Lifestyle Vlaanderen Podcast
Openhartige gesprekken met burgemeesters en ondernemers uit Vlaanderen. Presentatrice Véronique De Kock onthult de mens achter het bestuur, met topics als ondernemerschap, lifestyle, innovatie en de toekomst van Vlaanderen. Opgenomen op exclusieve locaties, als audio- én videocast.
Lifestyle Vlaanderen Podcast
S.2 Ep.12 - Tussen bloemen, business en burgemeestersvisies
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
In deze laatste aflevering van het seizoen schuiven Hilde De Vos (World of Travel), Isabelle Speleers (Flowers Forever) en Michaël Vannieuwenhuyze (Burgemeester Harelbeke) mee aan tafel voor een gesprek over passie, beleving, creativiteit en de veranderingen in hoe mensen vandaag kijken naar reizen, interieur, lokale handel en connectie. Van AI en maatwerk tot city branding en persoonlijke verhalen. Een afsluiter vol sterke inzichten, verrassende momenten en quotes die blijven hangen.
Welkom bij een nieuwe aflevering van Burgemeesters Ontmaskert. Nieuwe aflevering betekent drie nieuwe interessante gasten hier aan mijn tafel. Ik verwelkom ze dan ook met heel veel plezier. Om te start willen we natuurlijk weten wie jullie zijn, wat jullie precies doen. Dus ik stel voor dat jullie jezelf even kort voorstellen. Ik begin aan mijn rechterzijde.
SPEAKER_00Ik ben Hilde de Vos. Ik ben de oprichter van het Rijkskantoor World of Travel de Kortrijk, nu ongeveertig jaar geleden.
SPEAKER_01Welkom. Goedemiddag, ik ben Isabelle van Flowers Forever. Ik heb een exclusieve zijde bloemenzaak in het centrum van Oostende.
SPEAKER_02En aan de overkant van de tafel?
SPEAKER_03Ik ben Michaal van Nieuwenhuizen, burgemeester van de stad Harelbeke, een stad van iets meer dan 30.000 inwoners.
SPEAKER_02We hebben een aantal thema's, een aantal titels die ik op jullie ga afvuren, waar we dan de nodige vragen over gaan stellen. Ik begin meteen met ondernemerschap, denk ik iets wat iedereen hier aan tafel aanbelangt. Ik begin bij jou. Wat heeft jou destijds gemotiveerd om die World of Travel op te richten?
SPEAKER_00Ik ben eigenlijk een beetje in de sector gerold. Ik was geen fameuze student en diplomaloos op de arbeidsmarkt gekomen en de reisector geschikkeld. Maar heel blij daarom. En na zeven jaar ongeveer in loondienst te werken, ik wou iets anders doen dan wat er eigenlijk voornamelijk op dat moment, 30 jaar geleden, op de markt was. Dus ze zagen dat wij ongeveer een van de eerste gesloten kantoren waren. Dat wil zeggen dat er geen etalages zijn, vol met promoties, etc. En dat wij ook vooral de klanten wilden leggen op al wat de rest niet aanbood. Dus vandaar het maatwerk. De meeste reisbureaus op dat moment boden eigenlijk voornamelijk packages, toeristische reizen, van tourpereters aan. Ik had toen wel al het gevoel na zeven jaar dat er een nood was aan iets anders.
SPEAKER_02Je zegt het zelf, je zit er al een hele tijd in in die branche. Als je vergelijkt met de beginjaren, misschien toen je actief was. Wat is zo de grootste uitdaging tegenwoordig? Waar bod je tegen?
SPEAKER_00De klant is natuurlijk veel meer geïnformeerd dan 30 jaar. Veel eisender nu. Veel eisender, veel kritischer. Dat is ook goed, maar dat is natuurlijk veel moeilijker. Er zijn wel nog een paar andere uitdagingen. Ik denk ook aan de tegenwoordige politieke situatie, die toch dagelijks verandert. Er loert toch een weer een oorlog om elke hoek. Jammer genoeg. En ik denk natuurlijk ook aan de evolutie van AI. waar we het begin van kennen, maar ik denk het einde nog niet.
SPEAKER_02Moesten we dat eens weten. Isabel, Flowers Forever. Klinkt heel spookjezachtig. Hoe ben je daar ooit mee gestart?
