Stina & Alex - Vi pratar om det
Varje vecka tar vi plats bakom mikrofonerna och reagerar på frågor som kan dyka upp i relationer blandat med oväntade spaningar från livet.
Stina & Alex - Vi pratar om det
Vi lyssnar på era "ICKs" & Skrotar program på SVT
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
Ni har delat med er av era personliga "ICKs" som vi går igenom och vad är egentligen en "ICK". Dessutom leker vi programchefer nu när SVT ska spara.
Betygsätt oss gärna på Spotify och Apple! Vill du komma i kontakt med oss når du oss via vår instagram. Alexander: Alx_83 Stina: Stinalinnea_
Hej allej!
SPEAKER_01Hallå, Stina! Vi är tillbaka.
SPEAKER_02Ja. Du är jag som kör.
SPEAKER_01Det är du som kör. Vad ska vi prata om idag, Sina?
SPEAKER_02Vi ska prata om X.
SPEAKER_01Ja? Ja. Men du är en X.
SPEAKER_02En X eller i, skulle jag säga: Det är ett ganska nytt ord tror jag. Somde kanske med sig till dejingvärden. Man ta dejting och andra saker också. Men framförallt är dejtingvärden. När någon gör någonting som man kanske känner sig här.
SPEAKER_01Det kanske inte är rädd flaggben, bara för att jag känner mig gammal här nu, är det någonting som gör då att man vill le bort den personen eller inte? Eller det bara att man stöser sig på den.
SPEAKER_02Jag tror att generellt så tror jag att det inte ska kanske inte vara någonting som en såg deal. Men jag tror att ganska många ändå är så för att man har så stort utbyd på dejtingvärlden just nu. Så att ha man en gick så är det ganska lätt bara att ta bort. Det är helt i början, så jag kanske bara ofräsk och tar bort.
SPEAKER_01Det riskerar att ta bort.
SPEAKER_02Ja, det skulle jag säga.
SPEAKER_01Spännande? Ja, har du mycket x.
SPEAKER_02Jag kommer att tänka på det här, för det var ju en stor influens, Hanna, som gick ut i TV-program och pratade om sina X. Det var då jag tänka på hur roligt det här är. Och att jag nog egentligen hade väldigt mycket X. Men jag har glömt bort vad de är. Så jag har bett mina följer om deras X. Och då kom tillbaka.
SPEAKER_01Bra. Jag har också funderat inför det här programmet var mina x är. Jag tyckte det var svårt. Jag är så accepterande person. Men det var så himla god är jag.
SPEAKER_02Men för ska jag ta det här från början.
SPEAKER_01Ta det från början, vad var det hon sa?
SPEAKER_02Hon hade ju väldigt många x på sin lista. Men den som kanske fick mest fästa, och som också typikia gjorde reklam av många pratade om det här. Det var ju att hon hade en kick för personer som matlå.
SPEAKER_01Ja, just det. Det sa hon i något TV-programmar exakt.
SPEAKER_02Det lyftes duret stort och brett och skapade mycket reaktioner.
SPEAKER_01Kommer ihåg varför hon tyckte det. För det här tycker jag är lite konstigt.
SPEAKER_02Nej. Jag tror inte att hon sa det. Men jag har en teori.
SPEAKER_01Jag med, men kör du först.
SPEAKER_02Ja, min teori är att hon helt enkelt i hennes livsstil så behöver man inte ha matlåd. Hon vill inte ha en man eller pojkvän som behöver göra matlåtor. Hon tycker om budluncher, långlunchar. Hon tycker ju helt osäxigt med ett arbetare som jag.
SPEAKER_01Jag tänkte precis säga att jag har med rikedomgörer kan jag. Känner att man måste göra matlåder så är det ju också i grunden också en ekonomisk fråga. Jag tycker att alla köper ju lunch ut, gistar jag.
SPEAKER_02Ja, eller också arbets vad man arbetar med. Jag jobbar ju båda du och jag och inom vård har. Jag jobbar inom Sosjukska. Jag visste klart en ekonomisk fråga vad jag vill lägga mina pengar på. Men det har ju också med att jag har 30 minuter mellan patienterna. Jag har inte tid att gå att köpa en matår och sitta ner. Det är inte värt pengarna.
SPEAKER_01Ja, precis. Jag tycker det var en konstig för henne ja.
SPEAKER_02Är din teorinje med min turin?
