Mellom Puls og Prosess - Samtaler i Grenland

#012 Mette Nord

Janne og Johan

Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.

0:00 | 1:17:49

I denne episoden møter vi Mette Nord til en samtale om fagbevegelse, arbeidsliv og Grenland. Vi snakker om reisen fra hjelpepleier til leder av Fagforbundet, om heltid, deltid, ledelse, byråkrati og hvordan vi kan få flere inn i arbeidslivet. Mette deler også refleksjoner om offentlig sektor, partssamarbeid, politiske prosesser og hvorfor respektfull samfunnsdebatt er viktig. 

SPEAKER_00

Välkommen till melonpuls och process, samtalet i grendal.

SPEAKER_02

Ja, och idag har vi en gäst som har nästan gjort mig lite Stärstruck. En fagföreningsnärd kan man se. Det är väldigt väldigt grej och kunnat introducera nästa gäst och det är mette nord. Du har varit jaggföreningsleder i många år. Väldigt engagerad och är du för gränland.

SPEAKER_03

Du är bliklig för gränn men du bor här 11 domen och har du en liten sån omflocken och tillvärelse till jag var fem, men jag har bodit i porsgrund sedan 1965, det är ju någon år. Du regnar nästan.

SPEAKER_02

Nästan fut. Det är närnastligen gränning. Ja, porsgrund.

SPEAKER_03

nogen eller andra. Samtidigt är vi ett område, ett distrikt som vi också se ovog gränsna. Det är otroligt viktiga att vi har ett gott samarbete att föråt. För i en del saker kräver större insats för att vi ska kunna lyckas. vi tänka större, ha både i påskrun.

SPEAKER_00

Men tänker du i Greenland ser du det som helhet nu av vi tänker som kommun Samslaåing och den debatten där. Här är det att vi bevärlar kommuner för sig.

SPEAKER_03

Ja, jag tänker väl att det är grej med kommuner gränser. Men om det är absolute hågdistin. Det vill ju Tia visa. Men jag tänker också att vi egentligen sjänt påskrundre telmarkskommuner. Men söndre västfolar är också ett bo och arbetsmarket som har betydning för oss. jag tänker att vi måste se fred. Absolut.

SPEAKER_00

Det är lite sniktigning mot söre västfå här sticken i de vatten.

SPEAKER_03

Nu har vi också släkt där med kontra. Där kanske det får jag också. Men jag tänker väl att där med nya dobbelsbora med hjärnet har avstånd blivit korta väsentligen i tid. Det är mer naturligt att tänka oss där mind. Jag tänker att Västfåll och sönder västfås speciellt ära intressör ett samarbet.

SPEAKER_02

Nu ska jag börja av att du var tio minuter med tagg för att påskren. Ja, det är långt.

SPEAKER_00

Ja gick långt där om jag köra med bilen med påsken och sen.

SPEAKER_03

Man får nästan knappt satsa ner. Det är nog också satsa framme.

SPEAKER_00

Men lite sån här fakföreningsleder och vidare. Du tar lite om din bakgrund och bor. Du har pratar ramla in, ramla in eller vritt.

SPEAKER_03

Ja, ser det du. Räkte ut varen för att du var lite som man. Du är tillfälligheter, och det är tillfälligheter, det är med ju vad som får sig lanner farlig. Och söka utmaningar, tillfälligheter. Jag fick om jobb frednarsstykel. Jag syns att okej, detta är ordrätt. sökte jag ett vart, fick jag förlänga det vikariatet till utåre. Och kom jag in hjälpplad utan. var det naturliga bynna där. Och var det en full stilling ett nytt cykel som står och väntad när jag var färdig. Jag har ju haft både förlocks varit som rätt städ och rätt tid och greppet möjlighet. Och skulle det väldigt stillsvalten och bygde smått och både posar. Och syns jag att detta var kämpaårt. Och var det varen vidare till att sem någonste. För jag syns, det var spänn och årätt att den till men också och blir de störa uppgaver. Selv jag hade sömfullingen. Var gånger jag sa jag tänkte att vad är det har sagt att det är. Man gärna någon gången. Men vi har ju ha troppnär. jag har ju sagt att jag ska göra det jag kan. Jag kan inka svar allt för jag har dagen och tit och sett mig in i ting. Men jag ska heller komma tillbaka ska i det godsvaret det var. Och har jag fått möjlighet och det har varit spännande. Det har varit massa utförringar och det har ju gett mig insikt i vår både samfundar och både utanningssystem och arbetsmarkid. har jag varit ett virklig spännarbetsliv i nästan trävar. Men har du gått alldeles från lokal tillsval. Kur blev det HPC led i Porsgrun och fylke, först i fylkesten och leder. Och fick jag möligheten och blev jag slott samen från Norrsk hälsos och socialförbund och kommunförbundet till Faggförbundet. Och där var jag nästledare en periode här för jag valt in landsmöte i 2005 till nationalt värv. Det var jag först som medlem i ledelsen och nästleder och leder. Och fick jag en gylnanledning också i den perioden till att se ho mer erfing och som i det politiska livet. Vi var statsekretär stadministerns kontoret. Det har jag varit. Men du komben ätignaden. Nej, det är helt avskelt. Det är ut och helt avskilt och topptigo Stockmark och arbetarpartivalet och hade jag regeringstifte. Och var det ett långsmöten när förestående och fick jag förestör som jag ville bli ledare av Fagförbundet och att jag är stillmade disposition får jag finna ut vad det kommer brukna bäst. Vur många år du sitta i ledöbarben i två år. Jag gick i november i 2050.

SPEAKER_02

för 2005-50 med lite avrudd.

SPEAKER_03

Jag ledare 135, och var jag ledaren och ett år stadens kontoret.

SPEAKER_00

Vad som mycket vet och kanske vi om det var ju en national folkföreningsleder av Fgförbundet.

