Hjælp, er vi voksne?
“Hjælp, er vi voksne?” er en ærlig og lidt selvironisk podcast om officielt at være voksen – uden helt at føle sig som det. Lea og Signe taler om arbejdsløshed, fremtidsdrømme og venskaber. Hver uge stiller de sig selv spørgsmålet: Er vi helt voksne nu?
Hjælp, er vi voksne?
Episode 9: For meget eller for lidt?
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
I denne episode dykker vi ned i følelsen af enten at være “for meget” eller “for lidt”. Vi taler om de situationer, hvor vi holder igen for ikke at fylde for meget, og de øjeblikke hvor vi tvivler på, om vi overhovedet fylder nok.
Det bliver en ærlig snak om Lea, der hader at blive tysset på og Signe, der får afvide, at hun stiller for mange spørgsmål.
Husk, at I altid er velkomne til at sende os ris, ros eller ideer. Enten på vores SoMe eller på mail: Hejervivoksne@gmail.com
Hej og velkommen til Hjælp er vi voksne. En podcast, hvor vi taler om at være i tværende, og egentlig være voksne, men ikke følelse af voksne.
SPEAKER_01Her prøver vi at naviger i bæspennet mellem barn og voksne. Fordi hvornår er man rigtig voksne. Er det en følelse eller rammer man automatisk i stat, når man når en bestemt ander.
SPEAKER_00Vi er begge arbejdsløse, lidt navkring fremtiden og konstant i tvivl om, om vi bør en forms plan eller bare husk at få købantpaper.
SPEAKER_01Hver uge tager vi et emne op, stiller hinanden de spørgsmål, vi måske ikke helt så at sige højt, og spørger os selv, er vi voksne.
SPEAKER_00Mit navn er Lea Johan, og mit navn er Sine Randløv. Og du lytter til hjælp af vi voksne.
unknownHej.
SPEAKER_01Og god formiddag.
SPEAKER_00Ja, god formæg.
SPEAKER_01Jeg var jo lidt for sænk. Det er sådan lidt over det. Det var ikke at gøre.
SPEAKER_00Du kommer ikke mere for sent end du plejer, hvilket er det. Og det hårdt stå op. Det er ikke næm.
SPEAKER_01Såfølgere, hvis jeg får et job, så møde jeg altid til din.
SPEAKER_00Du har jo en ting med i dag, som jeg skal ved voksenskaler. Det er en tilbagefendig, vi har i hver episode, så skæftes vi mere og en ting. Og i dag er det sådan.
SPEAKER_01I dag er det min tur.
SPEAKER_00Hvad?
SPEAKER_01Jeg har en bog med.
SPEAKER_00Jeg kan allerede se, hvordan for en både. Jeg elsker Hongegames, og har fået mig med på biljen.
SPEAKER_01Ja med på vognen. Fordi du skærer godt til mig. Nu har jeg lige lavet den her film, og nu er den flækket på TV2. Så i går, at Thomas kom, så vi lige den sidste. Og jeg kan jo ikke. Jeg glæder mig så meget til november, hvor der kommer en ny. Det er bare skørt.
SPEAKER_00Jeg er begyndt at glæde mig virkelig meget til at skille på grafen.
SPEAKER_01Ja, det er godt. Jeg har glad for, at jeg får det med på vogen. Fori lige så stor ergens fan, som du er, lige så stor hungergames fan af jeg. Så jeg har lige haft en hegames periode, og har lige læst den her. Og jeg har lige fået en beskid af med to på biblioteket. Fedt.
SPEAKER_00Hvilket nummer i serien af den der bog?
SPEAKER_01Nummer et.
SPEAKER_00Okay, det er det et eller andet? Ja. Har du læst dem i ukronologisk rækkefølge? Nej. Men du har da læst de andre.
SPEAKER_01Ja, men for mange år siden. Nu læser jeg mig igen.
SPEAKER_00På den måde?
SPEAKER_01Ja.
SPEAKER_00Okay.
SPEAKER_01Fori, jeg har jo glemt, altså, jeg var jo 12 gange læste.
SPEAKER_00Og meget afgere den der fra filmen.
SPEAKER_01Bundet her.
SPEAKER_00Du er sådan en tygst.
SPEAKER_01Og jeg bøde altid bedre.
SPEAKER_00Ja.
SPEAKER_01Men Hunger Games, er jo bare fucking god.
SPEAKER_00Den har det.
SPEAKER_01Den er virkelig god.
SPEAKER_00Jeg har set den parge siden, jeg har lyst til at se den igen. Fordi den er virkelig.
SPEAKER_01Det er helt sikkert den beding.
SPEAKER_00Den rammer bare sådan en softsport.
SPEAKER_01Der er bare det hele.
SPEAKER_00Hvad er din ølingssen i bogen?