SPEAKER_01Jag tänker det: det här med att arbeta, Stina och Alex här. Vi duger inte för hennes livstil. Och det är. Ja. Ja, då är det så. Det är lungt.
SPEAKER_02Det är lugnt för mig liksom.
SPEAKER_01Det här är faktiskt också. Då byr det här min kick känner jag. Direkt att är det en sån person, säger nu att jag inte hade haft svara att jag var själv. Om jag är uter och har mig sånt här. Och någon säger så här till mig att du kan inte komma matlåt mig. För då är då är inte vi, kompatibla.
SPEAKER_02Nej.
SPEAKER_01Nej, och då känner jag att nej är det inte.
SPEAKER_02Nej, då blir en kick mot henne.
SPEAKER_01Så jag kanske inte har gick mot deras ik.
SPEAKER_02Ja, men så kan det också vara att det är som speglar en människos syn eventuellt som man tidigare i program. Så hittade du en sig. Så vi säger sig ha raistiska proster. Det är för storik.
SPEAKER_01Jag bara de flesta har som.
SPEAKER_02Men där upptagen, kanske en liknot, nej. Eller kanske egentligen en ikte var väl en red flag.
SPEAKER_01Ja, precis. Det är ju en ikte lux. Men du ska vi lägga upp det att vi ska prata om våra x, eller ska vi ha listat x.
SPEAKER_02Jag tänkte bara berätta om en roliga grej som hände när jag pratade mig med vänner till mig. Och vi pratade och skämtade ganska mycket om det här. Pratade om ik som vi hade och som de hade, var med en person som har haft partner i typ 20 år 20 plus. Sä. Jag har en riktig ik. Jag var okej. Du täll. Den personen berättade. Jag satt på en buss och så var jag en militär. Som tog av sig skolan och strumorna och började klippa magarna på bussen, det var riktigt kick.
SPEAKER_01Det är ingen gick. Det är jätteckligt. Det är ingen kick, det är något psykopatiskt.
SPEAKER_02Det var så roligt. Det är ingen kick. Det är äckligt. Förståligt att du inte tycker det var fräst. Det flyger tonaglar på bussen. Nej, det är inte fräscht.
SPEAKER_01Det öppnar ju upp för fler frågor känner jag. Men jag håller med att det kanske inte är en kick. Alltså, jag har ju svårt att hitta rätt ick om det här. Jag är som ransak om jag själva stör jag mig på om det skulle kunna vara en ick. Och jag hamnar alltid så här som beteende som att jag tycker inte om elaka människor. Det är en ick för mig. Men är det egentligen en ickad.
SPEAKER_02Nej. Men tips är att man är otvlig mot service personal. Är det en ick eller bara sund förduffs? Vem tycker att det är trevligt att hon är otrevlig.
SPEAKER_01Nej, precis. Det är ju ingen tyk att man ska vara otrelig. Så jag tycker inte gå in under ick.
SPEAKER_02Nej, det är svårt. Men ska vi göra så att jag kan läsa upp vad mina följare har för x.
SPEAKER_01Ja, och så kan vi säga om det är en gick eller inte.
SPEAKER_02Ja, det är en kick och håller vi med.
SPEAKER_01Ja. Ja jag är redå.
SPEAKER_02Okej. Och det kommer vara anonymt. Jag kommer inte äta vad vänn är.
SPEAKER_01Äng.
SPEAKER_02Okej.
SPEAKER_01Är det han som klippar tonar som är först du.
SPEAKER_02Vuxna människor är förgada för hårt åsittande mussor som är egentligen gjorda för barn.
SPEAKER_01Ja, det finns de tänkte jag säga.
SPEAKER_02Jag känner inte att jag känner igen dem så riktigt mycket. Men generellt.
SPEAKER_01Det är ju sån här löpad.
SPEAKER_02Bara på halva huvudet liksom, det är inte så snyggt.
SPEAKER_01Då är det snart så här som vet att de som har mösserna att det stiker upp alldeles för högt. Ja. Precis som att de har alldeles så långt huvud. Vi kanske kanke säger jag.
SPEAKER_02Ja, det är inte så snyggt. Men det skulle inte kanske ha det som bild på sig själv, att säga, sin första bild, då kanske skulle det vara så här. Då går den bort, det kanske blir så en dag. Men det är inte sånt som skulle vara på min första lista på i.
SPEAKER_01Jag skulle inte heller nu att ha bekymra det faktiskt.
SPEAKER_02Snålhet är det väldigt många som har skrivit.
SPEAKER_01Jag är ju snål.
