Arkitektpodden med Magnus Ravlo Stokke
Hvorfor er noen steder bra, mens andre er helt ræva? Hvorfor er noen hus fine og andre deprimerende? Hva skal til for å lage gode nabolag og steder man har lyst til å henge? Er det så innmari vanskelig? Jeg snakker med de som tegner, bygger, bestemmer, liker eller hater det vi omgir oss med og prøver å finne noen svar. Ny gjest i hver episode.
Arkitektpodden med Magnus Ravlo Stokke
Bli med ut på eventyr med administrerende direktør Camilla Krogh i FERD Eiendom.
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
Eventyrlyst, troverdighet, langsiktighet og lagspill!
Verdiene til FERD Eiendom er det vanskelig å være uenig i, men hvordan ser uka ut når man er eventyrlysten og skal utvikle den gamle NRK-tomta på Marienlyst?
Med over 25 år i bransjen vet Camilla en hel del om hva det betyr å bygge noe langsiktig og bra. Hun er også "ingeniør i bånn", så hun vil at ting skal være konstruktiv solid - i alle betydninger.
Ferd har gått fra å være et tidligere tobakksimperium til å bli en industriell eiendomsutvikler med store prosjekter som Marienlyst og Trekanttomta ved Aker Brygge.
Og aller viktigst: Kommer Ferd til å innføre eventyrstund på starten av styremøtene som jeg foreslår?
Hør episoden og finn ut.
God hælj!
https://ferdeiendom.no/
Magnus på Instagram: https://www.instagram.com/ravlosen
Arkitektpodden på Instagram: https://www.instagram.com/arkitekt_podden
Jag heter Monoscker och har jobbar som arkitekt av Rättelningsstituet i Haftig Arkite här Just. Jag är arkitekt på den och snarka med flickar arkitekter och minte påriktigt och bestämmer ordant runt. Pagens gälst är Kamilla Krav och medserad direktör i Färd Ardiendom. Den här civilin, nu har jobbat i bygg och artsproson av 25 år. Hatt ledrondet bolet ganska ovos och ledo idag utvecklingen av någon kurs största och talar i utvecklingsprojekt. Jag är väl snabbt siket familjerskap och vi tora, marinet och vatten ska till förlaget, en god som varlig. Välkommen till arkettbodn, kamilla Krog. Jag hoppar på att det ska snackare om allt det samma.
SPEAKER_01Ja, tycken tack. Det blir väldna. Vi har köpt att ha allt i projektet som nämnde så är jag glad att det.
SPEAKER_00Det är väldigt bra. Men vi mobiler ut med Sisna. Vem är du och vad är Färd?
SPEAKER_01Ja, nu har du tait en väldigt fin introv men kamilla kråg heter jag. Det har jag varit sin tur tvärt. Det har varit en väldigt spännande resa för att ha ett avsälskap i förr som bara en finansiell aktör till en långsiktig, längsiktig och aktör som också har blivit industriell. Jag är viktig när vi ska utveckla det stora och flotta projekt med inår.
SPEAKER_00Vad betyder det industriell?
SPEAKER_01Det betyder att man inte bara är i partnerskap och sitter och med finansiella midler men att man gör jobben seller. Man får ett mycket större agerskap till både utvecklingen och genomföringen och förvaltningen av driften av byggan som står färgligt råd. Färda och ett familjevade investeringsellskap Norsk också. 15 år generationen resen och har fem olika förättningsområden där man trimer med båda aktivskap som capital och färd ejom. Och så har man investeringar i fond och så impactinesteringar samt sociala entreprenörer så det gör en väldigt stor bredda i sälskapet.
SPEAKER_00Impakt vad det är.
SPEAKER_01Det jobbar med investeringar som miljömässig investeringar och så investering som har impakt på samt och var olika fånsinvesteringer.
SPEAKER_00Tobaks bakgrunden i sönderna och det är helt gjort det är som en blast from the past.
SPEAKER_01Det är en blast from the past. Där har jag Johan Andressen, som är agi och samman med döttar, det har gjort en fantastisk jobb genom fler år och ändra sällskapet. Det är ett riktigt tillbaklött stadium. Det enda som har varit ända är utvecklingen av tidmånsprickor eller tidmåns bakope på Änsö. Som vi har över 20 år utvecklet som ett fantastiskt bolleområde. Och så är det väl några som står här Petersburghus bland annat som vi har tagit ett väldigt stort härskap till och som fortsatt är som jag är väldigt slott av där drifter. Vi bygger som kirkansby immersion. För att skapa ett gott nambolag. Det har blivit typ samfällshus ett hus som väldigt många glar som vi samarbade med båda by den och kirkansby immersion och barn och unge.
SPEAKER_00Och där och ni som ködare med att jag snabbt med rikesoner eller sådana på där projektet.
SPEAKER_01Nej, vilket stort mycket. Det är ingen annan det. Där har det varit en helt annat idag. Siftet namn. Det har varit en fantastisk resel.