SPEAKER_01Det ved jeg faktisk ikke. Men det jeg gør klig med bogen. Det er der mange flere detaljer med. Altså fx, så er der en karakter med som ikke er i film. Hartet. Hv er det? For eksempel den der både, hun får med Mockingjæs symbolet. Det får hun faktisk af på mærkeens dat. Og i film der køber hun bare lige. Det er nemmer.
SPEAKER_00Nej, så meget nemmer. Og det skulle ikke.
SPEAKER_01Så du ved der bare komt nogle ting fra i filmen, som giver bedre mening, hvis man har læst bogen. Ja.
SPEAKER_00Jeg er jo tænken, jeg læser. Jeg læser ikke. Men det der giver mig lyst til at læse bogen, jeg ved bare, og jeg ved ikke, jeg overgrefer.
SPEAKER_01Nej, men de sker at læse. Det er så godt.
SPEAKER_00Det læse hæst. Altså på voksneskærer, det er jo. Fordi jeg ikke læser, ser jeg det som voksne at læse. Men jeg ved, altså, jeg har læst jo mange bøger da jeg var barn, og kunne rigtig godt lide det. Så på den måde, også fordi det er Hunger Games. Altså, det er jo en teambog.
SPEAKER_01Det er jo ikke en voksne bog.
SPEAKER_00Og alle de der, vi har skrevet så lidt i mass, vi ikke har set film. Så jeg skrev lidt frem og tilbage omkring den der love triangler, som der er mellem katse, pita og gæle. Og gale. Og den af teenægere føles den der triangel bare meget mere intens og vigtig og sådan.
SPEAKER_01Og nu er det faktisk det mest lige i, man da sådan for ikke gæld. Eller så har jeg det i hvert fald. Peace all the way. Jeg ikke huske den gange, jeg var lige afsbørerne første gang. Jeg havde en god vind den gang, og vi har brugt frikvarter på diskutere Hunger Games. Og så. Dengang, der var jeg 100% på team kæled. Nej, det er. Jeg synes bare, han var meget sådan. Hvorfor mandemand og meget sådan nice og meget sådan. Og det synes jeg, det var mega særligt og sådan. Han kunne bare alt muligt.
SPEAKER_00Det er den mest liglige karakterer.
SPEAKER_01Flere det selv her i bogen. Det er jo også rigtigt. Men i dag er jeg også meget mere på teamer. Men det der jo også er, det, at man ser bøgerne fra kattens synsvinkel, point af view. Så det er jo også det der med, når man er barn, så tror man bare blindt på hende. Og nu kan man ligesom se nogle andre ting.
SPEAKER_00Den her svær og på, synes jeg. Fordi det er jo noget, du har godt har kun lige siden du var barn. Det er stadig sådan en barlig ting, du har midter ind i voksne vid. Men det er også.
SPEAKER_01Det er også det, fordi det er jo ikke en børnebog det her. De dræber jo hinanden. Jeg har nu.
SPEAKER_00Det er jo noget teenager og elker. Jeg tror, jeg er det seks. Ja, sådan en god møde.
SPEAKER_01Det er jo det jeg flag i det.
SPEAKER_00Jeg har været med på.
SPEAKER_01For sex her. Elet handler lige så om det her med, at man er for meget eller for lidt. Fordi vi er begge to kvinder i me. Eller jeg ved, at jeg stældde i det er. Det var jeg. Men der er man jo meget, at man får meget videre, hvordan man skal opføre sig fra omverden. Og man skal være på en bestemt måde, at man skal passe i nogle samfundsnummer.
SPEAKER_00Men jeg synes, jeg tænker især også på da, jeg var barn. Det der med at være for meget. Jeg tror, jeg var lidt bare. Der var lidt for meget for meget nogle gange. Met dramatisk den måde.
SPEAKER_01Så i dag har vi, at man er for meget eller for lidt med. Hvor vi sådan skal prøve at snakke lidt om det der med sådan, hvad er det egentlig at være for meget, eller hvad er det at være for lidt, og hvordan påvirker det også? Så that's our topic for today. Er der nogle situationer, eller i hvilke situationer føler du dig særligt for meget?
SPEAKER_00For eksempel hvis jeg har drukket meget, så tror jeg godt, at jeg kan føle, at jeg er for meget. Og det er fuld eller. Og vi sidder i en stor forsamling. Så kan jeg godt få lidt ondig mærke og prøve at nedtone af mig selv. Og så bliver jeg bare lige bitte. Det er ikke særlig nice. Hvorfor er jeg ikke mere, for jeg ved, jeg er mere, men jeg har ikke et eller andet behov for at tone det ned, fordi man ikke vil være, eller jeg vil ikke være for meget. Selvom på en måde vil jeg jo gerne. Og jeg synes, at dem, der bare fylder rummet og indtager rummet, synes jeg er de særlig mennesker i hele verden. Tidspunkter, hvor jeg ellers kan føle, at jeg er for meget. Jeg har meget stærke holdninger om forskellige ting specifikt mærkelige ting, fx martsundløb har en meget specifik holdning til. Og så kan jeg da godt nogle gange, hvis jeg kommer til at snakke om det, føler jeg lidt for meget. Og jeg ved godt, det er en overdrevet holdning, og et.