SPEAKER_02Du är inte snålad. Ekonomisk och snå med två olika saker.
SPEAKER_01Du kan du ge ett exempel där? A vad snål? För jag är ju säga att dumla kan jag spara in typ på tio kronor på någon matsvara. Men jag kan handla en tv för fler tusen som jag tycker är roligt.
SPEAKER_02Ja. Men jag ska tänka säga på en dejtsitu.
SPEAKER_01Ja, då har jag inte snål, då bjuder man.
SPEAKER_02Ja, eller då har man ju i alla färd en dialog om det innan tänker jag. Det här är ju ofta stå i dejting sammanhang.
SPEAKER_01Ja, men det har vi pratom om. Var inte du som pratar om det här om Swiss att det har swisharande efter. Det är ju en ick.
SPEAKER_02Exakt det är en nick.
SPEAKER_01Men då är du kört för.
SPEAKER_02Men snålet för mig är absolut unik. Men snålet för mig är ju också mycket mer än ekonomi. Jag gillar människor och de är ungos med, vi är ju ganska likasin. Man bjuder varannan gång, det blir plus minus snår i slutändan. Det är ju sådana människor som jag umgås med, både vänner och partner. Men så den här genuina snåheten som blir dum snålt. Det är nyck för mig.
SPEAKER_01Sen tycker jag faktiskt att det är. Säg att man reser som grupp med kompisarna på hur det kan vara. Då vill jag ha kontroll på kostnader och grejer. Det finns ju så här appar som man skriver upp den som talar vad som är. Det tycker jag att man ska göra. För det är alltid någon jäv som aldrig betalar. Den kommer alltid undan om man inte gör detta. Det köper jag inte.
SPEAKER_02Nej, nej, det finns jag kan ju finnas. Jag har inte någon sån här. Men det finns absolut, jag vet folk som alltid som min grunden, haft en sulimmak. Ja, det blir unik. Men det blir också så här. Ja, den här personen generellt, det var ju nu i Ingre. Den kommer ju aldrig med. Kom aldrig med någonting. Hade aldrig med sig en dricka. T slutet så vet man ju det. Så döpte man ju att från honom också.
SPEAKER_01Jag håller nog med att det faktiskt kanske kan vara en i. Och det är rätt snålet.
SPEAKER_02Det finns ju att vara ekonomiskt tycker jag inte var snål. Men blir man liksom dum snål första tiden, eller ber om en svish. Då ska vi se. Folk som pratar om sig själva utan att ställa frågor till den andra.
SPEAKER_01Ja, det är unik. Det är tämligen dålig strategi i dejingvärden. Om du bara pratar om dig själv och inte prata om det andra. Det här är ju någonting som vi lär ut i mitt jobb. A man ska ställa jättemycket frågor med andra för att skapa relationen. Så det är absolut enkelt att prata om sig själv alldeles mycket.
SPEAKER_02Och jag tänker också att det är kontraproduktivt när man ska ha av känna om.
SPEAKER_01Menar du? Det är ju skolboksexel på hur man gör fel.
SPEAKER_02Men som blir helt hjälplös av en förkylning. Plötsligt kan de inte ens stömma diskmaskinen.
SPEAKER_01Nu är vi inne på ett område som vi ska lägga lite tid på känner jag. För det första så jag, vi bidäckade av förkylningen. Det kan jag känna. Jag är ju fasten vart för kyllun i två veckor. Men jag blir oerhört nällig på jag. Jag gällner, men jag kanske tämmö med diskmaskinen men jag suckar tre gångs mycket. Och jag är liksom. Nära döden och sånt här. Så det är lite jobbig av är förkylla. Det håller jag med om. Men jag skulle, det är en skick för det där är ju fakta på.
SPEAKER_02Jag håller ju med att det är osäxigt.
SPEAKER_01Ja. Men det är ju. Ja. Då är det det. För närmare känner du?
SPEAKER_02Jag kan inte hålla med att det är osäxigt. Jag skulle ju vara döande för att det inte liksom går sjängen och göra.
SPEAKER_01Jag funderar på vad ni säger. Vi imän generellt är ju. Jag håller med att vi blir att så annorlunda i för kylla. Vi blir väldigt nälliga och med här. Er motsvarighet. För jag vet inte riktigt vad det kan vara.
SPEAKER_04Jag vet inte.
SPEAKER_01Det är inte så heller. Det är ju perfekti. Jag kan inte svara som man på den här frågan om det gick eller inte. För jag är ju i gruppen som blir så här.
