
Pogawędnik Filozoficzny
Gadamy o filozofii i jej okolicach. Rzeczowo, ale nie zawsze w akademickim tonie. Serio, ale nie bardzo poważnie. W duchu pogawędki, niekoniecznie konwersatorium.
Pogawędnik redagują pracownicy Instytutu Filozofii UMK: Marcin T. Zdrenka i Adam Grzeliński przy współpracy Piotra Domerackiego,
wspierani przez wspólnotę osób zaprzyjaźnionych z toruńską filozofią.
Główny motyw graficzny podkastu - Nikodem Pręgowski.
Główny temat muzyczny - Waldemar Bata.
Pogawędnik Filozoficzny
O kocie i wyzwaniach metafizyki | PF 83
Tym razem opowiadamy do czego służy metafizyka. Czy współcześnie jesteśmy w stanie powiedzieć coś innego niż ci, którzy tworzyli jej historię? Czy jest zabawką żyjących abstraktami umysłów, bez której można się obyć jak bez w gruncie rzeczy zbędnego gadżetu?
Michael Loux i Thomas Crisp, autorzy współczesnego przewodnika po metafizyce, przekonują, że punktem wyjścia rozstrzygnięć wypracowywanych przez filozofów są podstawowe intuicje zawarte w myśleniu przedfilozoficznym, jak chociażby ta, że otaczają nas poszczególne przedmioty, które składają się z części, trwają pomimo upływu czasu, że w ich opisie posługujemy się pojęciami itd. Kłopot zaczyna się jednak wtedy, gdy dążąc do precyzji, zaczynamy wyrażać owe intuicje w języku ścisłych pojęć. Ów sprawdzian zdrowego rozsądku rodzi spory, prowadzi do aporii, lecz od początku ludzkiego myślenia stanowi dla nas niesłabnące wyzwanie.
W odcinku o metafizyce nie może zabraknąć kota – opowiadamy więc także i o nim – o kocie Tobiaszu.
Za ilustrację służy obraz Susan Herbert, będący kocią parafrazą pracy Rembrandta "De Staalmeesters" 1662 (S. Herbert, "Cats Galore. A Compedium of Culured Cats", Thames & Hudson, 2015, s. 55).
Patronat medialny Pogawędnika: dwumiesięcznik i portal internetowy "Filozofuj!"
https://filozofuj.eu/
Zachęcamy do wsparcia naszej pracy i możliwości rozwoju na platformie Patronite:
https://patronite.pl/pogawednik.filozoficzny