SPEAKER_01Så du kan godt følge nogle gange lidt for meget op i ting.
SPEAKER_00Ja, og jeg har lidt for stærk holdning. Og jeg holder, jeg er lidt for meget i min holdning, og ikke afvir fra den, for det har ikke lyst til. Så på den måde sådan holdningsbaseret kan jeg også godt føle, nu er lige lidt for meget en drama queen, Aish.
SPEAKER_01Det der med, når du siger, at hvis du nu er fuld, at du så godt kan føler for meget. Det er meget sjovt, fordi vi har drukket mange. Jeg har dukket mange. Du har drukket mange priser. Jeg synes aldrig, at du er den der mest fuldler.
SPEAKER_00Nej, det er jeg heller ikke. Men jeg kan godt. Jeg ved ikke, jeg sidder med en følelse af, jeg har lyst til godt det her. Det her med jeg godt, fordi jeg er bange for meget sådan. Man ligger sådan lidt lov på sig selv. Eller det tror jeg i hvert fald, jeg gør. Og så bliver du for lidt. Og så bliver jeg for lidt. Men jeg tror også, det kommer en sådan opvæst i, hvor man kommer fra. For eksempel den kan jeg varn. Der var ikke bange for at være for meget. Altså jeg taget i psychologisk have med min klasse og haft beloner på.
SPEAKER_01Men du gerne flyve væk eller.
SPEAKER_00Jeg har bare en obsession om at lave tøj ud af mærkelige ting. Ud af tørklæde og alt sådan. Det er jo altså lidt for meget. Det er lidt mærkeligt. Dengang var det slet ikke et problem. Men jeg tror bare, det er blevet pointeret så meget. Det er ikke fordi, jeg peger fingre af nogen, og siger, det er det her skyld. Men jeg tror bare, hvis man er et barn, der har vokset op, som har været meget uende og været lidt for meget lidt for flagrne her, så har man også fået at vide mange gange. Jeg laver jo ton lige da selv. Og så sidder det bare i en sådan en baggange. Nu skal du også passe på, at du ikke bliver for meget eller for højtende. Så det der med at blive tyset på, jeg hader det. Det kan jeg. Lade være med tys på mig. Du skal ikke tysk på mig. Det er der vi heller ikke nogen, der nu af. Da vi gik på studiet i. Nu hænger jeg ikke noget ud.
SPEAKER_01Men vi var også overhundrede på det studie.
SPEAKER_00Der var en anden elev, som tysede på mig, fordi jeg var ved at forklare en anden klassekammerat, hvad det, vi lavede handlede om, fordi han ikke forstået det. Og så gør han sådan her i mit andet.
unknownSh.
SPEAKER_00Og jeg var sådan, jeg har lige været forklaring. Og tim var ikke sådan, vi har lige haft en lille pause, der var rigtig mange pauser. Og undervisningen var en gange begyndt endnu. Så han skulle lige til at starte, så jeg var sådan. Næsten dag, vi plæder sidde på bord med den her person, og jeg kunne ikke lige personen i forvejen, så næsten dag skrift jeg så bor, for jeg var sådan, det der for meget. Og jeg skal lige ved, hvem det er sen her.
SPEAKER_01Jeg så lidt så sygt under lidt.
SPEAKER_00Det er så undervis. Jeg er blevet tyset på som voksen, men det der med. Jeg tænker tit på, hvor mange, jeg er blevet tyset på som barn sådan den der slyd. Men jeg var også larmende. Og jeg snakkede måske også i munden på underviseren nogle gange, så jeg kan godt forstå. Så fordi jeg skal underviser Ty, men det er sådan en træls følelse. Ja, det tror jeg ikke godt. Det er faktisk også mit spørgsmål. Og lov føler du der for meget.
SPEAKER_01Det er særligt, når jeg møder nye mennesker, faktisk. Fordi, at når jeg møder nye mennesker, så arbejder min hjerne på overtryk på så at finde noget, vi kan være fælles om. Og når man er fælles om noget, så er det nemmere at blive sådan vinder nagtigt, ikke. Og så kommer jeg til at stille rigtig mange spørgsmål. Jeg stiller jo rigtig mange spørger.
SPEAKER_00Men føler du, at det, at du stiller mange spørgsmål, er at være for meget?
SPEAKER_01Nogle gange. Men det er mere, altså, for jeg har fået vid op, du stiller jo nok mange spørgsmål. Men det er jo også det der med, hvis nu man sidder til et eller andet et brylop, af en konfirmation, eller en føshed med folk, man ikke kender så godt. Og så er der nogle mennesker, der er virkelig gode til at bare sidde i sådan en stilhed. Og det er ikke mig. Det er jeg virkelig dårligt til.