SPEAKER_03

Dag ska du helst haft fall ett överblick över allt som jag ser. Vi har ju 16 000 tillrädsvalta. För delt alla kommuner, fylkor och hälsoföretag plus en del i privat sektor. du ska ju båda ha avsikt över tariffområden, politikområden som vi spaljer och liksom hela samfunets offentliga del. vi har ju medlemmar för assistenten till kommunerdirektören, psykausdirektören, grafelså kirke vargar. Det handlar ju om att båda ha oversikt och ha ut och är det ett samragottlag som drar detta loset. Om man gör det och både motiverar och muntar höger vad som föregår u grasroten för att kunna ha bidra in i samtalet med politisk ledelse i olika partier, men var tid den som måste sitter med regeringsansvaret att den erfaringen som arbetsliver olika sektorer har kommer också myndigheterna att beslutningstakret för att beslutningen ska bli bäst möjlig. Och jag har detta med du nämnde någon saker som har varit otroligt viktigt där folk i tänsten med riktig kompetens. Men i minst detta med heltid. Når det är knoppet arbetskraft är det meningslöst att ha alltså procent av arbetstakare införda hälsomsorg. jobbar deltid. Det är en miss en arbetskraftsreserver här. Och det andra är att den enkelte som jobbar deltid hela timen och jag och det för att vara sikker att du kommer ett hör det här dagar ett pånätte på. Där är något som deltids huslån, eller del tills strömranning, eller deltids. Du kan ju köpa ett halvt. Det kan du för såvåligt. har du förutsätter att det är någon andra som är närmare som köper en andra dagarna. Helt jag också baktig. Allika planlägga varken fritid eller arbetstid. Eller får en sak själv, som fagmänska. I deltid blir du mindre spurt och mindre involverat i utvecklingsarbete arbetsplassen. Och tänker jag att det är en insikt och en kunskap och kompetens som inte blir brukt, och som blir bruk i beslutnings- och utvecklingsarbet. För du blir lite mer fliktig. Du blir flyktig och du är riktig där och du blir betalt extra för att delta det och det möten som avdelningen har. Därmed blir du satt lite som C-linjerna, och när du bara kommer in kortvarade vaktig. är det den aktivitet du tränger, eller arbetsplaten tränger, och driver med i vissa samtal och vissa utvecklingstidna som man har. Det är dålig ekonomi, det här går det förvaltning av personalresurserna, och det är också dårig förvaltning av ledelsesresurser. Och har mycket folk deltid.

SPEAKER_02

Det blir väldigt spännande av den här nya deltidsdag. Den kan nästan mycket diskutera.

SPEAKER_00

Det kanske diskutera, men vi kan saker mycket del. Virka många utföringen hör er om i helsesektor. Det vilka som lösningarna är ofenbara. Och vilka som är trots att det kan mycket är åpenbart. För det är som har Utsarga tycker in i alla detalerna känner mycket. Ike känner och ika känna vår förvaltning där och vår hälsapolitik och alla detalar det fungerar. Men samtidigt virkar med höj del tidsandel. Ike betal möter är konstant. Jag påköter kostnader. Du sätter ika mänsklig i fokus. Du bygger i det här lösningar för är varet av båden ansatt och patienterna. vilka att de har lösning rika åtenbara. Men vad upplever du? Varför är det för oss åpenbara? Varför är det åpenbart för de som sitter och förvaltar det här smål för det är absolut.

SPEAKER_03

Det är ju varför och det är ju, i det att det är ett gott spursmål, men det är ju också ett könspörsmål. Det är alltså det kvinnedominerta yrkna det är mest deltid. Men du har aldrig lyst ut en stilling i ett måstdominärt yrke i deltid. Det får du visst du tränger det av hälsomete årsaker och vecka av lovverke för blir varet. Men det är att en tjänste som egentligen kanske inneför det som är mest sårbart och sensitivt för oss som människor godar vi att det är för många som kommer och ska ha intima detaljer och du ska utleva det där. Det hänger i grepp. skulle vi ha ett kontinuitet att det är det samma som kommer, som ser utvecklingen som ser om du är utörka, om du spiser det, om det är alltså utveckling i synomsbilder som går i negativ rättning. måste du ha folk i kontinuitet som kommer vardag och som känner och ser att är ett landsmärgmåls det. Det observerar du dag. Kom du inom en gång i bronn, en dag uka, två dagar uka, kanske du går 14 dagar nästa gång. har du vansklig och dåliga förutsättningar för att kunna följa utvecklingen till den enkelte som du egentligen har ett ansvar för att i varet en god måta.

SPEAKER_02

Att kvalitet blir ju dåligare.

SPEAKER_03

Jag påstå att den gör det och patienter och inbyggare måste förhålla sig att det är många för sälja. jag sökt att det nästan skickar mölig i vardag.

SPEAKER_00

Vilket får du bjuda en relation och trygghet och heller med andra människor för att vi inne väldigt mänskligt mänska interaktioner. Och ser jag kanske att kostnaderna totalt sett också vill bli höre för det kan vara att den patienten är brangnad och tränger mer plet. Du får gjort andra tillta förskän. Och i tillägg är vi nog med vår mänskligt responder av just för det var den trygget de för i varetagelsen har det positiv effekter där. Men sätter det inte det där änstyckel som direkt med gång. Det kan vara vanskligt. Men trädder over till behöver vara det möjligt att visa det. Och en högstad om exempel kommunerna var det klar och jobbigt mer relationellt då. Och det är något sätt att visa att det får god vinst ut av det, tänker jag att det har du.

SPEAKER_03

Det är ofta att det är fint helt nätigen. Men det är alltså mer kostnadsdriven för det för vart för avvar som är ett källnöjd för det behovet och ha en regel bemaning istället för en minimumsbemaning. Det vill ju också kunna frigöra ledare till att kunna vara mer leda arbet i avdelingen motiverar varje flagliga rådgivare och kunna känna pulsen vad som sker istäl att man ska sitta och administrera vaktlister och hör i waktlistna, och däka upp med och ringa äter, det är alltså inte en god bruk av ledes resurser och kapacitet.

SPEAKER_00

Och jag blir väldigt nu sergare. Hälsoföretagen och politikerna och andra försökningstaklar, vad den reagerar i Norvet och många andra forming och främme mått ett Linans bilder. den reagerar i och den responderar det vad det beskrivs, har du någon tankesör vad som är.

SPEAKER_03

Det tror jag är en om att det sånt utar. Men det är och det har varit satt ner Aribyd och det har varit målsätting. Och jag vet att det är en och ur i tillgänglig och du var in detta med psykelvar. Och allt hänger sammen med jag på. Inlägg och det är icke och förklänelse för de som blir likligt, för det är helt nödvändigt. Men det blir sporadiskt divetik om det, andovetig om det. Och där det kanske en i avdelningen som är den som har kontinuitetsspäran och som har kunskap och insikt och oversikt av vad som ska görs och får ett dubbelt ansvar både för det patienten det är ansvar för i tillägg till att det ska vara sikker att det är där sporadiska vakter och gör det ting det ska. Och där kanske bara den ena som har fastans, som har oversikten av vad allting är. det blir alltså spurt avbrud i arbetet stött och stadigt för det du hämte eller får andra hur allt är och vad vi ska göra till en vartid. Det blir en dobligt byggd för alla påstå, du vill ha god ekonomi, löfta och bemaningen till en bemaning. Där du tar höjde för båda färjer, du tar höjde för att folk har personer, du tar höjde för ett visst cirkravar, ville du alltså inte behövd att läge in folk för nästan första tim första dagen grundan och grundmurna har varit väldigt väldigt med. Folk som har prövd i se att har vi ju faktiskt fast team som går i här nu. Och blir belastningen också lavet, vi har en bredre kontinuitet egentligen uka igen.

SPEAKER_00

Vi har upplevt ändringar av du byntar bad kör. Och till och något fram till 2025. får det något ändrar. Un univers med byråkratisering och där känns usmåla.