SPEAKER_01Ik ben iemand die heel hard altijd mijn carrière gehad heeft in de hospitalitywereld. Dus mensen bedienen surven eigenlijk weer in de hotelwereld, toen van ik van Harsten. Corona heeft een beetje mijn wereld op zijn kop gebracht. Per toeval op een pand gestoten en iets die op mijn pad gebracht geweest is, bijna vijf jaar geleden. En dat zijn de kunstbloemen, iets wat ik totaal niet had verwacht. Ik ben een heel grote bloemenmeisje. Maar ik zag het grote potentieel erin. Punt één, ook, het is ook een zeer duurzaam product. En de wereld evolueert zo snel dat ze eigenlijk ook een real touch hebben. Bepaalde bloemen voel je ook gewoon de echtheid van het blad. En hij kan terug de hospitality aanspreken. Dus wij leven zeer veel bij mensen in de horecawereld. De hotel een ontvangst. En laat ons zeggen dat een bloem altijd een bloemen glimlach op de mensen hun gezicht brengt. En dat is iets wat mij, mijn hart heel hard straalt.
SPEAKER_02Ze staan hier ook achter ons, natuurlijk, jouw bloemen. Het maakt zo'n beetje de finishing touch van de ruimte. Wat vraagt ondernemen eigenlijk in een soort van creatieve sector, waar je toch in zit? Wat vraagt dat tegenwoordig?
SPEAKER_01Ik denk dat ondernemen op zichzelf moeilijk is. Ik denk dat zolang er iets is waar je hart bij ligt, dat dat eigenlijk de manier is om verder te doen, is iets wat ik persoonlijk totaal niet kan, is als ik er zelf geen persoonlijke gevoelens voor heb, dat ik iets kan verkopen of aan de man brengen. En wat ik wel had met de Bloemen, is dat mensen zijn, ja, ze straalen gewoon. En dat is iets wat me heel blij maakt en uiteraard in Oostende de creatieve hub aan de zee. Ik denk dat Ostende een samenvloeing is van creatieve mensen. En dat kan op gelijk waar ik niveau zijn en dat we hier wel op de juiste plaats zitten.
SPEAKER_02Die zullen we ongetwijfeld ook wel in Harelbek vinden, denk ik dan. Ik kijk even naar onze burgemeester. Hoe steunen jullie als beleid of als stad eigenlijk jullie startende ondernemers?
SPEAKER_03Wel, we merken inderdaad dat de retail het niet zo gemakkelijk heeft. En dat is niet enkel in Harelbeke in Hans-Vlaanderen. En daar moeten we ook wel een aantal regels rond of ondersteunende maatregelen rond nemen. Hoe doen we dat? In eerste instantie hebben we een aantal kernversterkende premies, waarbij we nieuwe gaandelaars eigenlijk een premie gaan geven als ze zich komen vestigen bij ons in onze stad, in onze dorpskern of in onze stadskern. Maar het is ook belangrijk dat we nog iets anders doen, je hebt het daarnet gehoord. Eigenlijk een ondernemer doet iets vanuit een passie, vanuit een enthousiasme. En die ondernemer wil eigenlijk maar één ding doen, en dat is zijn ding doen. En als stad moeten we vooral daar een faciliterende rol in spelen en moeten we vooral ervoor zorgen dat die ondernemer, als hij of zij vragen heeft, dat hij bij ons terecht kan. We hebben daarom een soort van ondernemingsloket, waarbij elke handelaar, elke ondernemer bij ons onmiddellijk terecht kan op één aanspreekpunt, die dan eigenlijk op die manier de nodige stappen gaat zetten binnen onze stadsadministratie om die ondernemers te helpen.
SPEAKER_02Hebben jullie een Hardeek een soort van denktank? Waar ondernemers aan hun ideeën kunnen op zeggen, of waarin er iets bruist of zo?
SPEAKER_03Klopt, absoluut. We hebben naast het ondernemersloket hebben we ook een handelscomité, waarbij al onze retailers eigenlijk terecht kunnen, waarbij er ook heel wat initiatieven worden genomen rond lokale acties, om klanten lokaal te houden, lokaal te laten shoppen en dergelijke meer. Maar ook daar worden heel wat acties bedacht, ook in dat handelscomité. En dat wordt ook nog financieel ondersteund door Stad Harelbek.
SPEAKER_02Ook dat nog. En welke visie hebben jullie eigenlijk toekomstgericht dan, wat ondernemerschap betreft voor de stad?
