Centru Vechi
Centrul s-a prăbușit, dar noi n-am plecat nicăieri. Aici vorbim între oameni, nu între tabere. Un podcast despre ce mai rămâne de spus când toți strigă.
Teodor Tiță este un jurnalist cu peste două decenii de experiență în presa românească și internațională (BBC World Service, Europa FM, Digi24). Este cofondator al MediaGen și editorialist la Dilema.
Vlad Ioan Tăușance este un om de comunicare și strategist, activ în industriile creative și sectorul nonprofit. În ultimii ani, dezvoltă programe pentru ONG-uri și tineri în cadrul Fundației Friends for Friends.
Centru Vechi
Centru Vechi #15. Tendințe. Ce urmează, de la UE și AI la Musk și cucerirea spațiului
În ultima ediție din 2025, Teodor Tiță, Vlad Tăușance și Mihai Ghiduc discută despre câteva dintre tendințele momentului, din punctul de vedere al tehnologiei și a felului în care aceasta influențează lumea.
De la mult prea discutata inteligență artificială care ar putea fi doar o bulă speculativă la exerciții de gândire despre cum ar putea acesta domina omenirea. De la noul rol pe care-l are Europa în lume la criza demografică care va amplifica și mai mult populismul. De la deconectarea dintre pregătirea academică și viitorul celor care studiază la o preconizată divizare a educației între una de masă, cu AI, și una de elită, cu profesori umani de calitate. De la lipsa dronelor din transportul public la sustenabilitatea de la firul ierbii. Lucrurile se schimbă în lume, în bine sau în rău. Important e să fii cu ochii pe ele, ca să nu fii luat pe nepregătite.
---
Pentru o listă completă a tendințelor și detalii, citește dosarul de pe Mindcraft Stories, https://mindcraftstories.ro/rubrici/ce-urmeaza/ce-urmeaza-35-de-tendinte-pentru-viitor/
„Noaptea” de Elie Wiesel a apărut în 2022 la Editura Art, ehttps://www.editura-art.ro/info/carte/noaptea-elie-wiesel-carti-cult-s
„Kaputt” de Curzio Malaparte a fost publicată la Editura Nemira și se mai găsește prin anticariate.
Dintre cărțile lui Benjamín Labatut, găsești în limba română „Când nu mai înțelegem lumea”, apărută la Editura Trei, https://www.edituratrei.ro/carte/cand-nu-mai-intelegem-lumea/10940/ ; „The Maniac” se găsește doar în engleză, la Cărturești, https://carturesti.ro/carte/the-maniac-3393445178?p=2
Serialul „NOS4A2”, făcut după cartea lui Joe Hill, poate fi văzut pe Netflix, la fel și „Mr. Mercedes”, după Stephen King. „Castle Rock” poate fi văzut pe Max.
---
Pe Teodor Tiță îl găsești și pe X, iar pe Vlad Tăușance pe Instagram.
---
Urmărește Centru Vechi pe YouTube, Apple Podcasts, Spotify.
---
Centru Vechi este prezentat de Vlad Tăușance și Teodor Tiță, și este produs de Mihai Ghiduc. Podcast filmat și editat la Core Media Studio. Fotografii de Alex Negulescu. Grafică de Cristian Melinte. Fundal sonor: „București” de hroma.