SPEAKER_00Men du 22 ansatte är i fördånstämmer. Så det är så väldigt många. Det är stora projekt och folk.
SPEAKER_01Jag är ju alltså att det är riktiga folk som kan hantera det stora projekt. Vi har uppdat här för oss lite selskap. 57, så är det hälf. Det är tre ändå trega faktiskt. Vi driver båda med boliga och med näring, som är viktig när man jobbar med utveckling. Den kombination där. Vi är önskarligt små och lättpuntar. Vi har lika att ha lite funkat för lite att göra. Och så har vi ett viktigt samarbet med väldigt många duktiga levanter och arkitekter som daj, som gör att projekt blir bra. Men vi har också sitt i AIRON och syprojekten med färd med logon på ryggen.
SPEAKER_00Men Bolle har utgär också eller för svämts utvecklag.
SPEAKER_01Det har bara utveckla och salg. Vi har gick gått in i den utlaigbiten på Bulle. Det har vi.
SPEAKER_00Projektet som på hemsidarna är någonting här på väg eller är till salgs. Det är så snabbt på Bolligfrån.
SPEAKER_01Ja, det kommer du se det här. Nu har vi varit hellig, vi hade faktiskt fler salstarter i fjor i 25. Det gick ju så bra faktiskt. På trots av träckmarken så vi byggde startet på projekt.
SPEAKER_00För att bli för bygga start. Men vill du köpa detta som här färdiga med stundet blir riktigt. Det blir cirka sådana här och då ser vi ja. Det är.
SPEAKER_02Så är det tydligt att det måligt att köpa av oss av några egna stilmarker så välgrad att färdigarna. Det är väldigt krets. Så vi fjärade faktiskt några sålt på projekt.
SPEAKER_01Det är skivligt. Ute Bildnista. Så det är väldigt. Så vi har ett ny salt nu. Så det går väldigt bra, på trots allt. Så har vi haft en salt i ski, som att så har gått fint. Men det märker jag att det här är stillen.
SPEAKER_00Det som var det bra med chi. Det är att vi har skall till skimorgon.
SPEAKER_01Ja, exakt.
SPEAKER_00Och det är för chi är rätt att vi får ställa i Östland som raden och där en main, Pokémon-kortbutik. Ja vet du med. Det ser jag är modligt med min 60-mönsön snarta Busta. För det är bara för en Pokémonbutik i Stugat, ufstå som det särra lacknet.
SPEAKER_06Så man fritt till.
SPEAKER_00Det var för skior i som moderat. Det är otroligt ting som får fått att ta till.
SPEAKER_01Men det är ju att lägga in med en slaks bläckar. Det är fler det härligt.
SPEAKER_00Nu vidare av på visning. Där man har finta och lägga fram lägger och chokolad sen. Barnen har du älskar ett städ. Så det påvirklar lite grann. Sen så följar det vuxna som bestämmer vad man ska på. Så jag ville gick ju enorm den här Pokémon för några böllet?
SPEAKER_06Ja.
SPEAKER_00Var i paper. Man får äta kort den bra. Som är det som drift bildlig kort.
SPEAKER_02Dag ska vi lägga in det i saltsbläcken tror jag ska kunna röra det.
SPEAKER_00I värdin, alltså i när det snacker under SLPMC, när vi har pratat av en skriven om så LPMC så står de bland annat att det ska vara trovärdigt. Det är viktigt. Jag tror vi, det är uppläggels. Vi har pengar, det har utgivat massa projekt och sålt massa båda.
SPEAKER_01Jag tänker att det är en av värder som har känpa viktig för oss i färjan gett när vi ska samarbeta med politiker och plan och bygg och riksantikvarie och det är trovärdiga utvecklare. Det är otroligt viktigt så man klara och få genomslag och få projekt med så att man står på varandra och tillter varandra att man vill varandra välja. Det är viktigt och det jobbar vi faktiskt väldigt mycket med. Jag har såligt tre och tyva väldigt uppfattande mänskliger som har den värdin och som klarar och skapa till det i projektet och fått goda samarbet. För det är många trovärd.
SPEAKER_00Samst att det är primärt Kobo i snabbt. Jag får inte kort sikt.
SPEAKER_06Nej, det är ju inte där.
SPEAKER_00Men Jå det också äventlyst. Äväntlysta viktigt. Så vara en lägen med tror det gäng som tänker den sikt. Det går lite så täng ihop, de här äventyr. Vragen inte utspel på måndag. Var ju seventing.
SPEAKER_02Ja, det här ju inte om det är färdiga ändå.
SPEAKER_01Det är faktiskt en faktiskt en viktig värdi idag. Vi har ju en väldigt eventilys idag. Som är väldigt uppdata att vi ska tänka lite utanför boxen och äinom och bygga sammanhölig som firkan och någon. Att det blir väl sån Excel-utveckling. Men det är terror och gå lite utanför konversion. Och terr och fejl också. För det är viktigt. För man ska vara iventilisen och så har till att man är lov och fejlar också. Det tror jag drar oss i en väldigt spänn rättning. Så jag prövde att fejlade lätt. Och man är i varför tar på så stora projekt som ordinligt. Och ike minst.
