Vetlanda & Vidare
Vill du veta vad som händer före andra, förstå sammanhangen och lära dig mer om hur beslut och samhällsfrågor faktiskt påverkar vardagen i Vetlanda? Då är det här podden för dig.
Vi pratar om det som händer i och runt vår kommun, men också om nationella frågor som får lokala konsekvenser. Samtalen är öppna, nyfikna och grundade i erfarenhet.
Bakom mikrofonerna sitter två Vetlandabor med olika roller i kommunen.
Podden görs på eget initiativ, som privatpersoner.
Vetlanda & Vidare
15. Almedalen, Skolresultaten blir bättre & Bränsleskatt
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
Idag pratar vi om reflektioner från Almedalen, kommande AI prisökningar, bättre skolresultat, tippar VM finalen och diskuterar halverad kollektivtrafik samt sänkta bränsleskatter.
Då är det dags igen. Det är varmt och slutspelen i vi engran. 48 deltagare landslag och 104 matcher senare. Avi final på lördag, eller söndag blir söndag. Så att vi se vilka som kommer dit. Men det är ju Frankrike, spanien, England och Argentina kvar.
SPEAKER_00Ska vi ha spå en form och just nu?
SPEAKER_01Ja jag har ju har sagt hela tiden att med tanke på Frankrikes spel så är det de som tar det. Sen kan ju vara som helst hända.
SPEAKER_00Ja, jag kommer inte säga emot, sättet de presterade match efter match och bara titta hur man är ändå spelar ut Sverige efter noter. Det är bara se och lär. Den offensiva kraften är smått bizarre. Men dessutom med den tryggheten de har bakåt också. De låter ibland lagen hålla boll mot dem på ett sätt att möskar. Sen tycker han.
SPEAKER_01Jakop Vidal sätter ström och smålvakten blir en bra insats under den matchen. Herligm. Det kunde ha blivit värre.
SPEAKER_00Absolut, han är riktigt, riktigt bra. Han har längden och kraften och han har komdsen också här. Så det är en framtida jättemålag tror jag. Det är otroligt kul att se och.
SPEAKER_01Sen var det ju trist att det inte Norgick vidare. För det var vårt nordiska hopp.
SPEAKER_00Ja, jag hade faktiskt om som en av de skrälarna inför VM som de skulle gå riktigt långt och gjorde de också. Det var ju en hel del väldigt nära också mot England här på flera delar. Och kanske skulle målet få ett bort dem en ny regel som gjorde att doman kunde att gå tillbaka och flytta tillbaka ett mål som skedrar på hörnan. Även innan bollen har satt igång. Det är väl en ny regel här förstå till rätta via varet.
SPEAKER_01Det är bara det här att slå brasilien. Det är ju en bedrift.
SPEAKER_00Det är en väldigt bedrift. Men då säger jag att Frankrike slår Spanien, även om den är väldigt, väldigt tajt där. Jag tror att Argentina slår England efter förlängning. Och sen blir det Frankrike Argentina 2-2 till Frankrike. I förlänging. Där har vi den.
SPEAKER_01Ja, jag tror att Frankrike. Ja, kan vara Argentina eller England. Kanske.
SPEAKER_00Men du kan säga att du får välja någon av.
SPEAKER_01Ja, men då bara för att du säger Argentina så säger jag England och Frankrike i England. Där Frankrike vinner kanske med 2 mål.
SPEAKER_00Vi får se vem som har rätt i den delen. Det i alla fall blir väldigt spännande att få se det. Det är otroligt fortbort. Och ett är väldigt väldigt lyckat mästerskap om man tittar på både publik och andra bitar.
SPEAKER_01Sen finns det ju andra saker man kan tycka till om lite skandaler.
SPEAKER_00En och annan. När Fa väljer att gå in med balogen där och trycka bort avstängningen och skjuta den till senare. Det är en skandal påverkas.
SPEAKER_01För första är att Trump går det och ringer upp och säger sitt. Det är väl en sak, men att de lyssnar på vad han säger. Men Fa vet jag inte riktigt vad de är ute på svagis för att bara skapa det här fredspriset.
SPEAKER_00Ja, man får inte göra på det sättet så insmickrande.
SPEAKER_01Jag vet inte.
SPEAKER_00Det är klart att Trump som alla andra måste kunna få prata och tycka och tänka, men man inte ta beslut ut efter vad lands president tycker och tänker det här ska vara helt fristående och oro. Och det är det uppenbarligen inte och det där är på nå. Jag är inte för det här med att man ska bojkotta allt och alla. Men någonstans hade det varit spännande om alla bara så att vi skiter det här nu. Vi behöppar att vi kan inte ha en situation där en president kan styra mig och få spela och inte. Det är helt.
SPEAKER_01Det var väl bra att Belgen slår dem. Det kanske var lika bra det faktiskt.
SPEAKER_00För någon form av sportslupp och integritet måste kunna upphålla sen så får man väl se över visst, det demokratiskt valda ledamöter i Fa med. Men på vilka grunder och hur demokratiskt har det gått till i grunden för att köpa röst. Ja, det är fruktansvärt när det är på det sättet. Men i övrigt ett fint och bra mässkap som vi hoppas får en trevlig avslutning framåt.
SPEAKER_01Så fick de väldigt kritik om biljettprisen också. De var ganska höga göra. Det var ju såna här efterfråganspris. Vad jag förstod.
SPEAKER_00Man behöver känna ganska bra för att kunna gå på VM, så kan man väl säga på flera områden.