SPEAKER_03

Jo, det är ett gott sprusmål. Och där har vi kanske vi som kommer för både fakföreningar och intresserganisationer förövre. Vi har nogt kämpat fram rättigheter. Både patienträttigheter, inbyggderättigheter och arvsakerreter och med legitim grön. Men visst man först har fått genomslag för en lov och det vet det i positiv mening krävs det en dokumentationsflikt. För har någon fått en rätt. Och visst du uppfyll det rätten, är det ett lovbrud. Man får också dokumentera varför möjlig avvik och det är en mer byråkiserat offentlig sektor än det var tidigare. Det är tror jag många goda intentioner som har ligg alltid enkelt vetaknare både individuellt och kollektivt som har blivit genomfört samtidigt som en ika sett baksidna den medalien med vad det bidrar till att binna upp av byråkratiska resurser netto för i varita dokumentationsfrån.

SPEAKER_00

har jag en enorm kostnad med den dokumentationsflykt.

SPEAKER_03

Och därför sitter också som representant för Ello i denna kommunikommission som ska se styringstrycket statligt styringstrick av kommunen. För det är biten detallig regulering och handlingsrummet, det politiska handlingsrum i kommunen är långt mindre än det det var tidigare. Och det styras av alltså mangfold av lovor och forskrifter som följs av värlledare och vidare och vidare. Och det krävs en del administrativ kapacitet till att följa upp disse ting och det är som spursmåled. ska vi avbirokratiserade. Det betyder att man är avregulerade. Och kommer det att följa visärintresset plassen och nej, men det vi ha och det vi ha och det är är ju vansklig att ta vägt nog.

SPEAKER_00

Men det är dokumentationskravet och annat mat och lämpa det. För det är väl någonting att det ligga i systemet ett vis fram för. du kan göra det enklare ett visn blir enormt stort. Det skulle alltså enormt regelstyrt och jag vanskruva och det är regelstyrt och samtidigt var det relationsföretaget och relationstyrt.

SPEAKER_03

Ja, alltså det är bara långs det här med lånligt till att kommunerna leverer och att det ansatte leverer det uppdraget de har. Samtidigt som man dokumentera visst där någonsin klagar att tjänstenna faktiskt gitt efter de kriterierna som ligger i loven. Men jag tänker också att vi har nog hänta digitalisering av de administrativa stötssystemen. Men du också vara att du har du först rapporteret städ, bör den lägga sig in i alla städen som ska rapporteras den ena uppgaven. Istället för att du är, nej i det system för det där, och det system för det där och och om vår dagar.

SPEAKER_02

Hulkar mänligen skärver en kronik i Avisa i för att det är om musikhuset. Och vår många gånger han måste förtela den samma historia till vår många mänsker. Det började vara någonting som följer med hela vargen, och kanske lite mer. Digitala virkelmedler. fysiskt. du får, när du melder en patient får du den med längar direkt en telefon eller sånt. Gick att du loggade in en PSA.

SPEAKER_03

Och det är alltså: men det sker mig ju postigt. Jag saft i vår förmåde men jag hade en timme idag sikhuset och jag måste för påminnelse än uke för dagen för, och registrering, och gick det alltså löpnå. Det du är utaven är det. det sker masse bra. Och jag tror faktiskt ska vara inne för omtrent krockersrätten det har, det sker masse bra innovation i offentlig sektor. Men jag tror vi kan mer ända mer effekt av digitalisering och den teknologiska utvecklingen, och det är som arschatter för mänsklig kontakt, men som stötter och arbetsverktag för båda ansöten men också för de som brukar tjänst. Men det är klart med att förtälliga historien någon gang. kan det också vara en sån kontroll och checkpoint att punkt 1 rätteparen och punkt 2 där är. Jag bara kontrollerar det jag har läst som är riktigt mycket file uppstår.

SPEAKER_02

Jag tror det var sex gånger partiman.

SPEAKER_00

Den resurs bruken inne. tänker jag också vi slä fram den riskon formanger av kalificerat arbetskraft. Det är också en här industrin och det är rälsning och det här. Det är som skal ut arbetade designare och måste slusa dit dit det riktiga behov för arbetskraft. Och punchet halmås systemet tänker att det är nog byter människor növändis.

SPEAKER_03

Nej, nej. Jag tänker att vi har uppro detta med att mer inkludering i arbetslivet. Vi har många arbetskraft i alla branscher. Och att vi måste bli frinkade till nettopp och hoppas i rydd i uppgavor att vi kan också folk som många erfaring och grundkompetensen in i arbet. För och blir lärt upp och kanske pensa in utmaningar och vidare. Vi har ett stycke var knyta där 120 000 unge mellan 19 och trattår som står utanför arbe och skolan. Till samma 700 000 som är en reservskraft för några arbetskapacitet vill väldigt många av det ska ha. Det ville vara bra för den enkelta för som kommer ut i ett socialt fälllskap för brukt ämner och resurser. Samtidigt vill det vara en enorm viktig del för samfunet att ta del i den resursen för livet tränger adbärskroft.

SPEAKER_02

Absolut. Och är det någonting med byråkrati. Och någonting, det här med de lavtärskeljobbarna som kanske har blivit mer borten och jag var ju annan soka i fjord. Och där var det fyra trevla av det här olika lavinsatprogramna som skulle det unga tillbak jobb. Och allå viste väldigt goda resultat att när du först har kommit in i ett system hade vi med string väldigt många till klart och sökna jobber. Men var det där. Det mötet byråkrin i den också som en hindring. Den där vridningen mellan skulle vara nav kanske var uför, var nästan ute en jobben, men gick vara helt klar innan för det är fristna som har satt i projektet. Och var det någon som gick till baken u för.

SPEAKER_03

Och jag tänker att det där förta också den enkelte arbetsvarleder ha fullmak till att säga vad det ska kanske en månter till är vi kommer att åka. Och att du har rom för att göra det istän för att den motivation som är bygget upp i look av den tio som vetkomna och ha varit tilltaget. Det blir enklig nulla ut och nulla ut, men du har kanske tillbaka tillbaka. Jag gick bara det ända längre tillbaka. Istän för att det är alltså lite som ska till för att kunna klara att den personen till att upplever med sträng och var ute i och kunde egentligen ha mer kontroll over livet. Du var inne detta med avgångarna. Men alla ytterser och folk av pengar för att elever allt koster. Men några den enaste intäktsickringar du har är genom den ytelse du får fram av, och där är gränser för du kan inte ännu mer än sånt. misar du stöndet och har man bynder och ha sig måp i det. Vi kan vara lika ha tillta eller regelverk som är i motstrid till förmågen och folk ut i jobb eller tillbaka i utaningen. Det vill vara demotiverande. Och det vill egentligen hålla folk tillbaka, för du är avgänga av pengarna du har nog ett matet trygg att du blir fullt till du klar att stå egna barn.

SPEAKER_02

Jag tycker du ändå upp med att nästan blir Kostan Fängskil i Gostan.

SPEAKER_03

Ja, mis tänkligt gjort. Eller att du har kommit ut i jobb tidig år. Att du har tent over intäksgränsen blir det kräv tillbaka. Det du har fått ytterser från januar till mars. Vi snarkar det om något talsusen där klart för att ha riktigt i pengarna. Vilket är motivation till att pröva sig arbetet för nästan i slutna åren. Får ta konsekvensna är fel alla området.