SPEAKER_00Gamlak. Men vi prädade boken när vi skulle möta sig snaxa. Så jag har ett styrmöte som står i varen från den dagen. Styrmöte har jag liksom. Jag har varit många styrmöter rott igenom. För jag har på något liv för jag arkitekt. Det syns jag någon kan vara lite sån apropå det som eventulist och prövaring. Det är det romen vad jag gick kanske på file som är där någonting stämigt. Det underlagen har på plats. Du gick fökkert där. Det är att romor det kan som är eventuellist. Eller pröva filesämning.
SPEAKER_01Det spåret util, så jag sitter roligt för Källe styre. Men där och jag har sett det är ett svensk styra. Där var det sånt ämpero för att fira sig med båt. Men i färdigen eller i Fältholdingsida som är vårt eget sida. Där blir vi utföd på en väldigt fin båt. Och massa finspel för våra grejer och Johan Andersen och barna också. Där är det lite. Där syssa du egentskäller värdingen med egentligen utfödrar oss på tur och tänka alldeles.
SPEAKER_00Då Eller Horn var nu stilade i Kanavart nationalteater eller nationalmuseet, alltså han har något styr. Där har jag hört jag att vi plade var start styrmötten med att läsa ett dik.
SPEAKER_01Ja, det var väl till saker?
SPEAKER_00Ansstyrade Sonja musik när det hade sånöt, så startar med ett minut på jordet. Med allsammlingen som gick lite in i sig och så bint och jag fick en sån liten pussa. Så jag tänkte att kanske det ska bli en styrömmen och läser lite även till. Jag bara inte ginnare som är inne i chokoladen. Men jag har fått en bit chokolad och så läser det ganska korta. Extra bevara till oss nu går häng om äbte.
SPEAKER_02Ja, men kanske du träning dess tidbare. Det är väl till styra.
SPEAKER_00Ja, väldigt bra. Har du med business i side också apropå som styromöter i Sverige? Ellida det mest nöj.
SPEAKER_01Nej, det var i min förriär som är var. Vi hade ett projekt i Sverige, men det är ett projekt i partnerskap med svenska aktörer. Det har faktiskt turusrätter. Där är vi styra en mer så aktör som är i våra egen projekt där.
SPEAKER_00Jag var arkitekt i båda yrke och hjärta. Och försökt också blio förmina och brörna arkitektigt.
SPEAKER_02Farmin och brönligt.
SPEAKER_00Jag tror inte skrift att mamma blir lärligt.
SPEAKER_02Det var ju helt bra.
SPEAKER_00Jag förstår på att förstänet gå så ut sånt jag bara vuxen som som hör det. Det kanske ligger lite bra. Men arkitekturens rolle i någon härligt daglig tidrar för att kålar det där. När du ser att det blir sålt på speck, så måste betyda att det använda arkitektur där. Det är ändå viktigare och lager bra arkitektur, eller är det omgör och göra det billigt som möjligt. Eller vad är som vad är arkitektens roll i dagens market?
SPEAKER_01Arkitektens roll i dagens market är känpiktig. Och så satt kanske att det är när du lys på arkitektens roll med diskussioner som är tjej maskina styckt eller pensdiskussionerna. Det är nog vi jobbar väldigt mycket med det. Vi får hopp till arkitektur i bara vår byna ska bygna vad det ska se ut, men också vad det virker in i de områdena vi utvecklar. Vi jobbar mer med städsanalyser och det som du ser känner väldigt god att förstå städa och vad som vi kan tillföra kvaliteter och styrka och vad som ånger. Det är en del av arkitektur. Det är också att skapa goda byområden. Äkta byr som vi ser som är helt tillgängliga för alla. Så arkitektur har vi bruget och tänka mer och vara med på det här. Och så har vi höll att ha en arkitekt, Ansat hos oss. Som är på flink som jag bringar inligt projektet. Brännar väldigt för arkitektur och hur man ska bryka det inne projektnå på en god mått. Allt för kansoner som du känner till, vår de byggden och möter backen ord och vi skapar goda möteplatser, som båda kommersiella och ickekommersiella för att skapa inkludering och skapar nog mer och beriker bynorda.
SPEAKER_00An bänker man kan sitta och prat på utan att köpa något.
SPEAKER_01Ja, faktiskt. Säder som har pengar och sitter och bämpa inte och få ny vänner. Det har vi jobbat väldigt mycket med. Både på all och projektnåret faktiskt. Vi märk att vi får en väldigt god konstruktiv dialog med arkitektur och så kanske är motsande av många bigga bynår. Men får att få god inspel och att det är mycket om man får inspelna och pröver att göra bynår vacker där man vill är med inför arkitektur som gör bynvare vacker. Det är som brett bägge. Bara i stig och pengt, men måste ord av man funker på det sättet.
