Pogawędnik Filozoficzny

O zwierzętach, wiwisekcji i początkach nowożytnych nauk przyrodniczych | PF 62

December 27, 2021 Paweł Pasieka, Adam Grzeliński Episode 62
Pogawędnik Filozoficzny
O zwierzętach, wiwisekcji i początkach nowożytnych nauk przyrodniczych | PF 62
Show Notes

Zapraszamy na rozmowę o zwierzętach i o tym, jaki stosunek do nich mieli nowożytni filozofowie. Staramy się odpowiedzieć na pytanie jakie znaczenie dla rozwoju nauk miały wiwisekcje i czy rzeczywiście kartezjańska koncepcja zwierzęcia-maszyny zdominowała dawne myślenie o zwierzętach. 
Dawne spory wokół możliwości odczuwania (może i myślenia?) przez zwierzęta pozwalają zrozumieć jak filozofia musiała mierzyć się z tradycyjnym obrazem świata, ale też odpowiedzieć na wyzwania rodzącej się nowoczesnej nauki. Były to przecież fascynujące czasy, gdy dzięki mikroskopom Antoni van Leeuwenhoek czy Robert Hooke po raz pierwszy w świecie dostrzegali w pojedynczej kropli wody całą nieskończoność. Wtedy właśnie, dosłownie na ich oczach, rodził się nowy świat. 

Naszym przewodnikiem po meandrach dawnej filozofii, rodzącej nowoczesnej biologii i związanych z nimi dylematach intelektualnych, etycznych i religijnych jest dr Paweł Pasieka, filozof, adiunkt na Wydziale Socjologii i Pedagogiki SGGW w Warszawie, członek Krajowej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach.
Odcinek ilustruje obraz Rembrandta Lekcja anatomii doktora Tulpa, 1632, Mauritshuis.

Patronat medialny Pogawędnika:  dwumiesięcznik i portal internetowy "Filozofuj!"
https://filozofuj.eu/

Zapraszamy do wsparcia naszej pracy i możliwości rozwoju na platformie Patronite:
https://patronite.pl/pogawednik.filozoficzny