Hverdagspsyken
Medfølelsens pris m/ Per Isdal og Beate Nordby Schwensen
Feb 22, 2026
Season 3
Episode 363
The Human Aspect
Hva kan være medfølelsens pris og hvordan ivaretar vi oss selv i omsorgsyrker?
I denne episoden ser vi på hvordan yrker som krever stor grad av omsorg påvirker de ansatte, og hvordan vi kan bedre selvivaretagelsen både i sektoren og for oss selv. Du får møte de erfarne lederne og psykologspesialistene Beate Nordby Schwensen og Per Isdal, som deler hvordan de har følt dette på egen kropp, men også perspektiver fra leder- og systemsiden. Per løfter frem hvordan helsesektoren har neglisjert selvivaretagelse på systemisk nivå, og hvordan dette både kan påvirke kvaliteten mot brukerne av tjenestene, men også hvordan dette tærer på våre ansatte som fører til stort frafall fra offentlig sektor. Beate deler hvordan hun manøvrerte dette som leder i over 20 år innen helsesektoren, og hvordan dette påvirket henne som leder. De løfter frem hvordan de selv følte seg “smittet” av utfordringene til de man jobbet med, og hvordan dette skapte utfordringer i eget liv, men også hvordan de fant gode måter å møte dette på.
Sammen med Jimmy ser de på hvilken rolle de ulike leddene kan ha på snuoperasjonen som trengs innen helsesektoren, både strukturelt i helsesystemet, men også på ledernivå og på individ- og samfunnsnivå.
Per Isdal leder Alternativ til Vold, som han startet sammen med Per A. Nørbech i 1987. Han er psykologspesialist og psykoterapeut med utdanning fra UiO, og han har flere etterutdanninger innen traume og emosjonsfeltet. I 2011 mottok han den store psykologprisen for sitt arbeid med å utvikle behandlingstilbud for menn som har utøvd vold mot kvinner. Per har skrevet flere bøker, blant annet Smittet av vold - om sekundærtraumatisering, compassion fatigue og utbrenthet i hjelperyrkene. Han er en nestor på feltet, og han deler sin rike erfaring og kompetanse gjennom kurs, foredrag og engasjerte medieoppdrag.
Beate Nordby Schwensen jobber som psykologspesialist i Nydalen DPS på en nyopprettet avdeling, Dagenheten, som bruker en ny metodikk (unified protocol). Før hun gikk tilbake til å være terapeut, har hun over 20-års erfaring som leder ved Vestre Viken HF. Hun har bakgrunn fra UiO der hun studerte sosiologi og historien om ideer, før hun studerte profesjonspsykologi. Beate har selv brent for tematikken som leder og har vært en utforskende foregangsfigur for viktige tiltak innen selvivaretagelse. Hun har også aktivt engasjert seg i ulike fora på tematikken, blant annet gjennom artikler i psykologisk.no.
God lytting!
#hverdagspsyken #psykologi #medfølelse #ledelseogpsykologi #selvivaretagelse
Vi trenger din hjelp for å fortsette å lage Hverdagspsyken!🙏
Du kan hjelpe ved å :
Lytt, last ned, gi oss en rating eller tilbakemelding i din podkast spiller.🌟
Post om din favoritt episode i dine sosiale medier og @hverdagspsyken 👩💻
Hjelp oss å fortsette å lage nye episoder ved å donere til The Human Aspects #96243 Merk med: #hverdagspsyken 📲
Følg oss i sosiale medier for behind the scens og mer informasjon om episodene her -> Facebook og -> Instagram .
Har du forslag til episode tema, ta kontakt på www.hverdagspsyken.no