SPEAKER_02

Det börjar nästan vara likilda. Om de får pengar fram och faktiskt klarar bidrag in i samfunet. Eller om du får pengar för en bedrift.

SPEAKER_03

ett lant tidspunkt bör man ju mot och klara och skutser inte klart. Men avikälistraffar får pröva. Det är något det som var det viktiga är att du icka blir straffar för att pröva. Och klarar du det är du utid full jobb om det är i morsnot och sett man ett streck över det pengar du fick. För det var den ensta intäktsgrundenlagen du hade det tidspunkt.

SPEAKER_02

Bad du tillgång och klar du fram och får en stötta och klarar du får pass med livsmässing att du känner att kanske jag ska söka man jobb. har du ut av systemet.

SPEAKER_03

Det fräst vill. Det frest, det önskar att komma tillbaka till jobb eller kommer ut till jobb. här är det. Och detta är viktigt att vi både tar taker som organisationer men också rent politisk. Vi har ju medlemmar i Fagförbundet som jobbar in av ser direkt och vi har medlemmar som har varit en del av ett offer i detta här också. Och kanske arbetsbelastningar ritt satt ut i en periode, men önskar gärna och komma tillbaka en landåt. Och är det viktigt att det fungerar och att inte ströffa. För har vi ett regelverk som jobber emot de politiska målsättningarna och det är samfullsmässigt egentliga målsättningen ni har.

SPEAKER_02

För det är där som du ser, det är klar till båda varet när det kommer det, men också till rätt lägre visma behov för det här nu för man kommer.

SPEAKER_03

Jo, tidligare, bättre tarskningen för att kombaka det här. Det kan bli upp sig längre höre, jo längre du är uttavr. Det ska väldigt forskning som hosser att nästan för varje dag som går, blir det närreskningen höjda höjden. tidligt insatts, alla områden är otroligt mycket.

SPEAKER_00

Det är också riktigt med psykmäling där forskning där viser det att du har knut vid spel av varje, nästan uvansett. Men klar och lägga också tid och det är rätt incentiv med, för båda den som är psykmält och för arbetsgivare. Och för av andra kommunen och till och dra nytta den vägen. Jag förklarar nog att det vilket är väldigt lätt att en hel tidsykmärling, som är väldigt ofta enkelt om de önskar. tidligt har vi arbetsgivar en prik och prått och pröv och rätt ägge. Och det in i arbetet om många vill och sätter väldigt pris det kollegial och alltid får, och för att det kommer röskr tillbaka. Men det är väldigt att det blir lite för lätt och var psyk. Det här fagförening här sen. var försiktig, man var jag siarar.

SPEAKER_03

Vist man ingången. tror jag att det är rota. De flesta vill jobb, vi vill tillbaka till jobb. Någon gånger blivit psyk av jobbet. Änna arbetsbelastning. Det kan vara psyko sociala för all. ett och annat vis om man ju göra nog med orsaken till att sigomen har kommit. Mer belastning är riken növendivis svarer det. kan det hända att det är andra ting. Och det kan hända nog in i andra yrker. Det kan hänna att du kan trättelakt för att du kan en an typ av kompetens och för att slusta utan en jobben in i den andra. Någon gånger brukar drastiskt tilltag till. Men de om man se på, är det turnsordningar som hoppas ika hälsefrämmänna som främmer u hälsa. Är det andra förråd med arbetet som man börjar göra? Men där tänker jag att här börjar parterna arbetsplatsen och sättsa ner och se vad det som främmer och vad det är som hämmer att folk faktiskt klarar och jobbar dag.

SPEAKER_00

Appliaret att det är partergå jobbet lokalt förgå träff för lokal och tilltagskåden kanske var det bäst mest effektiva och problematiska lösning som virker.

SPEAKER_03

Problem är man bor lösa. Jag tänker att gådelser det att ha partsarbade som en typ av metod för problemlösning. Tror jag är kanske den mest värfiga utvecklingen kan driver med. För det har folk både en uppfattelse av, alltså vi känner problem AR-problem och det har också ett skap till lösning. Och blir det mer värkkraft än att det är någon som kommer att förtra att någon ska vara det sådant, ska vi göra det sådon ut och det något, och har gått den vägen med samhandling och fels förståelsen av vad det som är problemet här vad vi ska lösa.

SPEAKER_02

Jag syns ju väldigt ofta att det har varit. Det handlar ju lite om det snakat, inga väldigt kärt med speciellt i offentlig sektor. Att det skulle klara det rättlägge, det blir framstilt som ett väldigt stor utfödring. Och byn man ju lite felna när allt blir problem fokuserat för startarna i förhåll till att klara rättlägge för det som trängar det arbetsplatsen. Jag har ju upplevelser att därför är det som har nästan blir att dyta ut i cirkmälingar för det är man är klart att rättlägge relativt stora offentliga bedrifter. Och där syns jag ju, kanske det privata frinkare än det det offentliga är. Jag syns det här väldigt synd för det offentliga Burde för en akurat. det var din erfaring med är det båda.

SPEAKER_03

Någon är god det och klarer net av det du ser det att ha i bruk nya virkemedler eller vad är precisoler i problemet. Där det är att det gäller en är det kanske lättare. Är det ett större problem där fler involveret är det kanske mer strukturellt än att jobba med. Och är det nog de borda om man brukar virkemedlerna i Arby. Och är det offentlig sektor har några andra regler att följa än det privat sektorn har. Börand an detta med kalifikationskraverna. I staten är det lovbestämt. Men i kommuninsektorn är det ligger det som en del av tariffavtal. Men det är likäl och brukar handlingsrumor som ligger där för det är alltid ett visst sön man kan bruka. Detta handlar om att om att se att det arbetsåtgavet här kan vi en an typ kompetenser eller folk som inte har nödvändigt visan hälsofaglig utaning, men som kan vara en god hjärp och stötte till logistikarbet, till rättläggning, till att det är ting plass när du trängar det. Det och kunna till rättlägg för måltider det att göra service medarbare och uppgav. Alltså det är en del ting du kan göra. Och det som vis man går in från sektor till sektor. är det helt avvisligt att det är uppgavor du i tränger förutanning i utgångspunkter för att göra, och kan det vara en fin ingång till att man kan kunna söka finna intresse för för att söka in en läns eller en annan relaterad utmaning här. Vi ser oss lite inne det. Detta med arbetsinkludering. är det som privatsektor klar det att det har gjort krav till kvalifikationer anten att ska du lever ström, och en del som kräver certificering jag som nog ha det. Men utöv det kan du egentligen.

SPEAKER_00

Det är väldigt förenklar. faktiskt skriver det det här lovkrav. Men det där kompetenskrav. Men faktiskt ska elvändare för att utföra.