SPEAKER_01Men den 19 juli 2026, Matt Life Stadium i East Rads, New Jersey. Så finalen.
SPEAKER_00Frankrike, Argentina, 32 förlängning. Ja, det kommer.
SPEAKER_01Frankrike, England.
SPEAKER_00Ja. Vem är det fullmastermind? Svaret får vi inom kort. Men vad sa du. S vi röra oss mot dagens poddavsnitt.
SPEAKER_01Ja, nu rör vi oss mot politiken.
SPEAKER_00Vi kör inging på det.
SPEAKER_01Jo, vi lovade ju förra gången vid vårt poddavsnitt att vi skulle rapportera lite kring vad som hände kring allemansveckan som var den 20 till 30 juni i Visby. Har du några skandaler komma med.
SPEAKER_00Det var väldigt för dåligt med skandaler och skallet tror jag på det. Det var ganska som. Men det som slog mig att det var en väldigt trevlig stämning. Det var inte alls det här höger mot vänster om man bara skulle stå bråk och chaffsa. Ut på seminarier rent generellt så bra stämning. Man pratar om vad man ville driva framåt det var. Jag tror att det skulle vara lite mer chaffsigt faktiskt.
SPEAKER_01Men jag hörde man från de här politiska kommentatorerna också att det var väldigt mycket det här att partiledarna och allt folk umgås, liksom i baren och sen blir det en annan typ av stämning på typ så här. Det blev inte de här positionerna mot varandra. Inte jättemycket i alla fall.
SPEAKER_00Nej, inte så. Det var mer att man skulle trycka på. Visst, det var väl lite i nosiskt tal och så där. Hon tryckte lite på att regeringen inte var speciellt bra på någonting egentligen. Men i övrigt så nejgrunde och botten och även stämningen runt omkring. Spelade ingen roll om det var en vänsterpartist, en moderater eller från Sverige demokrat eller sendarpartist, eller vad det var varit. Det var bra.
SPEAKER_01Det var ju faktiskt rekord i år. De hade 3150 programpunkter. Oj. Och det var ett dår på alla, eller? Inte alla 300, men en hel del lyckas man skickar. Så var det 120 000 besökare?
SPEAKER_00Ja, det var mycket folk. Det var otroligt mycket folk så där.
SPEAKER_01Men de försvann ju peps med en avlörning på fredag. Det var det väldigt lite, för då var det väl Kristelson och nosik.
SPEAKER_00Ja, sista dagen är ju hopplös och sitta på många dagar hem tidigare. Men det är en trevlig tillställning så där. Jag fick det med en hel del både i paneler och vi var med på olika seminarier. Mycket handlar om AI. Det är klart det är en stor genomgående del i det men det inte skvaller. Men det det pratas om lite grann så där vid sidan av det är att nu har de här stora bolagen gjort oss. Vi är beroende av AI och vi kan spara pengar genom att automatisera med AI. Men att storbolagen har för avsikt att höja priserna med lika mycket som vi sparar i löner. Så de höjar AI-tjänsterna. Så att det blir ingen besparing utan folk kanske blir fler arbetslösa med samma kostnadsbild. För de här tjänsterna kommer mycket dyrare för egentligen varna AI-bolagen med förlust. Det är väl en av de stora snackerna att när vi gör oss så beroende av det så har de full.
SPEAKER_01Plus att jag känner igen lite av det här som var på 90-talet med IT-bubblan. Man håser upp någonting och så var det ingenting och så gick den ballongen.
SPEAKER_00Så kan det vara. Men även om vi gör oss så beroende av det att bli bättre och bättre, de kommer kunna ta vilka priser de vill. För den som inte gör det kommer inte hänga med. Så länge någon betalar, då kommer de få sånt för att de andra kommer tvingas göra det. Så risken att det blir så offentligt dyrt att vi inte sparar en krona på det.
SPEAKER_01De gör lite smart nu för att skapa ett behov som vi egentligen inte har haft innan. Men vi har väl ha behovet ska vi inte vara utan och det är då man höjer.
SPEAKER_00Ja, och min bild är människan, alltså det som människor är låta bekväm. Man letar enkla snabbare vägar hela tiden. Och det är klart att när det kommer ett program eller AI som hjälper till med det. Då vill man söka det när man tar in i sin vardag, det blir en del av alltihopa. Och sen då så kanske du sätter höjs tio gånger pris. Vissa kommer kunna betala det vissa inte. Men någonstans du kommer inte klara det utan det är risken. Så att vi sitter, den ska vara nog lite avvaksam på.
SPEAKER_01Och sen kan jag tycka att AI. Jag försöker använda det så lite som möjligt, men det är ju lite att det fördömar folk. Det gör det. Att man. Man tar för givet att det som står där stämmer och jag behöver inte tänka själv. Så det finns många risker med det där.