SPEAKER_00Sådan god gange og ikke har stillhed.
SPEAKER_01Og jeg bliver bare ved. Jeg bliver ved, fordi jeg er simpelthen ikke bare. Jeg kan ikke kæft, der bare sidde stille. Altså det kan jeg bare ikke. Så jeg bliver bare ved, og hvis de så er virkelig dårlig. Og nu kan jeg lige sige, det er ikke mig, det er jeg, der er noget gald med. Det er. Svar på spørgsmål, spørg på spørgsmål og spørg mig lige gentakt.
SPEAKER_00Det stedet for der ikke at spørg igen.
SPEAKER_01Ja. Certa. Så sidder man bare der, og man prøver så hårdt. Man prøver hele dagen, og der kommer bare ingenting igen. Ja, det er trolds. Ja, det er så trods, og så dårligt i det. Så der kan jeg godt føle, jeg bliver lidt for meget, fordi jeg prøver for hårdt. Ja. Gænde mening?
SPEAKER_00Ja, det gør det. Men altså, når du får at vide, du stiller godt nok mange spørgsmål. Hvad gør det sådan lidt?
SPEAKER_01Det gør jeg ked af det, faktisk. Fordi så bliver det sådan, det ved ikke, at det ser jeg meget personligt, fordi det er en meget stor del af mig at stille mange spørgsmål. Det er sådan, jeg er som menneske. Har du tit det at vide? Ej, jeg har fået det vide et par gange. Ja hvem? Det er sådan random mennesker også. Det er da virkelig uhøflig. Men det er jo fordi, det synes, det er jo hyggeligt, jeg bliver ved med at spørge.
SPEAKER_00Men isærsen af at være menneske, og at møde nye mennesker er jo at stille spørgsmål.
SPEAKER_01Og det er også det, fordi så føler jeg, at jeg bliver misforstået. Fori jeg stiller jo egentlig bare spørgsmål, fordi jeg er oprigtig interesseret i folk. Men det bliver ikke sådan taget til, det bliver mere set som en dårlig ting. Det er jo unødligt. Ja, det er det.
SPEAKER_00Jeg elsker at få stille spørgsmål.
SPEAKER_01Det er derfor, vi passet så godt.
SPEAKER_00Spørg med alting. Jeg skal nok bare.
SPEAKER_01Det er også det. Og jeg er jo bare en, der spørger meget. Og alt. Og det kan være, mu liv. Men det er især, når der ikke bliver sådan et spurgt tilbage, at det bliver rigtig underlig dynamik. Og så er det bare mig, der sidder og stiller spørgsmål.
SPEAKER_00De der mennesker, der bare svarer i et ord på et langt spørgsmål, så sidder de bare kigger sådan på en afvendingen. Og det kan ikke sådan, jeg kan ikke ord på dansk. Med laboratory kan ikke sådan.
SPEAKER_01Nej, jeg sådan videre forklare.
SPEAKER_00Nej, hvis jeg spørger dig: Hvad arbejder du med? Jamen jeg er skolelær? Så kommer der ikke mere. Nej. Okay, hvor du skolet med, hvilken årgange. Hvor langt det i det? Kom nu. Kom nu, det. Kom med noget, jeg kan bruge.
SPEAKER_01Det synes jeg også, det er det værste. Det er nu lige det værste.
SPEAKER_00Jeg ved ikke, hvorfor folk gør det.
SPEAKER_01Nej. Og jeg ikke nog, at jeg bare kunne være sådan en der bare kunne holde min kæft. Og så sidder jeg Thomas, og så bare søde og snakke med ham. Men sådan er jeg bare ikke.
SPEAKER_00Det er også bare kedeligt, at snakker med Thomas værde i også.
SPEAKER_01Jeg vil gerne høre, hvem er det her til bort møde, men det er bare virkelig svært, når der ikke bliver givet noget. Det kan jeg lige sige. Det er ikke mig. Det er. Men jeg tager det personligt. Hvordan er du for meget? Eller hvordan er du for lidt?
SPEAKER_00Hvis vi skal tage det her med at være for lidt. Så er det jo bare. Så tror jeg også, at jeg kan blive. Hvis du spørger mig om noget, så skal jeg nok snakke. Så jeg bliver glet noget at spørge mig om noget. Men jeg kan da godt se en samkomst og er sådan. Hvad skal jeg spørge de her mennesker op? Så jeg udviget af selv. Hvis jeg ikke kender dem, så ved jeg ikke lige, hvordan skal jeg spørge på. Og også hvis der sidder mange. Hvem skal jeg spørge om noget. Føler de andre så uden for, hvis jeg ikke spørg om noget. Det er sådan noget mærkelig noget, så kan jeg godt følge mig for lidt. Det der med at føle sig for lidt. Det kan jo også afspejle sig i en hverdag. Sådan, at man er for lidt over for sine mennesker, man er for lidt over for sin kæreste, man er for lidt over for sine søstre og sådan ting. Jeg har sådan noget, hvis jeg nu ikke får ringet til mine bedsteforældre, så kan da også føle, at jeg er lidt for lidt. Hvad skal man sige banegarn over for mine bedstefældre, eller lidt for lidt datover. Og jeg snakker faktisk ret meget med mine forældre, synes jeg.
