Vis mig dit CV
Bag de fleste titler i et CV kan der gemme sig historier, der handler om tvivl eller svære valg. Det fortæller en række kendte danskere om, når vi dykker ned i deres CV.
Du kan bl.a. møde psykologiprofessor Svend Brinkmann, tidligere minister Manu Sareen, journalist Paula Larrain, tidligere jægersoldat Thomas Rathsack og skuespiller og psykolog David Owe.
I løbet af et helt arbejdsliv får de fleste menneskers CV nemlig knaster eller huller, eller også forgrener det sig i helt uventede retninger.
Vært: Louise Graa Christensen
Produceret af Heartbeats
Vis mig dit CV
Manu Sareen: ”Vi er nødt til at tage stilling til, hvordan vi rummer mennesker med psykisk sårbarhed på vores arbejdspladser ”
Socialpædagog, tidligere minister og børnebogsforfatter. Det er bare tre af de titler, Manu Sareen har på sit CV. Han har også været medlem af tre forskellige partier og formand i flere foreninger – bl.a. ADHD-foreningen. Netop ADHD taler han åbent om, som en del af ham, der i høj grad har præget hans arbejdsliv og liv i øvrigt. I dag er han selvstændig coach, foredragsholder og forfatter og har fundet det helt rigtige system i sit arbejdsliv. Her kan du høre om Manu’s mange skift.