SPEAKER_00Jag håller med. Jag läser faktiskt ett LinkedIn-inlägg som jag såg och någon som sa: ungefär. Nu parafraserar jag bara för att sammanfatta lite grann. Men i grund och botten att jag såg någon som skrivit ett AI-skrivet inlägg, och det spelar ingen roll om det AI-skrivet, personen står bakom det, och det var jättebra, och det blir för stor spridning, och det är inga problem med AI. Men jag är inte riktigt där. Jag tycker att det blir problem, inte minst när det gäller politik, för politik är representativ demokrati. Du väljer en företrädare där den ska driva via sitt parti och som person, det är det vi väljer i Sverige. När det då blir att AI, det är bara att titta ett parti här i Vetland som kör AI-kampanj rakt över. Skriver texter som är så uppenbart AI-skrivna. Det går inte att förbjuda. Men är det ett parti man röstar på eller är det en AI-motor där man lägger in värket. Om folk bilda sina egen uppfattning kring. Man kanske får lista ut det själv. Man kan nog titta ganska snabbt på hur det ser ut och hur man har skrivit från en dag till en annan. Jag tycker det är jättråkigt. För rätt vad det är så är det. För mig det kan vara så att det är det sista valet vi egentligen på riktigt rösta på parti och person. Ja det kommer ju vara nästa val också. Men det kommer vara så AI-grundat att det inte längre är person, utan det är vilka variabler en person lägger in i ett system och som sen får tillbaka som avgör och inte vad en person tycker. Så den representativa demokratin är på väg bort.
SPEAKER_01Det är ju diskussionen om att man vill förbjuda för. Ja, jag vet inte vilken håller det var men för barn att använda både sociala medier och AI. Det har ju någonstans att det finns barn som har inte ha förmågan att skapa sociala kontakter. Ut de har AI som kompis och rådfrågar. Jag tycker man är gillar ut det då.
SPEAKER_00Jag är helt enig. Och just där med att den nya smarta AI, de är ju så resonerande. Så det blir någonstans att du behöver ju inte längre dra slutsatser själv. Du ber en AI dra alla din slutsatser. Du behöver inte pröva dina egna tankar, du behöver inte skaffa slutledningsförmåga. Och i framtiden så är risken att man egentligen bara är folk som är duktiga på att skriva in. Och så har man inga egna åsikter för du kan inte värdera, du kan inte bygga ut efter din kompetens och erfarenhet utan det blir bara AI som gör det. Jag vill inte vara en greenlig gubbe. För jag tror att AI är både viktigt och bra. Men det kommer nyttjas på fel sätt framåt. För barn är det inte bra. Det är fördummande. Det är väldigt fördummande.
SPEAKER_01Om vi återgår till allmänalen så handlar det väldigt mycket om ekonomi, energi, migration och välfärd i den debatten som var då. Det var ju ett antal tal där. Om man tittar på Puls Kristester så hade han ju väldigt mycket ordning i ekonomin och arbete och tillväxt och fortsatt fokus på trygget och kriminalitet som sina ledor. Socialdemokraterna hade ju lite mer kritik mot allting som regeringen har gjort. Det var väldigt lite vad de själva ville göra. Min tanke är så här att de kanske inte har några idéer. Så de hoppar gärna på andras idéer som de tycker att det passar oss. Och sen känns det som att de vill göra till sina ögna som att de har kommit på det först.
SPEAKER_00Ja, men så har det varit ett dag tycker jag. Man kollar kärnkraft och bitar. Enda dagen är man starkt mot och står på sina egna partidagar och talar om att man ska vara mot kärnkraft och hur förfasser hur luselt det. För att sen var vända och sagt att det var de som driver kärnkraften framåt. Det är så konstigt att svänga på det där. Men sen är det också att för mig är ju Socialdemokraterna i grunden, det är ett parti som vill styra. Någon litteralliant brukar säga att varje gång de tabar makten så är den stats upp. Och så kan man ju skatta åt lite. Men någonstans så känns som att de har gått in och blivit ett ganska duktigt oppositionsparti. Nytja de här små sakerna. De har fått vänja sig. De har fått vänja sig. De blir duktiga på det. Provis att de har alltid före med vad politiker vill jag påstå att du har alltid dina kärnväljer. Alltid, alltid, alltid. Spelga en roll vad som händer och kommer alltid att rösta på S.
SPEAKER_01Men hocken var ju jättestor 1976 när de förlorade makten. Ja, eftersom att ha haft än hur länge som helst. Och vara det här maktpartiet och kanske ha över 50 procent dessutom.
SPEAKER_00Man blir lat, man blir passiv, det är så viktigt att ha byt i rulleans, både på partiledare och representanter i riksdag och annat. Jag kan tycka att till exempel i riksdag, nu är rätt år vet jag inte, men åtta eller 12 år. Man ska inte få sitta med. Man blir mätt på, du blir trött på. Du ska inte sitta mer än 8 eller 12 år.
SPEAKER_01Sen kanske man ska sitta där, men man kanske sitta där av rätt anledning.
SPEAKER_00Ja, absolut.
SPEAKER_01Det ska inte vara någon karriärsutveckling utan det mer att man ska företräda. För det är ju fått roendevänna.
SPEAKER_00Jag kan tycka att man skulle haft någon form av, om inte åtta ska i alla fall tolv. Att inte kan sitta hur många mandatpiorer som helst. Det behövs lite förändring.
SPEAKER_01Nej, men sen var det ju Sverigemokraterna pratat som var lite om skärpt migration och hård kriminalpolitik och centapartiet var lite roligt för att när hon höll sitt tal så har man ju tydligen bussat ett antal centrapartister över till öen och applaterar så där nästan. Så att så här sittkom kändes normal. Välja applåd och skratt på rätt ställe. Det var väldigt extremt och jag vet inte, det fick nästan omvändeffekt på mig i alla fall.
SPEAKER_00Det är svårt att tala på alla var de pratar mycket om hopp och alltså fort som framtidstro och så där. Och gör väl i grunden en hyfsade talare också så där. Men det blir lite tillåtlägget. Jag tycker när man skipar in sig uppenbart ska stå och applera för att det ska se bra ut.