SPEAKER_01Men du har nogle krav i dit hård, du ikke opfylder, hvis ikke du gør de der ting.
SPEAKER_00Det er præcis sådan og det er da ikke, fordi jeg ringer mega meget, eller besøger mine bedstefældre mega meget. Og så kan jeg godt. Jeg er så dårligt, at det her. Jeg har så dårligt til at få ringet til folk. Og mine vinder. Jeg er aldrig den, der skal først. Jeg har vinegrupper, hvor jeg ikke skriver med nog med fælles agtigt. Fordi jeg er så purant til at skrive folk. Det skal være meget begænder over jeg skal.
SPEAKER_01Og hun skriver rigtig meget til mig.
SPEAKER_00Andre mennesker. Jeg er så dårligt til det. Så kan jeg godt føle, at jeg er lidt for lidt i mitskab lidt for lidt til stede. Sådan er jeg ikke lige. Så jeg prøver at huske mig selv på, hvis jeg har en venner gruppe, hvor vi er 6 piger. Hvis de fortæller et eller andet, de skal de kommende dage. Det er andet vigtigt, så skriver jeg til dem på dagen eller dagen efter. Det betyder meget. Hvordan gik det lige? Og jeg er jo nysg. Jeg glemmer det bare. Jeg prøvede sådan.
SPEAKER_01Du må skrive det ned i kvillen.
SPEAKER_00Ræng, Prime. Jeg husker lige, hvordan det ikke er synt.
SPEAKER_01Jeg synes, dengang, vi tog mødt i den på uni. Men jeg synes faktisk, det var lidt stille.
SPEAKER_00Ja. Jeg var så nervøs. Der var så mange mennesker. Og problem er, at jeg kan ikke huske nogen navn. Første dag, jeg tror, vi er på une, så tager vi om aften ud og dækker en øl på Uld Iris. Jeg kommer ikke for sæng, jeg kommer nok lige til tiden, men der sidder allerede en masse mennesker. Jeg kan ikke gent nogen af dem. Jeg står sådan midt i det hele og sådan helt blank. Også fordi jeg ikke sådan hægt mig på nogen, jeg kender ingen. Så jeg var sådan. Jeg født faktisk ikke, hvad nogen af dem her. Der er fra mit style. Det var rigtig fænge. Indergen, der kalder på mig og sådan! Det må være nogle af lige redan. Jeg bliver lidt ræde, da jeg ikke engang huske, den det var. Men sådan. Ja, jeg tror, med aldern, er jeg blevet mere sådan. Stille over for nye mennesker, fordi jeg har bange var for meget agtigt.
SPEAKER_01Det er skidet av lidt. Det er ikke sådan, det skal være.
SPEAKER_00Sådan når jeg er i relationen, sådan fx, nu tager vi udgangspunkt i min vengruppe, hvor vi er sikkspede igen. Vi har kendt hinanden i 10 år. Og der er jeg på en helt anden måde, fordi vi har kendt hinanden så langt så. De ved godt, at jeg er for meget. De er sådan det da den typisk det her ting. Sådan her holdt i følge dag. Det kan også være sådan med, hvordan man ser ud, at man er for meget. Altså, jeg havde fod over grønt ønskig på. Når fedt. Ja, virkelig flot. Fordi jeg skulle øvre mig til. Og sådan. Der var lige sådan det meget løjagtigt. Og jeg siger også nogle ting, der er for meget, for jeg ved, at de har ikke noget valg. Når andet vandet at være venner med mig. Og så, uanset hvor trochere er, eller hvor højtrobjerne er, så skal de nok være der. Det er sikker på.
SPEAKER_01Så det er sådan, at det er, fordi du er bange for at blive afvist af nye mennesker.
SPEAKER_00Det tror jeg. Jeg vil gerne passe ind, og når jeg ser på andre sådan kvinder i den sammenhæng, så er det så pæne og så ordentlig og så søde og sådan. De der mennesker, der bare kan stille lidt spørgsmål, og så kigger de bare på dig med sådan nogle helt uskyld i pæne øjne, hvor jeg sådan, wow.
SPEAKER_01Du er godt nok selv. Du bliver bare forældskær.
SPEAKER_00Men samtidig så synes jeg også, at de kvinder, der sådan tager rummet og bare er sådan fuldovern. Ganget ud agtigt. Jeg synes, det sagst det i hele verden. Det bliver også lidt, wow. Du er godt nok se.
SPEAKER_01Det er meget fascineret af mennesker.