SPEAKER_00Och det är väldigt bra. Allt det där är väldigt bra. Men det som är nu lite så. Man ska se förunet av det att det kommer otroligt mycket medvetningsprocess, datainsamling, stedsanalyser och så vidare. Exemplet alltid träckt från det grundliga. Det var otroligt med bra process. Och så blev det bara första för att ha varenda varvel. Det blev bara avvist av plan och bildningsstaten på grund av bygga till. Och så är det nog så följer med lönsmätigt projekt och allt där. Men då blev det alltid andra arbetet som lökna. Och så till synset så blir det höjda areal, som blir det som man diskuterar vad alltid går grönar bär. Det är nog angefär som för att man kan nästan känna på att man gör det, och så kommer ni vuxningen i rom och säger väldigt bra. Men med sitter ändik där går upp, så kommer det bara grämma allt det bra på något och går och gat ibland. Är det sådana här misor.
SPEAKER_01Ja, det ska jag inte vara med grundlig här. Nu sitter du där. Det här har vi jobbet. Jag var en kan fort blir så medvirkning strättet också. Så jag är försiktig med. Det kanske spörda helt timmen och allt på se. Men vi brukar ju tid i starten på att förstå det som bor där och det som färdigt som broet. Men så har du håller upp i det. Det man får inspel på där och något kommer att sa mig in i projektet och nog blir och aldrig nog av men det och balanserad i allra gå önskar som det ofta är. Kanka alldeles önskar alltid. Men det har fått i den god dialogen med plan och bygg och riksantikvarie för tid i Fasan. Det tror jag kanske är en lyckligen till att kunna lyckas i slutändan. Som jag synes jag har fått till på en väldigt fin måta i Marilyn-projektet, som är väldigt stort. Tål under boler och det är 60 000 kvadratmeter med näring och andra funktioner i båda radahuset och backubland. Det brukar faktiskt den medverkningen och stedsanalysen och det sociokulturella stälsanalysen till att ta, riket bara tack för inspel, men man brukar det faktiskt med kunskap ibunda. Och ta vad vi kan göra här för att svara upp i utfordringarna eller i mångrarna som är här.
SPEAKER_00Men projektet är intressant för det ligger i ett kärnspunkt mellan ganska vitt förologi. Jag har ett blockbebyggelse på den sidan. Den ligger i ytterranson av Majors som är centralpunkt och avvärm sånt Cebur börjmot blinnarna och det här med grönt och sånt. Och så kan ju minst i Storie Villa, dem är apalvaren bak och har på något en sån ganska. I kirkvaren på det där. Lutten Mästlär som är flesta, eller det som snackade hejst, eller Fredrik Vatranska som bor i närbuset.
SPEAKER_02Ja, har ju faktiskt varit mejla med så på det. Ja, så bra. Fredrik man inte.
SPEAKER_01Nu har man ändå skrev att det var så fantastiskt nyligt projekt och har önskit oss lycka till. Så det har varit super riktigt. En braut. Ja, det var det rätt stått att faktiskt. Men det är ju många stark inger. När man köper ett projekt som var inlist så är det att man köper en del av ett fälllskap. Eller man är för att man både har tillhör och ett skabbt i projektet. Men vi lytter till faktiskt. Vi pröver att få inspel och lyfter till alla också inspelar. Man ser ut sikt exempelvis. Men plan att bygga och en viktig remissgiv som har med oss i. Men också skolorna. Vi pröver att skapa ett projekt som kopplar sig på nabollaget på en fin måta som gick och som häns utar och höjer på en god måta. Vi har ju ett koncept på Marilis som höjt och laft som är fem plus en och tårn. Det betyder att man har en struktur i bygge som är femetaser och ett taklandskap som är en och två etar. Du får en väldigt mänsklig skala på byggerna. Enkelt i tårn och gör att är höra.
SPEAKER_00Så får du lite hjälp på landskapet.
SPEAKER_01Ja, välj som skåformet, landskap som man kanske riker tänker över. Men därför ganska mycket höjda för säljer. I komaris och man tänker man att det här är helt flatt. Men det brukar det höda och skapa bygg så mycket. Det ska ha oss i ingen kulturminnade välgänk kulturminder både ute och inna. Så det är en spända balangskunst. Men vi prövar lite till alla och finna goda lösningar. Det är som dålig kompromera. Det är väldigt ofta.
SPEAKER_00Det innebär att man som strategisk rågare som arkitekt så är man också väldigt tydlig på radna och se här man ju faktiskt väldigt nogt. Det är för del från något. Det ska göra det alldeles till langs så blir det lappskrastimid av världen.
SPEAKER_01Det är väldigt viktigt. Det är om jag får att vilka arkitekter vi jobbar med. Att det är rådivorna som faktiskt är rådgurna, så mycket bara säger att det köper inte på partibort hela tiden, men det är ju geker att det utföljar oss. Någän så här kanske, men några gärna är väl. Så det tror jag är viktig för att skapa det god. Att man har rådivare som tråd av är alllig och äkta.