SPEAKER_03Ik denk dat het heel belangrijk is dat we onze retailers, maar ook onze grote ondernemingen koesteren. Want zij zorgen voor zuurstof aan onze stad, ze creëren job, ze creëren werk, maar ze creëren ook beleving in onze stad. Dus vandaar dat we eigenlijk twee leiden gaan, we hebben een aantal, laten we zeggen, industrieterreinen of KMO-zones, waarbij we op die manier proberen ondernemingen naar onze stad te brengen. Maar anderzijds proberen we ook onze retailers op verschillende vlakken te ondersteunen. Ook door extra beleving in onze stad te brengen. Want het een werkt het ander in de hand. We hebben veel retailers, we hebben veel zelfstandigen, maar we hebben ook veel beleving en die twee moeten elkaar versterken.
SPEAKER_02Tweede thema dat ik op jullie afvuur gaat over beleving. Beleving. En alles is tegenwoordig beleving. Ja, Hilde, ik kijk naar jou. Reizen is uiteraard het ultimatum van beleving. Hoe zorg jij ervoor dat mensen niet gewoon een reis boeken, maar dat het ook voor hen een echte beleving is?
SPEAKER_00Het belangrijkste voor ons is om heel goed naar de klant te luisteren.
SPEAKER_02Wat zoeken ze, wat willen ze.
SPEAKER_00Wij maken aan de hand van een uitgebreid gesprek. We gaan een dialoog met de klant aan, proberen zoveel mogelijk informatie te winnen van wat hun precieze wensen zijn. Dan kan over van alles gaan. Leg de klant ook bij die mensen op sport, op cultuur, natuur, gastronomie, architectuur. Eenmaal dat wij een heel goed beeld hebben van wat de verwachtingen zijn van onze klant, proberen wij die maximaal in te vullen in het programma op de gewenste bestemming, uiteraard rekening houdend met budget.
SPEAKER_02Dus een persoonlijke touch is in jouw geval wel heel belangrijk. Het is toch allemaal een beetje maatwerk, 100% begrijpen.
SPEAKER_00Want iedereen is verschillend. Het is zo belangrijk dat je hoe meer. Ik vraag dat ook altijd aan de mensen van hoe meer input dat je mij kunt geven. Dingen waar je eigenlijk niet zou associëren met je vakantie, die zelfs in je dagelijks leven belangrijk zijn, is voor ons zeer nuttig om te weten hoe we dat meepakken in het verhaal.
SPEAKER_02Bloemen roept en en al emotie toch op. Beleving alweer, dat is de term tegenwoordig.
SPEAKER_01Inderdaad. Hoe pak je dat aan? En zeker emotioneel. Als het betreft een horecazaak of een hotel bijvoorbeeld, is het voor mij wel heel belangrijk, het aspect om te weten wie is de klant die aanwezig is. Ik heb verschillende horecazaken waar wij bijvoorbeeld iedere maand een nieuw kan plaatsen, een wissel doen waarom. Dat is onder andere aan de parkingdocenten. Zij hebben hun klanten die eigenlijk dagelijks wel bijna een koffietje gaan drinken, een apertief gaan drinken, of wekelijks. Dan is het natuurlijk ook van ons belangrijk omdat wij heel hard mee gaan met het seizoenen bonden. En ook een andere uitstraling. Mensen verlangen ook om te zien wat het volgende boket. Wij verwisselen van kleur. Het heeft ook altijd een ander soort beleving. In sommige dagen kijken we ook soms van een heel happy kleur te geven, omdat de mensen toch wel een positiviteit krijgen. Want ik denk dat dat deze dagen heel belangrijk is. Er is veel ellende in de wereld. Maar als mensen bloemetjes zien, een lekker koffie kunnen drinken of een lekker apertiefje, dan heeft ook de beleving op zichzelf. Ik zeg altijd, als je ergens binnenkomt, is het eerste wat je ziet, eigenlijk het interieur. En als dat een touch heeft op jezelf, dan is dat de helft al van de beleving, wat je daarna gaat krijgen, het koffiefje, wat dat ook mag zijn. En laat de klanten jou meestal zelf doen, doe maar. Meestal het vertrouwen van we vertrouwen op jou. En dat zit natuurlijk, en dat straalt dan ook mijn ego bij manier van spreken. En dat zijn dingen die het dan altijd de goede moeven om de volgende boquets of de volgende ideeën te gaan starten, om een nieuwe boket te gaan creëren. Bij privé mensen thuis heb ik een service, een zeer persoonlijke service. Waar ik aan veel mensen zeg van kijk, punt één, ze krijgen allemaal een huiswerk. Als ze zelf een vaas hebben, dan moeten ze terug naar huis en een vaas gaan halen. En dan ook enkele foto's van het interieur dat even meedenken. Het hoeft niet altijd een grote grondeur te zijn om ergens een bloemetje in huis te hebben. Een bloemetje is een ziel. En dat kan ook met twee, drie takjes zijn. Dat is iets die zeker en die nodig, als mensen daar weinig vertrouwen in hebben, dan geef ik hen de kans om persoonlijk bij thuis te gaan. En dan kijk ik even rond en dan creëren we samen iets bloeiend.