SPEAKER_02Det är jostäxigt så det blir kanske en ick, men jag tänker att man är ganska långt in i relationen när man hänger oss föranna när man är sjuk. Dans till och är sambågs på vis. Så det är ingenting som får med att dumpa någon.
SPEAKER_01Nej, då är det ju hårt kan jag tycka. För det är ju sällan att man dejtar någon och säger skyll och den hänger man där liksom. Det är det som jag tycker är så svårt med ick. I en ickrelation, det är snart att du får köpa det.
SPEAKER_02Ja, exakt. Jo, vi hojet det.
SPEAKER_01Vad roligt att tycker om att listarna skickar in det kan döma.
SPEAKER_02Jag tycker den här roligt. Vi pratar lite om det här också. Men den här personen skriver: mitt ick är det som har x på män som har med sig matlåda till jobbet. Det är ekonomiskt omovigt att tycka att det är en ick. Och det håller vi ju med.
SPEAKER_01Ja.
SPEAKER_02Ja.
SPEAKER_01Det har vi prat om det är det.
SPEAKER_02Folk som aldrig kan erkänna att de har haft eller gjort fel, de förnekar in i dagen trots bevis.
SPEAKER_01Det är ju något som är störigt faktiskt. Eller hur?
SPEAKER_02Ja, det är ju störigt. Det är inte bara störig på en relation, det är ju stödskam relationen.
SPEAKER_01Det här skäran i dejtingssammanhang. Ja, absolut. A det här är ju någonting som man kan ska åka på om man inte har den här förmågan.
SPEAKER_02Ja, absolut. För i en relation, jag tycker att det är väldigt viktigt som människa att man kan äta sig när fel och brister. Jag är jättedelsen, jag ju det fel. Att det är liksom och sen ta ansvar för det man gjorde. Annars växer man ju aldrig som människa.
SPEAKER_01Sen ska jag ju erkänna att jag ofta erkänner det här i senare sede. Jag behöver lite mognadstid när jag ska ansaka mig själv att i stunden så kan jag vara rätt så bestämd. Och sen senare skedet säga att vet vad jag hade fel. Det är väldigt svårt för mig att kanske erkänna det att jag har fel om inte jag spontant. Väldigt är då att jag har fel.
SPEAKER_02Men jag tänker också att det är också att ta sig ut ur känslan att det kanske är jobbigt och erkänt att man gör fel. Man känns kanske inte kränkt att ha gjort fel. Man behöver landa i känslan och man kanske att det sam också att man har gjort fel eller hade fel om man har gått på väldigt hårt. Så jag tänker att det behöver inte vara något negativt. Att man behöver lända i sin känsla och bara.
SPEAKER_01Nej, jag tycker det måste vara okej att jag komma sen och säga att du hade fel. Det är okej.
SPEAKER_02Ja, men om man inte gör det, piratbyxor och kort är marpåmen.
SPEAKER_01Det här är bra skickad här nu. Det här vill jag slå ett slag för. Vad händer med trekvartsbyxar? Det var superbra tyckte jag har piratbixor och trekvartsbyxar. Men sen blev det förbjudet att ha det. För det var ju omodärt och fullt.
SPEAKER_02Det är typ för kvinnor också.
SPEAKER_01Jag hoppas det för det var jättebra tyckte jag. Men det är unikt för många verkligen som.
SPEAKER_02Ja, och kortare vet jag att ganska många inte tycker det snyggt. Jag har också lite svårt för det, men det är också väldigt många som har skrivit killar i Linne. Och där kan jag hålla med om att det är. Jag tycker att Linne snyggt.
SPEAKER_01Nu är jag väldigt kroppsare där känner jag. Men Linne får man bära om man har en viss kroppsnyp. Jag tycker ju inte att det är snyggt på. Om jag ser på Line, det ser jag ut som en. Jag vet inte vad det är som har varit hemma i fem månader. Linne har jag svårare för.
SPEAKER_02Ja, och jag också är, och jag vet inte riktigt varför jag har svårt för Linn. Faktiskt. Men jag tycker inte att Line. Jag tycker att det finns nygre saker. Man kan kläs i.
SPEAKER_01Men poängen är att pratbyxna måste komma tillbaka.
SPEAKER_02Det är poängen. Det är din poäng.
SPEAKER_01Det är min poäng. Du som har den här iken. Du har fel.
