Oddspodden
En podcast om odds og spill med Frode Lia, Lars Dybwad og Thorstein Helstad.
Oddspodden
Episode 411
Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.
Frode Lia, Thorstein Helstad og Lars Dybwad går gjennom ukens VM‑kamper. De tar for seg medias negative reaksjoner etter Irak-kampen, fraværet av kort og hva skal man bruke som referanse nå som Pinnacle har strupet tilgangen på data.
Hala och välkommen till en ny episod med mig frodolia, och skulle jag stöbad, och tidigare fotbar prov, och nu har fotbadexpert, tror jag, hälsar, välkommig till. Gå morgen. Gå morgen, fododliha. Ja.
SPEAKER_02Gär är grej. Hektisk och säga tarder mig att orden för att så vi. Det är lite primär känn på. Både sån här och IM, för man får sätte all det man har lyssningen. Och förli man. Det är den här känsle av att man är äldre.
SPEAKER_01Ja. Det är tomt och följs är fyllsykut något rokig.
SPEAKER_02Jag har exakt att den följsen.
SPEAKER_01Det är helt brutalt. Likad mig. 60 i den kampen. Det är faders. Nej. Det är bra så. Det är nog jag får betart för att få aldrig grå hårdt jag.
SPEAKER_00Ja, glor man att jag får gråt hör. Ja.
SPEAKER_02Det får du aldrig fråda. Du är alltså mörsk och brank. Jag är inte frydt.
SPEAKER_00Bra. Änligt tusik på vi ska starta idag. Om vi ska startar med fagliga. Om vi ska starta med de motsamsta. Kanske startar med de mordsamsta. Norgevinner fyra en tsagan. Är du på med och är.
SPEAKER_01Jag kämpade. Och in på ner att vi är så pass med på enke helt optimal dag. Så får man hällig leven att det är väl det viktigaste i ett mästerskap att man kanske allt skrir som spelar med sig alla kampnär. Men att man klarar att gå ut med gott resultat. Det är ju det. Så jag väl både vi och stål att det kan vara en stigning här, både som lag och som enkelt spelare. Någon stärnande leverade som vanliga och där är något fok i.
SPEAKER_00Vi har väl också berömmer Irak. Vi ville finna den kriget, det gick ut tagad. Så näcker är Sverige.
SPEAKER_01Ja, och vi var väl inne på att det kunde bli tätt och vänare och att det kommer mötas gott och det gör ju tidligtvis. Så går det ju lite på individuell kvalitet också som gör att vi är. Vi halnar på det resultat vi får. Men i rak som. Det är bara i rank. Det är ju underlaget och mesterskaper som underdag som byter väldigt gott i frasen. Det var nog bara. Vi gick på som någon av andra nation, större nation har gjort.
SPEAKER_02Så du milvar ett på så att det är avvåg med negativt. Alltså när man skriver kommentarartikel och ska viser om att vi är på ring av skärp och sånt där. Det var inte 4 än mot en tröf motor. Det är lika topplag i web. Som du ser, sä på ålder andra man är väl. Det är taggad kärpet. Det sprider gott.
SPEAKER_01Ja har vi lagt listan för höjt. Är det för det är så länge sedan vi har varit mesterskap. A vi liksom ser för så att det här kamper som vi ska vinna lätt. På grund att vi hade en god kollek. Jag tror vi må se lite bak. Resultat och däcker så enkelt att vinna komfortabelt med höger siffra. I international fotball längre. Visse lagar forskar på om. Du ser ju. Det är unordade, men det spelar på sin mot och det är allt var tungt och träkt. Till att spela ett lag som ligger i luften liggen nu. Det klarar ju. Ja, och fortsatt så ska du liksom leta lite alltid negativt istället för att man kanske bygga upp nu. Jag syns, det är så här. Kanske vi. Vi är häppi. Vi har bara ett nåt med det och så hiver så här på som böcker.
SPEAKER_00Vi är häppi. Jag vill ju samtidigt se att det tar ju helt fel. Alltså det mål vi slipper in och all det chansen när vi slipper till. Det var tun på målet i Irak. Man ska förvänta med det. Men det handlar kanske mer om fokuspunkter. För det är så säga på en nu där så här. Det är ju klasse. Ja, fantastiskt skrig. Fantastisk skarig. Allt man skarantisk mot nyssa lägger den till både, lägger till bofe och måler till här. Det var ju helt fantastisk.