SPEAKER_02Michael, hoe zorgt Harelbeke, hoe zorgen jullie ervoor dat zowel de leefomstandigheden als de werkomstandigheden een echte beleving zijn bij jullie in Harelbek?
SPEAKER_03Ik zou dat eigenlijk noemen in twee delen: Bruks en kiks. Eigenlijk Bruks, dat zijn de bakstenen, denk ik. Wij werken uiteraard heel vaak aan onze uitstraling, onze pleinen, onze markt en dergelijke meer. Dus we hebben nu ook een aantal pleinen her aangelegd. En dat is belangrijk. We proberen daar ook heel wat groen in te voorzien, omdat dat het eerste punt is. Het moet aangenaam zijn voor uw inwoners, het moet aangenaam zijn voor uw bezoekers, om effectief langs te komen in Haroldbek om dat plein of die markt te gaan bezoeken. Dus dat is één. De kliks, dat is voor mij eigenlijk de verbinding die we maken. De verbinding met alles en iedereen, met de ondernemers, met de inwoners, met de bezoekers. En dat doen we eigenlijk op verschillende manieren door onder andere activiteiten te voorzien, heel wat activiteiten.
SPEAKER_02Het hele jaar door, of enkel in de zomer.
SPEAKER_03We hebben een aantal grote evenementen die of die jaarlijks terugkomen. Maar daarnaast zijn we nu ook van plan om in de zomer, waar we ook al een aantal bijvoorbeeld marktconcerten hebben en dergelijke meer, om dat nog uit te breiden, om eigenlijk het gele jaar door beleving te hebben in uw centrum en in uw dorpsker. En dat zorgt er wel voor dat die synergie er is.
SPEAKER_02Volgende thema alweer. Ik ga hier snel. Creativiteit is de volgende. Ja, ook dat is weer een term, je moet je altijd proberen te onderscheiden. Tegenover een soort van conculega's, heet dat dan beleefd. Ik kijk naar jou, want er zijn heel veel vormen om te kunnen reizen boeken, ook online. Hoe komen mensen bij jou terecht? Wat onderscheidt jou dan weer van de rest?
SPEAKER_00Ten eerste de ancianiteit natuurlijk. We zijn daar de ervaring, de know-how. We hebben met ons team ontzettend veel gereist. We hebben daar ook een heel goede reputatie mee opgebouwd. We hebben ook een onderscheid gemaakt in kennis per continent, of zelfs half continenten. Er is bij ons een team die gespecialiseerd op Zuid-Amerika, op Noord-Amerika. Dus je zij het acht wel bij mensen die heel goed de bestemming kennen.
SPEAKER_02Het is echt expertise en persoonlijke ervaring.
SPEAKER_00Inderdaad, gedurende de derde jaar heeft een enorme mond-an mond reclame voor ons. We hebben eigenlijk in het verleden heel weinig publiciteit gemaakt. Dat is vooral door de klanten waar we zeer dankbaar voor zijn, zelf gebeurd. En dat dat in eerste instantie de manier is waarop wij onze onderscheiden.
SPEAKER_02Ja, mond aan mond is nog wel het beste, natuurlijk. En op socials, maar dat is tegenwoordig ook in de lift, natuurlijk.
SPEAKER_00De jonge generatie, is daar heel heel actief in bij ons. We hebben iemand die zich puur en alleen daarmee bezighoudt, heel belangrijk ook in onze sector. Ja, dat is absoluut de toekomst. Maar verder heb je natuurlijk ook het hele online gebeuren waar je daar is niet meer concurren, anders zwaar concurrent. Maar daar vind ik toch dat er een enorm onderscheid is. Bij online platformen, wordt er vertrokken vanaf een aanbod. En bij ons wordt er heel hard vertrokken vanaf een vraag. Dat zoeken ze precies.
SPEAKER_02Isabel, hoe onderscheid jij met de Flowers Forever?