SPEAKER_02Nej, jag tycker inte att de kanske riktigt har det. Jag tänker att du kan ta på längre short.
SPEAKER_01Men då måste ju definiera vad som är vad här, känner jag. För att du är ju egentligen samma sak.
SPEAKER_02Nej, men Piratbyx är väl under knät.
SPEAKER_01Ja, vi var en typ. Ja, exakt.
SPEAKER_02Och längre kort ska ju vara typ knät.
SPEAKER_01Ja, det. Jag saknar mina prototar. Du saknar de. Jes, vi går vidare. Annars är skriver vi robenet.
SPEAKER_02Det här är också väldigt många som har skrivit. Människor som inte kan stava.
SPEAKER_01Ja, det kommer nog snart blivärt om att det blir något som blir tillritsgrej för att nu använder du alla ChattGP här idag.
SPEAKER_02Men det är också många som skriver: när man folk skriver fel och väldigt mycket fel antar jag så känns som att de pratar med ett barn. Jag är ju en person som har också har brister. Jag skriver ofta väldigt snabbt. Kurser inte riktigt. Så det går liksom fort. Det beror på.
SPEAKER_01Det är enstaka fel gör det inte så mycket, men om det är hela tiden. Det håller jag med om att det är en kick. Det är faktiskt också i ett sammanhang, hur det kan gå in under. Om du chattar med någon som skriver fel till, då blir man säga lite anti. Jag byrder i alla fall.
SPEAKER_02Ja, om det är hela tiden så kanske det blir lite osäxigt.
SPEAKER_01De som skriver också med X och.
SPEAKER_02Men jag kan också vara tvärtom. Jag tycker att det är ganska osäxigt med de som kommenterar sta fel.
SPEAKER_01Ja, eller lost med OS. Jos. Det är inte okej.
SPEAKER_02Nej, men jag kan tycka att det finns både också. Ja, att om de skriver väldigt mycket fel så kan ju det blir så här lite oj. Men de här som kommenterar och som hånar folk som kan lägga upp till så här, kolla var den här fel. Det tycker jag också lite osäxigt.
SPEAKER_01Ja, hänga ut någon.
unknownTotte.
SPEAKER_02Det är det som har skrivit. En man med liten bil går fetbort. Riktigt av att kördes till en dit.
SPEAKER_01Det var hårt.
SPEAKER_02Det är hårt.
SPEAKER_01Varför detta?
SPEAKER_02Men ja, för du är bor ju en stad.
SPEAKER_01Det är ju inte så att alla har en bil, nej, och vill man ha bil så kan det ju vara smart att ha en liten bil.
SPEAKER_02Ja. Nu tänker jag, vad associerar den här människa med en liten bil? Om det bor på landet och du behöver, man behöver en stor bild, då kanske känns det funtigt att komma med.
SPEAKER_01Jag skratt här för jag tänker på mina, de som är över 55. För de är det alltid kombi som är lösningen. Jag har inte tänkt på den. Snack alltid ha en kombi. Allt annat är dumt eller felköpt. Man ska alltid ha en kombi. Jag har alltid kombi.
SPEAKER_02Vi har ju en ganska stor bil. Och det är ju för att annars så får jag inte plats med vagn och resäng och allt som det är.
SPEAKER_01Men jag har ju själv, spelar du ingen roll?
SPEAKER_02Nej, så skulle jag inte leva med min man och inte ha barn, då skulle jag ju välja att ha en liten bil. För att den ska vara lätt att parkera. Den ska dra lite bensin eller is eller vad man nu skulle välja. Så då skulle jag ju för automatik välja en liten bil.
SPEAKER_01Då får du välja en eller två till.
SPEAKER_02En eller två till. Den här personen som ovillar katter.
SPEAKER_01Jag kan förstå att det kan vara en ik. Men det är också någonstans okej att inte tycker om katter. Jag är lite turen här känner jag. Jag tycker ju om alla djur. Och jag skulle nog inte kunna vara ihop som inte tycker om djur. Sara familj tycker inte jätte mycket om katter. Men det gör ju inte jättemycket. De tycker jag om hundar, de har ju hund.
SPEAKER_02Jag har ju katt och är uppväxt med katt. Och jag har ju verkligen märkt att folk har varit så här, har ju katt. Och delk för mig. Vad är det för katter?
SPEAKER_01Nej, jag vet inte om det. A de är liksom håraner och hun gör inte det.
SPEAKER_00Jo. Jag vet inte.