SPEAKER_01Ja men det så lite som vi spelade med det ena i två gangna. Vi en grup enkelt på höjra. Och där Sul att som gör en kämpjobb. Och håller man sen och så brider over på ett ro som nosan nästan fick. Och fann se fält den här kampen. Så där kom du tänker på. Det var ju inne på att ban var ett hör. Ballen exakt. Och det ser du på hållan sitt andra mål och så där tillbakspelet. Där balan ruller normalt de första 3, 4 meterna, och så stoppar det helt upp. Och det är det ju att det är roligt i banensspillet också. Att din norska spelare kanske brukar en tre, fyra töds istället för 1-2. Som det har van till. Det går banan. Det går allt automatiskt seinare. Och där kanske enklare att försvara så här mot ett morsklag och andra storag.
SPEAKER_00Super. Vi sätter en streck för Norge Irak där. Äll att snöka lite för Lars.
SPEAKER_02Det söda glädje av.
SPEAKER_00Peter i Whatsappgrupp. Han undrar så här väldigt få det som få kort. Han har ju avspält en del avspel på kortmark där. Ochför så få kort i detta mästerskap.
SPEAKER_02Ja, nej. Det är så.
SPEAKER_00Det var vänte att du hade svaret på.
SPEAKER_02Ja, det är helt slätt och slå på det blir jag. Det var gitt sex kort i åbnskampen och tre. Sidade varit på kort. Det var väl snittade runt trokort per match, kanske blir lite grann over. Vi har sett en del kort som brud var tid. Så mycket vartigt. Helt otrolig var han kan jag säga unikort. Helt otrolig var han, vad heter han ny. Så måste bli spelta mot saker och poddon som till att ta av kort när han var på mot i den kampen. Så den där en blandning. V att domarna kanske har varit lite ätiven med korta, kanske det har fått en an beske för översta håll, kanske den besän med det för starket att det var lite avkomt man kort möligen i första kampen. Men vi har ju sett så mystigt spel heller egentligen.
unknownMm.
SPEAKER_02Äh så det blir ju väldigt spekulativt det här. Men det är klart att som har spelat kort spel lite till. Det har släppt kanske tän på varit något lavre. Grundet temperatur av spiltligt, avvänd och så vidare. Men det har jag varit. Säller i kampt av burget med fram tillbaka så har jag varit två kort, alltså. Det har varit någon sådan takisk för det sett nästan. Det är lite styckt spel. Det kanske man inte är åbningskamporna och någon episoder till. Och nog fasligt svåret på detta fråda.
SPEAKER_00Vad tänker du då? Jag tänker det här kun tillfälligt. Men jag tror också att man säger att som generellt att domarna för utanför Europa är mer kort en europeiska domor. Men det kan hända att domöchefen har sagt ska ha en höjne och prioriterat spillor och avlade det gravaste till var. Med det graviset så tänker jag på rätt kort situationer. Så det kanske börjar avlata er med av. Det är alllig till var.
SPEAKER_02Ja, så kommer man ihåg på att linjen just der sig och det är. I många av kampanja. Mm. Och visa får den. Än i kul tillbaka mot normalen. Så kommer bli hyglig att spela på kort främår. Landar som super grejer. Men ja. Lite välter. Och kanske också. Lite tempo och lite vad ska man se. Snilladmer. Dömer som kanske är dömer på. Man var dömer på ett kontinent och dömer sägboll i Afrika och Asia eller Europa. Så plötsligt på den annan renna med lite sån typ spel. Man ska vara försiktigt med åldå och sådana sving och så. Det kan plus det nu andra.
SPEAKER_00Bra. Jag har ett tagispörsmål till något, och du börjar kanske varit förrätt när jag spörde försmåda. Men det börjar att bli lite prekärt där nu är urletcell. Det är så retorisk försmål. Lars det var. Som vi har varit inne på en röka episoder så skulle slå markad av tid. Så får man också slå closing hos köpen som jag till. Och då tänker jag först och främst på Pinakol som jag har brug som en Körp till en målemin spel och då har jag för exempel gått in på åtslister som oddsportu. Och du kan finnas slutsen till Pinakol. Nu har vi strupad datan så har blivit ganska vanskliga att finna slusadsen. Det finns nog sådana telegramgrupper och något rör. Vad man kan gå igenom. Men det blir väldigt tungvint när du har många spel och gör det konsekvent över ett år. Och där är mitt spörsmål Löskad. Finns det andra köpbokmakare som man kan bruka i stänför. Kan man brukar börsen som Bettfär för exempel. Hör det samma nytta.