SPEAKER_01Ik denk een beetje met mezelf. En het idee dat ik persoonlijk werk met mijn hart, mijn passie en het vertrouwen. Ja, een beetje anders zijn dan anderen, bijvoorbeeld. Iets wat ik een grote raad is, is het verhaal in zijdenbloemen. Zijdenbloemen hoeven niet altijd het grote boeket te zijn. Een zijdenbloem is eigenlijk een holistische benadering die samengaat met de decoratie in hun huis. En dat kan even goed met twee takken zijn, zowel een natuurlijke tak, uiteraard van onze zijdenbloemen. Er zijn ook mensen die het gaan combineren. Dus ik denk gewoon met een hele persoonlijke touch te geven aan de mensen ja, mijn kleine creativiteit door te geven en de passie. En ik denk dat veel mensen dat ook voelen en dat dat het leuke is. Iedereen is bij mij welkom. Iedereen mag komen wandelen in mijn bloementuin. Niets hoeft, alles mag. Ik voel dat mensen daar zeer hard voor open staan, dat ze de spontaniteit, de vriendelijkheid, het open zijn, het meedenken, mijn creatieve levenservaring te kunnen delen.
SPEAKER_02Nu, creativiteit spreekt voor zich dat je dat hebt, een beetje die dat fingerspitzen gevuld. Dat is één ding, maar de branding is toch ook iets. Heb je een soort van handtekening dat ze zeggen, dat is eentje van Isabel?
SPEAKER_01Ik ben daar natuurlijk niet zeker van. Maar ik denk door de luchtigheid overpoefen, niet te zwaar maken fasen. Dat dat eigenlijk wel mensen zien dat dat van mijn hand komt. Wij zijn natuurlijk een exclusieve zijdenbloemenzaak, wat bijna niet bestaat in België. Zeer veel mensen combineren het met lifestyle, dus interieur, veel meubelzaken, hebben ook gemaakt.
SPEAKER_02Ik heb het thuis ook alleen maar hoor, alleen maar zijdenbloemen.
SPEAKER_01Echte bloemen die overleven een paar staan. Natuurlijk, bij mij is het, de winkel staat gewoon vol, enkel en alleen met zijdenbloemen. Ik geef ook een heel groot aanbod. Want iedereen heeft ook een mooie kleur. Dat kunnen niet, je moet dat ook doen. Maar ik denk de luchtigheid en eigenlijk ook te zeggen de raad te heen van de mensen, zijdebloemen zijn niet duur. Zijdebloemen zijn.
SPEAKER_02Ja ze gaan ook langer mee, dat is ook logisch.
SPEAKER_01Uiteraard, dat zeker. Duurzaamheid. Maar zijdebloemen hoeven geen echte boeketbloemen te zijn met drie, vier takjes, het meer een stylingverhaal. In mijn ogen is een zijdebloemen een stylingverhaal en niet het echte bloemenverhaal. Maar ze brengen natuurlijk een synergie, als mensen dan toch een keer erse bloem krijgen, dan trekt het ook elkaar aan.
SPEAKER_02Michael, heeft Haarbeek een echte merkidentiteit.
SPEAKER_03Ja, maar het kan nog beter. Vertel. We hebben eigenlijk heel veel troeven in onze stad. Ik ga eentje vertellen, ik zou een Hanse podcast vol kunnen praten, maar ik ga eentje vertellen. Maar het is zo dat we een stad zijn die en het water ligt. En je kan zeggen, veel steden liggen aan het water, maar we hebben enerzijds de leien, die passeert als levensader, economische ader. Anderzijds hebben we het kanaal Kortrijk Bosuid, die bij ons passeert. En we grenzen aan het kanaal Kortrijk Bosuid. En we hebben de gavers bij ons in Harobeke. Een natuurdomein, een fantastisch natuurdomein. Dus daar is bijvoorbeeld één van die troeven waar we echt wel moeten mee uitpakken met onze stad aan het water en daar heel veel meer mee doen. Dus momenteel zijn we echt bezig met een nieuwe rebranding, met een nieuw huisstijl, met een nieuwe logo en dergelijke meer. Om onze identiteit nog sterker in de markt te zetten en vooral om als Harobbekenaar nog trotser te zijn op onze stad. Want we hebben heel veel troeven, maar we moeten er ook trots op zijn.
SPEAKER_02Ze uitspelen ook. Absoluut.
