Koldings Stemmer
Dette er en podcastserie, hvor vi inviterer til samtaler med mennesker, der har sat præg på Kolding og som har historier, erfaringer og minder med i bagagen.
Her møder du folk, der kender byen indefra, og som har noget på hjerte.
Podcastserien er optaget og produceret af Producktion for foreningen Kulturelle og Historiske Lydproduktioner.
Podcastserien er støttet af Fonden for Fynske Bank
Koldings Stemmer
Lars Junker - del 1
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
Fra Diskotek Stardust i slut-70’erne til radio, printmedier og et udadvendt og aktivt liv i Kolding.
I denne episode møder vi Lars Junker, tidligere DJ Big LA, der deler sin historie om at vokse op i Kolding og hvordan livet som DJ næsten starter ved et tilfælde, da en DJ melder fra i sidste øjeblik, og Lars træder til. Resten er historie.
Vi kommer med tilbage til en tid før streaming, hvor jagten på nye tracks foregik i pladebutikker, og hvor det at finde “den næste store sang” var en lille sejr i sig selv. Samtidig fortæller Lars om sit mangeårige band, Rock Box, og om livet på og omkring scenen – både som musiker, DJ og konferencier.
Snakken bevæger sig også ind i hans karriere uden for musikken: fra lokalradio til en lang periode i medieverdenen med salg, ledelse og ansvar for større teams. En rejse med både fart på og plads til refleksion – og som til sidst fører ham tilbage til det kreative og det, der giver mening.
Det her er en historie om passion, tilfældigheder og om at turde skifte retning undervejs – uden at give slip på det, man brænder for.
________________________________________________________________________________________________
Vil du hjælpe os med at fortsætte med at dele inspirerende historier fra Kolding?
Støt Koldings Stemmer med et valgfrit beløb pr. episode via dette link: https://10er.com/koldingsstemmer
_______________________________________________________________________________________________
Podcasten er produceret af Producktion for foreningen Kulturelle og Historiske Lydproduktioner.
Kulturelle og Historiske Lydproduktioner / Producktion.
Der i slutet af 70'erne så vog i en fred og lørt aften i kling. Gik turen også forbi det så taker i magt anderskæde. Her på den stå begillet i store hits. Og jeg var gang i festen og dansket. Og bag det amerikanskavn. Big LA gemet så dansk gæst i klingster. Det er, der er sådan gan. Velkommen til Læs. Det tak skal. Hvordan har du egentlig som DJ på stervers.
SPEAKER_01Det er et godt spørgsmål. Jeg startede som afskær tømmer på Tordenskald. Som jo varet af lumt. Og han havde jeg også starters. Og så skulle jeg lige hjælpe med severe år på starters. Og så en dag, da jeg gjort det, jeg kan ikke så mange gange lige meget. Så bandt vores distjoket han var syg. Og så skulle vi gøre et eller andet fred aften eller nåt aften, jeg kan ikke huske hver dag det var. Jeg har så spillet på ungdomsklar og sådan noget, så derfor så sagde jeg, det ikke sagt det. Og der ved starte det.
SPEAKER_02Så starte det her.
SPEAKER_01Og så kommer navnet. Big afe hvor kom det her. Det var faktisk Karl Lundt. Jeg hedder jo Lars eller hedder Lars Anders. Det går faktisk ikke mere. Men det navn, det passer meget godt af, og der var sådan lidt amerikansk helt bækket. Og det passer godt med moret og sådan noget, ja. Det har sjovt. Ja det.
SPEAKER_02Men hvor kommer du indført, Læsk.