SPEAKER_00Ja, jeg synes bare. Sådan det der sådan lidt søde usyld ved at stille hinanden lidt spørgsmål. Sådan, wow, og det der med at være, bare tage sin plads og været, wow. Så begge skal jeg fascineret af på sin måde, tror jeg, sådan, man vil gerne være pæn og ordentligt. Nu kan jeg siger jeg nogle ting, der ikke er særlig på ret, der er ikke pæn og ordentligt. Og sådan især sådan en hængspaceret ting. Jeg har bare nogle. Hvem lærte der første gang, at du var for meget. Jeg har ikke nu. Jeg har husket situationen. Jeg har jeg har været for meget. Og det sådan. Jeg har jo en specifik sådan scene i dit liv, hvor det går for der for meget.
SPEAKER_01Jamen det er gent der med at stille for mange spørg. Det er sådan, at den følelse af, at jeg er for meget. Fordi jeg ved godt, at jeg er sådan en type, der fylder meget et rum, og som snakker meget grinder meget, og går jo i et meget fagligt tøj, og ikke har nogen imod at være uenig med eller andre og sådan noget. Og det har jeg ikke et problem med. Men jeg kan godt huske, at første gang, jeg fik at vide. Jeg tror, vi var til en fest, og så fik jeg vide, at jeg var. Der var en, der har sagt, at hun synes, jeg var underlig, fordi jeg stillet sådan et spørgsmål. Underligt? Ja, eller mærkeligt eller sådan noget. Og så bliver jeg jo bare sygt kig af det, fordi jeg føler mig så misforstået. Så det er mere den måde, fordi jeg føle, at det var rettet mod mig som person. Og hvis der er nogen, der synes, jeg griner lidt for meget, eller har for meget fagligt tøj på eller sådan, det er ikke noget, jeg tager personligt, for det må ikke godt synes.
SPEAKER_00Det synes jeg, nu går jeg også i meget fagrig til det. Det synes jeg bare fedt. Og jeg går også meget i natøjset. Det synes jeg også bare fedt, når folk er sådan. Er det der nattøj her på?
SPEAKER_01Ja, men du ved det sådan noget, det tager jeg bare ikke særlig personligt. Det er fint nok, fordi sådan er jeg bare.
SPEAKER_00Vem med, du var sådan barn i folkeskolen. Føler du, at du var et mærkeligt barn?
SPEAKER_01Jeg er alle sammen mærkeligt.
SPEAKER_00Ja, men var det sådan en følelse, at du sad med sådan ud?
SPEAKER_01Ja, det tror jeg.
SPEAKER_00Ja.
SPEAKER_01Altså sådan, at jeg har følt, jeg var. Og så alligevel ikke. Jeg har virkelig også bare altid haft nogle virkelig tætte vindt. Og så har vi været lidt mærkelige sammen, tror jeg.
SPEAKER_00Og jeg haft det virkelig godt sammen. Og så følge det bare ikke mærkeligt.
SPEAKER_01For så følge som alle andre var sådan mærkelige. Men jeg har altid, og det ved jeg godt, jeg har altid været sådan en. Der har diskuteret med alle drængne, og har været meget uenige med alle sammen. Og været altid støttede alle meminger og min familie og sådan noget, hvis der var været i landet. Altså, så har jeg altid sagt fra. Og jeg har altid fået vid i skolen, at når alle sag A, så sagde jeg B. Jeg kan lige at være uen i, sådan jeg nok meget.
SPEAKER_00Det minder mig om sådan. Jeg har gået på to forskellige gymnasier. Og det første, jeg gik på, hvor jeg så er flyttet, fordi det var virkelig dårlig gymnasiet. Der følgere jeg mig virkelig også mærkelig, og der var jeg også sådan, jeg elsker, det øvne advokat. Jeg elsker at være uenig med halsen, så havde vi en eller anden diskussion i klassen omkring, der var lige udkommen den her dokumentar, 22 selv. Og alle var sådan, det er ikke okay, hvor jeg var bare sådan. Jeg synes jo ikke, man godt kan købe sig til en god karakter. Det var du den der bog, eller hvad? Nej, det var en hjemmeside, hvor man kunne købe sig til et tolvtal. Så var der sådan, han hedder Frederik Drevs. Og så var der blevet lavet sådan en dokumentar om ham. Så egentlig still lidt det her idiske spørgsmål, er det okay at købe sig til en bedre karakter, for en anden til at lave en opgave. Og staten vil så også lukkers forretning, som det jo and på handels skolet, så var der en million for retninger på skide ud af. Men det må man åbent bare ikke. For at blive en god læse, så behøver du da ikke være virkelig god virksomhedsnæk i landet. Idræt behøver du heller ikke at være fuldstændig top mester i for at blive særlig meget. Det er i virkeligheden fag. Eller det er ikke, men det er vigtigt. Jeg siger. Idræt er vigtigt. Men der er ikke, det er ikke et gangskrav til meget. Og man kan heller ikke en her.