SPEAKER_03

För produktion idag är arbetsgivar och kanske parten där som har siger vad det regnet. Och kan du fri det sättet samma allbärstocken det man har gjort i offentlig sektor. Men det handlar också om att man ska levera det tjänster. Man har dokumentationskrav där kvalitetskrav. Det är många krav som ska uppfyllas. Och du ska alltså dokumentera att du har gjort och leverat ett minimum av krav.

SPEAKER_02

Ja, det är kvalifikationsprincipen, där har jag britburt många lärdom. Vi har ju i anstängsprocesser visag. Det är där också gravet som hör på. Jag vet vad det handlar om. Men det är sånt där den som är bäst kvalificerad som ska jobben. Man ska en ha se bort båda syffär och teggens boven. Det kan ju skapa några utförderingar för arbetsplatser som får den. Varför vi staffera som tränger rättlägging samma arbetsplats och speciellt vissa små arbetsplasser.

SPEAKER_03

Jag tänker jag tillbaka till detta med att vi ledare får tid till att lede istället för att sitta och administrera, frvar och närvar och sit och hur i turnus, vill kanske netta det där med att ha möjlighet att driva det ledrar ledelsen festedverse. Vi vill kunna också bidra till att lösa en del av det utföringet för det är faktiskt vuxet. Vi har ett potential för förbedringsarbetet det området där också en del kommuner och en del arbetsplatser som det faktiskt är. Och sen otrolig god utveckling. vill jag säga att det mesta fungerar väldigt bra. Men det är någon strukturella utföringar som måtta saker.

SPEAKER_00

Jag ser att jag hoppet att du är tillsalt och får jag pro väldigt mycket kurser och träning och upplärning i det. Det kanske tillshör också i fakförbundet, och det investerar mycket i och kompetens för hela kompetens och god till salta. Men upplever du att du offentligt investerar in i sin leder för att goda ledare det får motparter.

SPEAKER_03

Jag tror det blir ofta. Det gör ett gott stycket gör det. Men jag tror att uppgaven ofta är enormt stora. A manka är helt förbered vad som möter den när den först får den leder jobb. Och att det upplevs nästan som lite uverkomlig och vissa är myfragmenteringer. Med att man har ny deltid där turner som mycket går upp och allt det där vill det ta. De mådna ta det viktigste först. Du ha folk jobb. Och det driver och driver utvecklingsarbet och partsarbet och vidare och vidare. Könlev som det kommer dit att du kommer i förkont av att vi kan driva utveckling istän för represion och önskedröm för väldigt många ledare tror jag.

SPEAKER_00

Det är något av ett år som statsekretär.

SPEAKER_03

det var spänn och det var ju en helt använd samtidigt som jag hade att jobba med politik och politisk arbet i också i många år. var det selfölig, dag kommer du riktigt den tätt på. Och det att se och insyn i politiska processer toppnivå. Det och var en del av det koordinerade arbetet mot i olika departement. Det att varje och sätta sitt gregg. Det var ju en otrolig spännor.

SPEAKER_00

Vad du som du förvänt att det ville var det var?

SPEAKER_03

Jag tror ingen kan det som frat sig in, mens blir det. Jag syntes nästan stort konter rätt. Det var mycket nytt och det var mycket. Det var liksom. är det fem fokusser. Vyder det? Det tar vi tid att set sig in i. Det första månader var jag inte att det var antenner Alvärtårs och gås av allt. Men utrolig nyttig. Nu är jag bara ledare i Fagförbund 2 och har insyn i våra politiska processer förgår och se också hur viktigt och ni tidiga arbet det faktiskt är. Lovprocesser. Föränklingsprocesser, alltså och detta koordinerade av arbeten mellan olika departementer att man har blist se olika sidor. Vår man slår ut både för särliga kommunal hälsa, kunskap och vidare. Detta samt skulle vara otroligt nyttig och ha insikt i. Några kände egentligen att du är bra i kom in i den stillingen.

SPEAKER_02

Det var en som skulle med pension. För det är en stillning man söker på.

SPEAKER_03

Det är ju sätte med stads där ledarna spartamang eller skulle och sätte vem och sälföljdligt rådför med folk vem var det vi ska ha här. Det var ju för att följa upp också arbetsliv speciellt och handlingsplan mot socialoming och regeringens arbet utveckling av arbetsliv, som var den som hade gått av en pension eller skulle som fält. det var politiska granskaper arbetsliv genom reingsperioden. det var det spännande plus av. Att man och skulle jag en ny tilltagsplan för arbetslivet.

SPEAKER_02

Ja, det är sant. nu jobbar man som statssekretare.

SPEAKER_03

Det är hoppas absolut allt. Läseringsnoter och passar att det nog som vang. Det är någon som här i burtevärts kontaktar och snackar med. att man är sikker att det har beslutningar tas, har man blist alla tidigare. Och skiljer den för föbundsledare. Den är väldigt regelt styrt. För det är procedurer och processer som är väldigt mycket mer att i boka. Vi har ju selvföljande procedurer och regler i förvägelsen också. Men lite mer fri i politisk stilning. Dag är det viktigt att procedurer blir honterat riktigt mått. Det ska det ska vara in. Allt ska ta det dagens lyss. Allt ska ta dagens lys. Det ska ju i utgångspunkten men det är för allt. Men det är riktigt det ska örus till riktig tid. Och vi ser är det en over dig som får lida för det vi sitter jobbet och har gjort. det är viktigt att passa på. Och det var allt för att passade brillor och mat och kaffe till att se att dokumenter är riktiga. Och taler är plås när talare ska hållas. Våra riktigt talet riktigt stället. Riktig talet riktigt städ. Och gått är om att sett att oj, här, detta är tis. Här bör det bara omförsligt är det väldigt bra.

SPEAKER_00

Du blunder ut. Du blunder universist som du ser.

SPEAKER_03

Jag tror inte det. Men en tidsfaktor, sögör att Jens håller till jag. Det är ju en ordentlig hurpnäst någon gånger för att han älskar upperat med folk. Men vi har ju nya avtal andra städer. Det svärdes som åtte någon gånger. Det var många som vill kunna snacka med och till. Och du ta bild.

SPEAKER_02

Titslinja var kanske den största utförding. Har du känt det sjörden? Du var ju en relativt offentlig person du sa i många år. Du bara ju egentligen gatta.

SPEAKER_03

Ja men jag tänkte att det var roll av det känng. Nej, det var. Och det tänker jag och beståndig och se liksom bilda förskravis. Men okej, det är faktföreningsledaren. Det är den tillsvalt som är där. Och är det den, folk är intressertig och ike maj som privat person. Men sälföre, du är en offentlig person 42 i den tiden att man är en valdledare. Lur att man husker 42. Hav du någon snåliga upplevelser i stort sett. Någon är missförnöda med ting, men någon är missfunöd med politiken som Faktförbundet förte. Men en saklig äänhet, det man ju ta. Och där ett talförlig. Det man hevisa over till en viss grad. Men jag syns väl kanske jag upplevde varsta omgreppen sånt sätt. Men jag ju se att jag syns i dag greit och läser kommentarfältna. Än där den ena eller den andra som kommer med ett budskap av politisk karakter eller en meningsutveckling. Okej. Men de person och karakteristikerna som följer i kommentarfältet att jag är bekymra för.