SPEAKER_03Wij zijn gelegen, geografisch, tussen Kortrijk en Waringhem. Twee grotere steden, twee mooie steden, maar Harelbek is ook een mooie stad. Absoluut. Kunnen we je uit. Dat is nooit de tegendeel van het is.
SPEAKER_02Is creativiteit ook belangrijk in een stadscommunicatie?
SPEAKER_03Ja, absoluut. En de hoeveelheid van communicatie die er verspreid wordt, is het belangrijk om daar wat uit te springen. Dus wij hebben ook een communicadiedienst en wij proberen daar inderdaad op verschillende creatieve manieren mee om te gaan. Uiteraard zien er de traditionele kanalen, zoals je stadskrant en dergelijke meer. Maar ook op social media. En dan gaat dat ook over hoe ga je dat toenemen met bepaalde type filmpjes en dergelijke meer. Dus we proberen daar echt wel aan te werken om er tussenuit te springen.
SPEAKER_02Het woord lifestyle is daar net al gevallen, dat is ook de naam van een van onze thema's. En dat is een beetje een open vraag die ik nu aan jullie ga stellen, alle drie. Wat maakt zowel het leven als ondernemen in West-Vlaanderen zo aantrekkelijk? Ik begin bij jou.
SPEAKER_00Zoals Michaël net zei: in West-Vlaanderen, zeker de regio waar wij dan vandaan komen, is wel een laten zijn: een kapitaalkrachtige regio, het wordt al gezegd Korterijk, Roeselaar en Warhamde zijn gekende, zeer welvarende steden. Het is nog altijd een zeer hoog klimaat om daar te ondernemen, maar ik wil daar niet iets anders over zeggen. Best Vlaming is een levensgenieter. Dus er is wel veel ruimte voor van alles te doen, dat is dan mijn gevoel.
SPEAKER_02Jij woont al jaren in Ostende.
SPEAKER_01Ik woon al jaren in Oostende uiteraard een beetje aangespoeld, maar ik voel me absoluut Ostende naar. Wat is er leuk om te ondernemen in Ostende, is eigenlijk dat Ostende een creatieve hub is van alles. En dat kan het ondernemerschap. We zitten ook met de maritieme wereld. We zitten met heel veel kunstenaars, en zo. We zitten ook met Spiljaard allemaal geboren in Ostende. Ostende heeft een beetje een speciale lucht, een speciale vibe, een speciale adem.
SPEAKER_02Maar dan voel jij je wel als een visinwater toch.
SPEAKER_01Dat voel ik mij absoluut in een visinwaarde. Ik heb nu al jaren dit wel, Isabel. Het voordeel is dat Ostende blijft een stad. Zeer veel mensen komen ook ontspannen naar de zee. Mensen hebben ook een ander gevoel. En als ze dan naar een leuke lange wandeling langs mijn prachtige bloemenwinkel langskomen, dan heeft dat ook een hele goede creatieve vibe. En je speelt een beetje op twee soorten mensen. Dus zowel de bewoners van Ostent.
SPEAKER_02Als de dag of de langje toeristen.
SPEAKER_01Of tweede verblijfs, uiteraard. En dat is dan eigenlijk ook een win-win situatie. Dat we eigenlijk een grotere, breder publiek mogelijkheid hebben om te ondernemen. En in Haro wegen.
SPEAKER_02Is het daar fijn vertoegen?
SPEAKER_03Absoluut. Ik denk als je bekijkt naar het wonen, dan hebben wij ook heel veel open ruimte. We hebben Hulste Bavikoven, die eigenlijk onze deelgemeente zijn, waar er veel op zijn. Ruimtes waar ook veel kan gewandeld worden. Ik heb al een aantal troeven van het water aangehaald. Dus dat is één. We hebben ook heel veel beleving. Dus wat dat betreft, zeker en vast is Harelbeek aantrekkelijk. Maar ook naar ondernemen toe. Wat er zo leuk is het ondernemen onder elkaar. En dat is niet enkel in Harelbeke, dat is in West-Vlaanderen zo. Dat is die West-Vlaamse nuchterheid, maar ook het stimuleren van elkaar. Als je met een andere ondernemer praat, meestal krijg ik een boost of heb ik een boost als ik met een ondernemer gepraat heb uit West-Vlaanderen. Omdat men zo voor zijn of haar zaak gaat. En dat ondersteunt, dat motiveert andere ondernemers om hetzelfde te doen. Dus onze netwerk vindt in West-Vlaanderen, dat zijn alleen maar fantastisch mooie evenementen.