SPEAKER_01Men de har ju återgått lite till det här med: för att innan har det ju varit väldigt mycket stort start centerpatister. Nu har de återvänt till landsbygden och företagandet. Det är väl lite det de var från början då som bond i förbundet.
SPEAKER_00Ja, det är det. Jag kan tycka man tycker är bra är starkt. Sen är bara frågan hur i allsindag de ska driva den politik de föreslår med de här skattesänkta med det här företagarpolitiken som de säger sig vilja driva. När deras statsminister, kandidatheter Magdalena Andersson har beroende av vänsterpartiet.
SPEAKER_01Ja, det är en sak att de har politik när de ska driva tillsammans eller någon annan för de har ju inte majoritet själva, ja.
SPEAKER_00Nej, och det här jag tycker blir så spännande för man kan säga att vi vill det här jättemycket men den ska veta röstan på centrapartiet, men det är ju en röst på vänster just nu. Om inte de talar på någon annan riktning så är den röst. De kommer inte driva igenom företagsvänlig politik med vänsterpartiet. Norsidag ska som näringsminister.
SPEAKER_01Då kommer vi till nästa talare i den här talarden Dåel Hellin miljöpartiet. Som de har ju snött in på miljö, och det är väl helt, det ligger i deras grund på något sätt. Men det verkar så verklighetsfrämmande på något sätt. Vi ska ju bygga ut elan och vad då? Vinkraftverk räcker inte.
SPEAKER_00Nej, och det är det som är grejen att vinkkraftverkan är ju jätteffektivare när det blåser. Men problemet att det inte alltid blåser. Jag tror att det är ganska få i Sverige som vill ha, det blir hyfsa att bild el när det blåser. Och sen blir det svart och släkt när det inte blåser. Vi måste ha en stabil grundelförsörjning. Jag tror att de flesta synska sätta ord på sätta ord em munna på alla svenska. Men jag tror att ganska många skulle gå med att pråka bort kärnkraften den dagen vi har andra alternativ som fjullt ut fungerar och täcker upp. Inte när vi ska betala sju kronor kilowatten. Man tar roda ladda sina iPhone, det är omfattbar.
SPEAKER_01Och sen om de har det här med grön industri och allt det här. Men tittar man då på de här som är väldigt mycket elslukanande. Burka ska ju bygga upp någonting vad det var någonstans. De kommer dra väldigt mycket el. Och det kommer påverka priset. Så där måste man nog fundera på som att kanske de här stora företagen måste ta någon form av ansvar.
SPEAKER_00Definitivt. Så jag bara delar av helens tal, så det inte ser hela. Men det så var ju just att man trycker mycket på miljön med man har inga lösningar på de problem man presenterar.
SPEAKER_01Det är väldigt mycket att vi måste göra det här och det här. Men frågan är bara hur?
SPEAKER_00Ja, och för vilka pengar och med vilken utveckling i övrigt så att nej, det där är ett parti som är för mig lite halv lust.
SPEAKER_01Och det är ju rimmar lite med vänster parti också. För att det är väldigt mycket att det ska vara gratis och det ska vara billigt och det ska beskattas och de miljardärerna ska beskatta. Jag vet inte, det finns för ganska många miljärer, men man kan ju inte bygga upp en ekonomi på att man ska beskatta massa folk. Man måste ju ha en genomgående idé.
SPEAKER_00Ja, och inte bara tala om att just de här liten klickar och folk ska betala alla utmaningar och alla problem. För man ska också säga att väldigt många av de som är miljardä i Sverige har ju också byggt upp företag och annat som har gjort att så många människor har haft arbete, så många människor har kommit ut i näringslivet, så många människor har haft mat på bordet. Så det är inte så enkelt som att bara beskatta och beskatta för risken är också att de försvinner från Sverige. Här flyttar man till Monaco och annat.
SPEAKER_01Men det är väl är det inte lite så att hela socialistblocket. De har ju missat det här med att förr var det arbetar mot kapitalet. Det är bara att kapitare idag.
SPEAKER_00Ja, det är precis så. Så utan arbetare så finns inget kapital. Det hör ihop så rakt. Och väldigt många tror också. Sen är det just det man säger att många har det tufft just nu. Det är tufft att ställa mat på bordet. Det är dyrt med el, det är dyrt med mat och grejer. Ja, men skattehöjningen drabbar alla, för det är inte bara skattehöjningar för de som är rika. Det kommer ju för allihopa. Jag tror jag läste nu en artikel bara nu med de löfterna som kom från MPV och S. Så var ett underskott i stadsfinanserna på 150 miljarder. De lovar alltså pengar de inte har. Och då finns det bara ett sätt att lösa det på.
SPEAKER_01Det är ganska mycket löfte nu, så valfläskina partier.
SPEAKER_00Det är väl jag säga att alla var lyssnat på de här som talet med en enorm ny pass. Hälften kommer inte ske. Och det är det här som är så tråkigt via menar man. Och oss alla politik lov man kan ha.
SPEAKER_01Jag har två partilare kvar här, och Ebba Bosch och som pratade väldigt mycket sjukvård naturligtvis och familjepolitik. De vill höja barnbidraget med 2000 kronor.
SPEAKER_00Ja, precis, så kör i den varianten. Vi vill plocka lite de här som kanske står och vägen lite mellan blocken, så är det lite högersar, kanske som de vill ha nypa.
SPEAKER_01Och sen har vi stackar den där Simona Mohamson. Som ja, vi får väl se hur det går i valet. Det är jättebra siffror. Och knappt är 1 procent.
