, propunem câteva variante care să fie luate în calcul în vederea modificării Ordinului și a Normelor:bm m n
- Fie decontarea directă înspre părinți - dacă este posibil;
- Fie completarea decontării deja existente pentru cele 10 ore de terapie, până la echivalentul propus prin Ordinul 774/2023, fără să se mai ceară acreditările - de ce până acum s-a putut deconta așa și de acum încolo nu?
- Fie eliminarea acelor condiții exagerate pe care un cabinet de psiholog trebuie să le îndeplinească.
Vreau sa subliniez că avem nevoie de cât mai multă implicare socială, că avem nevoie de susținere pentru a arăta Casei Nationale de Asigurari de Sanatate că avem dreptate când cerem să se simplifice modul de decontare. Astfel vă rugăm să semnați petiția, să ne contactați dacă aveți întrebări sau dacă vreți să împărtășiți experiențele și cred că cel mai important lucru, vă rugăm să dați un share, un like, astfel ca această petiție să ajungă la cât mai multe persoane.