Tilfældigheder eller vennetjeneste?
I årene 2012 - 2019 havde Hillerød Spildevand A/S en beredskabs- og serviceaftale med et ingeniørfirma. I 2019 opsiger en medarbejder i det pågældende ingeniørfirma sit job, efter 10 år i firmaet, for at blive selvstændig.
Blot en måned efter opsigelsen tegner hans nye firma en beredskabs- og serviceaftale med netop Hillerød Spildevand A/S og hugger dermed kunden fra sin gamle arbejdsplads.
Kontrakten, der skrives, er skrevet på Hillerød Forsynings brevpapir, og er en identisk kopi af hans tidligere arbejdsplads kontrakt.
Kunden – Hillerød Spildevand A/S – deltager aktivt ved at ved at lægge brevpapir til en kopi af kontrakten fra den nu tidligere leverandør.
Jeg forsøger at finde svar på, hvordan Hillerød Forsyning kan acceptere, at en tidligere medarbejder fra en leverandør, starter eget firma, og overtager Hillerød Forsyning som kunde.
Jeg har spurgt Hillerød Forsyning om:
Hillerød Forsyning har indtil videre svaret:
Vi har ingen kommentarer til de fremsendte spørgsmål.
Den tidligere medarbejder, og nu selvstændig, er heller ikke vendt tilbage på min henvendelse.
Jeg ser også på nyt fra Folketingets Ombudsmand, som har kigget på forsyningsselskabernes manglende vilje til at overholde offentlighedsloven og miljøoplysningsloven.
Læs mere her: Forsyningsselskaber og aktindsigt
Jeg bruger også Folketingets Ombudsmand nyhed til at spille Hillerød Kommune op mod Miljøministeriet i en sag, hvor kun en part kan have ret.
Og så er et ekstraordinært bestyrelsesmøde på vej, hvor jeg måske får mundkurv på...
Lyt med
Fil med dokumenter jeg omtaler i afsnittet.
God fornøjelse.
Rasmus Visby