SPEAKER_00Jag kan inte se att de håller sig kvar. Så för mig är det en direkt omöjlighet. Alltså att om inte nu opinionsmätningarna är så massivt felvisade så kommer de ju inte ha en chans. Man brukar väl säga att runt 3% 2,8 för att du ska få lite stöd röst. De inte är närheten av detta idag. Att de är kvar i riksdan ser jag som direkt omöjligt.
SPEAKER_01Men om vi återgår till partina som nu har berättat lite vad de har sagt och lovat och så vidare. Men hur bra gjorde de sina tal egentligen?
SPEAKER_00Det var inget tal som för mig stack ut så massivt. Det var inget fantastiskt tal. Visst, det var. Jag tyckte det var lite långtragna. Min gru mig är det för många tal. Det är alldeles för mycket saker som alldeles så liten betyder som man står och pratar för att prata. Jag hade tyckt att det var spännande om gick upp och bara sa tio minuter pange. Jag ska leverera allt jag på tio minuter. Men nu jag som jag är, det vet ju både du och många andra som lyssnar. Men våga var snabba, konkreta. Vad vill vi ha bryt mönstret att stå och tala om och drava ut på varenda del. Och det var så bra där och det var konkret.
SPEAKER_01Det märker så att Magdalena Andersson har ju lyssnat väldigt mycket på hur Trump och den rörelsen håller tal. För det var Sverige, hon hade väl kanske om nämnde Sverige mest efter Jimmy. Och att om jag fick förroendet att det ska vara det här mjuka och sen ska jag bli eran statsminister och Mick Sweed and great igen.
SPEAKER_00Absolut, och det kanske inte är det mest.
SPEAKER_01Men det var väldigt försiktigt. Som jag sa innan, det var ju inga nya idéer.
SPEAKER_00Men det är bilden att de är reaktiva sådana förstund. Men man ska också säga med all respekt då rör det ju opinionsmässigt förhållande vid stora framgångar på vänstersidan. Så de behöver ju inte länge presentera profet. Absolut, men de tappar ju väldigt mycket vänster. Det blir ju ändå att det går emot vänsterhållet. Så att jag tappar essa så är det väldigt lite åt höger så som block blir de starkare.
SPEAKER_01Och det innebär att de hamnar ännu mer i någon.
SPEAKER_00Es utan vi finns ju inte förstunda. Det är det som är så otäckt för S är en sak, vi är något helt annat. Det är ju gammal kommunism. Vissa av delarna är farliga för vårt land. Det är det jag vill säga till folk att det kan låta jättehtigt med den här vänsterpolitiken. Men snälla att titta på vad det innebär.
SPEAKER_01De har inte samma erfarenheter och kanske det här med att Sostarna har ju i alla fall den här förmågan att vi kan samverka med andra. Även om de vill ha hålla i ordet. Men de har det här med övergripande överenskommelser. Vänsterpartiet är ju närda.
SPEAKER_00Ja men absolut. Och min bild är ju att om vi nu tar den att Sosarna tillvist till här vänsterpolitik, då att det är vänster politik. Så jag tror inte att så många riktigt förstår hur extrema vänsterpartiet är, alltså hur extremt farligt eller hur långt till vänster de står. Det är precis som att det är något fint och vackert och gulligt, men det är skadlig politik. Nu mina ord. Men jag säger till folk att lyssnar inte bara på att det låter vi titta på vad det faktiskt skulle innebära. För det är väldigt skillnad i min ögon på SOV.
SPEAKER_01Ja, och sen titta på där det riktigt skaver också. Då man har förtroendevalda på listorna som är något helt annat än demokrati. Nej, det är lite otäkt. Men du, jag har varit lite besviken på Kristerson. Det var lite tomt tyckte jag.
SPEAKER_00Ja, men lite så. Det går lite grann på repeating med så som händer nu. Han är återigen. Han är alltid den vuxna i rummet och det är det stora. Jag tror jag utåt där om man tittar på hur han uppfattar sig utifrån så är den en duktig ledare, lugn, stabil och trygg. Men det klart det berör ju inte. Det berör inte, och det är väl ett problem, absolut.
SPEAKER_01Och det kan man ju också också lite att man är i majoritet och är statsminister. Det är nästan lite den rollen. Det är lättare att vara i opposition.
SPEAKER_00Ja, för man måste också tänka på det att när du är statsminister och styra så måste du också allt du säger. Du måste stå till svars för det. Det behöver inte oppositionen göra. Men han kan inte gå ut och säga vad som helst och vilken ledare i annat land som helst. För vi har ändå. Det handlar inte bara om det. Det är så mycket avtal är tullavtal och det avtalar olika delar om hur man ska fördela båda ekonomi och hur man ska handla med varandra. Och det är så mycket saker som gör att man inte alltid heller kan vara så reaktiv som folk tycker har vart. Så man har en speciell roll i den såklart.
SPEAKER_01Så tycker jag och säga att hon, Elisabett Hanri-ringvist, hon är bra på att prata och så. Du var väl lite nervöst talerfrågor och hennes debut i allmedalen. Men jag tycker att hade de inte haft center på att stisterna som har bussat dit och med gläderrol som var inspelat eller tillgjort, så är det nog upplevts som bättre tror jag.