SPEAKER_00Vi ska idag hoppar till ett annat projekt. Trägran avebrigé. Den ion och sving och trycken runt national museet. Sjör upp mot ruslä. Så sista tomt att jag gör den där för det kommer till mångfond sedan. Det är trägland.
SPEAKER_01Det är 30, och det är.
SPEAKER_00Där ska det bygge några grej. Det var en arkitektkonkurrens för den varsiden. Och där är det något köptefintprojekt som finde och ta fall. Men där har det kommit något insigelse. Så när du sännenden något till bara status där, vad är insigelse och var där för något, den var ju fint.
SPEAKER_01Men det rätt ut för den sändes till politisk vandling, och har den varit ute på angångshöring eller som begränset höring som du känner är lika som mig. Och så sänddes den här in till politisk vandling i lov av kort tid faktiskt har vi fått persion. Så då hoppar vi det att planen bygger paketer och sen år. Och då har vi en insigelse för statens vävelsen, som försovigt är och ofta i urentet. Så det är och glaga insigelser. Särligt som är sist inre. Så vi har pröd att löst nu. Insigelsen går egentligen ut på att det är tunneller under tomt.
SPEAKER_00Men det är väl kanske att man ska bygga ravarligt.
SPEAKER_01Nej, i förhott vilka lösningar man väljer att bygga ovr en tunnel. Det är två tuneller och kulvurt. Men det som är.
SPEAKER_00Ja, kulvort, vad är kulvört för nu?
SPEAKER_01Nej, det är en typ av tunnella. Men vi har två grundliga tekniska rapporter från annan kända miljöer i Norge, både multikonsult och NG, som är grundliga och gåa och vi har jobbat väldigt tätt med rådgare också enligt i status för att finna lösningar man kan bygga på och som jag är väldigt trygg på. Och det står det inne för och så är jag väldigt roende på att vi löser det där. Men Sverige så gör jag insigelse att man mag många extra runder som gör att det tar tid.
SPEAKER_00Jag tänker att det där man bygger av tunnel. Jag tänker jag alltid på beföring på byggerplats i London.
SPEAKER_06Ja, det går fint.
SPEAKER_00Nu står det upp i kälskra och vet att jag tog och klart täban och tåget som är unni här. Pär en eller mått så får man det där. Det har ju vara möjligt.
SPEAKER_01Absolut. Det är det som är lite komiskla. Det är obbygden av nationalmuseet som är på navotten när byggda du. Det går ju fint.
SPEAKER_00Nu är jag kanske väldigt på ditt parter. Det är en knutpunktstrategi. Vi ska få tätta i den knutpunkten. Det här får bana ibå paradox. Om vi ser att vi kan mulla bygga på knutpunkten. Var det skåder ett tag, täbon varje bus. Allsamn ska kräche sig sammen och där ska vi bygga massa. Så det har vi ju finna ut.
SPEAKER_01Det var ju finna ut. Vem här som ska styra utycklingen i Oslo. Det börjar vara kanske någon samstvar i förlåt i tunneller, då blir det väldigt lite byggtigt för demor i varn.
SPEAKER_00Då har det sån fint relief av den som ser nu bakom biln när du ser gått när den här gårna.
SPEAKER_01Om vi tarpark. Asfaltfläcking. Men jag tror vi hopper att den blir behandlet och vi ska bygga till sommar med infrastruktur.
SPEAKER_00Så det är bara missantal som att det ska landat här med att vi började och bygge?
SPEAKER_01Absolut. Det tror vi nant ville en godkänn plann för att till er också som riker vara insikelser på.
SPEAKER_00Sara det ska stå färdigt. Misst det som går.
SPEAKER_01Det var ändå sånsklig bra.
SPEAKER_00Så är det 2030 regningsportalen. Parkenna är färdiga i formböban och sant om vi inte så att min som är som faller på plasten.
SPEAKER_01Ja, jag föler det i vart fall. Det är så säga, man har väldigt för till. Politikerna behandler. Vi ska ha tre projekter in i politisk handling i år, båda träkantonten och marinlust och vitamin på Storo. Så nästan sille kanske år eller i starten nästår.
SPEAKER_00Men på träckantonten, det ligger ju i det som fördel, jag smakligt på årslo på 90-talet så var det ett helt nytt handelströk som det har tablerat på Akubrigga med stora ombyggd av 80-talet. Och så ligger det lite i ranzon. Genom att brigga bort till tjolerna och så vidare. Och så är det där på något en liten sväv som går i rättningen av vi och sådana sånt. Kommer att låna i folk där i första, kommer folk att gå där. Det blir många som ska till Sulli och gå på skån där.
SPEAKER_01Nej, de behöver rika gå på skå. Det går runt så viggart. Men det har ju faktiskt fått testligt ut. Vi har ju varit middel tid med 3K som jag kallar. Vi har drövt lite från partit i branschen i någon år. Kultur och kunst riker mino. Frem till bigging apropå eventelist. Tomten som bara ligger där. Det har varit extremt många. Många tusen värt år sommer med olika sommaraktiviteter.