SPEAKER_02Ja väl som ett ganska gott alternativ idag. Du har ju den åldsmanledningstjänsten som jag brukar mest av Bett Explorer.com. Den har ju ett märklig utvå av spiritkerskap. Men där har du bett felbörsen. I var också Bett 65 som jag kanske kan se så är en köp där ett väldigt stort stort och mäktig spiriskap. Men i spirbursen är en god avstattning för penna. Det har penklö där blir så här. Gjort vansklig. Du har ingen krav det data med. Så det finns fördiktekniker där. Det har diskuterat i WhatsApp-grupp av. Men där under program var som psikrt kan brukes. Till att träcka att det där lagen som är pronabare som brukar pinakol.
SPEAKER_00Ja, då har bland att samman pinakol ochstropper som är en väldigt bra tänst där.
SPEAKER_02Ja. Men vi som gör detta kostnadsfritt så att jag är bättre för oss och block. För så är det för de flesta årskrukare. Du så här. Men det är ju som startning som kommer att brukar förbeta explorer.com. T exempel. Det tracker. Closing odson. På Bätter Exchange. Alltså bör. Det har jag och som Bukmaker del. Jag tänker det lättaste alternativet egentligen. Och många köpen brukar också bättre. Det vill ha lastad risiko och så vidare. Så jag tror det är den bästa facilten på det.
SPEAKER_00Söker du. Jag sätt vi sträck där. Lå så går igenom. Sist episodes resultat. Vad hugled där? Jag var hyglem. Då klämparen satt sin episka trippy. Du rikade så att han svärgare till rikstot. Ja, rikstot, ja. Gitade på tripar nu.
SPEAKER_02Ja, det är trist. Men för den tripparen har du sitter till syv 15. Det är ju stalls. Den består där av Frankrike Senegal. För exempel. Och då hade bägglagsgård för att till 25 hos universet och den gick på. Så var det Södy Arabia. Ugai som du har töstden. Ugå i eller själv, Söld Arabia plus 1,25. Där blödade vi en så den var ju lätt och fin. 180 unionbett. Så hade jag ett underspel i Belgia Gyp till 185 hos Betclan. Var jag lite tejk på slutningen, så följer. Men jag går bredd en än det varit med jag är med. Så där är tre spelén och 280 i överskud. Vill som spelte din somler. Söpligt. Så då har vi satt 5-6 kampel i VM. Så långt så får jag att fortsätter.
unknownJa.
SPEAKER_00Det är kampanjen vi ska se på. Det är Tjeckia, Sörafrika, Sverige, Bosna, Kanada, Katar. Mexiko, Södorea, USA, Australia, Skotland, Marokko. Brasil, Hait, tyrka Paraguay Nland, Sverige, Tyskland. Ecuador, Kosang, Tuniska och Japan. Är en fin bokket. Kanske startar med denna gången, Lars. Vår vid du här.
SPEAKER_02Vill komm från ska vi gå lyss. Got 4. Ja. Läs blir medaf. Må jag se 10 18. På checkade säga ganska generöst ut. Gita intryck av Södafrika är deris opningskamp. Det har ju så snabbt spelare i ja Sitol, som jag är ett fantastisk namn. Och täböne. Kete och svann. Det är väl så för skillig namn som ha. Jag klarar kul märker det. Varnsligt som är. Men. Teka. Tägge poänga. Det kanske följer Söfrika också. Säcking var långt med robisk när det är södafrika var? Absolut. Checka. Gott döbbal lag, Södafrika så hon också ärplös ut i en del försårsituationer. Kika lite på stoppar. Det är faktiskt till checkan. Kredset går mot Södrafrika södkorea. Står till 2050. Då ska man mål. Salupe. Står till 10. Det är också höjer restor. Tredeskopparen Ranak. Det är nog att kika på som är som Tv-spel. Så lite på kortlinje här. Södafrikan är det spillade faktiskt ganska styckt. Mullig det gör det på stillingen 00 och eventuellt om du får ett ledom. Men 3,5 kort som är ganska lavin kamp på bygger lag med. Kan man nog se, att bli det måket stränkat. Men vi nog följös av. Här är det också air condition på den här banan. Så det kan vara varmligt som slåring med. Och det är ju så ovlin. Ganska höjd med 25 på 12 med 5 mål. Bägg det slagen ska på i avid. I första. Kan fortgen. Så det så var många alternativer som fristade där. Så ställigt tristade med en bolå i Sverige Bas. Bosna slappade till relativt mer. Skud mot. Och en bolo var lite överallt. Bödag har skulle av. Targos straff. Har 11 mål på vatten, landskampor. Och får 25 på tanskår. Kan vara aktuellt. Kan vara aktuellt. Men tog ett spel i USA och Strada, faktiskt, lite länge fram i tid.