SPEAKER_00Så skulle nog kunna vara faktiskt. Det var något mer styrka i det någonstans. Så sen är det för mig att nu går de väl också hyfsat i mätningar centartid. Men för mig är det finns ingen anledningen rösta på centrapartifort. Jo, absolut, och om de nu kan stå för det här med företagssatning, att annars är det ju att då kan du riktigt väl rösta på S.
SPEAKER_01De grejerna att de kommer inte ha majoritet, och de måste samverka med någon annan. Och ska de samverka med de och tänkt, de kommer aldrig släppa igenom det hela av deras politik.
SPEAKER_00Och då är grejerna att det de kan drömma om lyckas de så det bara om hatten är att de skulle få vilja regering med typ S eller något. Men jag kan inte se det hända. Jag skulle säga att jag förstår inte att så många ändå väljer att i opinionsmedien rösta på dem för det finns ingen anledning. Rösta på SLM, eller KD eller V beroende om vilket håll du vill låta om du ska inte jämföra VOC i övrigt. Men välj håll, så vet du vad du får i alla fall. För det vet man inte med ser, och det tycker jag är tråkigt.
SPEAKER_01Tittar man på dem som jag tycker gjorde sämst ifrån sig. Det är ju dels Daniel Hällig, som egentligen pratar klimatpolitik. För han har väldigt svårt att bredda sin politik och prata om annat. Och sen då Simon, som. Hon har ju ingen pondus som man jämför med de andra.
SPEAKER_00Nej, nej absolut.
SPEAKER_01Och sen har ju inte den erfarenheten heller. Sen får man ju ge att det är ju tufft att stå som partiledare för ett en procent parti.
SPEAKER_00Ja, om vi är välklara det sämsta, de har haft oss. Det där är ju så i en jättejobbig situation.
SPEAKER_01Och sen Norsis talet var ju mer att de vänder sig till sina egna. Det var ju inget nytt där heller. Jag var ju närmare slagorden att vi ska beskatta miljärerna.
SPEAKER_00Det blir nästan bara rundgång. Men det ser politiken nu på nationell nivå, den berör inte. Det är ju inget nytt. Det är bara dra om om igen. Nej, överlag ganska så svara.
SPEAKER_01Så får vi se vad som hände framåt här. Det kanske kommer någonting som slår i backen ordentligt. Det är vad det som håller till. Tittar man på löfterna som gavs under den här allmedalen. Så var det ju, som du sa väldigt mycket löften hittar dit och valfräsk. Och det har vi kanske till. Men det har väl givet löften även förut i allmedalen. Men just nu under valor så kommer vi kanske lite mer. Är det någonting som du tycker stacker ut där?
SPEAKER_00Ja, så det är ju raka är väl en att KD live lite grann i socialdemokratisk grundpolitik. Nu är det inte socialdemokratisk politik i bara. Men det är klart att man ska öka bidrag och framförallt riktat på det sättet så är det ut sätt att försöka locka barn familjer och alldeles uppenbart. Jag är fortfarande inne på att jobba skattar och drag och sänkt att skattet på arbet är effektivare än vad den riktad barbidag.
SPEAKER_01Men lite det som Kristusson tog upp det här med att man har någon form av skattesänkning riktat till arbetande föräldrar. Ja. Den tror jag mer på. För att just bidrag i huvudet kan ju förlama människor.
SPEAKER_00Det ser ju flera delar att det gör också. Det är det som inte är speciellt effektivt tror jag. Men det är att de går in och blir lite grann, alltså mer i den frågan än vad solan själva är. Det är intressant definitivt. Då kanske vi på det. Det märker vi nu framåt här ser ut. Men det är alltså stiker ut allra mest.
SPEAKER_01Jag tänkte. Vi ska väl återvända till nuet, eller åt minst närmare nuet än allmänalen är varit. Och titta lite på. Det har ju hänt lite senast. Det är ju halva priset inom kollektivtrafiken. Den här regeringen har satt 6,5 miljarder tror det var på halverade pris i kollektivtrafiken i hela landet. Hur ofta använder du kollektivtrafik?
SPEAKER_00Mer eller mindre. Det är eventuellt att man ska ha till och större städer om man åker tog i övrigt, så går det ju knappt. Och det är väl här som är problemet med den här satsningen. Det kan vara fantastiskt i Stockholm till exempel. Det går tunnelbana och det går busar och det går på spårvagnet och allt vader de olika städerna. Men vi har ju svårt att ändå till näskiljönköping.
SPEAKER_01Men det är väl det reske också i storstäderna.
SPEAKER_00Ja, så här är det ju inte här på skolenklämmer. Vi vill ju ha kollektivtrafik. Så det är de andra säga att vi måste ha billiga kollektivtrafik. Men vi vill bara ha det. Vi vill bara kunna resa kollektivt och då sänka pris samet hån mot landsbygden på det sättet. Det är jättespännande för Stockholm och eller för stornsborna och fin. Och det är många i Sverige som röst bra om att betala och skatta uppe för all del. Eller som bor där uppe. Men för oss är det mer eller löst.
SPEAKER_01Det är ju viss skillnad för att uppe Stockholm så kostar ett SL-kort är 1060 kronor. Nu får man det för 530, så det är ju en viss skillnad.
SPEAKER_00Ja, och då känner jag, varför ska jag subventionera stockholmares riskor? Om jag tanker min bil en gång. Jag blir runt tusen spännande sänktskatten, vilket jag tycker kommer in på snart här. Men det är någonstans så att en enda tank. Det är vad det kostar för dem i månad att åka en hel månad, alltså hur mycket egentligen som helst med kollektivtrafiken. Och det ska vi på landsbygden subventionera.