SPEAKER_02

Jag synes att den utvecklingen har gått lite familien. det var med hätt. För.

SPEAKER_00

Det var lite styggare, det kanske är blivit mer spissa och mer dröj.

SPEAKER_03

Jag tänker att det du riktigt konsig till folk. Än det här i kommentarfält eller andra ställen. Visting till människor la här oss sida. Sen om vi har yttringsfrihet har vi oss mycket ytringsfritt till att vänger ut oss allt av bara negativt dritt.

SPEAKER_02

Men det har ju allt det här som har kommit med handlar än rotate, och den är utvecklingen, i förlå till vår andra mänskliga uppföra sig i andra land där det är smitt i år hit också. Den här svenska tillstånd och ett begrepp som har kommit i förlåll till att folk kanske kan uppför det här väst möjligt mått. Men vad kan vi göra med?

SPEAKER_03

Är du missfunöd finns en synbok. Och är det ska man helst ta någon som är svakren. Jag tänker att det kan mycket heller snackamar. Är du intresserad eller är du ting engagerar politiskt, engagera i organisationer. Får något konstruktivt ut det istället för att det bara är sure uppgrupp som gör att kanske folk orker och påtal delta i organisationsliv eller vara aktiver och egentligen samfunds burger en positiv måta. Dag går vi grupp av otroligt viktiga resurser i samfund och bort. Och visst det ska vara föreåll och snån får. Vissa hoppas som många träcker sig här. är det en fara för demokrati och sett.

SPEAKER_02

Men jag tror kanske som också en personer med flinkarot och siffra och uppdrar och sen och en god mål. Jag syns ju den taskan för att hacke varandra blir mycket lavar.

SPEAKER_00

Ja, bara tänker allt med sociala medier och telefoner och du har många kanaler. Och det är att vara rebell i källheten och sitter där och försökar sant. Du är utan, vi ser ingen ingen Sveraging. Du kommer i anonym. Och du kan tas det. Det får inga konsekvenser.

SPEAKER_03

Det är alltså någon mottagare andra sen. Visting är rebell med källan och vissa och är en del av samtalen runt middagssporad. Med barn. blir ju gången att man lär in en samtalform som är destruktiv. Och det är bra och jag tänker att vi byner med oss först. Och handlar det om att ta ansvar för ett dialog både inne och ute, som bidrar till utveckling och ika som bidrar till att bara ändläggna.

SPEAKER_00

Det är inte status som förbudsledare skärm måttet 2420-råden där vansklig och kommunen. Vad gjorde du för att klara och klara av det den roll för att pråter slappa och fust utne år?

SPEAKER_03

Det är det ju sidan. Det kan vara och vadskuset, skur vi nu. Det har fått något fysiskt, som du ser resultatet av med en gång. Det är utrolig tillfredsstillande. Britt graj och stricker. Jag har brodat något buddhet. Men det handlar ju om faktiskt den tillfredsstilsen av att detta har jag gjort brugt lång tid på. Jag kan se resultat nu har kommit långt. Jag har faktiskt fått produkten rosa eller klart. För det är ju arbet som pågår över år. Och jag tror att detta med deltid, har vi alltså haft höjt dagsorden nästan trädgården. Appavdeling för att utveckla kompetensen och brukt folk riktigt. Det är ett kontinuerligt arbet som man aldrig blir förme. därför går du ha någon såna säglig och känna att det är syrkligt stövsugan det sprutar ut snart, det är gest!

SPEAKER_02

Det har jag gjort nog, det syns med en gång och det är ett resultat. Och har den stögan ingen mening.

SPEAKER_00

Men det är viktigt att bara hotet och icket tänke eller fokuserar helt gant får du motpiser och kan du druk ner in i.

SPEAKER_03

Ja, men samtidigt är några hållbar med allt det som du gick och tänker brukar ut på. kan du också tänka planlägg förbereda djurn och får kreativitet i huvud. Det går en lång turligt fort, ett slag och får du tanknet och dra in i en sån positiv rättning som gör att ja, detta är ju. Här är det nog idéer som vi kan dra vidare på. Här har varit ett möte någon kom och som händer det. Jag ska utforska detta lite för att kunna säga att det är en ny infållsvinkel för att komma med en ny typ momentum.

SPEAKER_00

Men du frutare i ett tolvår var det val, det var det valg färår.

SPEAKER_03

Ja, stort sett fjärr, vi hade ett lite untag grund av pandemin var den fem-treårsperioden. Men det har varit fyra år.

SPEAKER_00

Vad gjorde du förklarar vad du motivet år långt i så.

SPEAKER_03

Det är ju. Kämpegöj. Ja. Det är köpegöj. Det är alltså det att till utveckling. Det att taffavtalet, bedra lön, arbetsstidsordningar, det att till lovändringar arbetsfältet. Det och i patsarbad med fler får till nya avtal om olika ting. Det är några 400 nästan 20 000 medlemmar i olika branscher är ett mångfald du möter och mycket utroligt fänke folk. Som ger motivation. Och det är virkligt spännande. Och är det någon saker som man tänker nice och servon given i bovet och är det onligt trast i perioder och ser positivt och blir du utroligt inspirerad av det glaven. Och är du bygger, detta med att ha det går lager runt som gör att en förträtting och som är grundstammen i organisationen.

SPEAKER_00

Men vår jobbar du för att ting till att matermen och allt där mot virka. Och du förklar att du kommer i flyta och bägre ochnon brukar.

SPEAKER_03

Ja, det är ju förgån att möte med mänskliga. Mötter till lokala tillsvalten, bränner för jobben allvare arbetsplatsbesökna. Får glöd för jobben. Nu måste du komma här och höra vad vi har fått till. Innovation i offentlig sektorn högt plan med läsi vad vi har funnits lösningar något jobb vi heller den mått och sen får den måten. Nu har vi fått utveckla en ny teknisk dubedingst som vi kan ha saltbilden. träffar vi och det här saltet ska vara det, för att vi idag brukar salt, som egentligen bara är ödlägger miljö och mittarter och prater och vidare. Men får det till. Här har vi haft till egen regi. Vi har ett eget värst, vi har ett tajnebrett. Folk som jobbar i avdelningen har en god idé. Sätt sig tajbrettet. Och får god lösningar som får nu kostnaderna sparar miljö och inte minst sikrer att folk gick detta grott. Och är ju folk otroligt deikerade och blir du inspirerat när du ser de som ser att det är ineffektivt i offentliga sektor och det är gösket. Ta det en tur och ser vad som faktiskt sker.

SPEAKER_02

Ja, eller det som faktiskt är golvet och kommer med projektet. att inte ska komma ovanifrån.

SPEAKER_03

Och sjukus med Arbad och inkludering, och boran det brukar olika avdelningar ett upp till att främma lösningar inom för psykisk hälse för exempel. Vad vitt är mycket för en folk?