SPEAKER_01Men det passer faktisk meget godt til mitste spørgsmål. Det er det sidste. Får jeg spørger, om det er en følelse, der kommer ind fra, eller om det er noget, du sådan har fået at vide. Det her med, at man er for meget eller fort.
SPEAKER_00Jeg tror, at det er en bland er begækker, fordi jeg har jo både fået det at vide eller sådan.
SPEAKER_01Jeg har du sådan fetet i serder at vide, du kan nok for meget lige nu.
SPEAKER_00Ja.
SPEAKER_01Det er hvilken situation.
SPEAKER_00Som barn, sådan i forhold til mine holdninger. Sådan fordi, jeg sagde mine holdning er meget højt og stod meget fast og var sådan, jeg rykker mig ikke. Var det så voksne eller hvad? Nej, nej.
SPEAKER_01Det er fordi, jeg føler, at voksne kan jeg godt finde på at sige det, men så er det bare fordi de ikke diskuterer med dem mere. Så det for det.
SPEAKER_00Det var af andre børn, for de mest eller klassikammerater har det jo været, sådan. At det var godt nok en underholdning at have, og det var godt nok lidt for meget. Sådan lige nu er godt nok lidt for meget. Også fordi, når jeg har en holdning, kan jeg godt finde på at opstille sådan nogle helt syret eksempler. Og hvad sådan, at det er okay. Og så lige sådan lære det andre, det er jo ikke muligt. Men ja, og så får man bare at vide, at det er for meget. Stop, bæs lige lidt ned, agtigt. Har du nog sådan for at vide, at du får lidt, for jeg tror aldrig, nej har heller aldrig fået, du går nok lidt for lidt. Nejgelt. Men det er fordi, vi begællisk husker meget. Jeg tror også, jeg har også haft, hvis der har været sådan sagt, at jeg svære have en samtale med.
SPEAKER_01Hvorfor?
SPEAKER_00Fordi, at imens jeg har en samtale, så kan jeg godt finde på at lidt med siden samtale, så bliver sådan lidt distraheret. Og det synes jeg har meget træskel, at jeg gør det. Jeg tror, det er noget, jeg prøver at være mere opmærksom på. Der stede i samtale i stedet for lidt med ved side, fordi du. Det er lige så det. Jeg har du nogen gjort det mindre for at pas ind. Hvad gør du?
SPEAKER_01Det var også nogle år siden nu. Men jeg ser på gymnasiet.
SPEAKER_00Ja.
SPEAKER_01Der synes jeg, at det var meget vigtigt, at jeg skulle prøve at passe ind. Jeg også nogle gange læde værd med at sige min mening fæx. Fordi jeg vidste, at det kunne være sådan noget på eller et eller andet.
SPEAKER_00It would be too much. Jeg jeg kigg i gymnasiet gik jeg meget i sådan. Sort af den tundsøj, selvom jeg i virkeligheden havde lyst til at gå i fagligt tøj og gå i nattøj. Men jeg var bare sådan, jeg turer ikke. Fordi det vil, ja. It's too much. Og det også bare det der med, jeg har farvet mit hård rødt.
SPEAKER_01Ja. Gymnasiet var bare en underlig tid, og det har jeg snakket med mange om, hvor de er enige, fordi man virkelig det sådan. Man kommer hen på en eller anden skole, og alle er helt nye og ingen kender nogen, og så skal der lave sådan et her khi på 14 dage. Og så er det bare avlig, hvis du lige skærker lidt ud. Ja. Så det ved, det er bare sådan, det var virkelig en tid, hvor jeg prøver at dæmpet for mig selv. For ikke at fylde så meget. For at passe lidt mere ind.
SPEAKER_00Dengang tror jeg, da jeg skiftet gymnasiet til mit andet gymnasie, jeg kom i virkelig god klasse, synes jeg. Altså, der var helt klart også et herki. Men vi var en ret lille klasse, og det tror jeg fungerede ret godt for mig. En lille klasse på en meget stor skole. Perfect match. Så jeg tror, for mig nedtunede jeg mere mit tøj end min personlighed.
SPEAKER_01Jeg tror, jeg følge nedtonet det hele.
SPEAKER_00Og så når du kom hjem, altså, hvilken følelse havde du så i maven?
SPEAKER_01Jeg tror bare, for mig var det bare sådan, altså, at man prøvede bare at gøre, hvad man kunne for at passe ind. Så det er først noget, jeg har tænkt over efterfølgende. At jeg måske ikke bryd mig særligt om den person, jeg var i de tre år, fordi jeg prøvede så hårdt at passe ind, at jeg ikke var true mod mig selv. Jeg var ikke sand mod dit ikke.
SPEAKER_00Nu har du fort det her med, at du sådan godt kunne sige fra over for andre. Lå du være med det i gymnasiet for at passe på dig selv? Det kan jeg jo også ondt, fordi det er jo sådan en meget, hvad skal man sige stærkt ting at gøre, og god ting at gøre. Men ja især i gymnasiet vil man jo ikke sige fra over for andre på andres vejne. Fi så ender man med selv at ryge med i faldet.