SPEAKER_01Jag tror du i syftet är det. Är det ett valfleska? Det är det ett valu efter. Är det någon tanke bakom att man halverar?
SPEAKER_00Jag kan bara se att det försök att vinna Stockholmare så står de äg i mellan blocken och jag ser ingen effektivitet i politik. Man kan också hävda miljöaspekten att fler ska välja färdschätter. Så det kan ju absolut ha.
SPEAKER_01Det är en primära, utan jag tror mer att det är nå välgest i Stockholm.
SPEAKER_00Man vill nog nå välja i Stockholm. Jag ser det. Inte det bästa av våra genomdrivna förslag här kan jag tycka.
SPEAKER_01Det är väl även Göteborg, de har väl också någon form av sina spårvagnar.
SPEAKER_00Jag var nere i Helgen i Göteborg faktiskt och lyckades samla på bland spårvagnar och annat om bil och så där. Det är en ganska riktigt saker.
SPEAKER_01Övrigt är ju som du var inne på lite kort här med sänkt bränskligt skatt. Nu är det gick förbi senare så var det 1468 tror jag på liten.
SPEAKER_00Ja, det har gått upp något nu. Vi var lite i Kalpolina där igen.
SPEAKER_01Ja, den kommer nog ytterligare tror jag med tanke på att äta till nere i. Inte Medelhavet, utan i hårmöset.
SPEAKER_00Vad tycker du om den dänkt bränskligt skatt?
SPEAKER_01Ja, alltså. Båda och det är väl jättebra att det blir billigare och tanka. Men vi ger ju liksom väldigt mycket av skattepen till normän. Som åker över gränsen och tankar.
SPEAKER_00Absolut, så är det.
SPEAKER_01Och då blir det att den här rabatten som egentligen är skattepengar. Den tar normännen en del.
SPEAKER_00Ja, det är diffensen mellan skatten i Sverige och Norge kan man absolut se så. Sen känner jag att den är väl att den är bra. I grunden för att det blir just en satsning på landsbygden när vi pratar tidigare om kollektivtrafiken, men det nyttjas väldigt lite för att det går, inte om det inte vill, det går inte aktivt åka. För det med sänkt brännsligt skatt är att alla får läre kosta. En ensamstående föräldrar som kör sina barn i idrotten, lägre kostnad. De som åker och kör för jobbet lägre kostnad. Det är lägre kostnad för alla som får bil. Och i vetland så är man bilberoende väldigt står ut.
SPEAKER_01Men det skulle vara intressant att se här framåt när man ska göra en utvärdering av det här hur just det här med normennen.
SPEAKER_00Absolut.
SPEAKER_01Jag tror inte det är så mycket danska som åker över, utan det är nog normen.
SPEAKER_00Ja, för Danmark de måste ju ändå över beroende i kostnader med det EU så då vinner du inte på totalet.
SPEAKER_01Det är som är märkligt för normen är ni har ju egen olja. Borde du inte vara billigare att se då?
SPEAKER_00Men det är ju där med att hur man väljer att skatta och andra bitar och hur man sätter upp skatte, men då blir det också därlighet i Norge för de som går på östsidan i Norge och åker och tankar för nu kan inte ha dieselprisen eller så i Norge. Men så att du tanker för 15 i Sverige. Och nu är det i Kill Issem är 20 i Norge. Så borde på västkusten i Norge tanker du för 20 kronor liten och borde på östina kroket i Sverige av det är 15. Då blir det väldigt ojämlikhet inom landet också. Det är många sådana aspekt såklart. Men och botten är bra med slänkbänskat för landsbygden. Vi är bilbroende och vi ska inte betala för att kollektivtrafiken bara fungerar i större ställe.
SPEAKER_01Nej, så är det. Det är sant. Det häng ihop det där du sa om halva priset på kollektivtrafiken också.
SPEAKER_00Precis. Kanske var det här man gjorde för att landsbygningen skulle vara tyst med den delen. Det kan det vara.
SPEAKER_01Två flug en smält. Men du sen har vi ju lite roliga nyheter här lokalt. Även om det är en liten ökning så är det i alla fall i ökning att antalet behöriga elever till nationellt gymnasieprogram har ökat.
SPEAKER_00Ja, och det är ibland det viktigast vi hade vi sa det innan vi kommer jobba senåt med nu änligen kommer resultaten. Vi sa att det skulle ta flera år, det syns nu, men nu har behörigheten till gymnasiet. Elevernas betyg i högstadiet har ökat. Och det är precis där vi var tvungen att göra. Det hade varit ras i flera år. Nu har det vänt, det ska fortsätta vända. En mätning är bara en mätning. Det här ska ses över tid. Så vi ska inte ropa hej än. Men det är riktningsförändring som är tydligt. Vi går uppåt, det går bättre. Skolan är på den väg. Vi skilja våra elever att den ska vandra.
SPEAKER_01Jag kan tro att det kan bli ännu bättre om vi får ännu mer åring och reda skolan.
SPEAKER_00Håll med dig.
SPEAKER_01Att skapa motivation hos eleverna och framförallt få ett lugn och studiero. Och de som behöver extra hjälp får den hjälpen de behöver. För att tittar man på mycket hänger ihop med vad man kommer ifrån, vilken familj man kommer ifrån. Vissa har ingen vana alls att plugga. Har inte den traditionen. Medan vissa har högskolestuderande och det är klart att de förstår på ett annat sätt. Det är att hitta tror jag, den motivationen att få dem som kanske inte har den bakgrunden att inse att det är så här man ska tänka. Man kommer in ungefär som man löp tränar, man kommer in andra handingen snabbt. Och förstått att det är så här man ska tänka. Den här med studietnik. Det där tror jag en liten grunden. Och sen att det är oringen redan inne på i klassrummet.