SPEAKER_02Over netwerken gesproken, jullie zien hem al liggen. Onze tafelbijbel, het Lifestyle Boek. De salontafelbijbel noemt dat tegenwoordig. Jullie staan er allemaal in, natuurlijk, jullie zijn eigenlijk allemaal een beetje betrokken partij. Wat vind je eigenlijk van dat soort netwerken, maar via zo'n boek?
SPEAKER_00Ik vind het boek wel een geweldige meerwaarde. In tijden van de bijna lood nog online content, wat zeer snel vervlicht is. Dus vind ik dit wel een zeer mooi, uniek gegeven. Leggen die het op in de wachtkamer zitten. Het is iets die blijft, het is duurzaam. Het is zeer kwaliteitsvol. En het is natuurlijk leuk om daarin verenigd te zijn met collega's. Ik bedoel, niet collega's van uw eigen industrie, maar collega's aan. Maar andere ondernemers, met dezelfde, denk ik wel, normen aan waarden.
SPEAKER_02Ja, en dezelfde mindset. Isabelle, jij staat er ook in, in?
SPEAKER_01Ja, uiteraard. Ik vind het een fantastisch boek omwille van het samenbrengen van allemaal creatieve mensen, of dat het nu over West-Vlaanderen gaat, de boek bestaat ook in Oost-Vlaanderen en andere provincies. Het stimuleert toch om als ondernemer om dan andere zaken ook een keer te zien, zoals Hilde zei. Alles is social. Ik vind het ook persoonlijk een boek lezen, bijvoorbeeld, is voor mij een boek in mijn handen hebben, papier kunnen omdraaien. Ik weet dat we moeten zorgen voor de duurzaamheid.
SPEAKER_00We zijn oldschool.
SPEAKER_01Maar we moeten toch een beetje andere aspecten ook kunnen benaderen. We zijn geboren met boeken in onze handen. En ik denk dat we iedereen gaat sterven met een boek in zijn hand. En voor mij is het. Ik vind het eigenlijk een luxe boek, en ik durf mij eigenlijk permitteren om te zeggen dat het woord luxe, want ik vind dat zeer veel mensen het woord luxe misbruiken. Iedereen is tegenwoordig een luxe product. Maar voor mij is luxe iets die zich kan beamen, die tot in de puntjes volledig op en op verzorgt is. En ik denk dat dat boek zeer waardig is, als het over magazine gaat. We zijn trots om er mogelijk in te staan.
SPEAKER_02In Harelbeek, het netwerk voor Harelbeke, er staan heel veel zaken in.
SPEAKER_03Ja, ik heb daar net nog even gespiek. Er staan echt wel heel lekkere restaurantjes of veel restaurantjes in. Dus ik nodig iedereen uit om naar Harelbeke te komen. Het is een kwaliteitsvol boek. Het is echt mooi. Het is een heel mooi boek. En het vertegenwoordigt alles en iedereen die erin staat. Het is kwaliteit. En iedereen die erin staat, is kwaliteit. En dat vind ik mooi. We gaan eigenlijk handelszaken, restaurants, speciale zaken gaan betrekken, allemaal samenbrengen. En eigenlijk vind je alles terug in dat boek, wat we eigenlijk wel hebben, dus ja, fantastisch. En ik ben heel blij dat er Herobixse zaken in staan. Maar ik was ook van overtuigd dat je dingen hebt.
SPEAKER_02Ik sluit altijd heel graag de afleveringen af met zo'n kleine blik op de toekomst. Laat ons een sprong maken, laat ons zeggen: tien jaar. Waar zie jij zowel voor jezelf als ook de zaak? Waar staan jullie dan?
SPEAKER_00Ik vrees dat ik dan misschien al niet meer in de zaak zal zijn. Wie weet. Daar ga je het overgeven. Dat is eigenlijk recent gebeurd. Dat is gebeurd, omdat ik ben geassocieerd met mijn broers in de zaak. En wij hebben geen familiale opvolging. Heel van onze vier kinderen. Oh, niemand wil het doen. Die zijn eigenlijk allemaal naar het buitenland, breemd genoeg. Dat is doda reizen, dat worden we het zelf aan gezocht, natuurlijk. Dus hebben we het recent overgelaten in een grotere groep. Daar zie ik eigenlijk ook wel de toekomst. Maar een groter kader, waarin alle partners die daarin zitten, wel hun eigen identiteit blijven behouden. Dus World of Travel is overgedragen, wij hebben natuurlijk gehernvesteerd, zijn sowieso nog drie à vijf jaar aan boord. Maar de groep zal versterking kunnen bieden in de toekomst. Het is een soort wapening tegen leveranciers, die altijd maar proberen ook wel toch verder te knabbelen en te doen. Dus hoe groter je als geheel bent, hoe beter denk ik, voor de toekomst. Maar de manier waarop we nu aan het werken zijn en waar we de derde voorbije jaren hebben gewerkt, denk ik wel dat we er nog zeker tien op die manier kunnen bijdoen. Omwille van het feit dat we heel gepersonaliseerd werken. En dat is absoluut wel wat nog altijd nodig is in deze. De wereld licht open, er is nog zoveel te ontdekken, zeker.
