Leer klassiekers kennen
Achter grote muziekstukken schuilt vaak een prachtig verhaal. In iedere aflevering van deze podcast vertelt muziekjournalist Rahul Gandolahage hoe een muziekstuk ontstond, en waarom het een plek tussen de meesterwerken heeft veroverd. Met luistervoorbeelden! | Deze podcast wordt uitgegeven door Preludium: het magazine voor liefhebbers van klassieke muziek. Zie ook www.preludium.nl
Leer klassiekers kennen
Beethoven: Derde symfonie 'Eroica'
•
Rahul Gandolahage
•
Season 1
•
Episode 2
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
In 1802 gaat het slecht met componist Ludwig van Beethoven. Zijn gehoor laat hem in de steek: fataal voor een musicus. Maar het voelt alsof hij nog niet alles heeft gezegd wat hij te zeggen heeft.
Onder die omstandigheden schrijft hij de 'Eroica'. Een symfonie die totaal anders is dan in die tijd gebruikelijk. De muziek voelt als een statement, een geheel, terwijl Beethoven helemaal geen bekende trucs gebruikt om die eenheid te bereiken. Hij heeft bijvoorbeeld geen duidelijk tweede thema.
Op het titelblad van de symfonie stond oorspronkelijk 'Bonaparte'. Later zijn die woorden doorgekrast. Waarom eigenlijk?