AT HØRE TIL
AT HØRE TIL er en podcast fyldt med hverdagens poesi som udkommer hver måned. Lyt til en halv time med hverdagserindringer fra hele landet. Alle har en historie at fortælle, uanset hvem vi er, eller hvor vi kommer fra. Og den bedste historie har vi slet ikke hørt endnu, for det er den, du selv begynder at fortælle, når du er færdig med at lytte til vores.
AT HØRE TIL produceres af Kulturforvaltningen.dk. Vært og tilrettelægger er Hans Sydow.
AT HØRE TIL
AT HØRE TIL Thorshavn
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
AT HØRE TIL er en podcast fyldt med hverdagens poesi. Lyt til hverdagserindringer fra hele landet. I dag går turen til Thorshavn, hvor du kan møde Hjalti, Lív, Meinhard, Ragnar Heri, Rói, Ronja, Teitur, Tóki, Wilhjálmur, William og Ýr. Hvordan er det at være ung på Færøerne? Hvad er deres drømme og håb for fremtiden? Hvordan lyder det, at være ung på Færøerne? At høre til produceres af KULTURFORVALTNINGEN med støtte fra Dansk Forfatterforening.
Jeg hør til. Hver dagens posi. Jeg kommer til at høre til. En podcast fyldt med hverdagens poesi. Mit navn er Hans Sygdom og den næste halve time kan du høre hærden fra hele landet.
SPEAKER_01Jeg kan huske. Jeg kommer ikke frem.
SPEAKER_12Halle har en historie og fortælle.
SPEAKER_01Det er sådan en lille uanset hvem vi er eller hvor vi kommer fra.
SPEAKER_00Danmark, der er sådan en but, så er det veget og grønser. Det er stort preser, og der var ingen skærer. Jeg har aldrig set det form.
SPEAKER_12Og den bedste historie har vi slet ikke hørt endnu. For det er den, du selv begynder at fortælle, når du er færdig med at lytte til vores.
SPEAKER_06Jeg mindst. Siden jeg var helt lille, har jeg altid været med på fjerd tår, og jeg form med min bedste far og far. Når vi gik, kan jeg huske, hvor begejstrede jeg var, når jeg hørte lidt forskellige lød fugelød, strømme for havet, og så var det en fantastisk udsigt langt ud til kysten. Når vi var kommet til forfoldet, fik vi altid pankær og solder som min bedemor kom med. Så naturen på færgen har altid betydet meget for mig.
SPEAKER_12I dag går turen til Torshavn, hvor du kan møde alt liv, Minerald, Rogner Harligh, Røg, Ronja, Tythyr, Jorg Hildjær Mor, Viljam og Øral. Hvordan er det at være og på færden? Hvad er deres drømme og håb for fremtiden? Og hvordan lyder det at være og på falder?
SPEAKER_10Sundvert, at jeg kan tilgave. Jeg kunne høre fugle synge, og bølgerne slå ind. Så jeg ikke er også på færre. Jeg var rigtig glad. Jeg gik ud på strængen og nu på søen. Vi fandt nogle flæet og stener og prøvede se, hvor mange gange vi skulle slå smud på vandet. Bæfter gik vi til fjor og prøver at fanget græ, vi fandt nogen sør og en står.
SPEAKER_05Jeg næsten da jeg var mindre, plade jeg og min søn om sommeren og lege ved måden neden for vores hus. Vi inviteret hele næbelet ned til åren og så læde vi i timer. Og moret var varmt så vømstar på og svømme i år. Og da jeg der var mega røde så vi en lidt træk med snorg, så bedste far har lavet som et stort mor, og leg i den.
SPEAKER_13Men vi laver det på skis, da jeg og far på tur og i fjernet fandt vi en godse. I regen var der tre stæk. Næste gang vi var på tur, så vi en kiggret med for at se gåen. Nu øg senere gjorde vi det samme som før, men der var kun ikke skærer at se. Og jeg kæk på det særligt spæret æg, så vi, at det var ikke en robus der knækket. Så ting som disse får mig til at sætte stort pris og vores natur her på færvær.
SPEAKER_15Jeg og min familie gik en tore på slet og tænkt. Og vejen og kombor. Det blev svære og svært år. Og mange af vores familie gegnet. Jeg sidst var det på mig, min brorer min far og min færder. Når vi kom op på toppen var med lille mor, så bange at mere måtte her.
SPEAKER_18Jeg må mere måle.
SPEAKER_04Jeg mener næste jeg gik tæt op med min far, fordi vi skal op på bjergerne og fanget foran. Det er arbejdet til at tær hele dagen. Vi tager 2 torer der normaler cirker 3-4 timer. Det næste arbejde er påfang. Der gør vi med tine klippe uden og foran og mærker dem. I forfoldet larmer det mig fordi varen brer mig. Der er også meget arbejde der godt til at pasegår på som f.eks. af andet.
SPEAKER_06Jeg menede. Siden jeg var helt lille, har jeg altid været med på fjorder, og jeg svar med min bedste far og fra. Når vi gæk, kan jeg huske, hvor begejst jeg varte forskelllig ud. Og så var jeg den fantastisk udgang til kæsten. Når vi var kommet til fordan, fik jeg altid pankær og sådan som best må. Så naturen på færden har altid betyder meget for mig.
SPEAKER_08Jeg mængder. Det var en tok. Kolen var lige startet efter så, men nu var det voks på en færskesti med mange artister for hele verden. Der var mange mennesker og steder høg og alle. Vi var lige kommet til Ben for at høre de verdenskraft. Man kunne høre musikken langt væk. Sen var. Det var rushår og flamme. Lys og høj musik med plisk, som kun følge hele kroppen.