SPEAKER_00Ja. Där har jag också ett markspel så spännande att sen när vi har det samma.
SPEAKER_02Ja, så vi att det här är ett nische spel. Så följ att bäggi lagen avvisten med varen säger. Det betyder att det är ju i praxis vidare. Med ett poäng och kanske till med ett poäng. Men USA var avvisnade som är Australia, kanske hellre. Vi hade nästan mycket boll om stoppade i väldigt många avsättningar så var det effektivet. Och det är det tyckades stormlöpott. Men USA, det är. Gunad på kanske den bästskampen det hatt där. På länge egentligen. Spillade ju på Nbanesför det. Får jag extra medving där. Och jag tror nog innan kampen men jag likar faktiskt da. USA över 13,5 skud, alltså avslutningen er. Som du kan få bland ta skulle till 132. Har det alltså likö. Om det träff är mål. Lykke. Australia köper till trädge skud. Fra tyka. Ligger laft komfortab med att det är skrits för distans och så vidare. USA skapt 16 avslutningen mot börag ASF man att vi kommer U. När livlsförda omgrippen, så vi görs, antarda omgripper. Och jag tror också att vi kommer att fortsätta angripp om det löser. Spilar lite ut en press om det slagen är egentligen. Det är att det är mindre press. Så ska ju för 12 är 13,5 skud så är det ett bra spel. Till 172 så kan man gå höjde på linja. 14,5 skud är 2ås, 15,5235. Men jag tar 30,5, så står en fin till. Ätt så är du jobbet. Är helst lut.
SPEAKER_00Börga för den här spelemittan så tror jag. USA kommer att gå ut av startblockerna här. Så jag så faktiskt på ett overspila. Och så med tanke på prisen. När jag så på det spilet så lå faktisk avlinja på lite över 2 godsnade och en del bokmö har näpp på 18. Men du finn också gått uppe på 190 talet hos flera bokmö. Det är ett väldigt gott alternativ. Så vis du tränger lite med likviditet så är kanske ett årsbild också. Aktuellt. Jag syns förstålin generellt. Det är ganska gott prisa. Och så beggelag skolig jag. Gått av det man vant med för klubb. Och jag ska till kampen Mexiko Sökorea. Vårför somtalande av Mexiko var att det är väldigt defensiva och klipper in för mor. Jag syntes kanske att det är lite väl Ord.
SPEAKER_02Jag följer det som att fråga. Men jag följer, vi har hört akten där om ganska många lag i detta VM. Och så har det visa och pressöhöt. Spillar med offensivt Irak, exempel. Kongo. Det är en massa lag som har tagit bort den med offensiv taktiken när man trott både på dem.
SPEAKER_00Ja, och inte visar. Sökor jag kanske tillörligt kanske till den kategorin. Det är angriper jo han mas. Och med tanke på att Mexiko att så spelar igen, så är det ju att man. Man vill ju angripa när du har publikum i ryggen. Så här tror jag är både Mexiko och sökorea kommer till att skagar. Och här är avlinnliga eller beggagskad. Ja. Den kan du få till 20 i godsos union. Som är jag tror tio punkter av konkurrenten. Så det är mitt spel. Bägg skadid till 2 100. Union. Jag ska att du publicerad en sak i Whatsappgrupp eller på jämsiden till att sponda.com.
SPEAKER_02Ja vi har vi har en sak om all kampan.
SPEAKER_00Bår prisna vara på 22 och säga att nejfärdmål med. Så här ländes avte. Ja. Men. Jag menar att byggsår. Ja har varit dit till land på 180.