SPEAKER_00Ja, en kravställning från föräldrarna också att man inte bara kan vara en barn och är tufft, men då gör vi ingenting, då måste man jobba ännu hårdare. Det finns så många delar i samhället av vissa kan glida på en räckma i vissa delar, men har mycket tuffare än annan. Man har inte alla bitar. Och har man tuffare så kan man antingen skylla på att alla andra har lättare och då behöver inte göra det. Eller förstå att jag måste jobba hårdare med den här biten. Vissa av den i skolan så kanske man har något idrotts ställt. Man är jättesnabb, jättestark och man har bollkänsla. Så det är så många olika delar och man måste sluta tycka synd om att man har det tufft. Ja, det kan vara tufft och det kan finnas saker som man inte kan. Men väldigt många ofta så går det. Och man måste göra ett hårdare arbete och där måste vi bli tuffare.
SPEAKER_01Och samtidigt så tror jag att man måste åtta andra hållet också, de som man har sett som hopplösa, om de verkligen visar framför att den och visa resultat, lyft dem då. Absolut. Inte ha kvar det här gamla tänket ja, men den här killen han brukar så det var nog bara tillfälligt. Det lyft man ingen och det är jag menar med motivationen. Att tala om, även om det har en liten förbättring, tala om den. Man växer med beröm.
SPEAKER_00Precis. Man får lite smeg. Det här med klysan, många bäcker små. Litet vattendroppet till slut blir det väldigt mycket vatten när man har samlat under lång tid. Och det är vi skur med små förbättringar och blir det en stor förbättring på sikt. Men här tycker jag också det är viktigt att lyfta. Vi ska inte kritisera annat utan det finns många olika delar i det. Men titta gärna på att alla kommer säga att vi måste som nu pratar om i valet: skollift. Det ska vara, skolan är viktig. Men titta på faktiska förslag. Titta på inte bara när något parti säger att vi ska ha ett skollift. Inte ett enda förslag om vi sett hits om vad man ska göra. Vi inför halvklasser i kärnämna, vi inför äldre, alltså seniorer i skolan. Vi gjorde omorganisationen. Vi tittar nu på en resursskola. Det vi gör faktiska saker. Och det tycker jag är väldigt glada och stolt över. Det är självklarhet, men det är inte skett i det.
SPEAKER_01Jag flufferhet vi behöver men vi behöv tydlighet.
SPEAKER_00Vi behöver inte bättre skola i ord. Vi behöver en bättre skola i handling. Och det är där vi har lyckats vända. Och det är glad är. För det skyllar våra elever.
SPEAKER_01Exakt. Och det är ju vår framtid.
SPEAKER_00Varje dag. Det är garanten för framtidens välfär.
SPEAKER_01Då ska vi strax avsluta här. Men jag har en sak här. För det är ju val snart. Det lilla detaljen i politisk liv. Och det kommer nog bli ganska mycket mer framåt i veckan här fram till september. Men den 7 juinen skickade man ut 200 000 röskort till de som bor utomlands. Så de är uta nu. Och då får man förtidsrösta antingen på ambassader eller konsulat. Man kan väl även göra det via brev tror jag. Men jag läste någonstans så att 2022 så diskvalierades 13% av de här rösterna. För man inte har läst instruktionerna tydligt nog det är vissa procedurer man ska göra då. Så det kanske om det är någon som lyssnare ute i världen att tänka på. Och man kan börja. Jag brev rösta tidigast den 30 juli. Så det är om några veckor.
SPEAKER_00Och gör detta är min uppmaning. Ja, men gör det på rätt sätt. Gör det på rätt sätt, leds instruktionerna skickar inte med flaskpost eller annat utan gör det som det ska vara. Nej, för det vet jag också, att vi vet att Moderaterna är ju, jag har förstår det rätt största partiet den utlandsvenska. Det är en tydlig både i riktning om jag förstått tidigare i just utlands svenska röstning. Så det kan i ett sånt här val där det kan bli tajt. Det blir just nu så att vänstidan har ju en klar majoritet för stunden. Men då är det så intepartiet på vänster inte. Det vet man ju inte. Skulle man på högersidan, då är det väldigt, väldigt jämt så smaker kan komma avgöra så går röst.
SPEAKER_01Vi vill inte ha några diskuriserade röster.
SPEAKER_00Nej, det ska gå från 13% till 0,13. Där får vi väl draserna.
SPEAKER_01Ja, men ja, det var lite vad vi hade bjudet på idag. Det ska bli spännande sen framåt här. Och som sagt, ja, vi får vi se vem som får rätt här nu på sönder, då.
SPEAKER_00Vem som är det fotballmaster på mind av oss. Det avgörs nu. Det kan vara fel båda två. Så enkelt kan det vara.
SPEAKER_01För det är en vild smälle. Ja, vi får se.
SPEAKER_00Absolut. Nej, Spanien är ju långt ifrån svagare om heller. De har exceptionell talang också och en vägvinnande fotboll. Så frank kan stöta på problem, så tror jag att det verkligen är av Spanien som kan man på midfällig. Så spännande.
SPEAKER_01Vi vet frigan.
SPEAKER_00Det hoppas att ni all är med oss.