SPEAKER_01Er du født i koldging, eller hvor jeg er føgt opvokset i kolding. Jeg har brugt lidt uden for koldingen, men eller ikke lige uden foret på Fyn, og jeg bo lidt bille smule på Sjæland. Min forældre så er sådan mange år siden. Men jeg kom tilbage til kolingen og elsker byen, det er stadigvæk kring. Og du gå til skolet. Jeg har gået på. Jeg fuset rundt. Men jeg har gået på dyrhåskolen stetet. Og så flyttede vi, så kommer jeg på Rishofskole, ja. Og da jeg så kommer op i 6. 7. klasse, så kom jeg på kostskole. Hold da, ja. Og det var så på fint. Og det var jeg så indtil jeg afslutet eksamen i tredje rejald den gangen. Nu er vi jo mange år tilbage, ja. Og så går du tilbage til kolding. Midt et sammen. Ja. Selv.
SPEAKER_02Eller sam med dine forældre.
SPEAKER_01Ja, mine forældre var ikke med i derover. Og det er jo ikke med derover. Nej, det blev stadig væk i kold. Okay. Så. Ja, så skal jeg tilbage til kolding. Og det er altså. Kolding er jo bare verdens navle for mig. Ja. Det synes jeg er. Der er lige langt til hele Fyn og til Aarhus og Jæs i Grænden. Det er da.
SPEAKER_02Det er bare at brug her midt i det på en anden måde. Det er jo. Som du siger to timer til København og til Hamburg, sådan det nogenlunde. Ja det er rigtigt. Hvad så går du i skoligold og handskole og sådan der.
SPEAKER_01Jeg bag efter jeg kom til kling, så kom på handelsskola, og så kom jeg lærer i kviklig. Det er på nytov. Det er på nytov. Der blev svenden, der var ud og sådan. Jeg har jeg blev ikke om, at det var ikke lige den var jeg skuld. Og jeg kedet mig. Og så var jo. Det var så det, jeg også begyndte at være disjokke, og så det var helt meget. Så jeg kørte fast på disjokke, i stedet for det der. Og så er det bare weekend.
SPEAKER_02Ja. Og det var sådan som et job. Det er jo job, ja. Og husk man så nogle gange lige i plærtikken i kloklingen, hvor du sad og kigger, hvor der var kommen af ligge og sådan noget. Det var.
SPEAKER_01Men vi var ude og kigge i sådan. Så vi også titlede, faktisk er af pladjø tror den. Der var jo opse, for han fik af til nogle engelske udgivelse hjemme og sådan noget. Det er jo lang tid før det her streaming og sådan noget, hvor det hele det kommer lidt samme. Og der fandt vi jo ind i mellem sådan en guld. Så lille guld klump et nummer, som lige pludselig blev stort, og den her har vi allerede i spillet. Det er fantastisk, ja.
SPEAKER_02Og det også du begyndt og komme nogle max-ænkler eller. Jeg har faktisk faktisk stadig masser af maxis.
SPEAKER_01Masser af svæk og masser af alt musik.
SPEAKER_02Fedt. Så musikken der ikke, der har du ikke slå bare delt. Det er slet ikke tærligt. Og du kommer jo også med noget. Du fik godt bande eller havde et band i en periode.
SPEAKER_01Ja, men jeg startede med et bande, og det har jeg stadigvæk. Vi øver en gang om ugen. Ikke så meget, fordi vi ikke kan, men fordi vi hygger os. Vi er jo blokmeret. Vi startede i 2000, ja. Så det er 26 år siden, vi startet og vi har spillt til utallige firmafester og følge og alt muligt andet. Sådan et femands orkester med helt standard opstilling med sanger og bas og rødme og drum. Så det er vældigt.
SPEAKER_02Og din funktion i banet det var.
SPEAKER_01Selvfølgelig for sagt. Selvfølgelig. Det er klart. Jeg har jo ikke. Jeg kan alle tækserne. Ja det synes jeg.
SPEAKER_02Og banen hedder Rockboks.
SPEAKER_03Ja.
SPEAKER_02Jeg har ikke, I har haft. Vi har jo tidligere haft folk den fra Original Rock i studiet her. Og de nævnte også, at der var et band, der hedder Rokboks, og havde været på dernede.