SPEAKER_01Og det er så andligt gøre, fordi det som det der med, at burde være blevet mere voksen. Men det var bare totalt børnehave forfrænge i tre år.
SPEAKER_00Det ser jo i folkeskolen, når du kommer på gymnasiet, er der ingen kærer, så er du voksen, men der er et system, der holder hånden under dig hele tiden. Du er ikke voksne der. Du fylder jo af den, mens du går på gymnasiet. Det er jo som at være nølår igen. Du er et nulår i voksne liv.
SPEAKER_01Men også det der med, at man bliver mere sådan opmærksom på, hvem man er, og hvad man skal gøre for at passe ind. Man er meget self-conscious. Det var jeg i hvert fald på gymnasiet. Fori i sådan sin folkeskolid har man altid kendt lidt de samme mennesker og haft de samme venner og sådan noget. Så hvis man lige pludselig begynder at gå min Lys og, så gjorde det ikke så meget nærligt. Men når man så kommer på gymnasiet, så skal man virkelig bare. Du kigger bare på et rum, og så finder det jeg, jeg skal være sammen i tre år, så må jeg jo finde ud af, hvem jeg er, når jeg er her for at kunne passe.
SPEAKER_00Og i sammenhæng er sådan. Der er også det der med, at hvis man blander sine vendegrupper, er man sådan den samme person. Og så kan jeg huske, at jeg fik at vide som barn, at det vil jeg være. Men i dag tror jeg ikke, at jeg er på en måde en vindegruppe, måske, og på en anden måde med en anden vendegruppe.
SPEAKER_01Og sådan har jeg det også, fordi mange af mine forskellige venner, de får nogle forskellige gode sider frem i mig. Og så er det jo sådan, at jeg kan de kan bruge mig til noget forskelligt, og jeg kan bruge dem til noget forskelligt. Altså det ved, hvis man bare har brug for. Som jeg har snakket om før, en af mine bedste ligner kan jeg bare sidde og spille meget jo klar med. Altså det var. Det er bare fucking dejligt. Altså fordi det er så meget tryghed på hinanden.
SPEAKER_00Det er også. Da jeg gik i 10. klasse, så min sekskendte venendegruppe der, de sagde altid til mig sådan, lige at du hader ikke nogen. Hvorfor. Hvis jeg sagde altså til mig, hvis I sagde, at jeg havde den her person, så ville jeg altid var sådan hader ret stærkt over. Vi hader ikke noget. Og min folkeskole venender, de var sådan lige, hun had er alle start. Jeg har ikke lige nogen. Og det er så sjovt en kontrast. For i dag ved min vinden der fra 10. klasse godt. Jeg hader. Mange. Mænker mange. Det havde ikke. Jeg hader ikke alle. Og hader er i stærk år, men det kommer da lidt mere ud i flænging, end det gjorde i 10. klasse. Jeg ved ikke, hvad der gik af mig der. Og jeg var sådan, at vi hadder ikke her.
SPEAKER_01Nej, men jeg tror bare, nogle gange, så gør man også bare. Især man ved at voks op og fundet, hvem er man egentlig og hvad vil, og så gør man måske nogle ting. For at passe ind. Og så når man kigger tilbage på det nu, man sådan været fanden i gang i.
SPEAKER_00Det var en god ting, jeg gør. Det er et stærkt, der havde. Men det er også okay. Den her person, måske skal man omdøbe det til, den her person kan jeg virkelig lige. Det matcher ikke.
SPEAKER_01Vi bryder ikke så meget om hinanden.
SPEAKER_00Og jeg elsker det dog brød smag.
SPEAKER_01Men jeg vil sige, at gymnasiet var heller ikke helt dårligt. Jeg har fået to end rigtig til. Så det var dejligt. Der kommer gode ting ud af det. Det er godt. Snuftigt. Men jeg tror, at vi ved at være dønskige for i dag.
SPEAKER_00Ja. Tak fordi jeg tak for i daglig. Vi ses. Hej.
SPEAKER_01Der kommer særre episode i næste afsnit. Skal vi sige, hvad der handler om, eller skal det bare være en overraskelse?
SPEAKER_00Så det handler om.
SPEAKER_01Vi har intervjet en kvinde, som er 28 og er morgen. Og vi skal stale lidt om det her med at være, at man mere voksne bare fordi man får et barn. Eller ej. Og så må I selv lytte til resten, hvor vi fandt ud af. Tak at have lytt. Hvis jeg ser medner eller spørgsmål vi skal tage op i podcasten, så kan jeg skrive til vores Instagram, tik eller på mai. Malem hedder Hej, at vi er voksne det kom. Og på de sociale media hedder vial at vi voksne. Det er også træk. Det var alt.