SPEAKER_02Jag har reagerat på att det är väl ganska många som har känslan mot en katt typ. Det blir inligt för mig att man blir ratad för att man har en katt.
SPEAKER_01Jag tänker också att de som kanske inte tycker om djur upplevar att katter är dryga jäklar. De är som inte så tillgivna som är. Vissa katter är ju det. Men andra är ju verkligen att de bryr sig inte om de går runt och näst och bara är. Men söngar oftast uppskattar den på ett annat sätt.
SPEAKER_02Ja, det är svårt. Nej, men jag gillar katter.
SPEAKER_01Men vi tycker om katten både du och jag som är. Jag tycker om djur. Vi tycker inte det här är nick.
SPEAKER_02Nej, absolut inte.
SPEAKER_01Saren är ju inte tycka om djur.
SPEAKER_02Exakt, det kommer inte om djur lite nyck.
SPEAKER_01Det är nick?
SPEAKER_02Ja, jag har så många. Men jag fortsätter det.
SPEAKER_01Det är sista.
SPEAKER_02En sista. När man drar och knakar i fingrar och tår och fötter.
SPEAKER_01Ja, det kan jag gå med på. Den kan jag också gå med på din rik.
SPEAKER_02Jag ryser i hela kroppen. När folk håller på med sånt. Det. Gör inte det.
SPEAKER_01Jag ser att fundera på det var man gör det. Två, är det bra? Nej. Tre, vad säg i evidensen? Det finns ju en appat som knäcker, ryggar och nacker och allting. Och då tänker jag att det kan man göra med fingrar och armar också ju.
SPEAKER_02Nu ska jag sit här och kilfetter. Ja, det är roligt. Då får vi reaktioner.
SPEAKER_01Då måste jag tusen insenda kommentarer att det gör fel.
SPEAKER_02Ja, vad jag har förstått, så är det inte bra.
SPEAKER_01Med fingrekneck.
SPEAKER_02Ja, och att ju mer man gör det, desto mer behov gör man av det för att det blir någon typ av fel på luftballan eller någonting. Det här har jag fått hört för typ för 15 år sedan. Kan mycket med att få fel. Snälla rätta mig ändå att berätta. Men det här är jag hörda att man inte ska göra det för att man skapar ett behov som inte finns.
SPEAKER_01Jag tycker inte det är så vanligt längre, men det kanske är att vi är äldre. Jag ser inte någon invå som går runt och knäcka fingrar, gör du det?
SPEAKER_02Min man gör ju det ibland.
SPEAKER_01Ja, okej. Då görs det fortfarande.
SPEAKER_02Jag tror inte att jag har 40 kvar och säga. Så vi kanske ska göra det här igen.
SPEAKER_01Ja. Men det var kul att vi fick mycket lystna respons på det här. Det här var det. Det borde vi absolut ha med.
SPEAKER_04Ja.
SPEAKER_01Det var roligt. Det var kul. Tack så mycket. Tack. Väckan spaning, Stina. 20 är min. Och det blir tv igen. Det är ofta blir när jag pratar om svägans. Jag gillar min TV. Du SVT har fått ett sparkting. 300 plus någonting miljoner. Så de måste skala ner, de måste plocka bort de spara in på program. Nu ska vi leka att du och jag sitter på SVTs konferensrum och ska ta bort och lägga till ett program för att nå budget.
SPEAKER_00Oj.
SPEAKER_01Jag undrar vad du tar bort och lägger till.
SPEAKER_02Ta bort och lägger till.
SPEAKER_01Jag kan ju som inspiration. Vad tror du jag tar bort?
SPEAKER_02Men du är kanske någon typ av. Du gillar reality.
SPEAKER_01Ja, vi har pratat om det förr i podden du och jag. Ja, vi? Ja.
SPEAKER_02Bonesag, men det är inte så. Nej.
SPEAKER_01Vad händer på gulavet?
SPEAKER_02Kalle. Du tar kallar. Det kostar kallare så mycket.
SPEAKER_01Precis vad jag har fått till mig också. Att kosta kallar så mycket. Jag tror att kallar kostar r mycket. Jag vet inte. Jag tror det.
SPEAKER_02Ja, det kostar väldigt mycket pengar att köpa. Jag köpte av Disneyland.
SPEAKER_01Men jag vet inte. Det kanske är en lite kostnad. Så vi behöver kutta mer liksom.
SPEAKER_02Spontant känner jag att jag har mer tips på vad de inte får ta bort. Och jag har tips på vad de kan lägga in mer än vad de kan ta bort.