SPEAKER_00Så detta andrabanna han var på sån sneakersfestival i jobbes. Det var där just stin böcken, han såg det i masses skå.
SPEAKER_01Det var det var väldigt lyck. Då fick vi tästätligt hur många mänsk går förbi. Går det egentligen om tomt nor eller när det är på kvärdös. Så det gav oss faktiskt en del erfaring som vi tog mig in i in i vårt projekt. Det var otroligt många människor, speciellt med av Karlemspross som är på vägen in till Akibrygga.
SPEAKER_00Den rundnar av taxen nu.
SPEAKER_01Ja, riktigt. Där har jag flyttet av taxåplassen. Vi har utplanområd till och talet med hänsyn till mycket trafikanter så vi har sträckt oss hänft till där vår näsodbåten kommer in. Så det blir mer tillrättlakt för mycket trafikanter. Vi har förlängelse av rådusplansen.
SPEAKER_00Nu kommer ett result av cirkelscentrå nu.
SPEAKER_01Det har en egen sån röntöring som vi etablerar. Jag tror att det har fått väldigt mycket god tillbakmäil i miljöpatten och planbyg och så att vi tänker lite störna oss. Så jag tror är viktigt när du utvecklar i Binor. Men jag tror att det är Helikpad. Vi har ju super gatan in mot Akryd. Vi skapar och vi driver att jobba med koncepter och kan skapa något spänne i första etarsen. Du vet.
SPEAKER_02Det är väl innot. Ja, det är inte sådan. Det var kanske inte lika till att bara försökt ågregn.
SPEAKER_00Det var där vi kan uppnät. Absolut. Det är ju verkar.
SPEAKER_02Det har till och fått laget helt på tomar.
SPEAKER_00Om vi måste alltså inte. Men det är på den taxis nuplan. Jag skulle ju att hört om en plats i Berlin. Vir det alltså väldigt med problem med att vara plus trick, så massa få det ingar och allt blev påkört hela tiden. Och det gjorde det var att det tog på talbarna. Samför allt har det all med hänsin som snart på enkla benåt och så reducerade höden på vartskanterna. Han är lite med som frammarligt som aldrig följdligt med. Jag är väldigt trod på det sen får vissa varjaärna för att ännu de att du krämnas igenom. Så kunde mellom läskor på tricken. Och den här metalgret som skulle säga på att vi kick ut i kirkvaren. Där var det 25 som inte grippet, så kunde må siga än i så ydmygheten gräs och dåligt tid. Så bädda bara att ta det bort och så måste vi vara sammen få liv. Jag måste ha det där delen.
SPEAKER_02Jag tror fanska på god idag. Vi ska klär att få till en liten dag. Vi tar du tar det an.
SPEAKER_00Vi färdigt sammen för liv. Ja, det kommer vi inte även. Och så går vi lite längre upp i gatan. Där står prktchepa, Viktorasse och lyser i solen.
SPEAKER_06Ja, i solle ju ingen.
SPEAKER_00Ja, fint. Jag har inte ju.
SPEAKER_06Har du varit där sett? Ja, vart det också.
SPEAKER_00Men vi har ju inte tid för att köpa sådana sådana projekt är men det har ju köpt något.
SPEAKER_01Vi har i köpt med. Vi har gått samma två riktiga partnare som oss av miljösker med bokart och möller här. Det har jag kommit utan. Man får åka komma in i det bygga heller. Jag tror riktniv att det kommer i årsgift, 62, 7, 2.
SPEAKER_00Men du säger komma vad betyder?
SPEAKER_01Statsbygger går ut med salusobjekt.
SPEAKER_00Så inte vidare bara att det är lanserat att det ser.
SPEAKER_01Ja sen gå där främma och så har jag allsad på bann att man har lyft att köpa det. Men det har lagt fallist till vilket köper det var. Så man var ju att gå in i projekt och säga och pröva hålla kommersiellt lönsamt.
SPEAKER_00Men i det här med snart ingången projektet. Runna bygger som stå in i bakgrund på det första. Var de värderade som projekt, nu responde för några rika med info. Och du är för att kommun. Så det är väldigt fint. Jag tror jag aldrig. Var det exantet så följska det noven. Men det har ju kalkulatorn och så må ju främar.
SPEAKER_01Ja, den var ju fram. Det är väl det alla sitter och känner på. För jag är med i värn, och det är med hänsyn och ta. Så det vet man ju helt för man får prospekt på viktora. Och i vet man vad man egentligen kan få till där inne.
SPEAKER_00Men man är regivens risiko på detta. Men staten inte bryra för det är sällan när det vill vara av i kommunen och PB och Saksbåd.
SPEAKER_01Det är ju värnen som man är på bygge som hänsyntas. Så det är många får roll där som aldrig redan ligger. Men det vansklar dit var. För det är så handlar det om dialog och så här med båda biantikvarer och plan och bygg, så är det vad man får klara att få till. Och den har provåta till och klara och skapa ett projekt som man tror på varandra så är det kanske något man kan göra och någon man absolut inte kan föröra. Det är ganska milja i Viktoraset och finta om det ska vara kontor eller bolor eller hotell eller kultur, kunst, vad vet. Det jämstår och vi får lov till att komma in. Sen nog som har snäkdigt och sent, men det är äcker lätt att komma in bak i murden där.