SPEAKER_02Här mangå mix och monte mitstoparen. Jemande klart att få ett krökligt rött sist. Ja en klass målspelare där som är det. Mexikas avgrep och väldigt mig med Kinones. Kinones. Och vänster. Där är Fidalgo och IMS och så blev ny där. Men jag är target södafrika speciellt på det, men som det gör det igen. Så kommer du kikligt på kortspel på sökordas höjde. Det har väl en defensiv mitt på höjda och så spelar vi med tre bak gör det sökord. Ja, vi har också sett. Ja. Så där vi ha hand boom som är mitstopparen på höger på sökårda, var full dessist. Och så har du John Vu som ligger förran hand som en liksom halvdefensiv kontban. Så vidskam det blir likt, som hos söfrika så kommer du fort sem i på den sidan där. Och då kommer kortspillare intressanta. Så det ligger på runt 3,4 år som jag kärkav.
SPEAKER_00Jag ska mål skadspel på One His 50s. Ädgott markspel.
SPEAKER_03Bra, du är trörd.
SPEAKER_00Törstar.
SPEAKER_01Nejstypern i dönt skripan sabeskan. Det här är likel på underlagen. Und Kanada. Du får faktiskt katar plus en haltig 90. Det ses var ut att kanna med två. Det är Joe nästan aldrig att det är land slags sanning. Det gjorde mot Usbekistan. Sista två kampen där jag spelt en igen. Samma katar. Och så spelt jag gjort i två sister. Kan ha en av fem sista kampen där det har en säga där mot Uspekistan 200. Katar gick väldigt ofta i tapped 2. Det gjorde det mot tunisk ledingsskamp. Så jag syns att det är fin. Det är ju ett katar. Som jag syns stor bra mot Sveriges. Och ett kanada som jag syn så väldigt gå ut mot Bosnia. Så jag syns att den prisen är väldigt hyglig.
SPEAKER_02Titta jag på gott så där som under spelade, tror jag det är så under dagspelade. Det har gått väldigt bra sånt.
SPEAKER_01Ja, det var det. Och det är för att det syns egentligen. Det var egentligen ingen avdelagen. Vart var det en grupp här som imponerade väldigt med första rundla. Varför gick en svijes eller så det som hos Bosnia. Där linja lite lagre. Så klart. Men det var ett svet som skyffade ganska grett. Och så kan det bli lite försiktig också. In här vi ska komma sä att resultat här mot Kanada. Så har du blimspelår i sister mot Bosne. Och jag tror i Kanada är god och bryter när jag var fejmen med fredmål motkotar. Och så tittar jag lite på det samma på Skotland och Morokko. Sotland är det grupp. Får du ett poäng här, så är det ju vidare. Kan att jag vidare alleda med det skotsklaget blir vanskligt både för brasil och morokko om bryt nu. Slu5186 på Skotlan. Syns jag väldigt spännande. Så det där lite emot. Storenationerna. Och det är utifrån av det man har sett hittill också. Det är kallar kampanjär. Det är storia nationerna som får ett lå grej som får väntet. Och vart var det döntgruppet som den. Änligt gruppen med sagt, skannad så är det plötsligt att jag är att jag ser att du är klarar värens bästa hopdag. Men att vi kan få mysta något kanal, det tror jag är helt klart att vi kan göra det. Så jag tror jag går för den alls.
SPEAKER_02Väldigt bra.
SPEAKER_01Det är god för att sedan gedr.
SPEAKER_02Det är nog jag. Det var inte löset en trippel till det.
SPEAKER_00Lå för en trippel. Ta du en opsumering, Lars. Gärna pappade på slut nu av så.
SPEAKER_02Det ska vi få till. Då har vi Mexiko. Sökår. Bägg du är jag till 20 hosnordet. Kanada kapar. Katar plus en ångål till 190 där var det där.
SPEAKER_01Det står till 19.
SPEAKER_02Så har vi USA och Australia om 13,5 skud till USA. Ett 32 och så hos union 15. Så säg att bätglon har lagt ett spel. Stå solböcken ta på sagen, bett klon på rik under kompen åt 11 sistén. Här får du ja. 1250. Tror man tryckt på spälare. Nej. Vej till 30. Ja. Anser chansen som null. Pakisty. Vad ska vi ta den där? Vi får tag. Med morskå. Våfad är tomsman. Nå intreserat i tromsöj.
SPEAKER_03Alltså till. Våfad romanton, intresserad i till.
SPEAKER_01Det är för dypö.
SPEAKER_02Det är för att jag har född på sellan. Det är gardata smart. Angutan i fallang.
SPEAKER_00Vi har slutar. Det är bara mycket till. Tack för i dag.