SPEAKER_01Ja, fast du måste ta bort någonting här nu. Jag ska spara pengar här nu. Behöver komma till chef här nu och allting med. Jag tänker alltså på skansen dryker.
SPEAKER_02Men det tror jag också har gjort skit. Det kan behöva en pause i alla fall. Ja, tror jag. Jag måste vara ändliga kolla väldigt lite på TV så jag har svårt. Du tar vi bort det.
SPEAKER_01Så sparar vi massa pengar bra. Ja, det blir bra. Nu kommer jag ju få massa hat här.
SPEAKER_02Men får jag säga en sak som jag tycker att de kan göra för att få fylla ut sin tablå. Jag tycker att de kan visa just förkastet. Repris. Efter frågest. När man följer på innätet, vad som skrivs, då är det alltid jättema som så här. Ja, då kan man se säsongen annanstans. Man kan ju inte se det. Och jag tycker jag hade tyckt att det var så kul om de släppte någon ibland. Och det här är ju också fyllt ut tablåt som att spara pengar för att de har ju redan spelat in det.
SPEAKER_01Jag tror det blir rätt mycket pris om det ska spara in pengar. Ja faktiskt. Eller typ bilja ser från andra länder. Nu har ju sagt på riktigt att de kommer spara två strovar. De är med Livetalen och på spåret för de går så bra. Jag hade tagit bort på spåret, tror jag. Nej. Jag vet att alla andra tycker inte det.
SPEAKER_02De får inte ta bort Mellå, de får inte ta bort på spåret. De får inte heller ta bort julkalder.
SPEAKER_01Ja, men den blir nog kvar.
SPEAKER_02Ja, det tror eventuellt att de skulle kunna ta bort. Och nu är det det för att jag inte har så stort barn. Jag vet inte hur många vad barn tycker om det här. Men jag har inte tyckt att sommarlov har haft så jättehög kvalitet.
SPEAKER_01Nej. Vi kanske stryker hela barnkanalen då.
SPEAKER_02Nej, så finns barnkanalen kvar. Ja tror.
SPEAKER_01Det är du. Det kan vi ta bort och så lägger du på nätet.
SPEAKER_02Ja, jag kan strima det istället.
SPEAKER_01Ja, det är bra. Vi hårdar här.
SPEAKER_02Men nu kommer ju jättemånga felna sig pratar mig för deras bara önskar sammanlag. Men de få gånger jag har kollat på det så tycker inte att jag har jättehög kvalitet.
SPEAKER_01Nej. Nu behöver vi ta bort ett stort program till.
SPEAKER_02Stora program.
SPEAKER_01De har ju börjat sända så här nydagen nu.
SPEAKER_02Ja det tror jag att de har gjort lite billigare.
SPEAKER_01Ja, det är säkert.
SPEAKER_02Det tror jag, för det är så vill de konkurrera med TV4 som typ har det. Och del så tror jag att det är billigare än mycket andra produktioner.
SPEAKER_01Ja, jag tror att mycket på radio kommer att dyka. Det tror jag. Det är både SR och SVT ska spara. Mycket på radio, typ radiotear sånt där.
SPEAKER_02Ja, mycket sant.
SPEAKER_01Kommer ryka.
SPEAKER_02Ja. Däremot hoppar jag säga. SVT, de har väl tunnelna bland linjer, va? Är de också producenter där?
SPEAKER_01Nej, det tror jag inte. De brukar sälla vara producent, eller hur? Ja, det vet jag inte. Sant tror jag att det kommer bli mindre av.
SPEAKER_02A de liksom. Det är bra.
SPEAKER_01Men det är en rätt kraftig satsning där.
SPEAKER_02De måste fortsätta med. För jag tycker jag SUT har en väldigt bra viktig roll med att ha till sina uppdrag, granskning och den journaliska delen. Så den vill jag inte att de drar ner budget på jag tycker att det är väldigt samhällsviktigt att de finns och diskuterar.
SPEAKER_01Det är ju svårt, vi har ju inte ju hela lista på program. Nej, det bara är otligt med tanke man. Saker kommer dika. Ja.
SPEAKER_02Gift.
SPEAKER_01Ryker. Om jag ska inte faktiskt, men det kan faktiskt dyka.
SPEAKER_02Det kan ta en paus i alla fall.
SPEAKER_01Ja, det kan det.
SPEAKER_02Men sen såg jag att de ska göra en typ ny upplag av den här poymmen. Men det är inte SV.
