Slovo PLUS 7 DNÍ

Diagnóza Európy. Elity verzus ľud. Tvrdý súboj | Karol Lovaš

Karol Lovaš, Rastislav Boldocki, Vivien Cosculluela, Michal Teplica

Send us a text

IG: https://www.instagram.com/plus7dni/

FB: https://www.facebook.com/plus7dni/

TikTok: https://www.tiktok.com/@plus7dni  

X: https://x.com/plus7dni_sk

Politik sa vo svojom politickom živote môže opierať o podporu elít, alebo o podporu davu. Európska politika je aktuálne obrazom prvého rámca. Americkú charakterizuje ten druhý.

Donald Trump sa opiera priamo o ľud. Je to cesta plná nástrah. Na jej konci možno neraz vidieť diktátora. Otázkou zostáva, prečo Donald Trump šokuje Európu? Desiatky rokov späť by ľudia ako on nemali v politike šancu. V reaganovskej ére osemdesiatych rokov minulého storočia by bol na smiech. Vlastne by vôbec nebol. Vzhľadom na racionálnu, konštruktívnu a pragmatickú politiku, ktorú vtedy Amerika presadzovala nielen doma, ale aj vo svete, neboli ľudia ako Trump potrební. Populisti a extrémisti jeho typu by boli smiešnymi „predavačmi šťastia“.

Politici trumpovho razenia sú natoľko silní, nakoľko sú slabí „štandardní“ politici. Nakoľko elitárskymi sa stali elity.

Európa postráda politické osobnosti. Preto si s ňou Spojené štáty robia, čo chcú. Vysmievajú sa jej priamo do očí. Lebo môžu. Európske dožadovanie sa sedenia pri vyjednávacom stole medzi Ruskom a Ukrajinou je smutným pohľadom na starý kontinent. Už dávno mohla Európa vyjednať mier. To by ale nemohla hovoriť o vojne. Stále jej má plné ústa. Mala by sa pozrieť do zrkadla. Uvidela by v ňom vlastnú biedu, nekonkurencieschopnosť a hlavne - hlavne by uvidela svoj „holý zadok“.

Veľké slová a veľké gestá, ktoré v posledných rokoch produkovala na úkor pragmatickej politiky, z nej spravili outsidera, ktorý sa ocitol pod pódiom, na ktorom sa píšu dejiny.

Európa ochorela samoľúbosťou, zahľadenosťou do seba, ktorú by jej mohol závidieť aj Donald Trump. Európski lídri, ktorí sa nemôžu oprieť o podporu vlastných ľudí, žijú v sebaklame elít. Ony jediné im zostali. Tá rovnica je pritom jednoduchšia ako sa zdá. Ľudia si volia politikov, aby ich ochránili pred vojnami. Nie aby ich do nich zaviedli.

Donald Trump to pochopil. Kedy na to prídu aj európski politici? Stačilo by viac počúvať hlasy voličov ako kričanie elít. V demokracii je rozhodujúci dav. Ten európsky sa začína ostro vymedzovať voči elitám a politikom, z ktorých sa stali obchodníci s vojnou. Je len otázkou času, kedy „mieroví štváči“ dobijú aj Ukrajinu. Kedy tamojší ľud otočí mávadlá a začne nimi biť svojho prezidenta. Počujem v diaľke slovo: diktátor. Je čoraz zretelnejšie. A silnejšie. Príde čas, keď ho dav bude kričať na námestiach. Začuje ho aj Európa. Bude však neskoro. Pre ňu. Aj pre Ukrajinu. Slepá, hluchá a nemá európska opica pochopí, ako dlho nevidela, nepočula a nehovorila. Nálady na Ukrajine sú iné, ako nám ich ukazujú doma v televízii. Virtuálna realita, ktorej chceme veriť, je diagnózou Európy. Nielen pri vojne Ruska s Ukrajinou.