SPEAKER_09Jeg mener familjen om mig gik en så meget det i min bæst. Det er klanger i begnesen. Vi går på talet så på grille. Vi vil gå til den buggede og grille og så vi der på enkomt på buggem på den mærke. Fæst om jeg ringet og bad os kommentar, så vi gør dem still. Der kommer mange i familjen efter vi griller den gegviden lang og derjetur.
SPEAKER_14Jeg som dag da jeg var begrek. Vi kom der og sådan skende og det var helt stil. Så selv gik vi til rækken og det lighver på fjæl efter. Og man kunne bare forne tær samme på deres måde. Så gik jeg og med går det til vandet og fisk. Og bare efter fisket der spæsk.
SPEAKER_16Jeg skulle gå op til fjanden som hedder Kongorand. Der var vært morg og snen var rigtig høj. Og vi skulle følge åren hele vejen op til fandet men vi kunne ikke se åren på det var dækket af sæd. Så vi måtte bare op det her tæt stillet og godt var. Men det skærk så at det er så høj sne som der var på et den år.
SPEAKER_07Jeg må igen i Band. Jeg har været på kander. Leder her biller det her. Nu er der børn, der var voksne der godt snakke i hand i hand. Der har været på færd og laver for at nå på så. Jeg tror på voksne mand, der er så i den pandet på at se hvem jeg hur det. Unge mennesker, gamle køn og alt børn. Alle står i kø for at få en pankage. Det er det står.
SPEAKER_10Jeg takt så med mine bedste forældre og søster. Vi skulle til min farfars bror og slagt det for. Færerne er et modernet land, men vi gør stadig nogen traditionel ting. Og det håber jeg også, at min børn kan opleve mens det vokser op. Jeg ved ikke om alle kan det traditional, men færen er også et modernet land. Vi har stort skald som glasser og et shopping center. Jeg synes det er rigtig side at det har både det gamle og lyh.
SPEAKER_18Jeg må mere.
SPEAKER_05Jeg menede. Første gang jeg køret på en skut. Det var min bedste vandsker. Vi skulle gå på en tur i fjernet. Men vi kører et stæk før jeg kom til steder. For skuder sådan med og andet værende. Hver gang vi kom til en bakke, var den der og skærer også, for det var alt for tænke alt side på. Det blev efter det en tradition at køre skuld og tror med 3 pistet på.
SPEAKER_13Jeg næsten. Oven for kuret, er der et vandfald med masser af vand under. En gang sam med klasekarmater var vi og svømet i det. Det var koldt, og man kunne høre den drundet bød fra vandfet. Men selvom det var koldt, fik man følelse af varmæ at holde sammen, og så står en del i hver omg, og måske endnu mere på færd. Jeg håber virklig, at det sambold aldrig hør.
SPEAKER_15Jeg må sæk jeg samme i famli. Og morgen speret vores famille sammen, og så gik vi noget til samme til aften. Senere på aften kan jeg øve noget vandet. Vi kan røg bæen i nogle timer. Og det mange andre som vi kan.
SPEAKER_04Jeg mindst da jeg til Horbing, der træner meget hård og seriøst. Vores hold har altid vundet meget. Og derfor er rigtig godgangst der tager deres arbejde meget seriøst. Jeg har ikke meget spørg, der går ud og landet og spille professional, og derfor vores træning, og så serøst. I år er det især ser, fordi vores fandt skær på hjem, og der og håbede at komme lang.
SPEAKER_06Jeg mere. Min familie har altid været meget traditionel, så jeg altid var meget forbundet til det førske samfund. Færgen er et lille samfund, som ligger i nordvanten. Men færne har en stor kultur og flot udsigt. Og førerne har vi meget anderledes kultur i forhold til mange andre lande. For eksempel er vi kendt for vores jagkultur, f.eks. varkens og forslag. Færen er det seneste år blevet mere kendt for sin madkultur hvor meget af medseret.
SPEAKER_08Jeg havde lige købt min knallkors og vanderne vart på mig. Vi skulle ud og kører det var såmer og varet var godt til at kører. Jeg kan huske hvor svært det var at skyde og kører gang, men jeg var ikke. Det følgert skarb med morand og jeg var legnæg i korken. Det var et frit og uvargisk liv på 2 år samet med 10.
SPEAKER_14Der Yakam hjem var der Oben 20 og der kommer folk, familje og venner og nabøj. Og så den næsten dag gik vi og igen men der var os omgang så vi gik hjem. Sen har gik vi oglig og drak lidt.
SPEAKER_18Så lang på te.
SPEAKER_16Jeg menet at jeg begyndt på forbuskent i tårn. Jeg var meget spændende og lidt nerø fordi jeg skulle starte i en helt ny årningklæde. Jeg kende kun en tænke, men i dag er det fleste af min beger på forbusk. Man af spiller på samme holdet i samme klub, og jeg bruger meget af min tilbud. Da jeg var og går hele vejen inden for forbold. I dag spiller jeg for det jeg kan lede.
SPEAKER_07Jeg går ind i det klæk. Det er så med studerende som jeg får søg det timer. Dergen der spæk på tennis året i glad. Pigeon gigg på sit hård gang. Jeg spiser andre løber til sin. Der klokken er 15 år, så låkne mand. Der var sandwisk eller frigt her købt og spisk. Så mærende 1.
SPEAKER_11Sådan.
SPEAKER_12Du har lyttet til at høre til. Undvejs, i den her podcast har mødet, Lib, Minhardt, Ryan Harry, Roy, Jonja, Kijkort, Joey, William.