SPEAKER_01Ja, det får vi ju hoppas.
SPEAKER_02För den har jag saknat. Och det tror jag tycker att de ska ta tillbaka också. Gallåh? Ja, de ville ju ha tillbaka. Men jag tycker föret fanns ju det här stadskampen.
SPEAKER_01Ja stinat.
SPEAKER_02Jo, jag vet inte heller om det var SVT. Det kan jag vara säkert TV.
SPEAKER_01Det var TV4.
SPEAKER_02Jag saknar den.
SPEAKER_01Jag tror jag är lite stött för jag borde på landet.
SPEAKER_02Ja, jobbade enköping.
SPEAKER_01Sara också romantisk blicken om pratar stadskamper. Det är roligt. Det kommer inte vara. Det bestämmer jag. Bra, Stina. Tack för lite inspel här. Vi kommer säkert få lite kommentar på detta. Vad hade ni tagit bort? Exakt.
SPEAKER_02Vad hade ni skrotat och vad hade ni byggt?
SPEAKER_01Jag tror du kommer få mycket reaktion på dem. Vissa säger bara att vi ska ha en melodifestival.
SPEAKER_02Nej.
SPEAKER_01En avsnitt. Jag tycker inte det.
SPEAKER_02Månet små.
SPEAKER_01Ja.
SPEAKER_02Ja.
SPEAKER_01Att talar om det ju. Vi hade ju rätt, du och jag. Vi är ju typ experter på att gissa. Ja.
SPEAKER_02Jag tycker att SVår uppmärksamma oss. Vi har haft väldigt mycket rätt när vi har gissat gift. Vi har haft rätt möglig.
SPEAKER_01Vi kanske kan säga att vi faktiskt är experter på det här mot gissan. Ja, faktiskt.
SPEAKER_02Bjudin av så kan vi hjälpa er.
SPEAKER_01Precis. Och ta bort på gamb också. Lite titta reaktion har man fått in.
SPEAKER_04Ja, kul.
SPEAKER_01Lite från lite äldre avsnitt som vi har haft. Vi har varit borta tag här. Du är anga. Är de flesta förr. Och det är ju lite krulligt nu om man inte är på plats. Om man skulle se det digitalt.
SPEAKER_02Ja, för det var det någon som kommenterar att det var svårt att få tag på om man var utomlands.
SPEAKER_01Precis. Man måste se det live tror jag, om man vill se det digitalt. Du kan inte se det efteråt, utan det sen slotten mellan tre och fyra.
SPEAKER_02Fattar. För det tycker jag. För det kan jag tänka mig att om man firar utomläns, eller att man kanske har sommarst. Eller sommarstuga. Om man har boende utomläns så kanske bor där. Eller om man firar djaller och liknande. Då kanske det är extra viktigt att känna att det är jul så då kanske man vill se det.
SPEAKER_01Jag tänkte tvärt om att man är i Tallland. Är det alltså så viktigt?
SPEAKER_02Ja.
SPEAKER_01Men jag är ju den våga vägga kallet. Ja. På jul jag säga.
SPEAKER_02Men jag läste det här med delet lite hastigt. Så läste jag av den typ. Jag tror att sanktionerna till att man ville ta bort expertkallen, kansligen ord. Och jag blev så här, vad skriver människan? Och sen förstod jag att det var Karin Anka. Då kände jag att det var helt okej. Ja, det här.
SPEAKER_01Och sen var du reaktioner på vad som var det med sen.
SPEAKER_02De här böckerna. Vi bör googla.
SPEAKER_01Ja. Just det. Dina signalbarnböcker. Man settbanden.
SPEAKER_02Det är dags och sen på plan.
SPEAKER_01Det finns om vi googlar.
SPEAKER_02Finns det googlar?
SPEAKER_01Ja.
SPEAKER_02Ja.
SPEAKER_01Tack.
SPEAKER_02Då googlar vi.
SPEAKER_01Ja, det är bra. Bra, oj. Vad långt det blev den här veckan igen, Stina. Vi snackar på. Vi snackar. Men det är ju inte så. Det finns under vårt använda namn. Vi pratar om det på Instagram. Där kan man nå oss. Eller våra sociala medier om vi skriver till oss.
SPEAKER_02Vi önskar interagera med er så ni får gärna skriva till oss. Och vi uppskattar ni kommenterar och delar vårt.
SPEAKER_01Det älskar vi ju, tack för det här. Här är dag.