Leuk dat je luistert naar dagvers, de dagelijkse podcast van het Nederlands-Vlaams Bijbelgenootschap.

Vandaag lezen we uit 1 Samuel 17:41-50.

Ook Goliat kwam steeds dichterbij. Voor hem liep een knecht met zijn schild. Toen zag Goliat dat David een knappe jongen was met rood haar. En omdat David nog heel jong was, begon Goliat hem belachelijk te maken. Hij zei: ‘Ben ik soms een hond? Kom je daarom naar mij toe met een stok? Mijn goden zullen ervoor zorgen dat het slecht met je afloopt. Kom maar hier, als je durft. Dan voer ik je aan de vogels en de wilde dieren.’
Maar David zei: ‘Jij vertrouwt op je wapens. Maar ik vertrouw op de machtige Heer, de God die het leger van Israël helpt. Jij denkt dat die God niets waard is. Maar vandaag zal de Heer ervoor zorgen dat ik jou versla. Ik zal je hoofd afhakken, en ik zal de andere Filistijnen voeren aan de vogels en de wilde dieren. Dan zal de hele wereld weten dat Israël een God heeft. Dan zal iedereen weten dat de Heer iemand zonder wapens kan laten winnen. Want de Heer beslist wie de strijd zal winnen, en hij zal mij helpen.’
Goliat wilde David aanvallen, en hij kwam steeds dichterbij. David rende naar Goliat toe en pakte een steen uit zijn tas. Hij deed die in zijn slingerwapen en gooide hem naar Goliat. De steen raakte het voorhoofd van Goliat zo hard, dat hij voorover viel. Zo won David de strijd met een slingerwapen en een steen. Hij versloeg Goliat en doodde hem, ook al had hij niet eens een zwaard.

---

Als jongste kind in een groot gezin moest David op de schapen passen, terwijl zijn broers werden getraind in het leger van Saul, de eerste koning van Israël. Daar bij de schapen leerde David God kennen. Hij ontdekte veel over Gods wezen in de schepping, over zijn trouw in tijden van angst, over zijn zorg voor mensen, zoals een herder zorgt voor zijn schapen. Veel psalmen over deze onderwerpen zijn dan ook aan David toegeschreven. 
 Toen de profeet Samuel van God op pad moest om een nieuwe koning te zalven, wees God de jonge David aan. 
 Na zijn indrukwekkende overwinning op de reus Goliat raakt David bevriend met koningszoon Jonatan. David brengt veel tijd door aan het hof van Saul, en trouwt met Sauls dochter Michal. Als Saul jaloers wordt op David, vreest David meerdere keren voor zijn leven. 
 Na vele jaren met allerlei moeilijkheden wordt David uiteindelijk koning van Israël. Zijn koningschap heeft een speciale betekenis, omdat de Messias uiteindelijk uit zijn nageslacht zal voortkomen. 
 
 <a href="https://debijbel.nl/wereld-van-de-bijbel/kennis-achtergronden/bijbelse-personen/david">Ontdek meer over David</a>

David had voor het grootste gedeelte van zijn leven zijn focus op de goede dingen. Hij leerde over Gods wetten, zocht God in tijden van nood, dankte God en probeerde recht te doen. Maar zijn belangrijkste eigenschap was misschien dat hij kon toegeven wanneer hij een fout had gemaakt. Volgens het opschrift boven Psalm 51 gaat deze psalm over zo’n situatie. Is er iets in je leven (geweest) waarbij deze psalm past?