SPEAKER_02Ja, dat snap ik. Isabel, wat gaan we met de bloemenaar toe?
SPEAKER_01Ik denk bloeien. Wat meer kan ik zeggen? Bloeien en denken aan de duurzaamheid. Het product is nog altijd. Ze zien er levens echt uit. En dat is ook uiteraard het hele belangrijke aspect, want we spreken niet meer van de Chinese plastieken bloemetjes.
SPEAKER_02Maar zit daar een soort van moden in. De zwaait dat door van China, van Amerika.
SPEAKER_01zijn er zo concepten die. Er worden twee collecties per jaar uitgegeven, en dat zijn dan eigenlijk nieuwe bloemen die erbij komen, ook nieuwe kleurtendensen. Ze gaan ook wel een beetje mee, zoals nu deze zomer is, de grote kleur, is eigenlijk Bordeaux, die heel sterk gecombineerd wordt met wit en crème. En dan ook de witte, zoals het vaget daar staat, de witte, groene tenten, heel veel natuurten. En heel veel geïnspireerd op de natuur zelf. Deze zomer is het vooral stiling van morassen. Dus alles wat langs morassen, langs de waterkanten groeit, zitten heel heel sterk in.
SPEAKER_02Ik ben benieuwd wat er dan binnen 10 jaar verandert.
SPEAKER_01Uiteraard, de collectie blijft vast doorlopen. Dat is natuurlijk ook het voordeel, de duurzaamheid. En ik denk dat ik ga met bloemetjes mocht de tijd komen dat wij stoppen met de zaak, zijn we bezig in het buitenland ook, en dat is iets wat ik ga blijven verder doen. De hospitalitywereld aantrekken, de restaurants.
SPEAKER_02Terug naar de eerste liefde.
SPEAKER_01Terug naar de eerste liefde, maar uiteraard met mijn bloemen zorgen in het land van waar dat nog momenteel niet zo hard aanwezig is, om die mensen het toch te laten kennen, om aan te tonen dat duurzaamheid en een mooie zijde kunstbroom, dat het heel hard samenhaakt.
SPEAKER_02Michael, de toekomstvisie voor Harelbeke.
SPEAKER_03We mogen dromen. Ja, absoluut. Ik ga beginnen met iets algemeens. En ik denk dat elke burgemeester dat wel zal zeggen: dat is van we moeten verder werken aan een stad waar het aangenaam wonen en werken is en leven is. Dat is niet origineel, ik zal het zo zeggen. Dat is iets waar elke burgemeester wel aan werken, maar dat is ook wel een uitdaging voor de toekomst. Dan denk ik op korte termijn onze rebranding en onze identiteit vaster in de markt zetten. En dan denk ik op langere termijn dat wij vooral moeten nu eindelijk daar al mee bezig zijn, maar dat zijn de financiële, sociale en economische uitdagingen die er naar bepaalke stad afkomen. En ik denk dat we onze stad moet de futureproof maken voor al die zaken.
SPEAKER_02En we weten natuurlijk niet wat de toekomst brengt. Zeker tien jaar, dat is nog heel ver natuurlijk.
SPEAKER_03Klopt inderdaad, absoluut. En ik denk dat we daar zeker nu aan vast onder moeten voorwapenen en moeten vooruitkijken wat dat betreft. Maar daaraan gekoppeld zou ik ook wel heel graag af en toen ik je meestappen om bepaalde tendensen rond lifestyle, rond van alles, dat we dat ook in onze stad kunnen hebben.
SPEAKER_02Vond ik heel leuk om even met jullie bij te praten. Dankjewel voor de komst. Dankjewel voor de leuke babbel, interessante babbel. En jullie natuurlijk bedankt om te kijken en te luisteren naar Burgemeesters Ontmaskert. Tot een volgende aflevering.