Pogawędnik Filozoficzny

O poborowych i służbie zastępczej, czyli filozof wśród ludzi | PF 27

September 14, 2020 Ewa Bata, Waldemar Bata, Karolina Wittek, Marcin t. Zdrenka Episode 27
Pogawędnik Filozoficzny
O poborowych i służbie zastępczej, czyli filozof wśród ludzi | PF 27
Show Notes

Zapraszamy na kolejny odcinek poświęcony pracy filozofów poza murami akademii. W poprzednim (odc. 4 pt. "O sprawie królika czyli filozof w komisji etycznej ds. badań naukowych") Marcin Leźnicki opowiadał o komisji etycznej ds. badań naukowych.
Teraz rozmawiamy o Wojewódzkiej Komisji ds. Służby Zastępczej, która zajmowała się poborowymi, odmawiającymi służby wojskowej z uwagi na poglądy moralne lub religijne. I okazuje się, że filozof mógł tam wtrącić swoje trzy grosze.
Co się dzieje, gdy w takiej komisji spotykają się reprezentanci różnych zawodów widać, a raczej słychać już od początku - bo o nową oprawę muzyczną naszego podkastu zadbał nasz ...prawnik - Waldemar Bata. Do tego psycholog mówi o plenipotencjach, pedagog nie dowierza młodzieży, a pacyfista ląduje na ćwiczeniach wojskowych. 
A co do królika w wojskowym mundurze - sami spróbujcie wyrazić na jednym obrazku dwie komisje - tę dbającą o dobrostan zwierząt w badaniach naukowych oraz komisję ds. służby zastępczej. I nie regulujcie odbiorników - po rozmowie (tak około 32 min.) jest jeszcze mały dodatek.


Zapraszamy do wsparcia naszej pracy i możliwości rozwoju na platformie Patronite:
https://patronite.pl/pogawednik.filozoficzny