Leuk dat je luistert naar dagvers, de dagelijkse podcast van het Nederlands-Vlaams Bijbelgenootschap. Ik ben Daniël.
Vandaag lezen we Spreuken 2 vers 1 tot en met 22
Luister goed! Als je God wilt kennen en eerbied voor hem wilt hebben, dan moet je luisteren. Denk steeds aan mijn wijze lessen en mijn regels. Ga steeds op zoek naar wijsheid, en denk altijd goed na. Doe je best om alle wijze lessen te begrijpen. Zoek naar wijsheid alsof je naar een kostbare schat zoekt. En blijf altijd zoeken!
De Heer geeft wijsheid. Zijn woorden geven kennis en inzicht. De Heer geeft geluk aan eerlijke mensen, aan mensen die hem trouw zijn. Hij beschermt hen. Hij zorgt voor mensen die goed leven, hij beschermt hen tegen gevaar.
Luister goed! Als je luistert naar mijn wijze lessen, leer je wat goed en eerlijk is. Dan zul je altijd doen wat goed is. Want je zult wijs en gelukkig zijn.
Als je luistert naar die lessen, zul je verstandig zijn en goed nadenken. Dan doe je geen verkeerde dingen. En dan luister je niet naar leugenaars en misdadigers. Zij genieten van hun slechte daden, ze juichen als ze iets verkeerds doen. Ze zijn oneerlijk en gemeen. Maar jou kunnen ze geen kwaad doen.
Luister goed! Als je luistert naar mijn wijze lessen, ben je verstandig. Dan kunnen slechte vrouwen je niet verleiden met hun mooie woorden. Die vrouwen hebben hun man verlaten en zijn niet meer trouw aan God. Als je met zo’n vrouw omgaat, zul je sterven. Zij zal je naar het land van de dood brengen. Dan verdwijn je voor altijd, je komt nooit meer terug.
Je moet dus eerlijk zijn, en alleen omgaan met goede mensen. Want als je goed leeft en trouw bent aan God, blijf je in leven. Maar als je niet trouw bent aan God, dan sterf je. Alle slechte mensen zullen verdwijnen.
In het Bijbelboek Spreuken volgen we het gesprek tussen een vader en zijn zoon. Deze aanspreektitels komen vaak voor in de wijsheidsliteratuur, waar het boek Spreuken ook onder valt. Hoewel het hier om een echte familierelatie zou kunnen gaan, is het waarschijnlijker dat het gaat om de relatie tussen een meester en zijn leerling.
In het gedeelte van vandaag is de meester aan het woord. Hij vertelt dat de bron van wijsheid te vinden is in God. Hij moedigt zijn leerling aan om zijn woorden in acht te nemen, dan zal de leerling zelf ook die bron gaan ontdekken.
Wat is een wijze les die jij van God hebt geleerd?