
Mi, a Tobie?
Kim jesteśmy?
Poznałyśmy się w Norwegii, gdzie mieszkamy i jesteśmy sąsiadkami.
Kasia jest dentystka, Ania HR Konsultantką, a poza wspólnym adresem połączyły nas wspólne zainteresowanie do rozkmininania świata, pasja do zgłębiania zagadnień relacji międzyludzkich, rodzicielstwa i rozwoju osobistego (dla każdej rozumianego na swój sposób- bo przecież, co pasuje mi, nie musi pasować tobie:).
Co możecie spodziewać się po naszych rozmowach?
W naszych rozmowach podejmujemy różnorodne tematy, od codziennych wyzwań po głębsze refleksje. Dzieląc się naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, staramy się inspirować do odkrywania nowych perspektyw i poszukiwania własnej drogi.
Na zakończenie, zachęcamy Was do subskrybowania kanału i dołączenia do naszej społeczności! Razem możemy tworzyć inspirujące treści i wspólnie rozwijać się na drodze do odkrywania siebie. Dziękujemy!
Mi, a Tobie?
Obcy kraj, znajome twarze: wspierające przyjaźnie w opiece nad dziećmi na emigracji.
Wyobraźmy sobie takie dwie różne sytuacje:
Pierwsza:
Para wyjeżdża za granicę lub mieszka daleko od bliskiej rodziny i decyduje się na dziecko. Nie ma nikogo, kto mógłby wesprzeć czy pomóc.
Druga :
Para mieszka w otoczeniu rodziny, może liczyć na wsparcie i pomoc za każdym razem, kiedy potrzebuje. Dziecko nawiązuje relacje z otoczeniem, a rodzice mają odciążenie, dzięki czemu mogą poświecić czas czemuś innemu jak np. pracy, pasji, obowiązkom czy po prostu odpocząć.
My z Anią, z racji mieszkania za granicą, nie mamy przy sobie rodziny, która mogłaby nas wesprzeć na co dzień, wtedy kiedy potrzebujemy.
Mamy natomiast siebie nawzajem, znajomych ,przyjaciół, ludzi wokół, którzy mogą wesprzeć w opiece nad dzieckiem. Staramy się tworzyć tę wioskę, która pomaga w sytuacjach, kiedy tej pomocy potrzebujemy.
Nasuwają się tutaj takie pytania: jak to jest z tym proszeniem o pomoc z jednej strony, a z drugiej jak sobie radzimy z odmową?
Pamiętajmy, że osoba, którą prosimy o pomoc, ma prawo powiedzieć nie, kiedy jej to nie pasuje. My zaś często możemy mieć problem z tym, że ktoś to robi. Dlatego pomocna jest samoświadomość tego, dlaczego jest nam tak trudno, gdy ktoś nam odmawia, umiejetność spojrzenia z perspektywy tej drugiej osoby oraz otwartość na to , by oderwać się od oczekiwań w stosunku do innych ludzi.
Doceniajmy ludzi, którzy są wokół nas, do których mamy zaufanie. Otwierajmy się na proszenie innych o pomoc i nie przywiązujmy się do oczekiwań, że ktoś musi nam pomóc wtedy, kiedy o to prosimy.
Bo każdy ma prawo do własnych wyborów i decyzji oraz do akceptacji tych wyborów przez druga osobę.
W tym odcinku rozmawiamy o tym, jak trudno często być za granicą czy z dala od rodziny i nie mieć wsparcia. Trudno też często prosić o pomoc, a czasem tę pomoc przyjmować.
Chcecie posłuchać?
Ania & Kasia
Zapraszamy na nasze konto na instagramie:
Instagram (@naszpowrotdosiebie)
**********************************************************************************************
Źródła
Gosia Stańczyk psycholog
www.gosiastanczyk.pl