SPEAKER_00Jag snöcker med en som lånar kontorer till Henri Kipsen.
SPEAKER_01Ja.
SPEAKER_00Så han har det omet däret i Viktoret. Så jag tror att det bara bidrån sig när Henna Kipsen skatt.
SPEAKER_01Han är i stor lejlet faktiskt.
SPEAKER_00Ut mot Rusla. Där sitter Kv. Och har jobbat med 2007 i Hips med nästa dag. Som resten av värden har väl uppdat av en rika avsnot som är middel i nöga. Det är nog ganska många intressant historiska förankringar i det bygga. Någon mindre lystig än andra. Så det är ganska sans spännande projekt.
SPEAKER_01Vist man köper ett sånt bygga så har man. Man får ju tänka mycket större än bara lokalt. Det är och tänker nationalt för att utveckla det med olika koncepter som träffar brejer än bara kul via fika.
SPEAKER_00Men vad är sannar det stora luxusläget-projektet i Oslo som man åter i London. Det kan man ha lite som att vi som köper som lajleter kanske ganska så har många maker att jag tror att man sälla det. Men kan vi få en skiklig fet är stora liletare där som har fyra meter in tak och 250 gratis och tänder på det och full pachka?
SPEAKER_01Det tror jag många läjlare idag. Välket många fler att kämpjer stora leletre inne i viktorandernas idag.
SPEAKER_00A det för att bli det bara sådana små.
SPEAKER_01Nej, jag kände och en maten eller gott.
SPEAKER_02Men det riktigt som att det står och flott och läget. Ska man göra det eller ska man ha kontor. Men vis du inte researt, så kan man sätta på det.
SPEAKER_00Jag ville väl inte research. Man betalar igenom och levera arkitektens. Vi jobbar nästa fyra generationer bara jobbig gratis.
SPEAKER_02Det har du rama som man ser något sätt. Det kommer att gå som du vill.
SPEAKER_00Men jag har tittat lite på en rapport som har gjort för en del år sedan där sicket känna gått till om hurletna som ligger där bruk och allt med sådana. Egenting som verklig ist gatorliver på terrassen av vika terrasser. Och där känner jag på en lite sån ur. Det man förväntar att folk ska bli och gå. Där på vanna har det inte sann länge ändå en fördrivning. Och det har fått det ändå ans det att vanskla sådana mänsklig. Så nog syns att det kommer väldigt fint konceptet, men det ligger ni får lite livet rätt för att det ligger ett hakea eller ett knäpp eller i andra. Det är som var några driv och bygna Aki brygg och som att det funkar det på varje andritaget. Är det en risiko för att man är så tänrar på ett prospekt på det ska yra liv på den här platå. Och så är det kanske hjälper som börjar med business casen.
SPEAKER_01Nej, det blir ju spännande att säga och ta tak i det. Men vi sitter och har ju kontorer så vi ser nu på vilka teraser var dag.
SPEAKER_00Jag prarar på där ut mot?
SPEAKER_01Ja, det är det. Och det är ju ingen som går där. Det är bara englan ståltnot det för att någon som löpade röst för det är inte om där du väcktig.
SPEAKER_00Så har jag gått där för att säga perfekt. Så man är en sättet.
SPEAKER_01Det blir väldigt spännande utfunningen. Bur man kan lösa det. Jo, man är riktiga hotliga byndag. Så man tror, man kan få det något. Så får man säga vad det lösningar blir. Och det ska vara liv där heller. Det är att det blir pat som man jobbar med att det ska bli med liv.
SPEAKER_00Jag synes nogen. Vi har fit i prospekten och säga mat på liv där och viart. Som Sparka cirklar och haj och gratis festival. Men det kan ju vara det over hält.
SPEAKER_01Nej, nej. Vi har ju både samledningen på Marinlist, det första planprogrammet som lå där. Där hade man nog tänkt så lång gat genom hela raksräckning med bil. Det kände jag på att vara väldigt det får man åka till, tror jag. El tror det? Det är plangruppet och sånt sätt svart upp kanske det trord på att kanske var riktigt den gången men gick igång och i framtiden. Så där har vi prövit att koncentrera mötplassen till någon torg. Så att det kanske kan bli var gott med liv där och mycket sån lång sträckning. Det tror jag blir väldigt bra faktisk.
SPEAKER_00Det har ju vara ett målpunkt bakvis någon ska gå där eller naturligt strömda i inne gallinierslåden så måste man hänger ju i begrönsen om det för det projektet varnant. Där är det väldigt det man skapa den där sonlig gatan ett liv och kombisar på. Men det inte är en godkartbana. Det är du bara köra godkart värdag.
SPEAKER_01Nej, det här bornburstad.