SPEAKER_02

Jag synt projektet som verkligen har gitt effekt. Det är det som har kommit från av den sat. Och i kommit från avdelningsledare eller direkt. Eller från hälsosröst.

SPEAKER_03

Eller hälsar det driver smy utvecklingsarbet golfplanen. Och som har varit effekt och som löser problemer. Att höra folk sitter och beskriver Dista-projektet. Och med stor entusiasm. Det gör jag. I energi. Det är i energi.

SPEAKER_00

Jag har för det inte riktigt säga det du husket bäst vad du har fått du och delag i dina perioder.

SPEAKER_03

Deltidsdomen. Nu kommer den europeisk nivå som gåter gör på. Men vi har också fått förstärka låver detta med lönsturri. Arbastaker som ike får lönna som det ska. Och där vi är med avlägg kan det också dömes politem är avbötstaker som eventuellt försvinner sig av losser på.

SPEAKER_00

Men vad det är lönstur.

SPEAKER_03

Om vid sikt du får utbetara tilllägghet du ska ha, fler pengar. Det är många som mycket sätter av fler pengar hos pension. Eller i betaler årtid.

SPEAKER_02

Det är minibankontraktna som jag har hört om någon nyligen. Det var speciellt. Det är ofta utlandska arbetstagare som kommer via Byrå. Som dag får lön. Och man möter sin arbetsgivor dag via byrå i minibaken. Och tar ut mådierna och i tillbaka till aristologi. Ja, eller avgift.

SPEAKER_03

Det är gott nett. Och det är ju. att vi det är en del av det vi har hoppat sig att jobba med. Det är att också i der sektor kan an typ av behandling än det kommer gälla i konkurrenser för välfärdstjänsna har också varit en otrolig viktig sak. För det är att det blir social doming innan för det fält också. det har ju varit vack väldigt många områden. Men jag tror nog deltidsarbad. Det är en av det viktigaste sägran vi har haft och har vi säljade iko-programen ständiga saken där arbetstakare var om klassificerat till privat näringslivs- alltså enkelt personföretag var ständig, ledig först och ständig och mycket behandlades som arbetstagare. det var eget ansvar alltså. Jobbar ju nästan 20 dagen i streck. Det var förratat allt av sociala rättigheter vis man saker och fagliga rättiger. Arbetskordningar, årtid, feder pengar, och pension ruke. Vad det så, hade du framåt skaffar vi kör och betal vid kanske. Detta var varje arbetsplats. Detta var en helt ordinär arbetsplats arbetar för båg och karakter eller ett projekt. Detta var ved varna jobb som gick dag eller dag, året år. Den får 250 medlemmar. Men det är ju svara branscher. Och var välsisten hos refusion förstände och plötts andra sällskaper år 250 miljoner. Detta pengar som vi fick tillbaka. det är var en ganska häftig säger. Men det tog tid detta var enaste sajt, vi varnt mått i en ny rättsinstans och någon och blev det prövd för höstret. Och det är klart, det att ha en organisation i ryggen som även eller har pengar. För det var ju ett utlägg många miljoner. Men det fick vi och tillbaka. Men det är också gitt för enkelt människor eller kanske små förbröm och klarar och ta stora kostnader. Eller risikerade den stora kostnaden.

SPEAKER_00

Jag får ju jag skulle spurra från ändå något här. Men det är aldrig lovverken och regna något det vi har fått plats. Är en dels fagföreningen är lika relevant idag.

SPEAKER_02

Ja, vi ser nästan ända mer. Man kan följa upp med ett motspår det. Man ser ju, eller jag har inte tal det, men därför är ser jag att fagföreningsgrad. Det vi att gjort med. Vur är viktigt att man är medlem i en fagförening.

SPEAKER_03

För det första är det att ha. Det är att du blir i varet vis du lider uret jobben misterjobben uretmässigt. Vissa är usökliga uppsigelse, vil sikt du får lön där du ska ha, vil se fel pengar blir utbet. All det inget som är ett sikkerhetsnätförda. Det tilläckte fagliga föräldskapet. Det är att du blir förhandlar lön för dig. Det är vanskligt att stå med Luan och lina och se att du chef syns att jag får sen med det lön. En att det är ett kollektiv som förhandler vagna av. Och har du kommit i vanskligheter har du alltså ett juridiskt apparat med rådivare eller se något sist med advokater som kan köra saker där och ta saker. Det är den ständiga saken. Glittande exempel att vi hade alltså brukta någon tid tal som ioner den saken, den kom tillbaka igen, för det är väl van sakna. Men det kan du ta aligne. Med stor grad av deltid. vill du också makta ligga arbetsgivet sida. Du är avging av får mer vakter för att kunna betara det här. måste du tillposta när vi är lite uppserrat. Nej, det kan jag. Eller nej, det har du rätt att bema mig om du med vakter. Och du har där den tillligtsvaltig. Som går i och ser att vet vad detta är helt irrelevant här är sådana och sånt det ska vara. Hur har jobbat här många gånger att det ickerpostidag. Du har ingen rätt till att göra det. Det är ett sikkerhetsnät rätt och slätt. Organisationsgraden går ned men antal medlemmar går upp. Men arbetsstycken är större. det är liksom det som är missmärchen. Men vi har också fler som jobbar i mer u organiserade branscher. Det är också en skilde till social doming och ett useriöst arbetsliv. Därför är det viktigt att vi både får en hög organisationsgrad arbetstaker sedan också arbetsgivet sedan. För det är mycket enklare att hantera en del av dessa utförringar. Som trädde personer, än att du är det individuellt kör. Det är vanskligare. jag tänker att det är en vin vin. Vi har en god tradition i Norge med ett gott trebart samarbete. Det är en dialog baserad utveckling mellan arbetstakersiga och arbetsgivare och myndigheterna. Det trängar vi att upp organisationsgraden. det är fler som tar del netto i det föräldskapet med att kunna bygga ett solidt samfund. Den erfaringen som organisationer har, både arbetsgivet. och arbetstakar i detta för att samarbete. Det är en otroligt viktig insikt och kunskap som bringes till myndigheterna genom den här dialogen för att finna god lösningar. Jag tror vi har aldrig slutet och tänka att det tänka att det här gammal dox. Det är fundament av varför är vi är några för att vi är dialogbået, hög grad av tillskap om varandra och stor varandra.

SPEAKER_02

Jag tror många gräntligt historien. För när jag snack med många smikka medlemmar är det väldigt många som är i tarriffavtalarna som vi nästan har fritt och tror är lovakt. Det är också. jag tror vi har en upplysningsbehovet speciellt av det nybadstakarna som mycket helt vet. Vådan det här har kommit att bli som det är, och var nyerna det träppar samarbet där. Det är ju långt här fram. Vi hade vänstarsaga som största arbetslagen i norsk historia och det är där så.

SPEAKER_00

Det var start och tre parbade, för något är bärkligt och förså.

SPEAKER_03

Nej, nej.