SPEAKER_01Det prøvede i 2006. Der spillede vi på scen. Ja, der var jo kun en sen. Det var en funktion, jeg ikke havde prøvt dernede. Jeg har prøvet alle de andre. Jeg har både været vagt på hegnet, og jeg har været konference. Det er faktisk det år, hvor magtenskor sluttede i sigvende regnvær. Det var jeg konference sådan noget. Det var det var hårdt. Men der var nogen, der stå. Stærligt stået ud for den var drivet alles sammen. Så jo, så jeg har prøvet det der med original, det var jo fantastisk koncept. Det var den gang. Det var det.
SPEAKER_02Det var den gang, jo. Ja, det er rigtigt. I by pakken af, ja. Men ellers så blev du rimelig kendt i kolding, også på grund af dit job. For du blev jo annonskont her, ja. Men før det, der var du med til at starte rand var op i kolgingen.
SPEAKER_01Ja.
SPEAKER_02Kan du ikke fortælle lidt om den historie da?
SPEAKER_01Jo, men faktisk, så tog jeg. Jeg skulle erhvervs køret kort, står køret, og så kørte det bybust det tid. Jeg skulle have meget rigtigt job. Og det var jeg så. Og så ved sådan af, så starte man noget op, der hedder Færd, som var folkeblet blands ret, hvor man hjælp den apostolske kirke med at lave nyheder. Og så skulle jeg være med til at lave musik til det. Jeg er jo sammen Giget Særen. Og det var vælgt. Vi havde det rigtig godt og sjovt og vi lavet de der udsendelser. Vi hørte også fra nogle af de håndværker i grund, at når de gik på stalladerne, så havde jeg skrivet op for det program, fordi der var nog musik. Det gjorde så, at vi i var det 87, så jeg startede kanald Kolding op, som blev startet ned i. Og det var folk, der har det. Og vi var ansat igennem folkeplaget på den her rejstation, og det var næsten af det. Og der laver vi jo sjov udstændelser med kaffepauser. Og vi må jo ikke reglameres. Og folk, der har vundet en konkurrence, de skulle have, det kan væld det godt. Fordi der var en eller anden kaffe producent af godt. Det skal være jo lige smule kreativ på. Ja, vi er jo meget kreativ. Og der passer jeg på den samtidigt med, at jeg har det præsenteret musikken og fandt musik.
SPEAKER_02Og gik det, som du nævner, der er jo stadigvæk aktiv og har været stemme på DP2 i mange år, når jeg skulle ikke af.
SPEAKER_01Jeg hører henst til, at hun har lavet nogle spot for en eller anden radiostation, gang med, hører.
SPEAKER_02Okej.
SPEAKER_01Ja, det er sjovt. Jeg genkendt i stemme til samme. Det er også en fantastisk stemme, jo. Så det er.
SPEAKER_02Og det her radio end så op i noget mere, for det er jo i rækker kling på et tidspunkt, ikke.
SPEAKER_01Ja, det er og det var sådan set der, hvor jeg forløb det. Fordi der komrer nogen fra det, der hedder Radio Kolding, som kom ind i de samme lokaler, eller i vores lokaler, da vi holdt, og de har ikke står tomt, tror jeg, ved ikke hvornæng. Og i nemtænkt så blev jeg jo salskonsulent på folket i, hvad kan sige i min opsidsperiode. Den periode blev så afblæst, fordi så blev jeg bare fast hurtigt. Og så var jeg det.
SPEAKER_02Så var du sådan annoncer til klokken folkeblad af lige. Dengang, der var gange i det. Det marked af der. Og du blev også, du blev også hængende i den der print værden af langtid i virkeligheden.