SPEAKER_00Ja, men det ser ju att det som ju, jag har fått väldigt många barn så blir det all det. Men det är ånnstå, hur ska jag stå i kö för att vi får slåpet in. För det bara är folkning för att säga att den är fantastiska. Men så får sånt du biknät. Så man må liksom här. För det kan ju gå och utveckling och lagen som blir bra.
SPEAKER_01Nej, absolut inte så är det. Ingen vill ha vindur med gropapil på. Når du färdigt i sig bin så jag skapar där du och få det faktiskt som jag har jobbat med. Band annat Marina med livet faktiskt i första. För att så aktivisera byronerna med det som är tryget också. Vår det här ju som säger att man jobbar med.
SPEAKER_00Hartsomet. Och livellom just.
SPEAKER_01Jag tror jag var en arkitekt.
SPEAKER_00Ja, grann det. Det är fantastiskt. Ja riktigt. Men du är ingenjör. Du är hard på sånt. Det är det som här ska börja. Den bunär ska börja, konceptet ska bärda.
SPEAKER_01Jag vill enligt avsläpp som är ingenjör. Men jag har avsatt att det ska hålla.
SPEAKER_00Du är som min här. Har du offentligen något lärade privata när det gäller effektivitet. Alltså där var 22 stycken. Jag har miljonerna kvadratmeter av projektet i förvaltningen. Det går som Bukart. Jag var med omners Bukart och Emil påskar. Det är två. Kanske plans någon fler.
SPEAKER_01Det är väl 10 stycken.
SPEAKER_00Det är där små chapper där. Vi ser här nu på planen byggningsutarna när vi möte där. Där är det fler än tio som jobbigt.
SPEAKER_02Det är fler än tidare.
SPEAKER_00Vi har inte fått inklorsa fort med så andra, jag förvalet i regna. Ska vi lära mig varandra?
SPEAKER_01Ja, jag tror jag är med att lära varandra där. Jag tror kanske att vi har jobbat med något statliga projekt och så tidigare. Vår den tillten som vi har varit inne på. Att man i stor på någon. Det blir väldigt sviksamt. Framåt har någon som checker. Sen som checker den som checker den. Det blir ett väldigt stor i team. Men vi får det goda samspelar och att man faktiskt tror på varandra. Man vill varandra väl, och vi vill skapa det bästa på byen. Vi akutheter och Luryn här, så tror jag man kanske kan ta ned lite kontroller. Men som på Marinus har plan och bygga varit så stycken. Det har varit effektivt samarbet och sådär univas. Det är möjlig att få det till. Men jag tror man har lite hahns på synt på utvecklare, visst, man ska klara och få en god balans med kontroll och samarbet.
SPEAKER_00Vi har hållit på ett projekt på Byn, som delarben. Det är alltså en samskapningsprocess med allött det. A flera grönnärna, alltså Antar och morgon, har ett sånt tre workshops för att få med slut någon alternativ för att man kan utvikla stations och göra det längre allt med sånt. Men dagar det alldeles ombud. Och sen så var bi entigna så att vi göra den murväg in där licens. Ja, men okej, det ser vad vi kan göra det. Och det var aldrig väldigt häppiga med. Men där att ha praten av finustavningen för att det blir sånt att det ligger i räcke följet och tar väldigt, väldigt lång tid.
SPEAKER_01Ja, det har vi för att få det effektiva processer som du snacker om där. Där har vi haft goda möter av allt eller mötser så väldigt utan mötser, men det är viktigt. Och så är det olika temar och så tar vi avrusselser och så här noga gånger vänning men dag vidare. Så mycket stopp och nåt och diskutera och håller på med små detaljer och soleda detaljer. Så det är där att få fart i processen och sett fler samman. Och så tror jag också att man samarbade i någonting och samarbet mellom oss privata, mellan det offentliga, men också internt i det offentliga tarter sig emellom. Få till en god och smidig dialog också där. Det tror jag vill hjälpa ganska med lov och samarbet också offentliga dater emellom.
SPEAKER_00Jag saker in på hela vägen där. Men där är det någon som träcker fram styringsmodell med parlamentarismen att det blir väldigt sådans för sin läsn är att du blir svargjort. Men den tvärsektoriella samarbet kan nog vara lite mer utfördande.
SPEAKER_01Så är det. Det är faktiskt även till stå att lov att göra fel där. Jag tror man har väldigt för att göra fall. Ja, och lov att göra fel. Så man måste sige.
SPEAKER_00Det är väldigt riktigt att ha lovt lite fel, både professionellt och privat. Om man önskar mänskligen gör fel.
SPEAKER_01Det är lov. Så man har lite säligt.
SPEAKER_00Storet och lå det fall en tillist. Kamilla klarg. Detta varit en otrolig plata en bidundlig fin.
SPEAKER_01Tack det sämmö.
SPEAKER_00Och så ser vi nästa arbetsmöst på ett spännande projekt. Det är glännav.
SPEAKER_02Tack för mig.
Podcasts we love
Check out these other fine podcasts recommended by us, not an algorithm.
Bysnakk
OMA