SPEAKER_00

Ja, det ser var det. Det var helt roligt.

SPEAKER_02

Men bara det att avverket är 40% av till samma standarden. Det är kämpt man som mycket vet. är många som säger att jag kan mellan visa får beforna här.

SPEAKER_03

Du får skikri huset och det är bränt. Nej, detta är en ingång och det har vi också med styrke till förhandlingsstyrke till det som ska förhandla. därför är det viktiga att det är både kvalitetsfördelning, men kvantitet också bidrar till styrke alla sira bor.

SPEAKER_02

Jag har ju fått den här förgföreningsstillörhetningen med Morsmälka. Mamma har jag varit i fagförbund i alor. Jag tror nästan dag igen cirplans, vilka se om att de passa att du får mälta in.

SPEAKER_03

Men det var ju sådana. bynte du en arbetsplats till tid. fick du enkelt medlemsboka i honom och ser att här den här process. Vi har ågås.

SPEAKER_02

är man det. Nu sen var du inte byggen maskin ursprätt. först förstår du medlemskap i teknet.

SPEAKER_03

Ja, det är alltså viktigt att det blir ornö sakerna. Det är den mån. Vi har klart att utveckla samfunna för fälsk förståelse av ett problem. Det finner lösningar problem i förleskap. Det är det som bidrar till utveckling. Jag tänker att vi har både lokalt och nationalt nivå. Egentligen och minne varandra varien av det samarbete. Vi är hellig att vi bor i ett område där nu är gränn med en också lång och stolt industrihistoria och som också bidrar till att skapa arbetsplatser särskilt i industrin, men också sikrar att vi har godskolor, välfärtsordningar, välfärdstjänster som igen bidrar till den här växleffekten mellom privat och offentlig sektor. att det är, vi har inte haft en god industri heller. Vi ser, vi har haft godskolor som utarna fargfolk. Och därmed detta hänger här.

SPEAKER_00

Och får man växelvitning och har du näring och har industrin skulle påverka att du får bredet finnas. vi visst industrin och var det betyd för allt andra. Det är klart att det ser riktigt.

SPEAKER_03

Nej, och omvänt. Och hade vi också haft godkåliveret i industrin, den har också haft lidd under det. Och får vi också se att industrin får nok kraft att vi bevarar. Selom det ika direkt för. Det är en del av fakföreningsarbetet idag. Det är sikrada arbetsplasser i alla sektorer. För det är ju samspille som betyder nog. Dag ska vi igenom ett gröntskifte måste vi också ha ränt kraft till industrin till förutsikbarhet både leveranser och andra materia pris. att man kan fortsätta. Det otroligt stå historia som vi har i regionen.

SPEAKER_00

Det är väldigt bra avrudning det och avslutet med återhåll industri. Det är några skurgård.

SPEAKER_02

Allt vara fort.

SPEAKER_00

För du kun trått väldigt länge sedan blir nu daglig och ut inför förlamning.

SPEAKER_02

Ja, jag är väldigt nu vem är du egentligen som bakfassad. Jag är snackar väldigt mycket om roll och professioner och arbet.

SPEAKER_03

Nu har vi sänkt väldigt lite ganska vanlig mänskligt. Jag är lite engagerat. Har väldigt gott temperam. Men likading sker. Har du hobby och sånt som du driver att hobby är stort sett honom politik.

SPEAKER_02

Det är gott och kunna kombinera båda jobb.

SPEAKER_03

Ja, alltså jag har. Jag sitter i byst för arbetspartiet påskrun. Jag har haft en stor gläddag och ledare och är i processen med partiprogram. det är också spännande och varit tett att kunna samfunsutveckling. Är viktig och jag tänker också att den största vi måste sikra är att vi får fler till att delta i båda arbetsliv och samfunsliv. Och att vi fortsätter att bygga både godal samfund men också god nationalpolitik som att fler kan delta i det väldigt goda föräldskaper som arbetsplasser är. Och ska vi sälja följa i vardag och mycket kan det. Men det är långt fler som har resurser som vi tränger. Och är det nog den här manfåla i föräldskapen som också vill detta vill bidra till att vi också blir ett bäddare samfall.

SPEAKER_02

Jag tror du kommer inte vara lika i alla framande 50 år.

SPEAKER_03

Ja, ska du också vara dom för att det är önga som ska in och ovt. Jag tänker att den ska också ridde väj att det nya generationer kommer in. tänker jag att jag syns där att vi slipper att ha ansvar också för storeting. Men kan jag vara med. Nu är det många som har hajat mig. Nu ska jag varit med och häja andra läration. Ja, vi har gått hoppas i lärdomäst och kan jag bidra till att slutare och lokalt. Jag har haft en otrolig chans till att lov att delta och göra det jag har gjort. Nu har jag också energi och heldigvis ända till att kunna vara med och höja om det fram. För det är otroligt viktigt att vi gör.

SPEAKER_02

Du har kanske en familj vänare som är sedan lite mer dag.

SPEAKER_03

Ja, det är där och det är det som har dejligt att slippa penlen efter 20 år är det gott att kunna vara hämme. Och varje hem hos mamn. Att vi kan göra något samma i långt större grad än det vi har gjort till det. Och har jag tjubarnbarn som är hygliga och sägem. tio den går och vänner. jag är plus politiken och ett par andra styr jag har. Nej, det har jag. Men jag syns och i det är speciellt inspirerande och ikonåare. det är gott och varre i varta och jag ju se att det är första månet var gott förbrett, men jag stavnar folket och koko och det där som gånger bara möte jobb. Eller enkelt för möte jobben är det och drivet. Och mass för inka folk som du möter och som jobbar fördra för att förbundets politik ska kunna både syns och genomslag. Det har ju varit en inspiration i många år. Jag är ju taknämlig för att jag har fått loft det, har fått den till och ska jag lov det. Det var fantastisk privileg.

SPEAKER_02

Vi har ju en serie. Vår gäst föråt är ställningen nästemag. vi hade ju stod här för. Hur ville gärna ha en bokanbefaling.

SPEAKER_03

Ja. Den boken som har gjort mest intryck mig. I nurig är bokad Cortanwright. Om Polisin och Israel. Avort svik. Den se att det är dypesbord.

SPEAKER_02

ska du låta nästa gest, den spersem. Nu får jag vid. du är brind, det kan vara snabbt.

SPEAKER_03

Det var ju bara så. Har du var det att reducera ditt eget igrönde förbruk? Vill sevå gränsag? Är det färder? Är det biltrafik? El är det googlesök.

SPEAKER_02

Jag reducerade klimafotrikt. Spännande.

SPEAKER_00

Bra.

SPEAKER_02

Kanske du lägger det. Har du varit i breckfullfrubben som barn? Nej, det var jag. Det var ju väldigt populär.

SPEAKER_03

Det var det? Jag var lite förstord ja var med där. Men jag får sit som bara fått diva böcker om breck. Nej, men är vi av.

SPEAKER_00

Det var det. Tusin tak. Det var kämpran.