SPEAKER_01Ja, virkelig. Jeg kom til koldvis. Jeg sammen med grundla, som var nede for det her. Det var rigtig. Vi arbejdet sammen, det var fantastisk. Vi havde det virkelig godt sjovt. Og så en dag, så kom de fra, ikke klokt folk, men fra jyske vækskysten, der jo havde opkøbt kolging folk. Og de ville have mig der år igen. Og det var faktisk der, jeg ændret mit navn. Jeg har hele tiden havde Lars Jung Andersen. Men vores satsteør, han hedder Lars Andersen. Så jeg skulle hen, så hedder bare Lars Junger. Det har jeg helt sit. Og så havde jeg ansvaret for hele øsken. A nogst andet Øsken. Det var sige kolding Hærdslov Sønderborg Umbrå.
SPEAKER_02Det var nog jeg røver af. Der så er der andet sønd på i nu. Det er jo, de har viser det. Ja, det var helt. Det var så sjovt. Det var det.
SPEAKER_01Men det var nu år, så kom der jo en så kom der ny sals ledelse, og så var jeg væk. Så kom jeg til Aarhus. Der var en meget stor virksomhed af stikker soven. Og skyldt, den hedder Sebå. Og det havde et medie, som hedder Stiget Media. Og det vi lavede, det var, vi lavet annoncer, og vi lavede produktion af magasiner på til skrifter. Og det var jeg så i siår udviklet med afdeling i København, og flyttet fra Aarhus til oversens med hoved afdelingen. Så det var fantastisk spændende. Nu spændende år.
SPEAKER_02Og din funktion var. Det var simpelthen færd og folk forvis. Hvor mange folk havde du under det på det tidspunkt.
SPEAKER_01Det var. Jeg tror, vi endte med at være en 20 stykker stykker. Som både var sald og grafiker og sælger og produktion også. Altså grafisk produktion, ikke.
SPEAKER_02Hvordan var det går fra at være af nogen af konteren og pludselig få sådan en rolle, som er totalt på lidt andet niveau. Fint.
SPEAKER_01Altså det havde jeg ikke svært med. Jeg tror, at jeg tror, min faclø med at have empati. Og det her med personal at kunne tale med personalet. Samtidig også være den der slå igen og siger. Det er sådan, vi gør det. Og så var det lidt super for meget par timer. Så er det sådan det var. Hvis det bare ikke synes det var samme. Og langt hen vejen, så gik det jo meget godt. Faktisk. Er det sådan, at jeg møde stadig med min gamle medarbejdere. De har startet noget selv for år tilbage. Vi skal møde du her faktisk meget tæt på i morgen. Det har sjovt. Så får vi lige en frokost sammen, og så snakkede vi om gamle dag og alle de andre, der ikke var ret søde. Og hvor gode vi var. Sådan var det. Og det her historien, man har, det bliver bedre bedre, ikke. Og vi var dygtige og dygtige af de andre, det var døme og dår. Sådan var det jo. Der sket noget i organisationen, som ikke døde for mig. Så jeg forsvandt derf. Og så dag efter jeg holdt, eller vargt. Det var jeg så heldig i år. 6 dag efter. Og så starte jeg kort sig efter et job i første vej på det her lokalisen i gang. Og sådan, så kom jeg til Aarhus og fik ansvaret for første fire af viser derop. Og det næsten fik jeg ansvaret for syv afviser med skærer, og blandt andet var mand også. Og det er. Det var en mundfuld. Der var mig, der skulle have styre på. Men det gik sådan set rigtig rigtigt godt. In til den dag jeg ikke huske, hvordan var jeg komme hjem. Og jeg have en virkelig typ tyld på stræk. Så jeg sagde op. Og så gik jeg og tænkte, hvad skal jeg nu lavet. Skal jeg være det stok igen, eller skal jeg være chef. Eller skal jeg være. Skal jeg bare andet. Og jeg brugte tid på at finde ud af, om jeg skulle købe en virksomhed, og jeg skulle en eller andet. Jeg havde muligheden for det. Og det indspejt, at jeg startede i en helt anden, så jeg har forlået alt det der medgang og dig og alt.
SPEAKER_00Jeg har gør til podcast i det her på i. Grand og profet for production for forging med sociale og historisk form.